Čierna Hora

Čierna Hora (nazývaná i Montenegro) je jednou z najmladších krajín Európy, osamostatnila sa od Srbska v roku 2006.

Čierna Hora bola jedinou republikou bývalej Juhoslávie, ktorá podporovala v krvavej občianskej vojne Srbsko. Vzťahy medzi krajinami sú preto veľmi dobré a zrejme aj preto bolo osamostatnenie sa krajiny mierumilovné a akceptované Srbskom.

Čierna Hora je pomerne malá krajina, rozlohou i populáciou, ktorá len zľahka presahuje 600 tisíc obyvateľov.

Čierna Hora nejakú dobu existovala ako nezávislé kniežatstvo, dlhú dobu dobu boli však časti krajiny pod nadvládou Benátok a Turkov.

Čierna Hora má svoj špecifický jazyk, čiernohorčinu, ktorá je príbuzná so srbčinou. Na rozdiel od Srbov však Čiernohorci používajú latinskú abecedu. V turistických oblastiach (Kotorský záliv) nie je problém sa dohovoriť anglicky alebo nemecky a hlavne rusky, pretože Rusi tvoria veľkú časť klientely.

Čierna Hora nie je členom Eurozóny, ale používa ako platidlo Euro, ktoré prijala jednostranne ako svoju menu.


Víza

Na cestu do Čiernej Hory stačí občanom EÚ len občiansky preukaz.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Priame lety do Podgorice prevádzkuje z Viedne spoločnosť Austrian Airlines. Z Prahy i Budapešte je nutné letieť s prestupom, buď vo Viedni (Austrian Airlines z Prahy) alebo v Belehrade (Air Serbia z Budapešte).

Do mesta Tivat na Kotorskom pobreží lietajú charterové lety (najmä z Ruska) a regulérne lety z Belehradu.

Vlakom

Vlakom je možné sa do Čiernej Hory dostať z Belehradu – informácie o spojeniach a cenách je možné nájsť na stránkach Srbských železníc.

Môžete taktiež zvážiť možnosť zakúpenia preukazu Balkan Flexipass, ktorý vám umožní cestovať po celom Balkáne za výhodnú cenu.

Autobusom

Autobusové spojenie je spojenia do Čiernej Hory existujú zo všetkých okolitých krajín.

Autom

Čierna Hora je vcelku dobre dostupná od nás i automobilom, prakticky celá cesta prebieha po diaľnici.


Ako tu cestovať?

Najjednoduchším spôsbom, ako precestovať Čiernu Horu, je samozrejme automobil.

V prípade, že chcete využiť hromadnú dopravu, zrejme budete odkázaní len na autobusy. Autobusových spojení v krajine je dostatok a dá sa nimi dostať prakticky všade. Informácie o niektorých autobusových spojeniach je možné nájsť na tejto stránke.

Vlakové spojenia v Čiernej Hore sú pomerne obmedzené na pár miest, ktoré nie sú na pobreží, takže zrejme ich využitie pre turistu je minimálne.


Kedy sem cestovať?

Podnebie Čiernej Hory je podobné tomu chorvátskemu, väčšina ľudí sem cestuje v lete, keď je voda teplá a počasie ideálne pre plážovú dovolenku. V prípade, že sem cestujete kvôli pamiatkam a nie kvôli plážam, je dobré sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy je pobrežie preplnené ľuďmi. Ideálnym obdobím je v takom prípade jar, prípadne jeseň.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Budva – jedno z miest na Jadranskom pobreží s veľmi dobre zachovaným historickým centrom a rýchlo sa rozvíjajúcim turistickým ruchom
  • Perast – malá, ale veľmi malebná dedinka na Kotorskom pobreží, neďaleko Kotora, ale oveľa pokojnejšia
  • Podgorica – hlavné mesto, pomerne malé a pokojné, z pohľadu turistu nie veľmi zaujímavé
  • Kotor – zrejme najkrajšie miesto v celej Čiernej Hore, opevnené kamenné mesto na pobreží Kotorského zálivu a na úpätí hôr (blog o Kotore tu)
  • Sveti Stefan – dedinka na ostrovčeku, dnes kompletne celá funguje ako luxusný hotelový komplex

Príroda a aktivity

  • Pláže – väčšina turistov smeruje do oblasti Jadranu a Kotorského zálivu kvôli plážam, ktoré sú síce väčšinou kamenné, ale voda tu je priezračne čistá
  • Vodné športy – s plážovou turistikou samozrejme súvisia vodné športy, ktoré sú tu populárne a dostupné

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Čiernej Hore je kupodivu pomerne drahé, v porovnaní s okolitými krajinami a to i mimo pobrežia, napríklad v Podgorici. Cena ubytovania na pobreží závisí samozrejme od sezóny, v lete sú ceny výrazne vyššie.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

 

V Čiernej Hore sa platí Eurom.

Bankomaty sú bežne dostupné, platby kartami trošku menej. V hoteloch zvyčajne platba kartou nebýva problém, v reštaurácii je lepšie sa opýtať vopred.

Čierna Hora je lacnejšia ako susedné Chorvátsko, aj keď nie výrazne, najmä vďaka tomu, že platí Eurom.

Najnovšie komentáre

Kategórie