Albánsko

Skadar a pevnosť Rozafa – srdce albánskej histórie

0
Pevnosť Rozafa

Skadar (tiež Škodra alebo Shkodër) je mesto na severe Albánska a je najstarším a najhistorickejším miestom v tejto krajine. Dnes je však viac známe ako rezortné mesto, kam chodia Albánci stráviť víkend či prázdniny. Leží na jednom z najväčších jazier na Balkáne a týči sa nad ním rozsiahla pevnosť, ktorá tu stojí už od staroveku.

Mesto Skadar

Ako som už spomínal, mesto Skadar je dnes vnímané skôr ako dovolenkový rezort pre miestnych obyvateľov. Bezprostredná blízkosť Skadarského jazera (ktorého väčšia časť už leží v Čiernej Hore) ako aj Jadranského mora poskytujú návštevníkom tohto mesta množstvo príležitostí k aktívnemu i pasívnemu oddychu a aj preto je veľmi obľúbene ako dovolenková destinácia.

Pre Albáncov má však i veľký historický význam, pretože bolo založené už v staroveku a v 3. storočí pred n. l. bolo hlavným mestom jedného z ilýrskych kráľovstiev. V 2. storočí pred n. l. sa dostalo pod kontrolu Rímskej ríše. Neskôr ho získali Byzantínci a následne Srbi, vďaka ktorým sa sem dostalo  kresťanstvo. Aj keď hlavným náboženstvom v Albánsku je islam, v Skadari je stále cítiť silný vplyv kresťanstva a kostolov tu nájdete viac ako mešít (aj keď je to aj tým, že všetky mešity v meste dal zlikvidovať komunistický diktátor Enver Hoxha). Neskôr sa mesta zmocnili Benátčania a po nich Turci, čo platí pre väčšinu miest v tejto oblasti.

Samotné mesto Skadar je pomerne malé a a napriek svojmu historickému významu nedisponuje mnohými pamiatkami. Medzi tých pár patrí napríklad tzv. Biela mešita (Ebu Beker), Historické múzeum alebo veľká Katedrála sv. Štefana z 19. storočia. Okrem hlavného svätostánku miestnych katolíkov tu je i ortodoxná Katedrála Narodenia Krista s vysokou zvonicou.

Skadar je príjemné mesto a jeho centrum tvorené najmä pešou zónou Rruga Kolë Idromeno je výborné miesto pre večerné prechádzky a doplnenie energie po celodenných aktivitách v okolí mesta. V centre sa nachádza mnoho barov, kaviarní a reštaurácií, z ktorých za seba  môžem len odporučiť reštauráciu s výborným jedlom za dobré ceny s názvom Vila Bekteshi – nachádza sa hneď vedľa spomínanej ortodoxnej katedrály, na ulici Rruga Hasan Riza Pasha.

Pevnosť Rozafa

Pevnosť Rozafa je hlavnou atrakciou celého mesta aj jeho okolia. Pevnosť stojí na kopci nad sútokom riek Buna a Drin, čo jej dávalo už od dávna výbornú strategickú pozíciu. Podľa archeologických nálezov tu stála (resp. jej predchodkyňa) už za čias, kedy tu vládli ilýrske kmene, teda niekoľko storočí pred naším letopočtom. Pevnosť obsadili v roku 167 pred n. l. Rimania a odvtedy bola niekoľkokrát poničená a obnovená. Jej aktuálna podoba a opevnenie pochádza prevažne z benátskych čias, teda zo 14. a 15. storočia, neskôr ju sčasti modifikovali Turci. Dnes je obľúbeným cieľom výletníkov z okolia. Pevnosť je naozaj obrovská (viď fotky) a zároveň veľmi pokojné miesto, ďaleko od všetkého ruchu. Okrem hradieb sú jej najzachovalejšími časťami brána, Mešita Fatiha Sultana Mehmeta (pôvodne kostol), Kostol sv. Bohorodičky a Benátska zbrojnica.

Pevnosť Rozafa stojí za návštevu nielen kvôli nej samotnej, ale aj kvôli výborným a neprerušovaným výhľadom do celého jej okolia, ktoré je zväčša rovinaté. Uvidíte celé mesto Skadar ako na dlani a taktiež kus Skadarského jazera. To isté platí o riekach Buna a Drin, bohužiaľ však nie o Jadranskom mori, ktoré je síce blízko, ale vo výhľade naň bránia ďalšie kopce.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Albánsku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Skadaru sa dá dostať autobusovými spojeniami z Tirany, Ulcinj (Čierna Hora) a z Kosova.

Autom

Skadar je od nás už pomerne ďaleko, ale stále sa sem dá dostať aj autom na vlastnú päsť, čo je aj najlepší spôsob dopravy po okolí, vzhľadom k obmedzenej dostupnosti verejnej dopravy. Až po hranice medzo Chorvátskom a Bosnou je cesta pohodlná a po diaľnici. Cez kúsok Bosny, Dubrovník a Čiernu Horu budete musieť po “obyčajných” cestách, ale nie je to problém – naopak si môžete užiť luxusný výhľad na Jadran, ktorý je v tejto oblasti obzvlášť krásny.


Kedy sem cestovať?

Dá sa sem cestovať prakticky celoročne, najlepším obdobím je podľa mna jar a jeseň, kvôli ideálnym teplotám pre výlety.


Ako sa tu pohybovať?

Jedine pešo, vlastným autom alebo taxíkmi, verejná hromadná doprava v meste prakticky neexistuje.


Kde sa ubytovať?

Skadar je turistické mesto a ponúka dostatok ubytovacích možností.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie