Bulharsko

Ivanovo – navštívte chrámy vyhĺbené v skalných útesoch, jednu z prvých pamiatok UNESCO

0
Kostol sv. Bohorodičky vytesaný v skale neďaleko dediny Ivanovo

Kláštorný komplex neďaleko dedinky Ivanovo bol objavený českým archeológom K. Škorpilom a je jednou z prvých pamiatok na svete zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Napriek tomu nejde o veľmi navštevovanú pamiatku a veľa turistov tu nestretnete. Zázemie je však dostatočné, pod schodiskom vedúcim ku kostolu je parkovisko a malý obchod s občerstvením,  samotnom kostole potom malý stolík so suvenírmi. V dedinke Ivanovo sú potom k dispozícii reštaurácie i penzióny.

Keď sa na začiatku 13. storočia utiahol mních Joachim do izolovaných skalistých kopcov neďaleko Dunaja, aby tu rozjímal, postil sa a viedol pustovnícky život, asi netušil, že na jeho odkaz nadviaže tradícia, ktorá bude trvať takmer pol tisícročia.

Joachim zasvätil svoj život Bohu už od raného veku a odišiel do kláštora na posvätnej hore Athos, dnes ležiacej v Grécku. Táto hora je veľmi dôležitým miestom ortodoxných kresťanov a cirkví a i dnes tu existuje niekoľko významných kláštorov. Rozkladá sa na gréckom poloostrove, pre návštevu ktorého je potrebné špeciálne pozvanie (vízum) a kam majú dodnes zakázaný vstup ženy, aby nepredstavovali pre rozjímajúcich mníchov pokušenie. Dokonca tu je zákaz vstupu i pre samice viacerých zvierat… ktovie prečo… Každopádne áno, takéto miesto stále existuje v 21. storočí v EÚ.

Freska v Chráme sv. Bohorodičky v Ivanove - Judášov bozk

Freska v Chráme sv. Bohorodičky v Ivanove – Judášov bozk

Vráťme sa však k Joachimovi. Jeho osud sa podobá osudom mnohých mníchov – po návrate z hory Athos sa usadil na izolovanom mieste a žil asketickým životom. Zvesti o jeho svätosti sa však rýchlo šírili a tak za ním prichádzalo viac a viac nasledovníkov, čím Joachim dosiahol presný opak toho, čo vlastne chcel. Na púť za ním sa vydal dokonca i bulharský cár Ivan Asen II., s ktorým sa veľmi spriatelili.

Tento cár presvedčil pustovníckeho mnícha, aby odišiel z hôr do vtedajšieho hlavného mesta Tarnova a následne sa postaral o to, aby sa Joachim stal bulharským arcibiskupom. Neskôr, keď bola Bulharská ortodoxná cirkev oddelená od Vatikánu, sa Joachim stal patriarchom tejto cirkvi. Keď cár Ivan Asen II. zomrel, jeho syn Kaliman Asen mal len 7 rokov a tak zaň vládol práve patriarcha Joachim I. ako poručník. A tak sa chudobný chlapec a mních pustovník, ktorý vynikal svojím príkladným asketizmom a pracovitosťou, dostal až na čelo celého Bulharského impéria.

Príroda v okolí riečky Rusenski Lom zlákala i mnícha Joachima k meditovaniu

Príroda v okolí riečky Rusenski Lom zlákala i mnícha Joachima k meditovaniu

Veľmi skoro po jeho smrti v roku 1246 bol Joachim I. prehlásený za svätého a navždy zapísaný do histórie ako veľmi zbožný muž, ktorý vykonal mnoho dobrých a veľkých skutkov.

Vráťme sa späť ku kláštoru v horách, ktorý samozrejme začal naberať raketovo na význame po nástupe Joachima na najvýznamnejšiu cirkevnú pozíciu v krajine. Dedinka Ivanovo vtedy zrejme ešte neexistovala a keď sem Joachim prišiel, vyhliadol si opustené miesto na vysokých útesoch lemujúcich riečku Rusenski Lom. Spolu s prvými nasledovníkmi si tu vyhĺbili prvé otvory v miestnych mäkkých skalách, v ktorých prespávali.

Príroda v okolí riečky Rusenski Lom zlákala i mnícha Joachima k meditovaniu

Príroda v okolí riečky Rusenski Lom zlákala i mnícha Joachima k meditovaniu

Keďže kláštoru sa dostávalo bohatých darov od cára Ivana Asena II., ako aj od ďalších, celý komplex sa rozrastal a prichádzali noví a noví nasledovníci, ktorí hĺbili v skalách ďalšie diery na prespávanie. Časom samozrejme došlo i k vytvoreniu kostolov, resp. svätýň a kláštorný komplex získaval na význame aj ako pútnicke miesto. Aj keď sa odhaduje, že svätýň mohlo byť v čase najväčšieho rozmachu až 40, dnes už väčšina z nich neexistuje.

Po obsadení Bulharska Turkami kláštor síce pokračoval vo fungovaní, ale jeho význam i aktivita začali upadať. Fungoval až do 17. storočia, kedy bol postupne úplne opustený a tak vyše 400 rokov po príchode Joachima bolo toto miesto opäť opusteným a zabudnutým. Nevedeli o ňom dokonca ani miestni obyvatelia z neďalekých dediniek.

Skala, v ktorej je vytesaný Kostol sv. Bohorodičky - vidieť tu aj balkón

Skala, v ktorej je vytesaný Kostol sv. Bohorodičky – vidieť tu aj balkón

O ich znovuobjavenie sa postaral český archeológ Karel Škorpil, ktorý svoj objav zverejnil v roku 1914. To znamená, že miestny kláštor bol opustený takmer tri storočia, čo malo samozrejme taktiež neblahý dopad na jeho stav. Od tej doby bolo vykonaných niekoľko zásahov pre jeho zachovanie, platí však, že dnes je pre návštevu zaujímavý jediný chrám, kam cestujú všetci turisti – Chrám sv. Bohorodičky. I to však stačilo na to, aby bol miestny komplex zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO a to dokonca už v roku 1979, teda ako jedna z prvých pamiatok vôbec (má referenčné číslo 45 – len pre zaujímavosť, napríklad Machu Picchu má číslo 274).

Tento monolitický chrám vytesaný v skale je najdôležitejšou zachovanou svätyňou zo všetkých v tomto komplexe a to z dôvodu, že sa tu vo veľmi dobrom stave uchovali fresky znázorňujúce výjavy zo života Krista, ako i rôznych anjelov a svätcov. Fresky pochádzajú väčšinou z 13. a 14. storočia a aj keď sú zachované v relatívne dobrom stave, podpísala sa na nich turecká okupácia – ako vo väčšine chrámov a kláštorov na územiach okupovaných Turkami, i tu boli zamazané tváre jednotlivých postáv.

Okrem samotného Chrámu sv. Bohorodičky stojí za návštevu aj miestna cestička po vrcholkoch útesov. Okolitá krajina je krásna a výhľady na ostatné skaliská očarujúce. Navyše je toto miesto málo frekventované turistami, takže tu široko ďaleko vládne ticho a pokoj. Prechádzka po kopcoch je tak veľmi príjemná a zároveň nie veľmi namáhavá, keďže prakticky vedie stále na rovnakej výškovej úrovni. Miestami je ohraničená zábradlím, ktoré tu však slúži zrejme skôr pre orientáciu než pre bezpečnosť.

No a pokiaľ budete mať už kultúry, histórie i prírody dosť, môžete sa vrátiť do najbližšej dedinky Ivanovo, kde si môžete pochutnať na lokálnej kuchyni v niektorej z miestnych reštaurácií. Najobľúbenejšou je reštaurácia Hotel Complex Monastery (Chotel Kompleks Manastira), ktorá je (ako už názov napovedá) zároveň súčasťou hotela, takže okrem pochutnania si na výbornom domácom jedle je tu možné i prespať.

Reštaurácia hotela Kompleks Manastira v Ivanove

Reštaurácia hotela Kompleks Manastira v Ivanove


Mapa lokality


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Bulharsku.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Do Ivanova sa dá dostať miestnym vlakom z pohraničného mesta Ruse. Cesta trvá asi 25 minút a stojí 3.10 BGN (9/2016).

Vlakov jazdí za deň len niekoľko, preto si cestu radšej naplánujte vopred podľa aktuálneho cestovného poriadku, v ktorom môžete vyhľadávať spojenia na stránkach Bulharských železníc.

Problém je, že kostol v skalách je od stanice v dedinke vzdialený ešte ďalších asi 5-6 kilometrov, ktoré budete musieť prejsť pešo alebo stopom.

Autom

Cesta autom do Ivanova je oveľa jednoduchšia. Parkovať sa dá priamo pod schodmi vedúcimi ku kostolu v skale. Jediný malý chyták je v odbočke vľavo z hlavnej cesty vedúcej z Ruse. Odbočka je veľmi nenápadná a trochu vyzerá, akoby viedla do protismeru hlavnej cesty. Ak ju miniete, čaká vás dosť dlhá obchádzka.


Koľko to stojí?

Vstupné do Kostola sv. Bohorodičky sú 4 BGN. V cene je i menší výklad od miestneho správcu.


Kedy sem cestovať?

Kostol sv. Bohorodičky je možné navštíviť od apríla do novembra (vrátane), v zime je komplex zatvorený.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Po miestnych skalách sa dá pohybovať len pešo.


Kde sa ubytovať?

V samotnom Ivanove sa nachádza len pár hotelov (vrátane spomínaného Kompleks Manastira), ceny sa pohybujú medzi 20-25 EUR za izbu pre 2 osoby (9/2016). Ide o rodinné penzióny, ale väčšinou vo veľmi dobrom a udržiavanom stave s útulnými izbami a možnosťou ochutnania lokálnej domácej kuchyne.

Hotel Kompleks Manastira s reštauráciou v Ivanove

Hotel Kompleks Manastira s reštauráciou v Ivanove

Ďalšie možnosti ubytovania sa nachádzajú v okolitých dedinkách.

Taktiež je možné sa ubytovať v neďalekom meste Ruse, kde je na výber veľké množstvo hotelov a penziónov.

Môžete využiť i ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie), vzhľadom k nízkym cenám hotelov a penziónov však veľmi neušetríte (ak vôbec).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie