Luxembursko

Luxembursko je najmeší štát Beneluxu a jeden z najmenších štátov na svete vôbec. Zároveň sa však jedná o jednu z krajín s najvyššou úrovňou života na svete.

Štátnym zriadením je Luxembursko veľkovojvodstvo a v jeho čele stojí veľkovojvoda. Je poslednou krajinou na svete s týmto štátnym zriadením.

Luxembursko má druhé najvyššie HDP na hlavu na svete (po Katare). Jeho bohatstvo spočíva najmä v príjmoch z finančného sektoru. Taktiež tu sídli množstvo technologických a iných spoločností, pretože krajina má povesť daňového raja.

Zároveň je Luxembursko jednou zo zakladajúcich krajín EÚ a nachádza sa tu niekoľko dôležitých európskych inštitúcií, vrátane Európskej investičnej banky a Európskeho súdneho dvora. Zároveň sa tu nachádza dedinka Schengen, ktorej názov dnes pozná celý svet.

V Luxembursku pracuje veľké množstvo expatov, najmä z okolitých krajín – Francúzska a Nemecka. Zároveň mnoho ľudí denne cestuje z okolitých krajín za prácou do hlavného mesta Luxemburgu – ceny nájmov sú totiž vo Francúzsku a Nemecku výrazne nižšie, ako v Luxembursku.

Okrem francúzštiny a nemčiny je oficiálnym jazykom v krajine aj luxemburčina. Obyvatelia sú trojjazyční a jednotlivé stupne vzdelávania absolvujú v rôznych jazykoch. Dá sa tu však bez problémov dohovoriť i anglicky.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

V hlavnom meste Luxemburg sa nachádza medzinárodné letisko so spojeniami do mnohých európskych krajín. Z letiska sa dá do mesta dostať autobusmi za 2 Eur (resp. 4 Eur za denný lístok).

Nízkonákladové letecké spojenia sú k dispozícii na letiská v okolitých krajinách – Frankfurt-Hahn je obsluhované prepravcom Ryanair a belgické Charleroi je zasa dostupné napríklad z Prahy priamymi letmi spoločnosti JetAirFly. Z týchto letísk sa potom do Luxemburska môžete dostať autobusmi spoločnosti Flibco. Lístky zakúpené vopred cez Internet sú lacnejšie, než tie zakúpené na mieste.

Vlakom

Luxembursko má dobré vlakové spojenia s Nemeckom, Francúzskom i Belgickom. Medzinárodné vlakové spojenia je možné vyhľadať na stránkach Luxemburských železníc.

Autobusom

Autobusové spojenia do Luxemburska existujú najmä z pohraničných oblastí (Trier), pretože obsluhujú najmä cestujúcich dochádzajúcich za prácou do Luxemburgu.

Autom

Luxembursko sa dá pohodlne navštíviť autom, diaľničné spojenie je k dispozícii z Nemecka, Belgicka i Francúzska.


Ako tu cestovať?

Luxembursko je malá krajina a tak väčšina miest je veľmi rýchlo dostupná zo všetkých kútov krajín.

Železničné pokrytie je veľmi dobré v južnej časti krajiny, na severe je to slabšie. Informácie o vlakových spojeniach a tarifoch je možné nájsť na stránkach Luxemburských železníc.

Autobusové pokrytie krajiny je taktiež veľmi dobré v celej krajine, navyše existujú spojenia do pohraničných miest s okolitými krajinami, využívané najmä ľudmi dochádzajúcimi do práce v Luxembursku.

Cestovanie autom v Luxembursku je bez problémov, diaľnice sú zdarma a šoféri veľmi ohľaduplní. Problémom môžu byť značné dopravné zápchy v časoch špičky v hlavne meste Luxemburg.


Kedy sem cestovať?

Podnebie Luxemburska je podobné tomu nášmu a keďže tu ide najmä o mestskú turistiku, dá sa navštíviť celoročne.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Luxemburg – hlavné mesto a sídlo európskych inštitúcií, ale zároveň domov niekoľkých historických stavieb, vďaka ktorým je súčasťou svetového dedičstva UNESCO (blog o Luxemburgu tu)

Kde sa ubytovať

Luxembursko je pomerne drahá krajina a ubytovanie nie je v tomto smere výnimkou.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Luxembursko je členom Eurozóny.

Bankomaty sú na každom kroku a platby kartou bežné.

Najnovšie komentáre

Kategórie