Albánsko

Tirana – smutný pamätník komunistických experimentov

0
Medzinárodné centrum kultúry - Pyramída

Hlavné mesto Albánska je ako každá piata žena na Slovensku – Tirana. Bohužiaľ, Tirana tiež vyzerá trochu ako týraná. Ona vlastne týraná bola, spolu s celou krajinou a jej obyvateľstvom, počas viac 40-ročnej komunistickej diktatúry, ktorú mal tvrdo pod palcom šéf komunistickej strany Enver Hoxha (čítaj Hodža).

Tirana je pomerne mladé mesto, založili ho Turci v 17. storočí, ale na význame získalo až po 1. svetovej vojne, keď si ho Albánci (vtedy ešte monarchia) vybrali ako hlavné mesto a presunuli sem všetky dôležité orgány štátnej správy. Albánci si v histórii neužili veľa slobody, viac ako 400 rokov mali územie pod kontrolou Turci a krátke obdobie nezávislosti po 1. svetovej vojne skončilo okupáciou zo strany Talianska, ktoré bolo prekvapivé, keďže mali Albánci s fašistami dobré vzťahy.

Na konci vojny sa ako dominantná vyprofilovala komunistcká strana, v ktorej čele stál spomínaný Hoxha. Po vojne vzal tento diktátor opraty pevne do ruky a nasledovala klasická komunistická show – mučenie a zabíjanie politických oponentov, kontrola médií, príšerná betónová architektúra a zbedačenie obyvateľstva. Vďaka neschopnosti a krutovláde komunistických papalášov sa krajina dostala do izolácie a stala sa jednou z najchudobnejších na svete. Po smrti Hoxhu sa postupne pretransformovala na demokratickú republiku a dokonca stala členom NATO. Stále však na nej poznať chudobu a Tirana už na prvý pohľad pôsobí smutne aj napriek tomu, že je zaliata Slnkom väčšinu roka. Už len vstup do parku v centre mesta pôsobí depresívne.

Historické monumenty

Keďže Tirana je mladé mesto a veľa stavieb v nej bolo zničených, nenachádza sa v nej veľa historických monumentov. Medzi tie najstaršie zachované budovy patrí veža s hodinami a mešita Et’hem Bey. Obe sa nachádzajú v strede mesta a boli postavené pred necelými 200 rokmi. Veža s hodinami je symbolom mesta a mešita Et’hem Bey je považovaná za najkrajšiu v Albánsku. Je jednou z mála mešít, ktoré prežili komunistické čistky (viď nižšie o náboženstve v Albánsku).

Pyramída

Tirana je plná betónových monštier typických pre sovietsky druh architektúry. Úplne najohavnejšou stavbou mesta je však zrejme takzvaná Pyramída, resp. oficiálne Medzinárodné centrum kultúry. Dcéra diktátora Hoxhu sa totiž rozhodla vyštudovať architektúru a ako to už u papalášských komunistických detičiek býva, vyštudovať školu a ani zohnať po škole prácu pre ňu nebol problém. Táto podarená ratolesť sa volá Pranvera a navrhla v Albánsku niekoľko budov, vrátane Pyramídy, ktorá slúžila 3 roky ako múzeum pre Envera Hoxhu.

Náboženstvo

Komunistické Albánsko dohnalo ideológiu ľavicového extrémizmu až takmer k dokonalosti, keď sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá zrušila (zakázala) praktizovanie akéhokoľvek náboženstva. Albánsko je “vďaka” 400-ročnej tureckej nadvláde prevažne moslimskou krajinou, s nezanedbateľnou kresťanskou (zväčša ortodoxnou) menšinou. Vláda diktátora Hoxhu však kostoly i mešity nemilosrdne likvidovala a keď ich nezbúrala, tak ich minimálne zatvorila. V posledných rokoch sa však mešity a kostoly v krajine zjavujú ako huby po daždi a v Tirane sa okrem hlavnej mešity Et’hem Bey spomínanej vyššie nachádza napríklad aj katolícka Katedrála sv. Pavla alebo ortodoxná Katedrála zmŕtvychvstania Krista.

Skanderbegovo námestie

Kultúrne centrum mesta predsatvuje námestie pomenované podľa albánskeho národného hrdinu Skanderbega, ktorého jazdecká socha stojí na námestí. Toto námestie je v podstate kruhovým (alebo skôr elipsovým) objazdom a pre opatrného šoféra jazda po ňom predstavuje zhmotnenie pekla. Na tomto námestí sa okrem toho nachádza i Múzeum histórie s neskutočne gýčovou socialistickou mozaikou, niekoľko ministerstiev, Národná knižnica a ďalší betónový moloch – Operné a baletné divadlo. Okrem toho nemôže samozrejme chýbať luxusný (4-hviezdičkový) hotel.

Námestie Matky Terezy a Mestský park

Od Skanderbegovho námestia vedie hlavný mestský bulvár Mučenníkov národa (Dëshmorët e Kombit), ktorý je lemovaný ďalšími dôležitými štátnymi inštitúciami. Míňame kordón ťažkoodencov, ktorí sú v pohotovosti kvôli nejakej demonštrácii, ktorá sa tu práve koná, míňame i demonštrantov a prichádzame na Námestie Matky Terezy. V čele tohto námestia stojí Tiranská polytechnická univerzita. Okrem nej tu nájdeme Národné archeologické múzeum alebo Prezidentský palác.

Za univerzitou sa nachádza veľký mestský park, ktorý je zrejme jedinou časťou Tirany, ktorá pôsobí aspoň ako-tak príjemne. Nachádza sa tu mnoho pamätníkov rôznych hrdinov albánskeho ľudu, vrátane toho venovaného diktátorovi Hoxhovi. Okrem toho sa tu nachádzajú pamätné dosky “významných” návštevníkov mesta, vrátane bývalých prezidentov Slovenska alebo Česka.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Albánsku.


Ako sa sem dostať?

V Tirane sa nachádza medzinárodné letisko, na ktoré lietajú Austrian Tyrolean Airways priamo z Viedne. Ďalšie spojenia sú k dispozíci s prestupom v Belehrade (Air Serbia) alebo Ľubľane (Adria Airways).

Najviac leteckých spojení existuje z Talianska, cez ktoré sa dostanete do Tirany mnohých väčších miest.

Autobusom sa dá do Tirany dostať z Belehradu alebo Atén. Autobusové spojenie je k dispozícii taktiež z Macedónska a Čiernej Hory.

Do Tirany sa dá dostať od nás i autom, ale cesta už je pomerne dlhá (v podstate na dva dni, pokiaľ nechcete príliš riskovať). Šoférovanie v Albánsku však môže byť v Tirane občas o nervy a v Albánsku celkovo aj o život.


Kedy sem cestovať?

Tirana má príjemne teplé podnebie a dá sa sem cestovať prakticky celý rok.


Ako sa tu pohybovať?

Tirana je pomerne malé mesto a dá sa preskúmať bez problémov pešo, čo je zároveň najlepší spôsob.

MHD je v Tirane obsluhovaná autobusmi, ale pre orientáciu je dobré si zistiť od niekoho lokálneho, ktorý autobus ide kam, pretože v autobuse vám asi nikto pomôcť nebude vedieť (resp. nikto nebude vedieť anglicky).

V prípade, že sa rozhodnete využiť taxislužbu, je dobré vždy trvať na zapnutí taxametra a zistiť si orientačne cenu online na týchto stránkach.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Tirane je pomerne lacné a aj keď ho nie je práve veľa, to isté platí aj o turistoch, takže nikdy nebýva problém tu nejaké nájsť.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie