Taliansko
Taliansko je krajina rozprestierajúca sa na Apeninskom poloostrove a viacerých ostrovoch, vrátanie Sardínie a Sicílie.
Taliansko je komplexná krajina – turistovi dokáže ponúknuť zrejme úplne všetko – históriu, umenie, kultúru, pláže, hory, lyžovanie, kúpanie, prírodu, krásne mestá… Je to jedna z mála destinácií, kde zrejme to svoje nájde úplne každý.
Zároveň je Taliansko svojím spôsobom umelá krajina, pretože vznikla relatívne nedávno spojením viacerých menších republík a kráľovstiev. Preto tu dodnes pretrváva silný lokálpatriotizmus a Taliani sa v prvom rade považujú za Benátčanov, Milánčanov, Toskánčanov, Rimanov, Neapolčanov, atď. a až potom za Talianov. Často bývajú na toto hákliví a požiadať gondoliéra v Benátkach, aby vám zaspieval “O sole mio”, je rovnako nezmyselné, ako požiadať pražského krčmového harmonikára, aby vám zahral “A od Prešova”. Na druhú stranu, v Taliansku je vysoká nezamestnanosť a za príplatok vám gondoliér zaspieva kľudne aj americkú hymnu.
V čom sú Taliani oveľa konzervatívnejší, je jedlo. Málokde sa dá najesť lepšie, ako v Taliansku, ale Taliani majú strašne veľa pravidiel, z ktorých určite ako turista nejaké porušíte. Ak sa v tom budete vŕtať, zistíte, že veľa zvykov proste vychádza z toho, ako ich to naučila ich matka, na ktorú sú Taliani veľmi naviazaní. Takže vám často ani nebudú schopní vysvetliť, prečo sa niečo s niečím môže kombinovať a iné zasa nie. Je lepšie tieto zvyky jednoducho ignorovať a jesť to, na čo máte chuť a kedy máte chuť.
V Taliansku sa rozpráva po taliansky a mnohými miestnymi dialektmi, z ktorých niektoré sú od seba veľmi odlišné. Milánčan tak môže mať problém rozumieť Neapolčanovi, ak by rozprávali len čistým dialektom. Dohovoriť sa anglicky občas býva problém, Taliani sa cudzie jazyky učia neradi. V tých najfrekventovanejších turistických destináciach sa však vždy niekto anglicky hovoriaci nájde.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Do Talianska lieta mnoho nízkonákladových spoločností a z hľadiska dopravy sa jedná o jednu z najlacnejších destinácií. Z Bratislavy sem lieta Ryanair, z Budapešte a Prahy zasa Wizzair. Z Prahy je ešte možnosť letieť so spoločnosťou Volotea. Z Viedne potom samozrejme s Austrian, ale už nie za nízkonákladovú cenu.
Vlakom
Do Talianska existuje priame vlakové spojenie z Viedne.
Autom
Do Talianska sa dá vcelku bez problémov dostať aj autom za jeden deň, takže je to dobrá alternatíva pre roadtrip.
Ako tu cestovať?
V rámci krajiny je možné opäť využiť množstva lokálnych letov nízkonákladových aeroliniek Volotea.
Taliansko ma taktiež dobré pokrytie železničnou sieťou, spojenia a lístky sa dajú zakúpiť priamo na webstránke spoločnosti Trenitalia. Ceny závisia od toho, v akom predstihu lístky kupujete a od triedy vlaku. V Taliansku premávaju regionálne vlaky (Regionale), ktoré sú najlacnejšie a najpomlašie. Vlaky InterCity ponúkajú vyšší komfort a rýchlosť, samozrejme za vyššiu cenu. Najdrahšie, najrýchlejšie a najpohodlnejšie vlaky sú tzv. Freccia (Šíp), ktoré často disponujú Wi-Fi pripojením. Vlak Freccia môže zvládnuť danú trať trikrát rýchlejšie než vlak Regionale. Cena lístku sa však môže blížiť k cene letenky.
Cestná sieť v Taliansku je tiež veľmi dobrá a cestovanie autom je bezproblémové. Problémy môžu nastať vo väčších mestách, kde bývajú značné zápchy. Poplatky za diaľnice môžu byť taktiež nezanedbateľnou položkou v rozpočte v prípade cesty autom, platí sa za prejdený úsek a ceny sú vcelku vysoké.
Kedy sem cestovať?
Taliansko je krajina, ktorú je možné navštíviť celoročne. Letá bývajú pomerne horúce, takže ideálne na plážovú turistiku. Do miest je lepšie chodiť mimo letné obdobie. No a na lyžovačku samozrejme v zime, vďaka Alpám môže byť lyžiarska sezóna pomerne dlhá.
Je treba počítať s tým, že august je mesiacom, kedy ide na dovolenku väčšina Talianov. Keďže Taliani preferujú chodiť na dovolenku do Talianska, znamená to, že v auguste sú v typických dovolenkových destináciách vyššie ceny a vyššie koncentrácie ľudí. V mestách je zasa treba počítať s tým, že veľa obchodov a podnikov je v tejto dobe zatvorených.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Alberobello – mestečko v Apúlii zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO, domov typických “hobbitích” domčekov (blog o Alberobelle tu)
- Bari – hlavné mesto regiónu Apúlia s príjemným historickým centrom a krásnym “novým” mestom (blog o Bari tu)
- Benátky – ostrovné centrum kedysi najväčšej a najbohatšej stredovekej republiky
- Bergamo – mesto na severe Talianska s pekným historickým centrom na vrchole kopca
- Bologna – historické mesto s nekonečnými arkádami a najstaršou univerzitou (blog o Bologni tu)
- Caserta (blog) – malé mestečko s najväčším kráľovským palácom na svete – Reggia di Caserta.
- Como – príjemné malé mestečko ležiace na rovnomennom jazere
- Florencia – ďalší historický skvost a centrum kedysi mocnej republiky, ktorá ovplyvňovala dianie v Európe
- Herculaneum – tiež Ercolano, mesto pochované Vezuvom v roku 79, dnes ilustrácia toho, ako vyzeralo rímske mesto (blog o Herculaneu tu)
- Matera – jedno z najstarších miest v Taliansku vôbec, kompletne vytesané do skaly, pamiatka UNESCO (blog o Matere tu)
- Miláno – mesto módy a metropola Lombardie
- Molfetta – príjemné a živé mesto v Apúlii neďaleko Bari so zachovaným historickým centrom
- Monopoli – veľmi pekné mestečko v Apúlii s malebným prístavom a hradom
- Monza – malé mesto, kúsok od Milána, pýšiace sa jedným z najväčších mestských parkov na svete a okruhom F1
- Neapol – historické mesto založené Grékmi, základňa pre cesty do Pompejí či Caserty
- Ostia – staroveký rímsky prístav, neskôr opustený, dnes prístupný ako archeologické nálezisko
- Pompeje – najzachovalejšie staroveké rímske mesto, pochované Vezuvom v roku 79
- Polignano a Mare – rybárske mestečko na pobreží Jadranu v Apúlii
- Rím – hlavné mesto, večné mesto, mesto do ktorého vedú všetky cesty… A mesto, ktoré bolo centrom Rímskej ríše
- Tivoli – malé mestečko, kde sa nachádzajú hned dve pamiatky UNESCO – Villa d’Este a Villa Adriana
- Trani – malebné mestečko na Jadranskom pobreží v Apúlii, známe najmä vďaka svojej katedrále
Príroda
Kde sa ubytovať
Taliansko je turisticky orientovaná krajina, takže nie je problém nájsť ubytovanie vo všetkých kategóriách, od ubytovní po superluxusné rezorty.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
V Taliansku sa platí Eurom.
Bankomaty sú bežne dostupné všade, platby kartami väčšinou taktiež. V menších reštauráciach a hoteloch je lepšie si to vždy overiť vopred.
Najlepším suvenírom sú kvalitné ingrediencie pre prípravu jedla, napr. domácich cestovín. Kvalitné talianske víno taktiež zrejme nikoho neurazí.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár