Bridgetown je hlavné a najväčšie mesto Barbadosu a je momentálne jediným mestom v karibských Malých Antilách, ktoré je zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Barbados je známy hlavne ako dovolenková destinácia pre pobytové dovolenky, najmä vďaka obrovskému množstvu pláží, ktoré lemujú pobrežie ostrova. Miestne pláže sú až gýčovo krásne – s bielym pieskom, bujnou zelenou vegetáciou a tyrkysovo modrým morom.
Nechcený ostrov
Barbados leží trošku mimo hlavnej osy ostatných ostrovov Malých Antíl. Jeho poloha je tak trošku symbolická, pretože bol zároveň jedným z posledných kolonizovaných ostrovov v tejto oblasti. Kto ostrov objavil ako prvý z Európanov sa presne nevie, ale boli to buď Španieli alebo Portugalci. Obe krajiny ho prehlásili za svoj, no ani jedna z nich ho nekolonizovala a ani bližšie veľmi neskúmala. Portugalci a Španieli preto nezanechali na ostrove minimálnu stopu.
Dali mu však meno, ktoré v oboch jazykoch znamená “bradatí“. Koho tým však mysleli, je otázne. Možno narazili na nejakých domorodcov, ktorí mali brady, alebo im korene paliem na plážach či figovníkov pripomínali bujné brady námorníkov… Ťažko povedať, ale faktom zostáva. že meno ostrova mu zostalo už od tých čias a ani neskorší osadníci ho nezmenili.
Týmto osadníkmi boli Briti, ktorí ostrov začali kolonizovať a v roku 1628 založili Town of Saint Michael (Mesto sv. Michaela). Kolonizácia Barbadosu tak začala o dosť neskôr, než ostatných ostrovov v Karibiku a v dobe, keď sa tu Briti usídlili, bol ostrov už úplne opustený. Domorodci zrejme utiekli zo strachu pred španielskymi a portugalskými dobyvateľmi.
Briti tu však v čase kolonizácie objavili niekoľko pozostatkov dokazujúcich, že tu Indiáni kedysi žili. Jedným z nich bol primitívny most klenúci sa cez miestnu riečku. Z tohto dôvodu sa názov Town of Saint Michael veľmi neujal a osadníci mestu hovorili jednoducho Bridgetown (Mostné mesto, resp. voľnejšie Mesto s mostom). Tento názov sa neskôr stal oficiálnym a dnes je Bridgetown hlavným mestom Barbadosu, ktorý sa v roku 1966 stal samostatnou krajinou. Šlo o mierumilovný proces, takže krajina má dodnes dobré vzťahy s Britániou a je súčasťou Commonwealthu.
Pláže kam oko dohliadne
Barbados je dnes v prvom rade obľúbenou turistickou destináciou. Väčšinou však ide o turistov, ktorí hľadajú pobytovú dovolenku, pretože pobrežie Barbadosu je lemované množstvom krásnych pláží. Vďaka tomu nie je problém nájsť pláž, ktorá bude úplne opustená a bude len a len pre vás.
V samotnom Bridgetowne sa nachádza pláží hneď niekoľko a na rozdiel od iných karibských pláží, ktoré sa nachádzajú vo väčších mestách, sú pláže Bridgetownu väčšinou čisté a to isté platí aj o vode. Miestne pláže sú väčšinou s bielym pieskom a sú lemované palmami, prípadne mangrovníkmi alebo inou vegetáciou. More je nielen čisté a prenikavo modré, ale aj príjemne teplé, aj keď je v podstate ostrov obklopený už Atlantikom a nie Karibským morom.
Jednou z pláží, ktoré sa nachádzajú v Bridgetowne (aj keď trochu ďalej od centra) je Paradise Beach (v preklade Rajská pláž). Pláž je naozaj nádherná a zväčša prázdna, pretože tu nie je prakticky žiadna infraštruktúra – bar alebo obchod, či požičovňa lehátok a slnečníkov. Na oplátku však budete mať veľkú pláž len pre seba. Zaujímavosťou je, že tu stojí plážový rezort, ktorý však nebol dostavaný a zrejme skrachoval. Dnes sú tu už len spustnutné ruiny, cez ktoré sa musíte dostať, ak chcete prísť na pláž.
Biely piesok a loďky na pláži Paradise Beach na Barbadose
Skrachovaný rezort na pláži Paradise Beach na Barbadose
Skrachovaný rezort na pláži Paradise Beach na Barbadose
V okolí tohto skrachovaného rezortu, ktorý už pomaly zarastajú palmy a iné rastliny, žije niekoľko opíc. Opice sem zavliekli zrejme kolonizátori a v miestnom podnebí sa im veľmi darí.
Smerom k centru mesta sa dá plynulo z Paradise Beach prejsť na ďalšie dve pláže, Brighton Beach a Brandons Beach. Tieto pláže sú využívané hlavne domácimi obyvateľmi, preto tu tiež veľa turistov nenájdete. Prostredie je trochu krajšie ako na Paradise Beach, pretože sú lemované vilami miestnych boháčov, čo však tiež znamená, že tu takisto nenájdeme žiadnu infraštruktúru pre turistov.
Skvostný biely piesok a plavčícke stanovisko na pláži Brighton Beach
Zaujímavým úkazom je The Hot Pot (doslova horúci hrniec), čo je jazierko vytvorené na pláži, v ktorom sa zhromažďuje veľmi teplá voda, takže miestni ho využívajú ako kúpele. Celý pás troch pláží (Paradise, Brighton a Brandons) končí pri distilérke rumu Mount Gay, čo je jedna z naznámejších distilérok rumu v Karibiku i vo svete vôbec.
Historické centrum v UNESCO
Bridgetown je dosť rozsiahle mesto a žije tu asi 110 tisíc obyvateľov, čo je zhruba 40% z populácie celého ostrova. Ako bolo uvedené vyššie, mesto založili Briti ako Town of Saint Michael, neskôr však bolo kvôli miestnemu mostu (ktorý tu zanechali pôvodní domorodí obyvatelia a neskôr ho Briti nahradili novým modernejším mostom) premenované jednoducho na Bridgetown.
Bridgetown je jediné mesto v Malých Antilách, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vďačí tomu niekoľkým historickým budovám, ktoré tu Briti postavili a dobre zachovanému centru. Mesto nemá typický koloniálny charakter, skôr tu nájdeme niekoľko mohutne pôsobiacich kamenných budov (hlavne kostolov), ktoré by človek očakával skôr v Británii alebo Írsku, než uprostred Karibiku. Veľa budov je však tiež drevených a pripomínajú zasa skôr Austráliu alebo Nový Zéland.
Anglikánsky kostol St. Mary's Church (Kostol sv. Márie)
Anglikánsky kostol St. Mary's Church (Kostol sv. Márie) z roku 1827
Jedna z najikonickejších budov mesta, sídlo poisťovne
Historická budova parlamentu Barbadosu z 19. storočia
Historická budova parlamentu Barbadosu z 19. storočia
Monument hrdinom Barbadosu (padlým v 1. svetovej vojne), námestie Národných hrdinov (National Heroes Square)
Tento zaujímavý mix dodáva Bridgetownu atypický ráz, vďaka čomu (a asi aj vďaka dute-free nakupovaniu) ho denne zaplavujú davy turistov, či už z výletných lodí alebo skutočných cestovateľov. Najväčšie prúdy turistov sa zameriavajú najmä na dve hlavné ulice – Broad Street a Cheapside Road, ktoré sú spojené malým námestíčkom. Ďalšie davy potom smerujú do okolia prístavu, kde sa rieka Constitution River (Rieka ústavy) vlieva do mora – najmä na ulici Wharf Road a v okolí mostu Chamberlain Bridge, ktorý dal mestu meno. Tu sa nachádza množstvo reštaurácií, barov a obchodov a práve preto tu stretnete najviac turistov.
Najimpozantnejšou budovou Bridgetownu, ktorá určite okamžite zaujme vašu pozornosť, je miestny parlament. Kamenná neogotická budova ja zaujímavá hlavne vysokou vežou a pochádza z 19. storočia. Sídli tu barbadosský parlament i senát a zaujímavosťou je, že podobne ako v Británii tu bolo povolené voliť len tým občanom, ktorí dosahovali určitý príjem (na konci 19. storočia to bolo 50 libier). O osude krajiny tak rozhodovali len ľudia, ktorí platili dane. Bolo by zaujímavé vidieť, ako by dopadli voľby u nás, keby sa aplikoval podobný volebný model aj tu.
