Omán

Nizwa – prastaré ománske mesto v horách

0
Cestou do Nizwy je možné vidieť všeličo

Severné pobrežie Ománu je lemované 500 kilometrov dlhým pohorím Al Hadžar (angl. transkripcia Al Hajar), ktorých meno v preklade znamená jednoducho “kamenné hory”. Tento jednoduchý názov ani nemôže byť výstižnejší, pretože kopce tohto pohoria sú väčšinou pusté a holé skaliská vyprahnuté celoročnou slnečnou žiarou. Najvyšším vrchom tohto pohoria je Džebel Šams (angl. transkripcia je pomerne zaujímavá – Jebel Shams), ktorý zľahka presahuje 3000-metrovú hranicu. A juhovýchodne od tohto vrchu leží mesto Nizwa.

Cesta cez hory vie byť veľmi sugestívna a človeka ľahko zláka k zastávkam a výletom do nich. Aj keď tieto hory vyzerajú o dosť inak než u nás a inak, než si obvykle hory predstavujeme – v týchto zemepisných šírkach panujú vysoké teploty a väčšinu územia tvorí púšť a preto i hory sú veľmi suché a s len veľmi skromnou vegetáciou. Mne osobne miestna krajina trochu pripomínala farbami i tvarom Grand Canyon. Pokiaľ sa do týchto končín dostanete, snažte sa cestovať cez deň, aby ste si mohli pohľad na miestne hory vychutnať, pretože určite stojí za to. Myslím, že človek tu prirodzene má chuť sa len zastaviť a kochať sa pohľadom na obrovské holé skaly. Kupodivu i v tejto nehostinnej krajine sa usadili ľudia a žijú tu už dlhé tisícročia.

Faladž Daris

Zavlažovacie systémy v Ománe sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Tieto systémy sa nazývajú faladž (angl. transkripcia falaj) a dajú sa nájsť na viacerých miestach v krajine. Nizwa je jedným z týchto miest a faladžov sa nachádza na jej území niekoľko, pretože okolie Nizwy je značne orientované na poľnohospodárstvo a vzhľadom k suchému podnebiu je zavlažovanie esenciálnou súčasťou obhospodarovania pôdy. Faladže sú v podstate vodné nádrže spolu so sústavou kamenných kanálov (otvorených alebo krytých), ktoré rozvádzajú vodu do miest a na polia.

Pevnosť v Nizwe

Nizwa je jedným z najstarších miest v Ománe. V 6. a 7. storočí bola dokonca hlavným mestom tohto sultanátu, ktorý bol v tej dobe pod kontrolou Perzie. V tejto dobre sa sem začal šíriť islam, takže Nizwa má pomerne úzke spojenie s týmto náboženstvom a stojí tu niekoľko veľmi významných a starých mešít. Dominantnou stavbou je však pevnosť, ktorá bola postavená v 17. storočí. Ide o mohutnú stavbu, ktorej účel je už pri prvom pohľade na ňu jasný – ubrániť mesto nájazdom akýchkoľvek nepriateľov. Hlavná obranná veža je naozaj enormná, má kruhový tvar a priemer 36 metrov. Pevnosť bola vybavená palebnými pozíciami pre takmer 5 stoviek diel.

Mestský trh

Hlavným turistickým lákadlom v Nizwe je zrejme miestny trh (souk), ktorý je jedným z najdôležitejších v celom Ománe. Okrem poľnohospodárskych produktov (zelenina, ovocie, korenie, …) tu je možné zakúpiť šperky a zbrane. Nizwa je známa svojimi striebornými šperkmi a Omán zasa typickými zakrivenými nožmi, ktoré môžu lákať ako dobrý suvenír – avšak je otázne, nakoľko by ste mohli takýto suvenír odviezť domov lietadlom. Netreba zabúdať ani na kožené výrobky a keramiku a najmä na datle, ktoré sú v celom regióne výborné a chutia úplne inak, ako tie, čo si môžete kúpiť u nás.

Z výletu do Nizwy bohužiaľ z nejakého dôvodu disponujem veľmi málo fotkami, takže som si ich pár musel vypožičať. Týmto by som chcel za ne poďakovať spolucestujúcemu Markovi Š. a Wikipedii 😉


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Ománe.


Ako sa sem dostať?

Do Nizwy nie je možné sa dostať verejnou dopravou, okrem taxíkov samozrejme. Taxi z Maskatu však môže byť pomerne drahá záležitosť, keďže ide o vcelku dlhú cestu.

Lepšou alternatívou je zaplatiť si výlet do Nizwy od niektorej z cestovných agentúr v Maskate.

Najflexibilnejšou možnosťou je samozrejme zapožičanie vlastného auta. Cesta z Maskatu je síce dlhá, ale bezproblémová a bezpečná.


Kedy sem cestovať?

Omán má veľmi teplé podnebie, ale na rozdiel od susedných SAE tu v lete teploty nedosahujú až tak extrémne teploty (aj keď sú stále veľmi vysoké). Preto sa dá navštíviť prakticky celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Nizwa je malé mesto a to najdôležitejšie preskúmate samozrejme pešo.

Jazdí tu dostatok taxíkov, ktoré sú pomerne lacné a dajú sa pre presuny po meste pohodlne využiť.

Väčšina cestovateľov sa sem vydáva autom, takže toto slúži i ako dobrý prostriedok pre pohyb v rámci mesta.


Kde sa ubytovať?

Nizwa je malé mesto s neveľmi rozvinutým turistickým ruchom, ubytovacích možností je teda skôr poskromne a ubytovanie je pomerne drahé. Väčšina návštevníkov prichádza do Nizwy len v rámci denného výletu.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie