Bangkok je jedným z najznámejších miest juhovýchodnej Ázie vôbec. Slúži ako hlavný letecký uzol v tomto regióne, takže sem väčšinou zavítajú i cestovalia, ktorí maju inak namierené do iných krajín. Bangkok je ekonomickým aj politickým centrom krajiny a žije tu 14 miliónov ľudí, čo takmer štvrtina populácie Thajska. Bangkok je tak výrazne väčší, než všetky ostatné mestá v Thajsku. To so sebou prináša aj isté negatíva – mesto je naozaj prehustené, doprava trpí zápchami a mesto trápi smog. Napriek tomu všetkému je Bangkok čarovné mesto a s úžasnou atmosférou a kuchyňou a kde je možné každý deň objavovať nové miesta. V tomto príspevku predstavím len tie úplne najznámejšie chrámy, ktoré patria k povinnému itineráru každého návštevníka Bangkoku. Ich návšteva vám zaberie zhruba 2 dni pohodovým tempom – kto rád behá, zvládne to i za deň
Celý názov mesta v thajčine je “Krung thep mahanakhon amorn ratanakosin mahintharayutthaya mahadilok popnoparat ratchathani burirom udomratchanivetmahasathan amornpiman avatarnsathit sakkathattiyavisnukarmprasit”, ale z pochopiteľných dôvodov sa používa len skrátený názov Krung Thep, čo v preklade znamená Mesto anjelov. Kedysi bol len malým vysunutým obchodným stanoviskom slúžiacim kráľovstvu Ayutthaya, o ktorom som písal v minulom príspevku. Ayutthaya bolo kedysi najväčšie mesto sveta a význam Bangkoku bol pri ňom naozaj zanedbateľný.
A bolo by tomu zrejme až dodnes, keby všetko nezmenili barmské vojská, ktoré s Ayutthayou neustále bojovali o vplyv v regióne a ktorým sa nakoniec podarilo toto kráľovstvo na konci 18. storočia poraziť a spustošiť. Neúmyselne tým otvorili cestu k vzostupu Bangkoku, ktorý dostal svoj vyššie uvedený anjelský názov a stal sa hlavným mestom Siamu, teda Thajska.
Bangkok bol odjakživa mestom postaveným na vode. Vďaka rieke Chao Phraya a neďaleko ležiacemu Juhočínskemu moru bola voda vždy súčasťou života miestnych obyvateľov. Ľudia na vode obchodovali, cestovali, ale i na nej žili. Na suchej zemi bolo povolené stavať len chrámy a budovy z kameňa – žiadne drevostavby. Aj keď je voda samozrejme životodarnou tekutinou, zároveň je pre Bangkok prekliatím. Mesto sa nachádza len 1.5 metra nad úrovňou mora a každým rokom sa prepadá asi o 2 centimetre – podľa niektorých štúdií by sa už o 15 rokov mohlo ocitnúť pod vodou. Správne by bolo samozrejme uviesť, že mesto samotné sa neprepadá, ale že hladina mora stúpa.
Wat Arun
Celým názvom Wat Arun Ratchawararam Ratchawaramahawihan, v preklade Chrám úsvitu, je budhistický chrám vo štvrti Bangkok Yai, na západnom brehu rieky Chao Phraya, ktorý je o niečo pokojnejší a menej preľudnený, než časť mesta ležiaca na východnom brehu. Znamená to, že pre jeho návštevu musíte využiť trajekt – pokiaľ však nájdete ten, ktorý využívajú miestni, bude vás to stať len 3 bathy (čiže prakticky nič).
Chrám je zasvätený bohovi Arunovi, ktorý je stelesnením vychádzajúceho Slnka. Chrám pochádza už zo 17. storočia, ale jeho dnešná podoba je zo začiatku 19. storočia. Je jedným z najznámejších stavieb v Bangkoku, najmä vďaka svojej špecifickej centrálnej veži (prang). Veža je postavená v štýle typickom najmä pre khmérske chrámy a pokrytá lesklým porcelánom, čo jej dáva veľmi zaujímavý vzhľad najmä na slnečnom svetle. Zároveň je možné v areáli vidieť i typickú thajskú architektúru, keďže chrámový komplex je pomerne veľký a nachádza sa v ňom niekoľko chrámov, stúp a vežičiek typu prang a samozrejme množstvo sôch Budhu.
Wat Pho
Oficiálnym názvom Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn, chrám známy ako Wat Pho (čítaj “po”) sa niekedy nazýva aj Chrám ležiaceho Budhu. Chrám je známy najmä vďaka obrovskej zlatej soche ležiaceho Budhu, ktorá má na dĺžku až 46 metrov. Nohy sochy sú vykladané perleťou a zobrazujú jednotlivé energetické čakry a symboly Budhu. Ide o jednu z najväčších sôch v Thajsku.
Chrám Wat Pho je z duchovného a politického hľadiska jedným z najdôležitejších chrámov v Thajsku. Chrám dal postaviť na konci 18. storočia kráľ Rama I., ktorý je považovaný za jedného z najväčších thajských kráľov histórie. Neskôr bol chrám niekoľkokrát renovovaný a rozšírený. Dnes je areál chrámu obrovský (80 tis. metrov štvorcových) a nachádza sa v ňom mnoho menších modlitební a chrámov a ďalších budov typických pre budhistické chrámové komplexy – bot (najposvätnejšia modlitebňa), viharn (kláštor), chedi (vežička, väčšinou s relikviou), stupa (rovnako ako chedi), prang (podobne ako chedi), vihara (sieň) a zvonica.
Wat Pho taktiež fungoval ako škola a mal poskytovať vzdelanie verejnosti. Vyučovalo sa tu niekoľko rôznych odborov, najmä však thajská medicína, literatúra a budhistické náboženstvo. Umenie thajskej masáže sa tu vyučuje dodnes.
Najdôležitejšími budovami komplexu sú Viharn Phranorn (obsahuje sochu ležiaceho Budhu), Phra Mondob (sieň spisov), Phra Maha Chedi Si Rajakarn (zvonku najtypickejšie štruktúry chrámu – 4 veľké stupy – veže) a Phra Rabiang (obsahuje 400 sôch Budhov). Nie všetky budovy komplexu sú však prístupné verejnosti.
Sala Karn Parien - Slúži ako študovňa a meditačná miestnosť
Chodidlá ležiaceho Budhu vykladané perleťou a znázorňujúca čakry a zvieratá spojené s Budhom
Jedna z veží Phra Maha Chedi Si Rajakarn v chráme Wat Pho
Phra Chedi Rai - Vežičky s popolom členov kráľovskej rodiny
Phra Chedi Rai - Vežičky s popolom členov kráľovskej rodiny
Wat Phra Kaew
Chrám Wat Phra Kaew (niekedy aj Wat Phra Kaeo), oficiálne Wat Phra Si Rattana Satsadaram, je hlavným chrámom v Bangkoku a v podstate v celom Thajsku. Je nazývaný aj ako Chrám Smaragdového Budhu, pretože je tu uschovaná soška Budhu zo zeleného kameňa. Nejde síce o smaragd ale polodrahokam nefrit, ale jeho názov je zrejme odvodený skôr od jeho sfarbenia. Táto soška je v Thajsku jedným z najposvätnejších artefaktov vôbec a Smaragdový Budha je považovaný za patróna a ochrancu celého Thajska a jeho národa. Podľa ročného obdobia jej dokonca menia róbu (taká thajská obdoba pražského Jezuliatka). Soška je uložená v hlavnej svätyni (ubosot), ktorá je najväčšou a najzdobenejšou budovou chrámu.
Príbeh Smaragdového Budhu je sám o sebe zaujímavý. Nevie sa totiž ani kto ani kedy ho vyrobil (predpokladá sa, že pochádza z 13. storočia) a nepochádza z Bangkoku. Bol nájdený v Chiang Rai (písal som o tom v tomto príspevku) a to veľmi zaujímavým spôsobom – bol zamurovaný v chedi (vežičke), do ktorej jedného dňa udrel blesk a v trhline sa našla soška tohto Budhu. Nejakú dobu bol domovom sošky chrám Wat Phra Kaew v Chiang Rai, ale neskôr bol Smaragdový Budha prevezený do Bangkoku a v Chiang Rai je možné vidieť už len kópiu.
Charakteristickými dominantami chrámu sú tri veže (phra), ktoré sú zhruba rovnako vysoké – zlatá Phra Sri Rattana Chedi, prostredná Phra Mondop, ktorá slúži aj ako knižnica a khmérska Prasat Phra Thep Bidon. Tieto tri veže sú viditeľné zo všetkých strán chrámu a podľa nich sa dá chrám hneď rozpoznať.
Chrám Smaragdového Budhu je súčasťou rozsiahleho komplexu kráľovského paláca, nazývaného jednoducho Veľký palác (Grand Palace). Aj keď sa tu odohráva väčšina štátnych ceremónií, thajský kráľ v tomto paláci neprebýva. Ide o obľúbenú turistickú atrakciu, aj keď väčšina areálu turistom prístupná nie je.
Chrám Smaragdového Budhu - Už z diaľky vidieť jeho zlatú vežu
Tri typické veže Chrámu Smaragdového Budhu - V strede knižnica
Tri typické veže Chrámu Smaragdového Budhu - Vpredu zlatá Phra Sri Rattana Chedi
Sochy pred hlavným chrámom (ubosot), kde sa nachádza Smaragdový Budha
Zlatá socha... vyzerá trochu ako človek krížený so sliepkou
Hlavný chrám (ubosot), kde sa nachádza Smaragdový Budha
Prasat Phra Thep Bidon - Kráľovský pantheón - Dekorácie
V prípade, že sa dopravíte k palácu, resp. chrámu Wat Phra Kaew taxíkom alebo tuk-tukom, je veľmi pravdepodobné, že vás vyložia pred druhým vchodom, ktorý strážia vojaci. Tento vstup neslúži turistom a taxikári majú kartel s miestnymi podvodníkmi, ktorí sa pred týmto uzavretým vchodom snažia oklamať turistov, že práve dnes je nejaký posvätný “Buddha Day” a chrám je uzavretý až do určitej hodiny. Pred vchodom väčšinou stojí nejaký oficiálne sa tváriaci človek a snaží sa ochotne turistom navrhnúť alternatívny plán, ktorý samozrejme zahŕňa nejakú predraženú atrakciu. A toto všetko sa deje pred očami polície a armády strážiacej chrám. Týchto ľudí kľudne ignorujte (prípadne im vynadajte) a chodťe popri obvodovom múre k ďalšej bráne, ktorá slúži ako hlavná vstupná brána pre turistov.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Thajsku.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Bangkok je letecký uzol pre celý región. Hlavné medzinárodné letisko je Suvarnabhumi (BKK) a lietajú sem z Európy snáď všetky väčšie európske i ázijské aerolinky.
Z letiska BKK sa dá dostať veľmi ľahko vlakom Airport Rail Link.
V Bangkoku je ďalšie medzinárodné letisko, Don Muang (DMK), z ktorého odlietajú väčšinou domáce linky a lety do okolitých krajín.
Z letiska DMK sa dá dostať taxíkmi, vlakmi z hlavnej stanice v Bangkoku (Hualamphong), ale aj autobusmi, či už špecializovanými letiskovými (airport bus) alebo klasickými lokálnymi MHD.
Medzi letiskami BKK a DMK jazdia priame špecializované autobusy, ale cesta vďaka zápcham môže trvať aj dve hodiny.
Kedy sem cestovať?
Ideálnym obdobím je naša zima, teda november až február, kedy je v Bangkoku chladnejšie obdobie bez veľa dažďa. Od marca do júna tu panuje horúce počasie, od júla do októbra zasa dažde.
Ako sa tu pohybovať?
V Bangkoku funguje efektívne MHD (najmä vďaka metru) a najlepších výsledkov z hľadiska času pri presunoch dosiahnete kombináciou MHD a taxíkov, prípadne tuk-tukov (malé motorové vozidlá, väčšinou pre 2 osoby + šofér).
Môže byť trošku mätúce, že existujú viaceré spoločnosti prevádzkujúce vlaky v Bangkoku. Hlavné spojenia zabezpečujú Skytrain a MRT a bohužiaľ aj keď sa ich stanice niekde krížia, lístky na ne nie sú navzájom platné, takže pri zmene linky musíte zaplatiť nový lístok. K tomu ešte existuje spomínaný špeciálny vlak pre letisko Airport Rail Link. A aby toho nebolo málo, existujú ešte ďalšie (menšie) vlakové linky. Napriek tomu všetkému je metro veľmi dobrý a efektívny spôsob, ako sa pohybovať po meste.
Použitiu taxíkov a tuk-tukov sa však aj tak zrejme nevyhnete, najmä pri cestách do centra. V prípade tuk-tukov je treba rozhodne zjednať cenu a určite sa nenechajte presvedčiť k návšteve nejakého obchodu za zníženie ceny. V prípade taxíkov je najlepšie, ak sa vám podarí presvedčiť taxikára zapnúť taxameter (čo robia neradi), pretože v takom prípade sú ceny nízke. Inak si budete musieť niekde (v hoteli) zistiť štandardnú cenu do vašej destinácie a pokúsiť sa ju nejak zjednávaním dosiahnuť.
Kde sa ubytovať?
Ubytovacích kapacít je k dispozícii dostatok a za vcelku priaznivé ceny, Bangkok je na masy turistov zvyknnutý.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
16. november 2015 -
2. september 2015 Chiang Rai a Zlatý trojuholník
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it … -
sabreena rao Nádherný organ veľkej sály radnice (Guildhall) severoírskeho mesta Londonderry beautiful and antique. Looks interesting
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár