Portugalsko

Coimbra – mesto študentov a fada

0
Coimbra

Coimbra sa nachádza zhruba na polceste medzi Portom a Lisabonom. Bola založená ako rímske mesto, ktoré bolo neskôr vyplienené germánskymi kmeňmi. Neskôr sa zmocnili Arabi a jeho význam upadal. Po Reconquiste (znovudobytí Pyrenejského poloostrova kresťanmi) sa postupne z týchto udalostí spamätávalo a postupne získavalo na dôležitosti, až sa v 12. storočí na vyše 100 rokov stalo hlavným mestom Portugalska. V tomto období tu tiež bola presunutá univerzita (pôvodne založená v Lisabone), ktorá je dnes najstaršou a najväčšou portugalskou univerzitou.

Aj keď je Coimbra tretím najväčším mestom Portugalska, so 140 tisíc obyvateľmi nepatrí medzi veľké mestá – je menšia ako napríklad Plzeň. Má však bohatú históriu a najmä obrovské množstvo študentov. Takisto sa môže pochváliť kultúrnym dedičstvom vo forme hudobného štýlu fado, ktorý je tu veľmi obľúbený. Fado sa delí na dva základné druhy, pričom jeden pochádza z Lisabonu a druhý práve z Coimbry. Ide o hudobný štýl charakteristický veľmi clivým, takmer až plačlivým štýlom spevu, doplneným gitarou. Fado je zapísané na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Okrem toho má Coimbra jeden záznam i v tom “hmotnom” zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, konkrétne miestnu univerzitu. Tá bola založená v 13. storočí v Lisabone, po pár rokoch ju však kráľ premiestnil práve do Coimbry. Jedná sa o najstaršiu portugalskú univerzitu a 9. najstaršiu  univerzitu na svete. To by však samo o sebe na zapísanie do zoznamu UNESCO samozrejme nestačilo. Prečo sa tam ocitla pochopíte, až miestny campus navštívite. Aj keď neviem, či je správne použiť slovo campus v tomto kontexte, pretože budovy univerzity (vrátane obrovského námestia, knižnice a kostolov) sú priamo v strede mesta na kopci, z ktorého je dobrý výhľad na celé mesto a jeho okolie. Univerzita je tak skutočným srdcom celého mesta.

Je vcelku zaujímavé sa prechádzať priestormi univerzity (z ktorých mnohé sú verejne prístupné za vstupný poplatok) a vidieť všade študentov v čiernom oblečení a bielych košeliach s čiernymi plášťmi – človek sa cíti skoro ako na škole Harryho Pottera. Typické študentské oblečenie pochádza práve z Coimbry, odkiaľ sa rozšírilo do celej krajiny. Zo samotnej univerzity sú jednoznačne najkrajšími priestormi kaplnka a nádherná stará knižnica – bohužiaľ v oboch je zakázané fotografovanie.

Pokiaľ sa vám už univerzita zunuje, môžete zísť dolu schodmi do starého mesta. Môžete tu navštíviť napríklad Starú katedrálu (tá nová je na kopci pri univerzite). Tento svätostánok má už takmer 900 rokov (teda pochádza z 12. storočia) a ide mohutnú stavbu postavenú v románskom štýle. Ambit (krížová chodba s arkádami a zeleným dvorom) pochádza s trochu neskoršej doby a je teda postavený v gotickom štýle. V kostole je možné vidieť oltár s relikviárom typickým pre portugalské kostoly – väčšinou sú zdobené zlatom alebo striebrom a majú tvar hranatej niekoľkoposchodovej torty.

Ďalšie kostoly je potom možné vidieť v ostatnej časti starého mesta (ktorá je pomerne malá). Ak ste mali náboženstva už dosť, môžete sa len tak túlať v jeho vydláždených uličkách, kúpiť si nejaký suvenír z korku alebo vypočuť pouličných umelcov hrajúcich fado.

A ak by sa vám zunovalo i staré mesto, môžete zísť dolu až k rieke a prejsť sa po jej brehu, prípadne po moste na jej druhú stranu. Západný breh rieky Mondego je poznanie pokojnejšia oblasť, väčšinou rezidenčného charakteru. Pokiaľ sa sem dostanete mostom sv. Kláry (Ponte de Santa Clara), po ľavej strane zahliadnete ruiny bývalého kláštora sv. Kláry (resp. aj Starý kláštor), pochádzajúceho zo 14. storočia a založeného portugalskou kráľovnou Alžbetou. Tá bola neskôr kanonizovaná a jej ostatky ako sv. kráľovnej Alžbety boli uložené v tomto kláštore. Pokiaľ budete pokračovať v ceste od rieky ďalej, dostanete sa k parku Portugal dos Pequenitos, čo je miestna obdoba Disneylandu.

Spomínaný Starý klástor sv. Kláry sužovali časté povodne a tak bolo rozhodnuté, že bude premiestnený o kúsok ďalej na kopec. Takto bol v 17. storočí starý kláštor opustený a miestne mníšky sa presunuli do Nového kláštora sv. Kláry. Súčasťou tohto komplexu je aj pomerne veľký a pekne dekorovaný kostol. Spolu s mníškami sa sem presunuli i hrobky, vrátanej tej s ostatkami kráľovnej Alžbety. Tie sú teraz uložené v špeciálnom relikviári vyrobenom z kryštálu a striebra, ktorý je umiestnený uprostred oltára. V kláštore je možné navštíviť i jeho ďalšie časti, vrátane sakristie a barokového ambitu.

Pokiaľ budete mať poznávania už dosť, môžete zamieriť do botanickej záhrady, ktorá patrí Univerzite v Coimbre a leží priamo v jej campuse. Alebo si môžete jednoducho zájsť v starom meste do niektorej z mnohých miestnych reštaurácií a dať si niektorú z portugalských špecialít – tresku (bacalhau), prasačiu pečienku (leitão) alebo sardinky, ktoré sú pečené vcelku i s vnútornosťami. Pokiaľ navštívite Portugalsko, Coimbra stojí určite za minimálne jednodňovú zastávku. Vzhľadom k jej pozícii medzi Portom a Lisabonom sa táto možnosť priam ponúka.


Ako sa sem dostať?

Coimbra je prístupná priamymi vlakovými spojmi z Porta i Lisabonu. Stanica na tejto trase sa však nachádza mimo mesta (nazýva sa Coimbra-B) a preto je ešte nutné prestúpiť na lokálny vlak, ktorý vás dovezie do centra na stanicu Coimbra. Informácie je možné nájsť na stránkach portugalských železníc.

Coimbra má s Lisabonom a Portom taktiež ďialničné spojenie, takže dostať sa sem autobusom (napr. použitím Rede Expressos) alebo autom taktiež nie je problém. Na rozdiel od Lisabonu a Porta je Coimbra pomerne malé mesto a netrpí takými dopravnými zápchami ako spomínané dve veľkomestá.


Kedy sem cestovať?

Coimbra, rovnako ako celé Portugalsko, sa dá pohodlne navštíviť počas celého roka. Ide o najteplejšiu krajinu Európy, takže v lete treba počítať s trochu vyššími teplotami než u nás.


Ako sa tu pohybovať?

Coimbra je pomerne kompaktné mesto, dá sa tu pohodlne presúvať pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Coimbre sa dá nájsť pomerne bez problémov. Vzhľadom k tomu, že ide o univerzitné mesto, najvyššie kapacity bývajú k dispozícii v dobe prázdnin.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Portugalsku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie