Keňa

Naivasha a Nakuru – domov afrického vtáctva a bielych nosorožcov

0
Biele nosorožce v parku Nakuru

Naivasha a Nakuru sú rezervácie v Keni, rozprestierajúce sa v okolí jazier s rovnakými názvami. Obe jazerá sú od seba vzdialené asi 50 kilometrov a sú známe najmä vďaka vtáctvu, ktoré sa tu zdržuje v hojných množstvách. Oba národné parky sú populárnymi destináciami aj vďaka svojej relatívnej blízkosti od hlavného mesta Nairobi a dobrej infraštruktúre – je možné sa sem dostať pohodlne po dobrej asfaltke, na rozdiel od najnavštevovanejšieho parku Masai Mara, kam je nutné pretrpieť niekoľkohodinovú terénnu jazdu.

Jazero Naivasha

Jazero Naivasha je domovom niekoľkých stoviek vtáčích druhov. Väčšina návštevníkov tu absolvuje cestu loďou po jazere, keďže v jeho okolí nie je veľa možností k peším prehliadkam zvierat. Pri plavbe po jazere získate možnosť sa dostať k zvieratám veľmi blízko a perspektíva tejto prírodnej rezervácia sa vám otvorí v celej kráse. Vtáky sú zväčša plaché a utečú, keď sa pokúsite priblížiť, ale v jazere žije aj veľmi početná kolónia hrochov, ktoré plaché rozhodne nie sú. Z vody im väčšinou trčia len oči alebo nozdry, prípadne ak si zívnu tak papuľa. Náš sprievodca mal zrejme pocit, že chceme zvieratká vidieť v plnej akcii  a tak približoval loď po troškách až k hrochom, až kým tým nenaštval najväčšieho z nich, ktorý okamžite po lodi vyštartoval. Sprievodca tak musel zapnúť motor na plné otáčky a utiecť pred nahnevaným alfa-samcom.

Po plavbe sme sa ešte vydali na krátku pešiu exkurziu v blízkosti jazera, pretože aj keď hlavnou atrakciou je v rezervácii Naivasha samotné jazero, i v jeho okolí je možné pozorovať divú zver, najmä žirafy, zebry alebo pakone.

Národný park Nakuru

Jazero Nakuru sa nachádza neďaleko štvrtého najväčšieho keňského mesta, kupodivu taktiež Nakuru. Nakuru je (na rozdiel od Naivashe) národným parkom, ktorý bol vytvorený v roku 1961. Nakuru je pre turistov oveľa atraktívnejšou destináciou než Naivasha aj vďaka obrovskému množstvu plameniakov, ktoré tu zvyknú tráviť časť roka. V prípade, že sa trafíte do správnej doby (ktorú je ťažké predikovať), plameniakov tu môžete nájsť toľko, že celé jazero môže vyzerať z diaľky ako ružová škvrna. My sme bohužiaľ šťastie nemali a plameniakov sme tu našli len pár, spolu s množstvom ďalších vtákov. Plameniaky sa tu veľmi nezdržiavali údajne kvôli vyššej hladine vody, ale ťažko povedať, či to bol skutočne ten dôvod. Každopádne jazero je krásne i bez množstva plameniakov.

Čo je však možno ešte väčším lákadlom Nakuru než plameniaky, sú nosorožce. Žije tu niekoľko desiatok kusov vzácneho čierneho nosorožca a taktiež asi 70 kusov endemického, ešte vzácnejšieho druhu južných bielych nosorožcov. V tomto prípade sme mali šťastie a zahliadli sme pomerne veľa kusov, pokojne sa pasúcich na lúke. Nosorožce a ostatné ťažkotonážne zvieratá sú väčšinou doplnené spoločnosťou vtákov (väčšinou volavky, resp. ibisy, konkrétne druh bubulcus ibis). Vtáky využívajú to, že tieto veľké zvieratá svojou váhou značne narušia zem, po ktorej prejdú, takže z nej vylieza množstvo červov a vylieta množstvo hmyzu. Čiže majú nosorožce niečo ako all-you-can-eat bar spojený aj s taxíkom, pretože väčšinou sa vozia na chrbte týchto hrubokožcov a keď to uznajú za vhodné, zletia na zem si niečo zobnúť.

Okrem nosorožcov máme šťastie i na ďalšie suchozemské africké tvory – zebry, pakone, žirafy, byvoly, gazelky alebo diviaky. Vzácnejšími úlovkami sú potom jeden z najväčších druhov antilopy (antilopa losia) alebo opice makaky. Najväčšie prekvapenie potom bolo, keď sme narazili na skupinu levov, resp. dvoch levíc a asi šiestich mláďat, ktoré sa len tak spokojne lenivo vyhrievali v tráve.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Keni.


Ako sa sem dostať?

Väčšina turistov sem cestuje v rámci skupinových organizovaných výletov. Pokiaľ sa sem rozhodnete dostať na vlastnú päsť, máte v podstate len tri možnosti – vlastným (prenajatým) autom, autobusom z Nairobi alebo letecky taktiež z Nairobi. Letisko v Nakuru však neexistuje, k dispozícii je len pristávacia plocha v blízkosti národného parku a letecké spojenia sú nákladné (súkromné).


Kedy sem cestovať?

Rezerváciu Naivasha i Národný park Nakuru je možné navštíviť celoročne. Obdobia dažďov síce existujú (okolo apríla a augusta), ale nebývajú problémom ani prekážkou pre vychutnanie si kvalitného safari.


Ako sa tu pohybovať?

Na prehliadku jazera Naivasha je možné si prenajať loďku. V jeho okolí sa dá pohybovať pešo.

V Nakuru sa je možné pohybovať prenajatým džípom (kvôli možným zatopeným cestám) s možnými zastávkami pre pešie vychádzky.


Kde sa ubytovať?

V okolí jazier Naivasha i Nakuru sú k dispozícii ubytovania v prírode (tzv. lodge), ale v samotných mestách i klasické hotely. Ubytovanie v tejto oblasti bohužiaľ nepatrí medzi najlacnejšie.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie