Japonsko

Hida no Sato – skanzen na japonský spôsob

0
Hida no Sato

Keďže Japonsko patrí medzi najrozvinutejšie krajiny sveta, môže mať človek pocit, že ide o neprerušene zastavanú plochu a betónovú džungľu, kde neexistuje hranica medzi mestami – jedno prechádza plynule do druhého. Ak sa človeku zacnie po troche prírody, môže na hlavnom ostrove Honšú vyraziť do hôr, prezývaných tiež Japonské Alpy, ktoré ho predeľujú zhruba v jeho polovici. Na úpätí týchto malebných hôr leží v provincii Gifu malé mestečko Takayama.

Japonské Alpy pri pohľade z Takayamy

Japonské Alpy pri pohľade z Takayamy

Na okraji Takayamy sa nachádza dedinka Hida, ktorá je múzeom pod otvoreným nebom, resp. skanzenom. Táto dedinka predstavuje unikátnu možnosť spoznať typickú japonskú dedinskú architektúru minulosti. Vzhľadom k vysokej urbanizácii Japonska a všade prevládajúcej modernej výstavbe je tak dedinka Hida o to vzácnejšou príležitosťou spoznať starú japonskú kultúru a spôsob, akým kedysi žili ľudia na dnes už takmer neexistujúcom japonskom vidieku.

Drevený dom s machom porastenou strechou v skanzene Hida no Sato

Drevený dom s machom porastenou strechou v skanzene Hida no Sato

Hida no Sato

Dedinka Hida (celým názvom Hida no Sato – Folková dedina Hida) bola založená ako múzeum pod otvoreným nebom (resp. skanzen) v roku 1971. Nejde teda o pôvodnú dedinku, ktorá bola zakonzervovaná za účelom vytvorenia múzea. Domčeky a stavby, ktoré tu nájdete, sem doviezli z rôznych častí prefektúry Gifu, v ktorej tento skanzen leží. V súčasnosti ich je viac ako 30 a sú rôzneho veku – pochádzajú zo 17. až 19. storočia.

Jazero a drevené domčeky v skanzene Hida no Sato

Jazero a drevené domčeky v skanzene Hida no Sato

Centrom skanzenu je veľké jazero, ktoré vás uvíta hneď po vstupe do areálu dedinky. Spolu s drevenými domčekmi vytvára asi najmalebnejšiu a najfotografovanejšiu časť celého múzea, čo si užívajú aj miestne labute a kačky.

Domčeky

Ako som už uviedol vyššie, domčeky v Hide pochádzajú z tejto oblasti ostrova Honšú a z obdobia vládnucej dynastie Edo. Domčeky sú drevené, väčšinou so slamennou strechou a veľmi pozorne zreštaurované a zakonzervované. Vďaka tomu si môžete veľmi zblízka pozrieť, ako zrejme kedysi vyzeral život na japonskom vidieku.

Výhodou skanzenov je, že jeho návštevníci môžu do domov nahliadnuť a často i vojsť a spoznať tak život na dedine v minulosti ešte lepšie, aj vďaka inštaláciam nábytku a ďalším predmetom. Hida no Sato nie je v tomto smere výnimkou a tiež sa tu dá vojsť do väčšiny domov – nezabudnite na to, že v Japonsku sa pri vstupe do domov vyzúvajú topánky. Japonské domácnosti sú však zariadené veľmi minimalisticky a tento trend je možné vidieť i v domčekoch v Hide – nábytku tu veľa nenájdete.

Práca na japonskej dedine

Súčasťou domov v Hide sú aj poľnohospodárske budovy, pretože práca na poli bola v minulosti i v Japonsku, podobne ako všade na svete, hlavným zdrojom obživy rodín. V stajniach, maštaliach a dielňach v Hide preto môžete nájsť expozície ukazujúce a vysvetľujúce, ako si kedysi Japonci na dedinách zarábali na živobytie. Naviac tu je k videniu kurumada, čo je spôsob výsadby ryže do kruhu. Tento spôsob je typický pre oblasť okolo Hidy a je súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva.

Ďalšou dôležitou položkou na príjimovej strane rozpočtu bolo v Japonsku pestovanie hodvábu, ktoré sem prišlo z Číny. V niektorých domoch v Hide tak môžete vidieť rôzne nástroje a náradie pre tkanie a spracovanie hodvábu. Takisto tu však sú vystavené rôzne mriežky a košíky, ktoré slúžili pre chovanie lariev priadky morušovej, ktorých kukly sú zdrojom hodvábneho vlákna. Pár kukiel je v mriežkach stále k videniu.

Pre záujemcov o techniku má Hida takisto čo ponúknuť. Síce nejde o mobily, autá ani elektroniku, ale zrekonštruované miestne zariadenia hnané vodou (napríklad mlynské kolo), ktoré pomáhali nahrádzať hrubú ľudskú silu.

Okrem toho si môžu návštevníci skanzenu v niektorých domoch sami vyskúšať rôzne práce, vrátane kaligrafie, výroby topánok zo slamy, tkanie alebo vyrezávanie z dreva. Taktiež je k dispozícii niekoľko jednoduchých hier a aktivít, napríklad chodenie na chodúľoch. Hida no Sato sa tak snaží dať skanzenu interaktívny charakter, čo je o dôvod viac, prečo túto malebnú dedinku navštíviť.

Jazero v skanzene Hida no Sato

Jazero v skanzene Hida no Sato

Náboženstvo

Takisto ako na slovenskej dedine v stredoveku, i v tej japonskej bolo náboženstvo neoddeliteľnou súčasťou života. V Hide sa nachádza niekoľko malých drevených svätýň, ale napríklad i brána torii, ktorá predstavuje symbolický prechod zo sveta materiálneho do sveta duchovného. Okrem toho tu nájdete gong v tvare zvonu, úderom do ktorého môžete vysloviť nejaké prianie, ktoré by sa malo splniť. Zatiaľ neviem povedať, či funguje…

Brána torii, ktorá väčšinou stojí pred svätyňami v Japonsku

Brána torii, ktorá väčšinou stojí pred svätyňami v Japonsku

Takisto tu na kopčeku stojí šintoistická svätyňa, ktorá sa otvára len raz za rok, ale je možné do nej nahliadnuť aj mimo tejto udalosti. Táto svätyňa má vzácne staré stropné maľby od miestneho umelca.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Japonsku.

K dispozícii je taktiež domovská stránka skanzenu Hida no Sato.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

V Takayame sa nachádza stanica železničnej spoločnosti JR, takže je možné sa sem dostať priamym spojom napríklad z Nagoye. Informácie o cestovných poriadkoch a cenách lístkov je možné nájsť na stránke Hyperdia.

Zo stanice v Takayame je to k múzeu Hida no Sato ešte asi 30 minút pešo (a hore kopcom), prípadne je možné si požičať bicykel.

Pokiaľ ani jedna z možností vám nevyhovuje, môžete zvoliť cestu zo stanice autobusom Sarubobo za 210 JPY (4/2016). Pri nastupovaní si vezmete lístok, na ktorom je číslo. Podľa tohto čísla je potom pri vystupovaní určená cena.

Autobusom

K dispozícii je taktiež autobusové spojenie z Tokia do Takayamy. Autobusy odchádzajú zo stanice Shinjuku (Šindžuku) a cesta trvá 5 a pol hodiny a stojí 6690 JPY (4/2016).


Koľko to stojí?

Vstupné do skanzenu je 700 JPY (4/2016).

Platba kartou je možná, dokonca pri platbe kartou Visa dostanete 10% zľavu zo vstupného (4/2016).


Kedy sem cestovať?

Ideálnymi obdobiami pre návštevu sú jar a jeseň, letá bývajú teplé a daždivé a zimy zasa dosť chladné vďaka vyššej nadmorskej výške.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

V areáli skanzenu je možné sa pohybovať len pešo.


Kde sa ubytovať?

Mesto Takayama je síce malé, ale zvyknuté na množstvo turistov, takže tu je možné bez problémov nájsť kopec hotelov, či už klasických “západných” alebo japonských ryokanov.

Cena za slušný hotel sa pohybuje od 50 EUR za noc pre 2 osoby (4/2016).

Ušetriť sa niečo dá využitím ubytovania cez AirBnB, rozdiel v cene však nie je veľmi veľký.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie