Grécko

Novodobé Atény – antika v modernej dobe

0
Výmena stráží pred gréckym parlamentom

Zatiaľ žiadnemu mestu som na tomto blogu nevenoval toľko priestoru, ako Aténam. Nie  je to náhoda, Atény sú neskutočne bohaté mesto na antické pamiatky – čo ostatne nie je žiadnym tajomstvom. V predchádzajúcich dvoch článkoch som popísal stavby, ktoré priamo pochádzajú z antických dôb a dodnes ich môžete vidieť na svojom mieste v pôvodnej alebo reštaurovanej podobe. V prvom článku som sa zameral na úplnú kolísku antickej kultúry – Akropolis. Druhý článok zasa približuje pamiatky z rovnakého obdobia, ktoré však ležia mimo posvätného pahorku Akropoly. No a v dnešnom (sľubujem, že poslednom) článku sa zameriame na atrakcie, ktoré síce nepochádzajú zo staroveku, ale veľmi úzko s ním nejak súvisia a patria k povinnému itineráru pri návšteve Atén.

Štadión Panathinaikó

Štadión Panathinaikó bol postavený v polovici 19. storočia v centre Atén a hosťoval prvé novodobé olympijské hry v roku 1896. Pôvodne na tomto mieste stál staroveký štadión, na ktorom sa konali Panaténske hry, kým neboli zakázané byzantským cisárom v 3. storočí n. l. kvôli tomu, že boli považované za nekresťanské. V 19. storočí bol štadión postavený na ruinách toho starého a to samozrejme v megalomanskom štýle, ako sa na Grécko patrí – štadión je totiž nielen obrovský (okolo 50 tisíc divákov), ale je celý postavený z pentelického mramoru – ide o jediný štadión kompletne z mramoru na celom svete.

Značnou nevýhodou je, že pocas slnečných dní (ktorých nie je v Grécku málo) sa mramor poriadne rozpáli a na štadióne vládne peklo aj vtedy, keď tam nie sú fanúšikovia. Každopádne tento štadión bol súčasťou úspešného pokusu o obnovenie Olympijských hier a toto dokumentuje i múzeum skryté v jeho utrobách. Najmasívnejšou akciou na štadióne bolo finále basketbalového PVP medzi AEK Atény a Slavia Praha, keď sa na štadión vtrepalo 80 tisíc divákov a ďalších 40 tisíc na stojáka. Tento zápas sa považuje za basketbalový zápas s najvyššou návštevou v histórii. Z vrcholu štadiónu sú veľmi pekné výhľady na okolité mesto alebo aj na Akropolis.

Etymologická vsuvka – dĺžka jeho dráhy je presne 1 stadion, čo je stará grécka dĺžková miera, z ktorej pochádza práve dnes už univerzálny názov športového stánku – štadión.

Národné archeologické múzeum

Národné archeologické múzeum sa nachádza na sever od centra mesta, medzi stanicami metra Omonia a Viktoria. Samotné múzeum pochádza z 19. storočia a je postavené v neoklasicistickom štýle, ktorý bol v tej dobe veľmi populárny. Jeho skutočný význam však samozrejme spočíva v jeho exponátoch – nachádzajú sa tu najvzácnejšie artefakty gréckej histórie a kultúry a vďaka nim je toto múzeum považované za jedno z najdôležitejších na svete vôbec.

Medzi najvzácnejšie artefakty, ktoré je možné v múzeu vidieť patrí napríklad posmrtná zlatá maska Agamemnona, gréckeho kráľa, ktorý viedol výpravu proti Tróji. Masku objavil slávny nemecký bádateľ Heinrich Schliemann, ktorý objavil aj Tróju. Medzi ďalšie artefakty patrí napríklad obrovská bronzová socha Poseidona (Artemision) a tiež bohaté zbierky z obdobia mykénskej kultúry. Veľká je i časť venovaná zbierkam z antického Egypta, náhrobným pamätníkom (či už vo forme stely alebo stojaceho mladého chlapca – kouros) a artefaktom z ešte predhelénskeho obdobia.

Múzeum je veľmi bohaté na nájdené objekty a aj keď vystavuje len malý zlomok z toho, čo má k dispozícii a je otvorené počas sezóny až do 8. hodiny večer, niektorým ľudom (napr. mne) bohužiaľ ani to nemusí stačiť pre dôkladné preskúmanie všetkého, čo ponúka k videniu. Veľká časť múzea je dokonca zatvorená, podľa niektorých miestnych vraj preto, že nemajú dostatok peňazí na to, aby zaplatili dozorcov, ktorí by tu hliadkovali, ale túto informáciu sa mi nepodarilo overiť. Faktom je, že jedno celé krídlo na poschodí bolo v dobe mojej návštevy zatvorené.

Lycabetus

Vrch Lycabetus sa nachádza neďaleko Národného archeologického múzea výstup naň je takou menšou rozcvičkou. Pokiaľ sa vám ju nebude chcieť absolvovať, je k dispozícii i lanovka. Kopec je zároveň i parkom, malou oázou zelene uprostred betónovej džungle. Na jeho vrchole stojí malá vežička a Kostol sv. Izidora. Hlavnou devízou Lycabetu je však excelentný výhľad na celé Atény, vrátane Akropoly, štadióna Panathinaikó alebo Olympieionu. Za dobrého počasia a viditeľnosti je možné vidieť až k prístavu Pireus a na more, prípadne na okolité ostrovy.

Parlament

Grécky parlament stojí na námestí Syntagma, takmer presne v strede medzi Akropolou a vrchom Lycabetus. Grécky parlament sa hrdo hlási k odkazu aténskej starovekej demokracie, aj keď podľa môjho názoru by radšej nemal – predsalen to, že právo voliť mal len zlomok obyvateľov a k práci sa využívali otroci, nie je veľmi typickou vizitkou dnešného vnímania demokracie.

Parlament sídli v budove bývalého kráľovského paláca z 19. storočia. Pred parlamentom sa nachádza pamätník neznámeho vojaka. Aj keď samotná budova parlamentu je turistom neprístupná, pred parlamentom sa ich väčšinou zhromažďujú davy, pretože pamätník neznámeho vojaka stráži čestná stráž.

Táto čestná stráž je sama o sebe pomerne zaujímavým zjavom a svojou extravaganciou by sa dala prirovať k švajčiarskej garde, ktorá stráži Vatikán. Vrchol bizarnosti však nastane v momente, keď dôjde k výmene stráží – vojaci neuveriteľne vysoko vykopávajú a pohybujú sa ako spomalený film. Zrejme to všetko má nejaký zmysel, ale pôsobí to celé veľmi zvláštne. Lepšie ako tisíc slov poslúži zrejme nasledujúce video.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Grécku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Do Atén sa dá veľmi ľahko dostať priamou leteckou linkou Bratislava – Atény prevádzkovanou spoločnosťou Ryanair.

Z Budapešte lieta do Solúna spoločnosť Wizzair, odkiaľ sa však ešte do Atén treba dopraviť napríklad autobusom alebo vlakom.

Z Prahy lieta do Atén nízkonákladová spoločnosť Aegean Airlines.

Z letiska sa dá dostať do centra Atén metrom, cesta trvá asi 40-50 minút. Pre cestu z letiska a na letisko je nutné si zakúpiť zvláštny (drahší) lístok.

Autom

Do Atén sa dá od nás dostať i autom, ide však už o pomerne náročnú a dlhú cestu.


Kedy sem cestovať?

Grécko je krajina, ktorá sa teší výbornému a teplému podnebiu a Atény sa dajú navštíviť celoročne. Ideálnym obdobím je jar a jeseň, kedy sú teploty v meste najpríjemnejšie.


Ako sa tu pohybovať?

Atény sú pomerne veľké mesto, ale jeho centrum sa dá bez problémov preskúmať pešo.

Pre prieskum mesta trochu ďalej od centra je dobré využiť MHD, ktorá funguje pomerne dobre v prípade, že neprebieha štrajk. Štrajky zamestatncov MHD sú pomerne časté a je dobré sa v hoteli o nich informovať, aby vás nečakalo nepríjemné prekvapenie napríklad cestou na letisko.

Kostrou aténskej MHD je metro, ktoré je veľmi dobrou možnosťou, ako sa dostať v meste takmer všade a pomerne rýchlo a pri pohybe po meste je možné si ľahko vystačiť len s ním.

Električkových liniek je pomerne málo, viac sú využívané miestne autobusy.

V prípade, že budete MHD cestovať intenzívnejšie, stojí za zváženie nákup denného lístku.

Pre cesty na letisko klasické ani jednodňové lístky neplatia, je nutné si zakúpiť špeciálny (drahší) lístok.


Kde sa ubytovať?

Atény sú turistické mesto a ubytovacích možností je tu veľa. Je dobré bývať blízko metra, ktorým sa potom dostanete do centra (a všade inde) veľmi rýchlo. Nie je však problém nájsť ubytovanie za rozumnú cenu aj v blízkosti centra.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie