Izrael

Nazaret – domov Ježiša a jeho rodiny

0
Bazilika zvestovania

Nazaret je mesto v severnej časti Izraela, kúsok od Galilejského jazera. V dobách Rímskej ríše šlo o pomerne bezvýznamnú dedinu v provincii Judea. Po nástupe kresťanstva samozrejme začalo mesto rásť najmä vďaka rastúcemu počtu pútnikov do Svätej zeme. Význam Nazareta bol samozrejme hlavne náboženský, pretože práve odtiaľto pochádzali Ježišovi rodičia a tu prežil veľkú časť svojho života i on sám.

Územie dnešného Izraelu je už dlhé storočia (resp. tisícročia) horúcou pôdou. Od dôb, keď tu vládli Rimania a žil Ježiš, sa v jeho nadvláde vystriedalo množstvo národov. Vzhľadom k tomu, že oblasť sa dá považovať za nárazníkovú zónu medzi “východným” a “západným” svetom, prebiehali tu konflikty prakticky permanentne. Oblasť bola pod nadvládou Byzantíncov, Arabov, Peržanov, Ottomanov a tiež samozrejme netreba zabúdať na križiakov a ich výpravy. Tí dokonca v jednom období urobili z Nazareta svoje hlavné mesto v oblasti.

Dnes je Nazaret obývaný prevažne Arabmi, z ktorých väčšina sú moslimovia. Výrazná časť z nich (31%) je však kresťanská, čo je vcelku zaujímavý fenomén. Nazaret je zároveň najväčším arabským mestom v Izraeli. Náboženský význam má mesto najmä pre kresťanov, pre moslimov ide skôr o miesto marginálneho významu v porovnaní s inými miestami v Izraeli. Pre Židov je mesto potom z náboženského hľadiska pomerne nezaujímavé. V priebehu stáročí bol Nazaret však toľkokrát poničený, že dnešné pamiatky a posvätné miesta či objekty je potrebné brať s veľkou rezervou.

Ako sú v tejto krajine prepletené arabské a židovské etnikum spoznávam hneď vďaka ceste do prevažne arabského Nazareta z prevažne židovskej Haify. Aj keď je sobota (sabat) a to v Izraeli znamená, že mnoho služieb (vrátane hromadnej dopravy) nefunguje, vďaka miestnej arabskej populácii to tu neplatí a autobusy z Haify do Nazareta jazdia i v tento deň. V celom autobuse som sám a tak sa ma šofér zvedavo vypytuje na Európu a na futbal. Po vystúpení v Nazarete mi ešte odporučí, ktorým autobusom sa dostanem do centra a rozlúči sa. Keďže je teplota pomerne vysoká, rozhodol som sa využiť jeho radu a počkať na lokálny autobus. Tento ma priváža priamo k hlavnej atrakcii celého mesta, Bazilike zvestovania.

Bazilika zvestovania je kostol, ktorý hneď udrie do očí svojím netradičným tvarom. Nedokážem si spomenúť na žiadny iný podobný kostol, ku ktorému by sa dal prirovnať. Ide o veľmi špecifický a hlavne moderný štýl, takže návštevník hneď pochopí, že sa jedná o veľmi novú stavbu (1969). Toto vlastne platí o väčšine stavieb v meste, keďže ako som už uviedol vyššie, mnoho pamiatok, hlavne kresťanských, bolo poničených počas nekonečných konfliktov.

Bazilika zvestovania je v prvom rade katolícky chrám, ktorý bol postavený na mieste, kde mal údajne archaniel Gabriel zvestovať Panne Márii, že sa stane matkou Ježiša. Bazilika má dve poschodia, okrem toho moderného horného je tu aj to spodné, ktoré tvorí základ baziliky a obsahuje pozostatky niekoľkých starších kostolov. Uprostred sa nachádza malý otvor, ktorý je údajne pozostatkom izby domu, v ktorom žila Mária a kde bolo učinené spomínané zvestovanie. Je možné tú vidieť oddaných veriacich, často dojatých tak, že sa neubránia plaču.

Okolo celej baziliky a nachádza široké nádvorie s rôznymi umeleckými dielami, vrátane sôch či obrazov. Zaujímavosťou sú obrazy Madony z dieťaťom, darovené z rôznych krajín, vrátane Československa i Slovenska. Obrazy, reliéfy a mozaiky sú vyhotovené v rôznych štýloch podľa toho, z ktorej krajiny pochádzajú. Je možné si tu tak pozrieť, ako vyobrazujú Máriu a malého Ježiša v Thajsku alebo Brazílii.

Hneď vedľa baziliky sa nachádza Kostol sv. Jozefa, ktorý stojí nad miestom, kde pred 2 tisíc rokmi stála Jozefova stolárska dielňa. Kostol má opäť nadzemnú časť, ktorá slúži ako klasický kostol a podzemnú kryptu, kde si kedysi mal stolárstvom obstarávať živobytie Jozef a zároveň učiť rovnakému remeslu Ježiša. Chrám je postavený v oveľa konzervatívnejšom štýle, než susedná Bazilika zvestovania, ale stále ide o pomerne novú stavbu (1914).

Okolie Nazareta je pomerne hornaté a samotné mesto sa rozprestiera viac na kopci než v údolí. Pokiaľ od Baziliky zvestovanie budete pokračovať smerom hore na kopec, dostanete sa k zaujímavej Bazilike dospievajúceho Ježiša. Stavba opäť patrí medzi nové kostoly, ale tentokrát postavený v konzervatívnejšom neogotickom štýle. Tento chrám je zasvätený obdobiu z Ježišovho života, keď bol dospievajúcim chlapcom, učil sa za tesára a kázal učencom v synagóge. Kostol je súčasťou kláštora Saleziánskeho rádu dona Bosca a zahŕňa i základnú školu. Návštevu kostola je tak možné skombinovať s možnosťou nahliadnutia do izraelského vzdelávacieho systému, pretože hlavná chodba školy vedie priamo do kostola. Pokiaľ z kostola vyjdete hlavným vchodom, naskytne sa vám zasa otvorený výhľad na celé mesto (a napríklad aj Baziliku zvestovania), keďže chrám sa nachádza na kopci.

Teraz sa vrátime zasa dolu pod tento kopec, kde sa nachádza omnoho starší a skromnejší kostolík. Ide o Grécky ortodoxný kostol zvestovania z 18. storočia. Áno, grécki ortodoxní veriaci uctievajú ako miesto zvestovania toto miesto, na rozdiel od rímskokatolíckych kresťanov, pre ktorých je to vyššie spomínaná bazilika zvestovania. Tento kostol je veľmi nenápadný a z väčšej časti pod zemou, ale vo vnútri ide o pomerne typický ortodoxný chrám. To, že rôzne cirkvi majú rôzne uctievané miesta pre tú istú biblickú udalosť je síce trochu mätúce, ale pri púti Izraelom rýchlo pochopíte, že ide o pomerne bežnú vec. Chrámov zvestovania je v Nazarete dokonca viacero (sám som napočítal štyri).

Kúsok od tohto gréckeho ortodoxného kostola sa nachádza malá nenápadná stavba, ktorá vyzerá ako taký zvláštny široký domček bez dverí. Jedná sa o studňu, do ktorej údajne mala chodiť naberať vodu Ježišova matka – preto sa studňa nazýva Máriina studňa. Voda je v nej dodnes, avšak nie je pitná. Priamo oproti studni sa potom nachádza obrovský podzemný komplex, ktorý zrejme v staroveku slúžil ako kúpele a ktorého súčasťou studňa zrejme bola.

V Nazarete sa nachádza samozrejme viacero ďalších kostolov postavených na miestach, kde sa mali odohrať biblické udalosti z Ježišovho života. Nájdeme tu napríklad kostol Mensa Christi, ktorý označuje miesto, kde Ježiš večeral s apoštolmi po svojom zmŕtvychvstaní. Chrám je v správe františkánskeho rádu a disponuje dokonca i stolom, pri ktorom sa táto udalosť mala odohrať. Ďalším kostolom z tejto kategórie je Synagogue Church (doslova Synagógový chrám), ktorý zasa pripomína miesto, kde stála synagóga, do ktorej kázať Ježiš a kde sa prehlásil za Mesiáša. Chrám sa nachádza neďaleko Baziliky zvestovania.

Keďže značná časť populácie je moslimského vierovyznania, nájdeme tu samozrejme i islamské svätyne. Najstaršou mešitou v meste je El Mas-jad El Abiad, prezývaná i Biela mešita.

Pokiaľ vás už prestanú baviť náboženské pamiatky, môžete si zájsť kúpiť občerstvujúci nápoj alebo ovocie na miestny trh alebo sa len tak prechádzať po uličkách mesta. Pokiaľ vám naopak putovania po náboženských miestach bude stále málo, môžete zamieriť mimo mesta na vrch Tábor, kde malo prebehnúť Ježišovo premenenie sa, resp. vyjavenie jeho božskej podstaty. Ďalším neďalekým miestom záujmu je Kána Galilejská, miesto Ježišovho prvého zázraku.

Tí najhlbšie veriaci sa môžu vydať na ďalekú pešiu cestu z Nazareta do Betlehema a absolvovať tak rovnakú púť, akú absolvovala Mária s Jozefom tesne pred narodením Ježiša. Nejedná sa však o krátku púť a je treba si ju dobre naplánovať a vyhradiť na ňu niekoľko dní.

Nazaret je povinná jazda v prípade návštevy Izraela pre každého veriaceho, prípadne každého, kto sa zaujíma o náboženstvo. Pokiaľ medzi uvedené dve skupiny nepatríte, zrejme toto mesto pre vás tak zaujímavé nebude, keďže väčšina stavieb nedisponuje historickou hodnotou a miestna atmosféra nemá nijak autentický charakter. Pokiaľ ste však zvedaví a zároveň chcete, aby vám vaši veriaci známi závideli, jeden deň stojí za to Nazaretu obetovať.


Ako sa sem dostať?

Do Nazareta je možné sa dostať pomerne jednoducho autobusom z prístavného mesta Haifa (kam chodí z Tel Avivu vlak),  autobusy odchádzajú zo stanice Merkaz Hashmona. Konkrétne číslo autobusu vám ochotne poradia okoloidúci, prípadne oddychujúci šoféri autobusov. Cesta autobusom trvá zhruba jednu hodinu.

Existujé i priame autobusové spojenie z Jeruzalema.


Kedy sem cestovať?

Izrael je blízkovýchodná krajina, čo znamená že sa sem dá cestovať po celý rok, ale v lete je treba počítať s pomerne únavným teplom. V kombinácii s nutnosťou korektného oblečenia na posvätných miestach môže ísť o pomerne nepríjemný zážitok pre potné žľazy, preto je lepšie sa letnému obdobiu vyhnúť.

Obdobie sviatkov ako Vianoce alebo Veľká noc sú veľmi frekventované a je treba počítať s veľkými davmi a vysokými cenami v celej krajine.


Ako sa tu pohybovať?

Centrum mesta je pomerne malé a nie je problém ho preskúmať celé pešo.

Nazaret je pokrytý lokálnymi autobusovými linkami, pre cudzinca je však ťažké sa zorientovať v cestovnom poriadku. Je preto lepšie sa vždy spýtať okoloidúcich na to, ktorým autobusom sa dostanete tam, kam potrebujete.


Kde sa ubytovať?

Ubytovať sa je možné bez problémov priamo v Nazarete. Alternatívou môže byť ubytovanie v Haife, ktorá vám môže poslúžiť ako základňa pre výlety okolitých miest ako Nazaret alebo Akko.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Izraeli.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie