Portugalsko

Sintra a najzápadnejší bod Európy

0
Palácio da Pena

Sintra je mesto i oblasť ležiaca na pobreží Atlantického oceánu, neďaleko hlavného mesta Lisabon. Práve vďaka blízkosti portugalskej metropoly je Sintra obľúbenou destináciou pre jednodenný výlet z Lisabonu. A pokiaľ sa rozhodnete sem prísť práve na jeden deň, rozhodne sa nebudete nudiť, pretože v Sintre je toho k videniu veľa. Vďaka niektorým miestnym stavbám bola Sintra pridaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Sintra bola vždy v tieni Lisabonu, ktorý sa v rímskych dobách nazýval Olisipo. Jej história bola vždy pomerne tesne previazaná s históriou dnešného hlavného mesta Portugalska. Po rímskej nadvláde sa tu na niekoľko storočí usadili Arabi, ktorí boli postupne vyhnani počas Reconquisty. Po tomto turbulentnom období sa Sintra stala súčasťou portugalského kráľovstva a v 20. storočí novovzniknutej republiky.

Palácio Nacional

Počiatky Národného paláca siahajú až do 10. storočia, teda do obdobia okupácie Pyrenejského poloostrova Maurmi. Palác v Sintre po Reconquiste (znovudobytí územia dnešného Španielska a Portugalska kresťanskými armádami a križiakmi) pripadol do vlastníctva kráľa a bol postupne niekoľkokrát prestavaný. Svoju dnešnú podobu získal prevažne v 16. storočí, keď bol masívne prestavaný v goticko-renesančnom štýle. Počas celej svojej existencie až do vzniku republiky bol kráľovským sídlom a niektorí portugalskí králi si ho veľmi obľúbili.

Najhonosnejšou miestnosťou celého paláca je Miestnosť erbov (Sala dos Brasões), s nádherným dreveným stropom a typickými portugalskými dlaždicami azulejos, ktoré kompletne pokrývajú steny tejto miestnosti. Názov miestnosti vychádza z faktu, že táto miestnosť obsahuje 72 erbov rôznych šľachtických rodov.

Pri pohľade na palác zvonku sú jeho najtypickejším rysom dva obrovské kužeľovité komíny, ktoré stoja nad kuchyňou. Do kuchyne je možné sa v rámci prehliadky ísť pozrieť a vidieť tak do útrob týchto obrích atypických komínov.

Castelo dos Mouros

Už zo samotného mesta Sintra, ale i z Národného paláca je vidieť vysoko na kopci sa týčiť Maurský hrad (Castelo dos Mouros). Táto pevnosť bola postavená Maurmi už v 8. storočí za účelom obrany Sintry pred útokmi zvonku. Po dobytí kresťanskými vojskami bola pevnosť ešte rozšírená, ale postupne upadla do ruín a v 18. storočí ju značne poničilo zemetrasenie, ktoré malo devastačný účinok na celú oblasť až k Maroku. Dnes je možné vidieť už len zvyšky, ktoré z nej zostali, ale hradby boli zrekonštruované a je možné sa po nich prechádzať a kochať výhľadmi na okolité kopce a krajinu. Celý hrad je impozantný už pri pohľade zdola a po vstupe do komplexu ešte viac zapôsobí svojou rozľahlosťou. Podľa môjho názoru ide jednoznačne o atrakciu číslo 1 v celej Sintre a určite by ste ho nemali vynechať, ak namierite svoje kroky do Sintry.

K hradu sa dá zo Sintry dostať za štvrť hodinky miestnym autobusom.

Palácio da Pena

Palác Pena je považovaný za najväčší skvost v Sintre (aj keď podľa mňa si tento titul skôr zaslúži Maurský hrad). Z Maurského hradu je tento palác dobre viditeľný, keďže leží na vedľajšom kopci ešte trošku vyššie, než spomínaná pevnosť. Palác Pena je charakteristický svojimi výraznými a takmer až gýčovitými farbami, vďaka ktorým vyzerá trošku ako nejaký hrad z Disneylandu alebo postavený z Lega. Palác je oveľa mladší, než predchádzajúce dve stavby, pochádza z polovice 19. storočia a dal ho postaviť kráľ Dom Fernando II. ako letné sídlo kráľovskej rodiny.

Palác Pena vyzerá zvonku trošku zvláštne vďaka svojej farebnosti, ale je možné na ňom vidieť rôzne architektonické elementy, často prevzaté práve z maurskej architektúry, ktoré mu dávajú istý punc exotickosti. Čo je však najzaujímavejšou stránkou celého paláca, sú jeho interiéry. Nachádza sa v ňom totiž pôvodný nábytok a iné zariadenie, kedysi používané portugalskou kráľovskou rodinou. A keďže ide o palác pomerne nový, nájdu sa tu i vymoženosti, ktoré v tej dobe boli absolútnou novinkou – napríklad elektrické zvončeky na služobníctvo alebo telefón.

Do paláca Pena sa dá dostať taktiež autobusom zo Sintry, resp. od Maurského hradu – ide o ten istý spoj. K palácu vedie od zastávky autobusu ešte kratšia ale strmá cestička, ktorú môžete vyšlapať pešo alebo sa zviezť vláčikom (samozrejme pekne za niekoľko eur).

Cabo da Roca

Mys Cabo da Roca je najzápadnejším bodom celej kontinentálnej Európy a nachádza sa asi polhodinu kľukatej cesty autobusom od Sintry. Mys je tvorený veľmi strmým útesom, ktorý prudko padá do hlbín Atlantiku. Zelený porast zjemňuje skalnatý povrch, na ktorom je vychodená malá cestička pre turistov, ktorých je tu pomerne mnoho. Inak sa tu toho veľa nenachádza, okrem stĺpa s krížom, obchodu so suvenírmi a meteorologickej stanice tu je možné vidieť “len” krásne panoramatické výhľady na Veľkú mláku. Aj keď nejde o úplne povinnú zastávku pri ceste Portugalskom, nie je na škodu sa tu zastaviť, pokiaľ sa už budete nachádzať v Sintre.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Portugalsku.

K dispozícii je i veľmi dobre spracovaná stránka o Sintre.


Ako sa sem dostať?

Sintru a jej okolie je možné precestovať vlastným (alebo prenajatým) autom. Cesty sú síce dobré, ale keďže sem smeruje mnoho turistov a mesto je malé, musíte počítať s problémami na príjazde, najmä so značnými zápchami.

Pokiaľ sa chcete tomuto stresu vyhnúť, môžete vyraziť z Lisabonu do Sintry vlakom. Vlaky do Sintry vychádzajú z lisabonskej vlakovej stanice Rossio, nachádzajúcej sa v blízkosti staníc metra Restauradores a Rossio. Cesta trvá asi 45 minút a stojí do 5 EUR. Vlak stojí aj v iných staniciach v Lisabone, takže ak to máte z hotela bližšie na inú stanicu, môžete si cestu skrátiť. Informácie o cestovnom poriadku je možné nájsť na stránkach Portugalských železníc.

Stanica je ešte pomerne ďaleko od centra Sintry, takže je dobré zo stanice ešte využiť autobus číslo 434, ktorý vás do mesta dopraví. Tento autobus potom môžete využiť i pre dopravu na Maurský hrad a k palácu Pena, stačí si kúpiť lístok za 5 EUR, ktorý platí na jeden celý okruh (ktorý môžete samozrejme vždy prerušiť a znovu naskočiť).


Kedy sem cestovať?

Portugalsko je krajinou s najteplejším podnebím v celej Európe a vďaka tomu je bez problémov možné navštíviť Sintru celoročne. V lete sú teploty pomerne vysoké, ale podnebie Sintry je zjemnené vyššou polohou a blízkosťou Atlantiku.


Ako sa tu pohybovať?

Po jednotlivých pamiatkach je možné sa pohybovať len pešo.

Medzi nimi vás prepraví spomínaný autobus 434, ktorý jazdí z vlakovej stanice cez centrum (Palácio Nacional) k Maurskému hradu, palácu Pena a späť. Cena za jeden okruh je 5 EUR, existuje i neobmedzený denný lístok na ľubovoľný počet okruhov za 15 EUR.

Na Cabo da Roca sa dostanete autobusom 403 zo stanice v Sintre a takisto i naspäť.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov vyráža do Sintry na jednodňový výlet z Lisabonu a tak majú väčšinou zariadené ubytovanie práve tam. Ubytovacích kapacít v Lisabone býva dostatok, ceny sa pohybujú na európskom priemere.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie