Montserrat

Montserrat je zámorským teritóriom Veľkej Británie, ktoré je však autonómne a nepatrí tak do EÚ.

Montserrat je maličký ostrovný štátik patriaci do Malých Antíl, konkrétne do Záveterných ostrovov.

Montserrat je pomenovaný podľa kláštora Montserrat v Španielsku, meno mu dal Krištof Kolumbus.

Hlavné mesto Montserratu, Plymouth, je jediné hlavné mesto na svete s počtom obyvateľov 0 (mesto duchov).

Zaujímavosťou je, že spolu s Írskom ide o jediné krajiny na svete, kde je deň sv. Patrika štátnym sviatkom. V tento deň sa tu koná veľký festival a množstvo sprievodných akcií.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup na Montserrat za účelom turizmu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Montserrat disponuje malým provizórnym letiskom. Letecké spojenia s neďalekou Antigou zabezpečuje spoločnosť Fly Montserrat maličkými lietadielkami, let trvá asi 20 minút a je pomerne drahý.

Loďou

Loďou (trajektom) je možné sa na Montserrat z Antiguy alebo Guadeloupe. Z Antiguy je spojení najviac a cena jednosmerného lístka je 150 ECD (3/2016), spiatočný 300 ECD. Lístky sa kupujú v deň odchodu priamo v prístave.

Je nutné zaplatiť “daň z odchodu” (departure tax), a to ako pri odchode z Antiguy (70 ECD – 3/2016), tak pri odchode z Montserratu (35 ECD – 3/2016). Výška dane závisí od dĺžky pobytu na danom ostrove, je nižšia pokiaľ sa zdržíte menej ako 24 hodín.


Ako tu cestovať?

Autom

Dobrým prostriedkom pre prieskum ostrova je automobil, nedostanete sa však do výnimočnej zóny a teda ani do Plymouthu. Pre jeho návštevu vám nezostane nič iné, než zaplatiť niektorému z miestnych taxikárov.

Autobusom

Na Montserrate síce jazdia minibusy, je ich však pár a ich fungovanie nie je úplne jednoduché pochopiť. V prípade jednodenného výletu na ostrov je hromadná doprava nepoužiteľná.

Taxíkom

Hneď v prístave sa na vás vrhnú taxikári, ktorí vám ponúknu celodenný výlet po ostrove, vrátane Plymouthu. Ceny sa pohybujú okolo 160 USD za auto pre 4-6 osôb (3/2016).


Kedy sem cestovať?

Obdobie sucha trvá na Montserrate od decembra do mája, obdobie dažďov od júna do novembra. Keďže však ide o Karibik, zapršať môže kedykoľvek.


Ako sa tu dohovoriť?

Na Montserrate sa rozpráva anglicky, aj keď chce to trochu praxe, aby človek rozumel miestnej (kreolskej) angličtine.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Plymouth – hlavné mesto krajiny, dnes jediné na svete, ktoré má nulový počet obyvateľov, keďže bolo pred 20 rokmi zničené sopkou. Dnes poskytuje možnosť unikátnych exkurzií ako novodobé Pompeje

Príroda a aktivity

  • Deň sv. Patrika – tento deň je na Montserrate štátnym sviatkom a jeho oslavy sa tu konajú s náležitou pompou. Pokiaľ budete mať cestu sem v tomto období, určite si miestny festival nenechajte ujsť
  • Montserrat Volcano Observatory – pozorovateľna sopky s malým múzeom s výkladom o sopečnej činnosti. Je tu možnosť vidieť sopku Soufriére a hlavné mesto Plymouth z perspektívy

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Montserrate je pomerne obmedzené a tým pádom i dosť drahé, takže zrejme odkrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely). Aj z týchto dôvodov sem väčšina turistov mieri len v rámci jednodenného výletu.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Montserrate sa platí východokaribskými dolármi (ECD). Bežne sú však akceptované americké doláre zhruba v kurze 2.6 ECD = 1 USD (3/2016).

Platby kartami sú obmedzené.

Nakúpiť sa tu toho veľa nedá, takmer všetok tovar sa dováža a je preto veľmi drahý, od jedla po oblečenie a elektroniku.

Najnovšie komentáre

Kategórie