A zasa pláž – tentokrát s korytnačkami
Priamo pri centre Bridgetownu sa nachádza pláž Brownes Beach, ktorá patrí k turistami najobľúbenejším. Na rozdiel od vyššie spomínaných pláží, Brownes Beach disponuje množstvom barov, reštaurácií a ďalšej infraštruktúry. Okolo tejto pláže stoja luxusné hotelové rezorty, takže ide o hlavný cieľ turistov, ktorí cestujú najmä za pobytovou dovolenkou.
Biely piesok a tyrkysové more - To je Brownes Beach v Bridgetowne na Barbadose
Biely piesok a tyrkysové more - To je Brownes Beach v Bridgetowne na Barbadose
Na tejto vcelku dlhej pláži nájdete takisto množstvo možností pre rôzne plážové aktivity a športy. Niekoľko spoločností tu ponúka šnorchlovanie s korytnačkami. Ide však o neskutočne masovú akciu, kde vás loďou odvezú asi tak 20 metrov metrov od pláže a začnú vhadzovať do vody kusy rýb, aby korytnačky nalákali. Na malú loďku však väčšinou napchajú viac ľudí ako je jej kapacita, navyše títo turisti väčšinou ani nevedia poriadne plávať, nieto sa pohybovať vo vode vo väčšom dave. Pokiaľ teda nechcete byť pod neustálym útokom úderov a kopancov od tridsiatich obtlstlých turistov, je lepšie sa tejto atrakcii vyhnúť. Dátumy na fotografiách sú chybné.
Okrem toho je oveľa jednoduchšie si vyčíhať miesto, kam tieto loďky s turistami chodia a jednoducho tam s vlastným šnrochlom doplávať – býva to naozaj len kúsok od pláže. Navyše si ušetríte nezmyselnú sumu, ktorú si za to miestne firmy účtujú (okolo 40 USD).
Luxus na okraji mesta a Rihanna
Ďalšou obľúbenou plážou, ktorá leží na úplnom okraji Bridgetownu, je Sandy Lane Beach. Táto pláž tvorí akýsi kompromis, pretože je menej frekventovaná turistami, ale zároveň tu nie ste odsúdení na svoju osušku a jedlo či pitie – nájdu sa tu nejaké reštaurácie i hotely, takže sa tu dajú požičat lehátka, prípadne sa aj ubytovať. Pláž je známa aj tým, že tu stojí obrovský, luxusný a neskutočne gýčový dom speváčky Rihanny (priznám sa, že som predtým o nej nepočul, ale asi je dosť slávna).
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Barbadose.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Do Bridgetownu s obľubou lietajú najmä Američania, takže najviac diaľkových letov na Barbados prichádza práve zo Severnej Ameriky. Z Európy sa sem dá dostať priamymi letmi z Británie (z Londýna) vďaka britským aerolinkámi British Airways a Virgin Atlantic.
Do Londýna sa dá dostať lacno nízkonákladovkami z viacerých miest nielen na Slovensku (Bratislava, Košice), ale i z okolitých krajín (Praha, Brno, Budapešť, Katovice, atď.). Do Londýna lietajú Wizzair, Ryanair aj Easyjet (a ďalšie).
Keďže letenky na Barbados z Británie bývajú pomerne drahé, môže byť lacnejšou možnosťou letieť na iný karibský ostrov a odtiaľ letieť na Barbados – existuje sem spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT.
Z letiska sa dá dostať taxíkom, cena do Bridgetownu sa pohybuje okolo 50 BBD (25 USD) (3/2016).
Na letisko chodí aj autobus MHD – stačí vyjsť z terminálu cez parkovisko na hlavnú cestu, kde je zastávka autobusov. Cena autobusovej dopravy je 2 BBD (alebo 1 USD) bez ohľadu na vzdialenosť. Autobusy z letiska končia na termináli “Nursery Drive Minibus & Zr Terminal”, odkiaľ sa taktiež dostanete naspäť na letisko (autobusom 12P). Čas cesty závisí od objemu premávky, pohybuje sa medzi 30 a 45 minútami (3/2016).
Loďou
Trajekty na Barbados bohužiaľ nepremávajú. Bridgetown je však častou zastávkou veľkých výletných lodí, ktoré často kotvia pri miestnom móle a zaplavia mesto turistami.
Koľko to stojí?
Cenová hladina na Barbadose je vysoká, ako býva zvykom v tejto časti Karibiku.
Ubytovanie je významnou položkou v rozpočte a i v prípade, že využijete AirBnB, je treba počítať s minimálne 60 USD za noc pre 2 osoby a aj to bude znamenať ubytovanie ďaleko od centra mesta či pláže (3/2016).
Cena jedla je taktiež vysoká, jedlo na ulici (väčšinou smažené kura alebo ryba s hranolkami) stojí 10-15 USD, grilovaná ryba v bare vyjde na 20 USD (3/2016).
Šnorchlovanie s korytnačkami ponúkajú rôzne spoločnosti za 35-40 USD, je lepšie to však podniknúť na vlastnú päsť napríklad z pláže Brownes Beach blízko centra Bridgetownu.
Kedy sem cestovať?
Ideálnym obdobím pre návštevu Bridgetownu (a Barbadosu) sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov začína v septembri.
Ako sa tu pohybovať?
MHD
Celý Barbados má veľmi dobré pokrytie autobusmi a minibusmi a Bridgetown je samozrejme nimi obsluhovaný najviac. V meste je niekoľko autobusových terminálov, z ktorých autobusy obsluhujú rôzne destinácie. Na ktorý terminál musíte ísť, aby ste sa dostali do svojej destinácie, sa treba spýtať niekoho z miestnych.
Cena cesty autobusom či minibusom je jednotná – 2 BBD (čo je 1 USD), bez ohľadu na vzdialenosť. Pri ceste súkromným autobusom alebo minivanom počítajte s hlučným koncertom, buď reggae alebo náboženskej hudby a šialeným šoférovaním. Súkromné autobusy a minivany prijímajú aj americké doláre. Oficiálne autobusy BTB sú modrej farby a americké doláre neprijímajú.
Platí však, že autobusom sa dostanete na ostrove takmer všade – bude to však trvať výrazne dlhšie, ako vlastnou dopravou. V Bridgetowne bývajú dosť často zápchy a tie ovplyvňujú aj autobusy, takže v prípade, že sa ponáhľate napríklad na letisko, je treba myslieť na dostatočnú časovú rezervu.
Pešo
V samotnom historickom centre Bridgetownu je najlepšie sa pohybovať pešo, centrum je kompaktné.
Autom
Prenájom vlastného auta je na Barbadose extrémne drahou záležitosťou. Najmä v sezóne vám väčšina požičovní nebude chcieť požičať auto na menej ako 3 dni a v takom prípade stojí trojdňový prenájom asi 250 USD. Pokiaľ nejaká požičovňa s prenájomom na jeden deň súhlasiť bude, počítajte so sumou okolo 100 USD a viac (3/2016).
Auto je dobré si zarezervovať vopred, požičovne bývajú dosť vyťažené a pokiaľ sa v sezóne rozhodnete zaistiť si auto až na mieste, ľahko sa môže stať, že už žiadne nebude k dispozícii.
Šoféruje sa vľavo (britská ex-kolónia) a hlavné cesty sú na Barbadose dobré. V Bridgetowne bývajú často zápchy, mimo hlavného mesta je premávka malá.
Taxíkom
Taxíky sú v Bridgetowne široko dostupné a ceny je potrebné dojednať vopred. Preto je dobré si zistiť v hoteli alebo od niekoho miestneho štandardné ceny pre vašu destináciu.
Kde sa ubytovať?
Bridgetown a celkovo Barbados je drahá destinácia a ubytovanie môže odkrojiť veľkú časť rozpočtu.
Cena ubytovania v základných hoteloch a apartmánoch začína od 70 EUR za noc pre 2 osoby, tých je však k dispozícii dosť málo. V prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, v takom prípade treba počítať so stovkami Eur za noc (3/2016).
Ušetriť sa dá ubytovaním sa cez AirBnB. Izba (prípadne aj celý apartmán) pre dvoch sa dá zohnať za zhruba 50 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár