Pobrežie Čiernej Hory je známe ako jedno z najkrajších na Jadrane vôbec a jeho najznámejšou časťou je zrejme Kotorský záliv rozprestierajúci sa okolo mesta Kotor. Ale čiernohorské pobrežie nie je len Kotorský záliv a Kotor – čiernohorské pobrežie je priam posiate krásnymi miestami a mestečkami, kde si takmer môžete vybrať náhodne, do ktorého sa pôjdete pozrieť a budete mať istotu, že pôjde o veľmi malebné a romantické miesto. V tomto príspevku chcem predstaviť tri z takýchto miest.
Sveti Stefan
Začneme hneď ťažkou váhovou kategóriou, dedinkou Sveti Stefan. Táto dedinka sa nachádza asi 30 kilometrov od mesta Kotor, na juh od Kotorského zálivu. Ide zrejme o jednu z naznámejších a najfotografovanejších dediniek v krajine, pretože je neuveriteľne fotogenická. Okrem toho je však veľmi výnimočná a to nielen v Čiernej Hore, ale minimálne v celom Stredomorí.
Dedinka Sveti Stefan vznikla pravdepodobne v 15. storočí na miestnom skalnatom ostrove, keď sa sem nasťahovali prví rybári. Dedinka bola postupne opevnená, aby sa mohla brániť tureckým nájazdníkom. Význam dedinky vzrástol po tom, čo poskytla útočisko srbskému kráľovi, ktorý tu na nejakú dobu mal svoje sídlo. Dá sa teda povedať, že Sveti Stefan bol v tomto období hlavným mestom Srbskej ríše. Neskôr kráľ odišiel, ale dedinke sa naďalej darilo a v 19. storočí už mala 100 domov a na ďalšie už nebolo na malom ostrovčeku miesta.
Význam dedinky postupne začal upadať a po 2. svetovej vojne tu žilo už len posledných pár rodín. Komunistický režim spolu s pár architektmi vymyslel projekt pretvorenia dedinky na luxusný hotelový rezort pre kádrové elity. Vysťahovali posledných obyvateľov a rozbehli rozsiahlu rekonštrukciu, v rámci ktorej bol napríklad miestny kostol pretvorený na kasíno. Ostrovček spojili so zemou umelo navezenou cestičkou, takže už nebolo potrebné sem chodiť loďkou. Sveti Stefan sa stal v Juhoslávii synonymom luxusu a chodili sem na návštevy hviezdy svetovej extratriedy – napríklad Marilyn Monroe, Claudia Schiffer alebo Kirk Douglas. Po rozpade Juhosláve bol Sveti Stefan dlhodobo prenajatý súkromnému hotelovému reťazcu, ktorý z neho urobil ešte exkluzívnejšie miesto. Svadbu tu mal napríklad i svetoznámy tenista Novak Djokovič.
Pokiaľ by ste tu chceli stráviť jednu noc, počítajte s minimálnym rozpočtom okolo 800 Eur, za luxusnejšie izby potom ceny stúpajú až 5 tisícom.
Budva
Kúsok na sever od ostrovčeka Sveti Stefan sa na Jadranskom pobreží nachádza mestečko Budva. Toto mesto bolo založené už pred 2500 rokmi a patrí tak medzi najstaršie mestá na Jadrane. Celé pobrežie v okolí mesta sa podľa tohto mesta nazýva Budvanská riviéra a patrí sem napríklad aj spomínaný Sveti Stefan. Budva je rýchlo rastúce mesto, ktoré sa dá rozdeliť na dve časti – historickú a modernú. Tá moderná časť je dnes jedným z najpopulárnejších dovolenkových letovísk a vo veľkom sa tu budujú stále nové a nové hotelové rezorty.
Historická časť mesta je v podstate to, čím pôvodne bola Budva kedysi. Ide o typické staré mesto s úzkymi kamennými uličkami a domami, kde sa väčšinou budu zrejme túlať davy turistov, ktorí su budú dávať zmrzlinu či kávu v miestnych cukrárňach a kaviarničkách. Mesto bolo kedy grécke, neskôr rímske a byzantské, až kým sem nezačali prúdiť vo veľkom Slovania, ktorí sa zmiešali s pôvodným rímskym obyvateľstvom. Najdlhšie obdobie vlády tu však zrejme mali Benátčania, ktorí mesto držali štyri storočia, až do rozpadu ich impéria na konci 18. storočia, o ktorý sa pričinil Napoleon. Vplyv benátskej architektúry je vidieť na celom meste a Benátčania majú tiež na svedomí mohutné hradby, ktoré Budvu obkolesujú a vďaka ktorým sa mesto dokázalo ubrániť tureckým nájazdníkom.
Dnes je Budva primárne prímorským rezortom, vďaka množstvu pláží, ktoré sa tu nachádzajú. Každý rok sem prúdi viac a viac turistov a preto i ceny ubytovania každým rokom stúpajú aj napriek faktu, že sa tu buduje množstvo nových hotelov. Moderná a rezortná časť Budvy je podľa môjho názoru pomerne nezaujímavá a vhodná maximálne pre pobytovú dovolenku, ale historická časť Budvy predstavuje vítaný únik zo sveta slnečníkov a plážových ležadiel, aj keď davy turistov budete stretávať zrejme aj tu. Pri návšteve starého mesta nezabudnite navštíviť miestnu citadelu, teda obrannú pevnosť, ktorá je hlavnou atrakciou starého mesta.
Perast
Na záver sa predsalen pozrieme aj do oblasti Kotorského zálivu, kde leží prakticky v jeho strede dedinka Perast. Na rozdiel od spomínanej Budvy alebo Kotoru ide o veľmi malú a pokojnú dedinku, kde stretnete pramálo turistov. Napriek tomu ide o veľmi malebné miesto, ktoré za návštevu rozhodne stojí. Okrem nejakého toho múzea a kostola tu veľa pamiatok nenájdete, ale samotná dedina a jej atmosféra to plne vynahrádzajú.
História Peraste, ktorá bola kedysi významným mestom benátskeho impéria, je veľmi podobná histórii Budvy – a ostatne histórii celého čiernohorského pobrežia. Perast drží taktiež jeden zaujímavý primát – bola úplne posledným mestom Benátskej ríše, ktoré bolo dobyté a teda posledným mestom, kde viala vlajka tohoto impéria, ktoré bolo kedysi jedným z najmocnejších na svete. Niekdajšie bohatstvo dokumentuje i fakt, že si mesto v 18. storočí nechalo postaviť najvyššiu (55-metrovú) zvonicu na východnom pobreží Jadranu. Ďalším dôkazom je 16 barokových palácov (alebo povedzme honostných víl) a 17 kostolov, ktoré tu stoja.
Zaujímavosťou sú i miestne dva ostrovy – Ostrov sv. Juraja a Gospa od Škrpjela. Na Ostrove sv. Juraja stojí malý kamenný kostolík z 12. storočia, zatiaľ čo vedľajší ostrov Gospa od Škrpjela je špecifický tým, že ide o jediný ostrov v Stredomorí, ktorý bol vytvorený umelo. Podľa povesti sem ľudia hádzali postupne v priebehu stáročí kamene, až sa tu navŕšil umelý ostrov, na ktorom miestni obyvatelia postavili kostol. Kostol postupne dostával množstvo darov a dnes slúži ako galéria, kde sú vystavené vzácne artefakty z jeho pokladnice.
Ako sami vidíte, Perast je síce dnes malá bezvýznamná dedinka, avšak s obrovskou históriou a príjemnou atmosférou. Pokiaľ vás história nezaujíma, stále sa môžete prejsť po nábreží a v niektorej z miestnych reštaurácií si vychnutnať čerstvú rybu priamo pri hladine Kotorského zálivu.
Perast, zvonica a Kotorský záliv - v pozadí vidieť i dva miestne ostrovy
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Čiernej Hore.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Do oblasti Kotorského zálivu sa dá dostať letecky na letisko v meste Tivat, lietajú sem však len charterové lety (prevažne z Ruska). Pravidelnou linkou sa sem dá dostať zo srbského Belehradu.
Ďalšie blízke letiská sa nachádzajú v Podgorici a hlavne Dubrovníku, odkiaľ je k dispozícii oveľa viac leteckých spojení.
Autobusom
Autobusom sa do Budvy dá dostať z viacerých miest v Čiernej Hore a okolitých krajinách. Informácie o autobusovýc linkách nájdete na týchto stránkach.
Autom
Najlepším spôsobom pre prieskum čiernohorského pobrežia je vlastné auto, ktoré vám ušetrí kopec času a vďaka ktorému uvidíte najviac pekných miest, ktorými sa táto časť Jadranu len hemží.
Kedy sem cestovať?
Pokiaľ neplánujete váľanie sa na pláži (teda pobytovú dovolenku), je ideálnym obdobím pre návštevu jar, prípadne jeseň. V lete je síce more najteplejšie, ale i ceny za ubytovanie a ostatné služby sú najvyššie. Navyše tu je v lete najviac turistov a väčšina z nich prichádza z Ruska, takže si to spočítajte sami…
Ako sa tu pohybovať?
Jednotlivé mestečká sú veľmi malé a najlepším prostriedkom pre ich prieskum sú vlastné nohy.
Pre presuny medzi nimi môžu poslúžiť miestne autobusy, ktorými sa dostanete z Budvy do Svetého Stefana. Do Peraste sa zasa dá dostať miestnym autobusom z Kotoru.
Najlepším dopravným prostriedkom po pobreží je samozrejme auto, či už vlastné alebo prenajaté. Cesty sú v dobrom stave a ani nebývajú nejak veľmi preplnené. Takisto nájsť parkovacie miesto nebýva problém.
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie v oblasti Jadranu je možné nájsť bez problémov, keďže ide o extrémne turistickú oblasť. Rovnako ako v celom Jadrane, cena závisí od sezóny – v lete je oveľa drahšie, než po zvyšok roka. Mimo letnej sezóny zostáva mnoho hotelov zatvorených. Je však treba počítať s tým, že i mimo hlavnej sezóny je ubytovanie drahšie, ako na balkánskom vnútrozemí.
Podobne ako v Chorvátsku tu funguje systém, kde mnoho miestnych v letnej sezóne ponúka na prenájom svoje byty.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
17. október 2015 Kotor – čiernohorská perla Jadranu
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár