Grenada je ostrovom, ktorý hneď pri prvom kontakte na návštevníka dýchne lenivou exotickou atmosférou. Často označovaná ako “Island of Spice” (Ostrov korenia), Grenada je jedným z najzelenších ostrovov v Karibiku, takže sa tu vďaka priaznivým klimatickým podmienkam pre rastliny vypestuje množstvo korenia. Na druhú stranu lenivosť (tak typická pre Karibik) je poznať hneď po prílete na letisko – nikde ani nohy a požičovne áut či skútrov majú na zamknutých dverách len telefónne čísla, ktoré treba zavolať, ak si náhodou nedajbože chcete niečo prenajať.
Na druhú stranu však Grenada ponúka množstvo prírodných krás a zaujímavých miest a zákutí, ktoré občas ani nenájdete v sprievodcovi. Preto je dobré si jednoducho prenajať skúter či motorku a jednoducho sa túlať po ostrove a objavovať, čo sa skrýva za najbližšou odbočkou.
História Grenady
Grenada bola objavená Krištofom Kolumbom v roku 1498 a pomenovaná Concepción. Neskôr ju Španieli premenovali na Granadu, podľa španielskeho mesta, ktorého zeleň im ostrov pripomínal. Neskôr ostrov získali Francúzi, ktorí sa oň neustále preťahovali s Britmi, ktorí nakoniec z tejto bitky vyšli víťazne. V priebehu stáročí sa tak vplyvom rôznych jazykov z Granady stala Le Grenade a nakoniec Grenada.
Nezávislosť získala krajina v roku 1974, neskôr tu však prebehol štátny prevrat a s pomocou Kubáncov sa moci chceli chopiť komunisti, v čom im zabránila invázia, ktorú na ostrov viedla aliancia ostatných karibských ostrovov vedená Američanmi.
St. George’s
Hlavné mesto krajiny sa nachádza na juhozápade ostrova, pár kilometrov od letiska. St. George’s leží v zátoke, s ktorou vytvára vďaka mierne kopcovitému terénu veľmi malebnú scenériu, ktorú je možné si vychutnať najmä pri pohľade z okolia mesta. V samotnom meste toho veľa k videniu nie je, až na pár kostolov a nie veľmi zachovanú pevnosť Fort George, podľa ktorej je mesto pomenované.
Najaktívnejším a najživším miestom v meste a celej krajine je miestna tržnica. V tunajších stánkoch si môžete kúpit čerstvé ovocie a zeleninu, ale i množstvo korenia – či už vo forme tekutých výťažkov alebo prášku. Nájsť tu môžete škoricu, vanilku, aníz a rôzne ďalšie rastliny a korenie, o ktorom ani netuším, ako sa po slovensky volá. Grenada tu jednoznačne dokazuje zaslúženosť svojej prezývky “Ostrov korenia“. Okrem toho sa na miestnej tržnici môžete i najesť – dajú sa tu ochutnať typické jedlá miestnej kuchyne, ako napríklad oildown.
Výťažky rôznych rastlín (vanilka, kola, aníz) na tržnici v St. George's
Na tržnici v St. George's nakúpite všetko možné korenie
Na tržnici v St. George's nakúpite všetko možné korenie
Tržnica v St. George's na Grenade - mandle, hrušky, veľrybí olej, škorica, vanilka, atď, atď, ...
St. George's na Grenade - Stánky, čo sa nezmestili do tržnice, sa zmestili na ulicu
Transgrenadská magistrála
Druhým najväčším mestom (resp. skôr dedinou) po St. George’s je Gouyave, ktoré leží taktiež na západnom pobreží, ale v severnej časti ostrova. Mestečko je opäť príkladom toho, čo dokáže s tropickým rajom nevkus a nedbanlivosť. Špinavé ulice, ledabolo postavené domy a všade postávajúci a pokrikujúci domorodci opäť dávajú spomenúť na neslávne východoslovenské osady. Nájdu sa tu však aj nejaké tie bary a reštaurácie alebo banky a benzínka, ktoré niekedy môžu zachrániť život.
Tretím najväčším mestom Grenady je Grenville (teda zasa ide len o dedinu s 2-3 tisíc obyvateľmi), ktoré by sa dalo charakterizovať podobne ako Gouyave. Je však trošku menej škaredé, nájde sa tu aj pekná krytá tržnica a pár obchodíkov, pretože do Grenville často jazdia turisti, takže to aj je poznať na vzhľade mestečka.
Všetky tri najväčšie mestá (St. George’s, Gouyave a Grenville) spolu vytvárajú akýsi trojuholník, ktorý je spojený cestami vychádzajúcimi z každého z nich. Tieto cesty sa stretávajú zhruba v strede ostrova, takže tvoria akúsi Transgrenadskú magistrálu. Prekrížením celého ostrova sa tak dá dostať z každého z týchto miest do ostatných dvoch, pričom táto cesta cez kopce rozhodne stojí za to – vedie srdcom krásne zeleného ostrova, takže sa môžete kochať palmami, banánovými plantážami alebo jednoducho výhľadmi z miestnych kopcov.
Prejazd horami stredom Grenady občas ponúkne krásne výhľady na okolie
Prejazd horami stredom Grenady - Cesta je úzka, ale v dobrom stave
Prejazd horami stredom Grenady - Banánové plantáže kam len oko dohliadne (prečo sú banány v modrom igelite netuším)
Prejazd horami stredom Grenady - Niekto tu už pomerne dlho parkuje
Prejazd horami stredom Grenady - Výhľad na dedinku v horách
Prejazd horami stredom Grenady - Schody k jednému z trekov, ktoré sa tu dajú absolvovať
Prejazd horami stredom Grenady - Hranica medzi okresmi St. Andrew a St. George
Prejazd horami stredom Grenady - Cesta je úzka, ale v dobrom stave
Prejazd horami stredom Grenady - Cesta je úzka, ale v dobrom stave
Prejazd horami stredom Grenady - I tu sa nájde občas dáka dedinka s domorodcami
Prejazd horami stredom Grenady - Začiatok jedného z trekov
Vodopády
Na Grenadu sa však nechodí kvôli mestám, ale kvôli prírode. Zatiaľ čo mestá sú neveľmi pekné a miestami často pripomínajú chudobné osady z východného Slovenska, príroda je na Grenade priam úchvatná. Vďaka množstvu vody a hornatému profilu tu nájdeme množstvo vodopádov, z ktorých jedným z najnavštevovanejších je Concord Falls. Vedie sem úzka cestička odbočujúca z hlavnej cesty okolo ostrova a stojí tu domček, kde miestni obyvatelia vyberajú vstupné (áno, vstupné k vodopádu). Kto však platiť nechce, tak nemusí, pretože z kopca o niečo ďalej je vodopád veľmi dobre viditeľný.
Vodopád Concord je zasadený v krásne zelenej prírode
Na Grenade sa vyberá vstupné všade, dokonca i k vodopádom
Vodopád Concord je zasadený v krásne zelenej prírode
Ďalším z vodopádov, ktorý je veľmi ľahké navštíviť bez nutnosti absolvovania akéhokoľvek treku, je Annandale Falls. Vstup je opäť platený a tentokrát už bohužiaľ vodopád bez vstupu do areálu vidieť možné nie je. Ak sa vám však podarí prísť dosť skoro ráno, než zlenivení domorodci vylezú z postelí, tak je ľahko možné, že v búdke kde má sedieť ten, čo vyberá vstupné, nikto sedieť nebude. Po spleti niekoľkých cestičiek a mostíkov sa tak dostanete k vodopádu, ktorý padá do malého jazierka – v ňom sa môžete aj okúpať, pokiaľ by ste sa potrebovali osviežiť.
Jazerá
Okrem vodopádov sa nájde na Grenade aj niekoľko jazier. Najväčším jazerom je Grand Etang, ktoré je súčasťou štátneho symbolu krajiny. Veľká pokojná hladina jazera vypĺňa kráter vyhasnutej sopky a je dôležitým ekosystémom – žije tu niekoľko druhov jašteríc, vtákov a pásavcov. Taktiež tu prechádzok chtiví turisti môžu nájsť niekoľko trekov rôznych dĺžok od pár minút až po pár hodín. Vstup k jazeru sa platí, ale opäť platí, že s trochou šťastia sa lenivý správca nedostaví do búdky a budete mať vstup zdarma – preto je lepšie sa dostaviť vtedy, keď tu nie sú autobusy s turistami z výletných lodí.
Jazero Grand Etang - Najväčšie na Grenade, ležiace v kráteri vyhasnutej sopky
Jazero Grand Etang - Najväčšie na Grenade, ležiace v kráteri vyhasnutej sopky
Jazero Grand Etang - Najväčšie na Grenade, ležiace v kráteri vyhasnutej sopky
Jazero Grand Etang - Najväčšie na Grenade, ležiace v kráteri vyhasnutej sopky
Okrem Grand Etang je na Grenade ešte jedno jazero, ktoré vzniklo kumuláciou vody v kráteri vyhasnutej sopky. Jazero Lake Antoine leží na severovýchode ostrova a je trochu menšie ako Grand Etang, je mu však veľmi podobné – pokojná hladina je lemovaná vodnými trávami a tŕstím a jazero je taktiež dôležitým prostredím pre miestne živočíchy.
Vraky
Vzhľadom k tomu, že obyvatelia Karibiku väčšinou veľmi nedbajú na svoje okolie alebo veci, ktoré už nepotrebujú, je možné tu vidieť i niekoľko zaujímavých vrakov. Okrem nákladnej lode v zálive Halifax Harbour je však najzaujímavejším miestom staré letisko Pearls Airport, situované neďaleko Grenville. Už viac ako 30 rokov (od invázie USA na Grenadu) tu ležia vraky dvoch lietadiel Kubánskych aeroliniek (An-2 a An-26), ktoré sa pomaly rozpadajú a hrdzavejú – stále je však možné na trupoch lietadla prečítať nápis Aeroflot v azbuke.
Vrak lietadla An-26 na grenadskom letisku Pearl Airport
Kabína vraku lietadla An-2 na grenadskom letisku Pearl Airport
Vrak lietadla An-2 na grenadskom letisku Pearl Airport
Krava a vrak lietadla An-2 na grenadskom letisku Pearl Airport
Krava študuje motor lietadla An-26 na grenadskom letisku Pearl Airport
Krava študuje motor lietadla An-26 na grenadskom letisku Pearl Airport
Kokpit lietadla An-26 na grenadskom letisku Pearl Airport
Na letisku a v jeho okolí sa dnes už len pasú kravy a kozy, ale dráha je stále v perfektnom stave (keďže tu nie sú mrazy ani sneh, nemalo ju veľmi čo poškodiť). Takže sa sem dá prísť vyblbnúť autom či na motorke, čo miestni občas využívajú.
Pláže
Aj keď je Grenada karibským ostrovom, nejde o typicky plážovú pobytovú destináciu. Ono by aj bola škoda zabíjať čas na pláži na ostrove, ktorý má tak krásnu prírodu, ale pokiaľ predsalen sú teplé vody Karibiku pre vás príliš lákavé, nájdu sa pláže samozrejme aj na Grenade. Najznámejšou a najobľúbenejšou plážou je Grand Anse, ležiaca medzi letiskom a hlavným mestom St. George’s. Stojí tu tiež niekoľko luxusných plážových rezortov, reštaurácií a obchodov, takže táto časť ostrova je vyhradená naozaj tým najzarputilejším plážovým povaľačom.
Pokiaľ preplnené pláže neobľubujete a máte chuť skôr na niečo menej frekventované a viac divoké, môžete zamieriť na pláž Bathway Beach ležiacu na úplne opačnej strane ostrova. Pláž navštevujú väčšinou len domáci a preto tu takmer nikoho nestretnete – takže dlhý pás čierneho aj bieleho piesku obmývaného vlnami karibského mora budete mať len pre seba. Nájde sa tu aj pár malých bufetov, kde vám pripravia obed či večeru a takisto prezliekarne so sprchami a záchodmi. Všetko je to síce vo veľmi základnej forme, ale do je už obvyklá daň za opustenejšie pláže.
Podmorské sochy
Najväčšou atrakciou Grenady sú však podmorské sochy, ktoré v zálive Moliniere Bay (resp. Dragon Bay) začali umiestňovať od roku 2006 niekoľkí sochári. Účelom nie je pozdvihnúť kultúrnu úroveň miestnych morských živočíchov, ale pomôcť obnoviť miznúce koraly. Tým sochy poskytujú priestor, kde sa môžu uchytiť a rásť. Každým rokom sa tak sochy menia a zarastajú pomaličky novými koralmi. Fotografie bohužiaľ kvôli zníženej viditeľnosti nie sú veľmi dobré (a taktiež dátum na nich je chybný).
Najznámejšou sochou (resp. sochami) je dielo Vicissitudes (zvraty osudu), vyobrazujúcu kruh detí. Video z inštalácie tejto sochy si môžete pozrieť tu:
Podmorské sochy sú prístupné zadarmo, bez sprievodcu sa však hľadajú ťažko. Teoreticky sa k nim dá doplávať i z brehu, najbližší je tzv. Moliniere Point, ale stále budete potrebovať sily k tomu, aby ste dno prehľadali a sochy našli – môže však ísť o zaujímavú výzvu. Pokiaľ si na to netrúfate, môžete si prenajať na miestnej pláži sprievodcu, ktorý vás k sochám vezme loďkou a sochy vám poukazuje. Zhruba hodinový výlet stojí 30 USD za osobu (3/2016).
Sochy sa nachádzajú v hĺbke zhruba od 5 do 10 metrov, takže je možné ich vidieť aj pri šnorchlovaní (navyše sa tu dá pozorovať množstvo rybičiek vďaka miestnemu koralu). Pokiaľ si chcete obzrieť sochy zblízka, môžete využiť služby miestnych dive shopov a k sochám sa potápať.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Grenade.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Na Grenadu sa z Európy dá dostať z Veľkej Británie vďaka British Airways, prípadne z iných európskych miest s prestupom v Anglicku s týmito aerolinkami.
Schodnejším riešením je však dostať sa na Grenadu z iných karibských ostrovov, – existuje sem spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.
V letenkách je zahrnutá odletová “daň”, ktorá sa teda už neplatí osobitne ako kedysi.
Z letiska sa dá dostať len taxíkom alebo prenajatým autom či skútrom. Všetky spoločnosti prenajímajúce autá či skútre vás bez problémov vyzdvihnú na letisku a odvezú do sídla požičovne, kde si vyzdvihnete svoje auto alebo skúter. Ideálne je dohodnúť si to vopred, ale taktiež sa tak dá urobiť priamo na letisku, kde majú požičovne kancelárie. V prípade neprítomnosti zamestnanca stačí zavolať, čísla sú uvedené na dverách kancelárií. To isté platí potom pri vrátení auta a odvoze na letisko.
Loďou
Na Grenadu sa dá dostať po mori len na súkromnej lodi alebo veľkou výletnou loďou. Trajektové spojenie s okolitými krajinami neexistuje.
Koľko to stojí?
Cenová hladina na Grenade je vysoká, podobne ako v celom Karibiku.
Cena ubytovania v hoteloch začína od 60 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov začínajú ceny na dvojnásobku. Naopak pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti základným hotelom (3/2016).
Na Grenade neexistujú veľké hypermarkety, nájde sa tu však pár supermarketov. Ceny tovarov sú vysoké, keďže všetko pochádza z dovozu a takmer nič sa tu nevyrába.
Jedlo je tu taktiež drahé a samozrejme sa vás budú ako turistov snažiť ošklbať. Smažená ryba s hranolkami alebo “obedové menu” v stánku na ulici či tržnici stojí 10 USD, všetko lepšie a kvalitnejšie je samozrejme výrazne drahšie.
Prenájom auta vyjde zhruba od 50 USD na deň (3/2016).
Šnorchlovanie k podmorským sochám vyjde na 30 USD za osobu, v prípade že budete chcieť dopravu loďkou a sprievodcu.
Vstupné k vodopádom a jazerám býva väčšinou 1 USD alebo 2.50 ECD, ale často sa stane, že výberca vstupného sa tu objaví len vtedy, keď majú prísť hromadne autobusy s turistami z výletnej lode.
Pláže na Grenade sú všetky verejné.
Kedy sem cestovať?
Ideálnym obdobím pre návštevu ostrova Grenada sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.
Ako sa tu pohybovať?
Autobusom
Autobusy (resp. minivany) pokrývajú spojenia medzi najväčšími mestami (alebo skôr osadami). Všetky autobusy majú svoj východzí bod na termináli na Melville Street (St. George’s). V St. George’s sú autobusové zastávky, mimo mesta je potom možné zastaviť kdekoľvek – pre nastúpenie stačí zamávať rukou alebo pre vystúpenie stačí zakričať “bus stop”.
Cena jazdy autobusom sa líši podľa vzdialenosti, pohybuje sa od 2.50 ECD pre blízke cesty až do 10 ECD pre cesty z jednej strany ostrova na druhý (3/2016). Dá sa platiť aj v USD (1-4 USD za jazdu).
Autom
Auto je dobrý dopravný prostriedok pre preskúmanie Grenady. Aj keď sú cesty užšie, doprava je dosť riedka a dopravné zápchy tu veľmi nehrozia, až na hlavné mesto St. George’s, kde býva taktiež ťažké zaparkovať.
Jazdí sa tu na ľavej strane a vodiči nie sú veľmi opatrní a veľmi často používajú klaksón – avšak len na upozornenie, aby ste o nich vedeli (v zákrutách) alebo aby vám dali najavo, že sa chystajú predbiehať.
Prenájom malého auta stojí od 50 USD za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.
Pre šoférovanie na Grenade však budete potrebovať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 60 ECD (3/2016), čo je taktiež nemalá položka. Preukaz získate na policajnej stanici (z požičovne áut vás tam zavezú), po zaplatení poplatku vám vypíšu zdrap papiera, ktorý vám umožní jazdiť. Je možné platiť i v amerických dolároch (24 USD).
Toto nariadenie platí, pokiaľ si prenajmete auto v požičovni, kde vám tento preukaz rovno vystavia – dá sa však ušetriť tak, že si prenajmete auto od niekoho miestneho (napr. hostiteľa z AirBnB) a tak môžete jazdiť na medzinárodný vodičský preukaz.
Skútrom
Požičovní, kde si na Grenade môžete požičať skúter, je veľmi málo, pretože nejde o obvyklý spôsob dopravy.
Skúter je však najlepší prostriedok pre prieskum ostrova, vzhľadom k jeho dobrým cestám a nízkej úrovni premávky, navyše sa ním často dostanete ďalej, než autom.
Prenájom skútra sa pohybuje okolo 35 USD za deň, pri prenájme na viac dní sa dá dojednať nižšia cena.
Aj na zapožičanie skútra je však potrebný miestny vodičský preukaz, takže platia informácie uvedené v odstavci pre dopravu autom.
Taxíkom
Taxíky sú na Grenade drahé, aj keď sa miestna vláda snaží ich ceny regulovať. Je dôležité sa dohodnúť na cene vopred a uistiť sa, či je cena v ECD alebo USD.
Taxíky sú rozpoznateľné podľa písmena “H” na poznávacej značke.
Ceny taxíkov sa pohybujú okolo 30-40 ECD na cesty z letiska do St. George’s a hotelov okolo neho, ako aj medzi hotelmi a reštauráciami v meste (3/2016).
Kde sa ubytovať?
Grenada patrí menej rozvinuté, ale zároveň drahšie karibské ostrovy a to sa týka i ubytovania.
Cena ubytovania v hoteloch začína od 60-70 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).
Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 30 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár