Čierna Hora

Kotor – čiernohorská perla Jadranu

0
Kotor

Kotor je mestečko na Jadranskom pobreží, skryté v Kotorskom zálive, ktorý vytvára prírodný fjord Jadranského mora. Ide zrejme o najkrajšie mesto Čiernej Hory a jedno z najkrajších na Jadranskom pobreží vôbec – môže smelo konkurovať Dubrovníku, síce nie veľkousťou, ale rozhodne svojou krásou. Čiernohorské pobrežie Jadranu je plné pekných historických miest a Kotorský záliv obzvlášť, ale Kotor nad nimi jednoducho vyniká.

Vzhľadom k jeho polohe je jasné, že si Kotor musel prejsť pomerne turbulentnou históriou. V staroveku bol založený zrejme ako grécka kolónia, neskôr mu vládli Rimania a Byzantínci. V stredoveku sem postupne prišli Slovania a Kotor sa dostal pod nadvládu Bulharskej a neskôr Srbskej ríše. Od 15. do 18. storočia patrilo pod kontrolu Benátok, čo malo rozhodujúci vplyv na dnešný vzhľad mesta. Kotor má totiž typickú benátsku architektúru a zrejme práve preto sa toto kamenné opevnené mesto teší toľkej obľube u turistov.

Kotor, ako benátska dŕžava, bol niekoľkokrát obliehaný aj Turkami, ale tým sa nikdy nepodarilo trvalejšie na tomto území usadiť. Po benátskej nadvláde získal Kotor Napoleon, na základe víťazstva nad Rakúskom a následnom podpise Bratislavského mieru (áno, v Bratislave). Po porážke Napoleona následná nadvláda Rakúska trvala do konca prvej svetovej vojny, potom nastala éra Juhoslávie a zvyšok histórie už poznáme.

Opevnené mesto

Pri príchode do Kotora je prvou vecou, ktorá návštevníka zaujme, masívne opevnenie, ktoré ho obkolesuje. Opevnenie má dnes samozrejme už len dekoratívnu funkciou, kedysi však pomáhalo brániť mesto pred častými útokmi. Zo severu ešte pred hradbami tvorí prirodzenú vodnú priekopu rieka Škurda.

Staré mesto

Hlavnou atrakciou Kotoru je najmä jeho Staré mesto, ktoré sa nachádza vo vnútri opevnenia. Budovy Starého mesta sú postavené z miestneho kameňa v typickom benátskom štýle. Pôsobia veľmi malebne a prechádzka jeho ulicami je veľmi príjemná. Mesto má veľmi uvoľnenú a romantickú atmosféru, ktorej napomáha aj fakt, že celé Staré mesto je výhradne pešou zónou.

Hneď za hlavnou bránou sa nachádza hlavné námestie – Trg od oružja (Námestie zbraní). V meste sa nachádza niekoľko ďalších menších námestí a uličiek. Staré mesto je pomerne malé a preskúmať ho pešo netrvá dlho. Keďže je však veľmi malebné, je veľmi pravdepodobné, že si ho radi prejdete i viackrát.

Náboženstvo a kostoly

Väčšina kotorského obyvateľstva je ortodoxného kresťanského vierovyznania, zároveň je tu však značná chorvátska menšina, ktorá je rímsko-katolíckeho vyznania a Kotor je sídlom kotorského biskupa. Hlavným katolíckym kotorským chrámom je Katedrála sv. Trifóna, ktorá je zároveň najväčším kostolom v meste. Ide o jednu z najstarších katedrál v oblasti, aj keď do značnej miery zrekonštruovanú, pretože v roku 1979 bolo čiernohorské pobrežie poničené zemetrasením.

Srbská ortodoxná cirkev tu má taktiež vlastný svätostánok, ktorým je Chrám sv. Mikuláša. Kúsok od neho sa nachádza malý Kostol sv. Lukáša, ktorý je unikátny tým, že má ortodoxný i katolícky oltár. Zaujímavý je taktiež kostolík stojaci nad mestom, na kopci pod Pevnosťou sv. Jána (viď nižšie), od ktorého je dobrý výhľad na mesto. Tento kostolík je zasvätený Panne Márii.

Pevnosť sv. Jána

Vysoko nad mestom sa týči Pevnosť sv. Jána (v čiernohorčine aj sv. Ivana), ku ktorej môžete podniknúť výstup. Ten dá vcelku zabrať, obzvlášť za horúceho popoludnia, ale výhľad z nej na Kotor stojí za to. Rozprestrie sa pred vami okrem mesta aj celý Kotorský záliv ako na dlani a ani sa vám nebude chcieť zísť naspäť dolu.

Pevnosť na tomto kopci stála už za čias Byzantíncov a postupne bolo opevnenie posilňované a modifikované. Najväčšiu rolu zohrala Pevnosť sv. Jána v období Napoleonského impéria, keď mesto Kotor mali pod kontrolou Francúzi. Angličania, v snahe mesto dobyť, sa sem priplavili na lodiach a odvliekli svoje kanóny nad pevnosť, z ktorej začali ostreľovať mesto. To samozrejme nemohlo dlho takejto ofenzíve odolávať a po pár dňoch francúzska posádka musela Kotor odovzdať. Dnes je pevnosť verejne prístupná a zvedaví turisti ju môžu bez problémov celú preskúmať. Vstup do pevnosti sa platí už dolu v meste – vedú k nej dve prístupové cesty a obe sú strážené ľudmi, ktorí vyberajú vstupné od tých, ktorí sa chcú vydať na túru na kopec.

Kotor je určite miesto, ktoré by som odporučil navštíviť každému a patrí medzi jedno z najkrajších miest na jadranskom pobreží vôbec. Môže konkurovať Dubrovníku, ktorý je síce oveľa väčší, ale na druhú stranu Kotor je zasadený do oveľa krajšej hornatej oblasti, ktorá mu dáva impozantnejšiu scenériu. A keďže nie sú jeden od druhého príliš ďaleko, je samozrejme ideálne navštíviť oba v rámci jednej dovolenky.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Čiernej Hore.


Ako sa sem dostať?

Do oblasti Kotorského zálivu sa dá dostať letecky na letisko v meste Tivat, lietajú sem však len charterové lety (prevažne z Ruska). Pravidelnou linkou sa sem dá dostať zo srbského Belehradu.

Veľmi jednoducho sa sem dá dostať od nás autom, celá cesta je po diaľnici, aj keď je pomerne dlhá – je treba prakticky prejsť celé chorvátske pobrežie.

Pokiaľ sa dostanete do Podgorice, dá sa odtiaľ dostať do Kotoru miestnymi autobusmi.


Kedy sem cestovať?

Pokiaľ cestujete do oblasti Kotorského zálivu kvôli pláži a moru, je ideálnym obdobím samozrejme leto. I na jar a na jeseň ešte môžu byť teploty pomerne vysoké, umožňujúce plávanie v mori, ale zrejme skôr pre otužilcov.

Ak cestujete za pamiatkami, vyhnite sa letu, kedy sú tu davy plázechtivých Rusov a ceny sú vyššie.


Ako sa tu pohybovať?

V Kotore sa dá pohybovať len pešo.

V Kotorskom zálive je k dispozícii dostatok autobusov pre presuny medzi jednotlivými mestami a taktiež taxíky. Navyše je tu trajekt, ktorý je zdarma pre chodcov a umožňuje sa dostať na druhú stranu úžiny zálivu.


Kde sa ubytovať?

Kotor je turistická destinácia a ubytovacích možností je viac než dosť. V lete, počas hlavnej sezóny, sú ceny samozrejme výrazne vyššie, než mimo nej.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie