Keňa

Keňa je východoafrickou krajinou, ktorá je známa najmä kvôli svojim národným parkom a safari. Keňské národné parky disponujú obrovským množstvom divej zveri a najmä počas migrácie poskytujú jedno z najlepších safari vôbec.

Aj keď Keňa patrí medzi najsilnejšie africké ekonomiky, rozhodne sa nejedná o bohatú krajinu. Biedu je vidieť všade, i v hlavnom meste Nairobi. Infraštruktúra je slabá a v prípade cesty na vlastnú päsť je dobré si najprv zistiť, ktorým častiam sa vyhnúť z dôvodu bezpečnosti.

V Keni je potrebné sa pripraviť na zvýšené bezpečnostné opatrenia takmer na každom kroku – už len pri vstupe do obchodného domu sa môžete pripraviť na bezpečnostné kontroly a to platí pre všetky miesta, kde sa zhromažďuje viacero ľudí. V mestách sa neodporúča potulovať len tak na vlastnú päsť, najmä pokiaľ nepoznáte danú štvrť a jej okolie.


Víza

Do Kene je potrebné si vopred zaistiť vízum. Toto je možné si zariadiť kompletne elektronicky na týchto stránkach.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza v hlavnom meste Nairobi. Priame lety z nášho okolia neexistujú, preto sa sem v prípade záujmu budete musieť dostať len s prestupom. Lieta sem väčšina veľkých európskych aeroliniek (Air France, KLM, British Airways, …), ale napríklad i Turkish Airlines. Dobrou alternatívou môže byť využitie blízkovýchodných aeroliniek ako Qatar Airways, Etihad alebo Emirates, prípadne nízkonákladové Air Arabia.

Na letiskách panujú zvýšené bezpečnostné opatrenia a tiež zápchy, preto sa odporúča vyraziť na letisko s dostatočnou časovou rezervou.


Ako tu cestovať?

V rámci Kene je možné sa presúvať medzi najväčšími mestami i letecky. Vnútroštátne lety zabezpečuje národný prepravca Kenya Airways a nízkonákladovka Fly540.

Pokiaľ by ste chceli uprednostniť leteckú dopravu pre cestu do národných parkov, môžete využiť spoločnosť Air Kenya.

Vo všeobecnosti platí, že pri letoch v Afrike je potreba si dávať pozor na svoje veci a zabezpečiť svoje kufre, minimálne zamknutím. V Afrike sa kradne veľa a Keňa nie je výnimkou.

Presuny medzi mestami je možné realizovať i autobusmi, je treba sa ale pripraviť na to, že komfort nie je najlepší.

Pokiaľ chcete vyraziť do národných parkov, prenajaté auto je vaša jediná možnosť. Vzhľadom k tomu, že cesty mimo miest môžu byť vo veľmi zlom stave, je dobré si prenajať auto s pohonom všetkých štyroch kolies (4×4). Zároveň je nutnosťou mapa a GPS, pretože v parkoch neexistujú žiadne orientačné tabule.

Najlepšou voľbou je najať si s autom i šoféra, ktorý pozná lokálne cesty. Napríklad (veľmi dlhá) cesta do najobľúbenejšieho parku Masai Mara je pomerne utrpenie aj pre skúseného šoféra a cesta tu prakticky neexistuje.


Kedy sem cestovať?

Aj keď sa Nairobi nachádza kúsok od rovníka, Keňa je kupodivu väčšinou krajina s pomerne príjemným podnebím, za čo vďačí vysokej nadmorskej výške. V noci teploty pomerne výrazne klesajú a určite sa vám zíde i teplejšie oblečenie. Tropické teplá zasahujú hlavne pobrežné regióny (Mombasa), kam cestujú turisti najmä kvôli plážam.

Obdobie dažďov v Keni trvá od apríla do júna a potom od októbra do decembra. Najteplejšie obdobie je od februára do marca.

Najlepší čas pre safari v Masai Mara je leto (júl-september), keď tu prebieha veľká migrácia zvierat.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Nairobi – hlavné mesto, ktoré však okrem pár reštaurácií s typickým jedlom nemá turistovi čo ponúknuť

Príroda

  • Amboseli – národný park na dohľad od Kilimandžára, obľúbený najmä kvôli množstvu slonov (blog o Amboseli tu)
  • Great Rift Valley – údolie, z ktorého údajne pochádza človek (blog o Great Rift Valley tu)
  • Jazero Naivasha – jazero známe ako raj vtákov a hrochov (blog o jazere Naivasha tu)
  • Jazero Nakuru – národný park známy vďaka obrovskému množstvu plameniakov, ktoré sa tu v sezóne vyskytuje, ale i vďaka nosorožcom (blog o jazere Nakuru tu)
  • Masai Mara – najznámejší park s neuveriteľným množstvom divej zvere vrátane levov, gepardov a leopardov

Kde sa ubytovať

Keňa má dostatok ubytovacích kapacít všetkých kategórií, najmä v mestách, ceny však nie sú nízke, ako by človek v africkej krajine čakal. Mimo miest ceny ubytovania výrazne klesajú, ale je treba vynaložiť trochu úsilia na jeho nájdenie.

Toto neplatí pre národné parky, kam sa chodí na safari – tu je ubytovanie veľmi drahé v tzv. luxusných stanoch, čo je niečo medzi stanom a chatkou – v stanoch je kúpeľňa, postele a elektrina. Existujú aj klasické kempy, kde sa dá normálne stanovať, ktoré však neposkytujú žiadne služby. Sú však samozrejme oveľa lacnejšie.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Keňskou menou je keňský šiling.

Bankomaty a platby kartami sú k dispozícii len vo veľkých mestách, aj to v obmedzenom počte. V hoteloch sa dá platiť kartou bez problémov. Dostatočné zásoby hotovosti sú tak nevyhnutné. Platba v iných menách, hlavne v dolároch, nebýva problém.

Suveníry na vás budú útočiť zo všetkých strán, často veľmi krásne – vyrezávané zvieratká z ebenového dreva, prípadne vytesané z miestneho kameňa. Množstvo obrázkov a ďalších vecí, ktoré vás budú lákať ku kúpe, najmä v obchodoch popri ceste (tzv. curio). Pripravte sa však na neuveriteľne predražené ceny – väčšinou aj 10- až 20-násobne vyššie, než by ste za danú položku boli ochotní zaplatiť, čo znamená tak 50- až 100-násobne vyššie, než zrejme bola výrobná cena danej položky. Ja osobne myslím, že najlepšie je proste nič z týchto vecí nekupovať a nenechať zo seba robiť chodiacu peňaženku, pretože inak sa táto situácia nezmení.

Pokiaľ sa však predsalen rozhodnete niečo kúpiť, dávajte si dobrý pozor na všetko – či vám balia to, čo naozaj chcete, či vám dobre vydali, atď. S peniazmi treba byť obzvlášť opatrný a nikdy nikomu za nič neplatiť vopred. Pokiaľ napríklad nebudete môcť zohnať známky na pohľadnice s krásnymi mláďatkami levov a v hoteli vám ponúknu, že ich pošlú za vás ak im necháte peniaze na známky, tak slušne odmietnite a radšej pohľadnice doručte osobne.

Najnovšie komentáre

Kategórie