Portugalsko

Évora – mesto antiky, stredoveku i kostola z kostí

0
Dianin chrám v Évore

Évora je hlavným mestom portugalského regiónu Alentejo a medzi Portugalcami ide o jedno z najobľúbenejších miest pre život. Zároveň ide o turisticky exponované mesto – cestovatelia sem mieria zväčša z Lisabonu za miestnymi pamiatkami, ktorých je tu pomerne dosť, vzhľadom k tomu, že ide o vcelku malé mesto.

Évora patrí zároveň k jedným z najstarších miest v Európe, jej história siaha ešte do obdobia pred naším letopočtom. Pôvodne keltskú osadu Ebora obsadili a rozšírili Rimania a odvtedy sa mestu začalo dariť, najmä vďaka úrodnej pôde, ktorá ho obklopuje. Neskôr Pyrenejský poloostrov obsadili Maurovia, ale Évore to nijak neuškodilo a mesto sa rozvíjalo ďalej. V tomto trende pokračovalo i po Reconquiste, teda vytlačení moslimov kresťanskými silami a vzniku Portugalska.

Évora prekvitala aj vďaka jezuitom a vzdelaniu, ktoré v meste poskytovali. Évora bola jedným z centier portugalskej vzdelanosti, takže zákaz pôsobenia jezuitov v 18. storočí značne mesto poškodil. Jeho význam postupne upadal a dnes pôsobí skôr dojmom malého ospalého mestečka, aj keď v minulom storočí začala snaha o jeho obrodenie vďaka rôznym vládnym programom. Faktom však je, že vďaka bohatej histórii nájdeme v Évore množstvo zaujímavých pamiatok, vďaka ktorým je mesto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Historické centrum mesta je charakteristické svojími bielymi budovami, ktoré na ostrom portugalskom slnku pôsobia ešte jasnejšie. Ulice sú takmer výlučne dláždené, čo môže spôsobiť znaćný bolehlav v prípade cesty s kufrom na kolieskach, ale v prípade ľahkej prechádzky ide o element skvele dopĺňajúci stredovekú atmosféru mesta.

Évora stredoveká – Katedrála

Katedrála v Évore (Sé de Évora) je neprehliadnuteľným monumentom v meste. Patrí medzi najstaršie stavby v meste a pochádza z obdobia po Reconquiste, zo 14. storočia. Katedrála navonok vyzerá skôr ako stredoveký hrad alebo pevnosť, čo je typická črta pre portugalské katedrály. Strohému robustnému štýlu katedrály dodáva nádych elegancie jej gotický ambit s pekne udržiavanou záhradou. Vnútro katedrály je veľmi pekne dekorované, ale nie tak pompézne, ako to vo väčšine portugalských katedrál býva (vďaka barokovej výzdobe).

Katedrála v Évore je najväčšim stredovekým portugalským chrámom a za poplatok je možné vyliezť na jej strechu a z nej si Évoru obzrieť z vtáčej perspektívy – tento zážitok rozhodne doporučujem, pohľad na šindľové strechy v okolí je veľmi malebný. Vstupné na strechu a do ambitu je 3.50 Eura (9/2014).

Évora antická – Dianin chrám

V centre Évory stojí Dianin chrám, ktorý je asi najikonickejším symbolom antickej minulosti mesta. Tento rímsky chrám bol pôvodne venovaný prvému cisárovi Augustovi a stojí neďaleko katedrály. Chrám je aj napriek chýbajúcim stĺpom a komore jednou z najfotogenickejších pamiatok v meste a stojí tu už takmer 2 tisíc rokov. Od deštrukcie ho zachránil fakt, že bol zakomponovaný do stredovekej budovy.

Évora novoveká – Vodovod

Neprehliadnuteľnou stavbou v Évore je vodovod, resp. akvadukt (Água de Prata Aqueduct – Vodovod striebornej vody), postavený v 16. storočí za kráľa João III. Pokiaľ sa popri ňom rozhodnete ísť a nájsť jeho začiatok, tak sa dosť nachodíte a skončíte ďaleko mimo mesta. Výlet však stojí za to, na niektorých miestach je vodovod dosť nízky na to, aby sa naň dalo vyliezť. V samotnom meste je však už vcelku vysoký a na niektorých miestach pod ním stoja domy zabudované priamo do oblúkov tohto vodovodu a celá stavba tak vytvára zaujímavý architektonický koncept.

Architektom vodovodu bol  Francisco de Arruda, ktorý je zodpovedný i za známu vežu Belém v Lisabone.

Évora morbídna – Kostnica

Najznámejším chrámom v Évore však nie je jej katedrála, ale Chrám sv. Františka (Igreja de São Francisco) z 15. storočia. Aj keď disponuje peknou barokovou výzdobou, hlavnou atrakciou je Kaplnka kostí (alebo jednoducho kostnica). Ako už jej názov napovedá, ide o kaplnku, ktorej intériéry sú zdobené ľudskými kosťami a lebkami. Pre niekoho, kto vidí niečo podobné, pôjde zrejme o trošku morbídny zážitok, ale v porovnaní s kostnicou napríklad v Kutnej Hore ide v Évore o slabší odvar, aspoň podľa môjho názoru. Vstupné sú 2 Eurá (9/2014).


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Portugalsku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Autobusové spojenia z Lisabonu sa dajú nájsť na týchto stránkach. Cena i doba cesty je porovnateľná s vlakom.

Vlakom

Vlakom sa dá do Évory dostať z Lisabonu za zhruba hodinu a pol zo stanice Oriente, cena je 12 EUR (9/2014). Informácie o spojeniach je možné nájsť na stránkach Portugalských železníc.

Stanica je trošku mimo centra Évory a chodníky sú z kamenných kociek, takže na to myslite, pokial sem pocestujete s kufrom na kolieskach.


Kedy sem cestovať?

Évora sa dá navštíviť bez problémov celoročne. Pri ceste v lete však  myslite na to, že vnútrozemie Portugalska je najteplejším územím v Európe.


Ako sa tu pohybovať?

Évora je malé mesto a najlepšie sa preskúmava pešo.


Kde sa ubytovať?

Évora je turistická destinácia a ubytovacích kapacít je dostatok.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie