Bulharsko

Rila – tisícročný kláštor hlboko v bulharských horách

0
Kostol v kláštore Rila

Len zhruba 100 kilometrov od Sofie leží pohorie Rila, ktoré ukrýva najvýznamnejšiu kultúrnu a historickú pamiatku Bulharska. Kláštor, ktorý tu bol založený už v 10. storočí, je srdcom a najposvätnejším miestom východnej ortodoxnej cirkvi v Bulharsku. Zároveň ide o pamiatku zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je najpopulárnejšou turistickou destináciou v krajine.

Pohorie Rila v Bulharsku - Niekde v tých horách sa ukrýva najposvätnejšie miesto ortodoxnej cirkvi v Bulharsku

Pohorie Rila v Bulharsku – Niekde v tých horách sa ukrýva najposvätnejšie miesto ortodoxnej cirkvi v Bulharsku

Za zakladateľa kláštora sa považuje sv. Ján z Rily (v bulh. sv. Joan Rilski). Pôvodne pastier, narodený v 9. storočí, sa stal kňazom a neskôr mníchom. Začal žiť pustovníckym životom v pohorí Rila na niekoľkých rôznych miestach v jaskyniach. Žil tu tak bez akýchkoľvek vtedajších “vymožeností”, v úplnej skromnosti a bez akéhokoľvek majetku.

Hlavný kostol na nádvorí kláštora v Rile

Hlavný kostol na nádvorí kláštora v Rile

Je považovaný za svätého katolíckou i ortodoxnou cirkvou, pretože podľa legiend vykonal už počas života mnoho zázrakov. Ľudia za ním chodili po radu a po pomoc a tak postupne získal mnoho nasledovateľov, ktorí v blízkosti jeho jaskyne z tohto dôvodu založili v 10. storočí Rilský kláštor. Rila sa tak stala už počas života sv. Jána z Rily pútnickym miesotm.

Fresky na kostole v Rile - Bohorodička s dieťaťom

Fresky na kostole v Rile – Bohorodička s dieťaťom

Cestu sem absolvoval dokonca i bulharský cár Peter I., mních sa s ním však odmietol stretnúť osobne, lebo vraj chcel odolať pokušeniu pýchy. Preto sa muži len na diaľku navzájom uklonili a následne cár poslal mníchovi dary – jedlo i zlato. Mních si však nechal len trochu jedla a všetko ostatné vrátil.

Domáci med z Rily

Domáci med z Rily

Po jeho smrti sa povesti o jeho zázrakoch, ktoré vykonávali dokonca i jeho pozostatky, začali ešte viac šíriť v Bulharskom impériu a kláštor v Rile tak začal nadobúdať na význame. Väčšina panovníkov, či už bulharských alebo cudzích, ho podporovala mnohými darmi a dokonca i Turci, ktorí tu vládli dlhú dobu, tento kláštor nechali prekvitať. Rilský kláštor je tak dnes najvýznamnejším historickým a duchovným miestom krajiny.

Fresky na kostole v Rile - Čerti odvádzajú hriešnikov

Fresky na kostole v Rile – Čerti odvádzajú hriešnikov

Napriek tomu sa nepodarilo zabrániť tomu, aby bol kláštor v histórii niekoľkokrát poničený, napríklad v 19. storočí požiarom. Preto aj keď je kláštor starší viac ako tisícročie, väčšina budov v ňom pochádza z 19. storočia. Najstaršou budovou je veža Hrelja, ktorá bola postavená v 14. storočí.

Zvonica a zároveň najstaršia stavba v kláštore - Veža Hrelja

Zvonica a zároveň najstaršia stavba v kláštore – Veža Hrelja

Pohorie Rila je veľmi obľúbené aj kvôli turistike. Miestne hory sú veľmi pekné a k dispozícii je množstvo penziónov a reštaurácií vo viacerých dedinách. Už príchod k týmto horám od diaľnice A3 cez dedinku Rila ponúka návštevníkom krásne výhľady. Je tak logické, že tu postupne vznikla infraštuktúra nielen pre podporu pútnikov, ktorí sem prichádzajú kvôli kláštoru, ale aj turistov, ktorí sem prichádzajú kvôli horám a trekkingu.

Do kláštora sa vchádza jedným z dvoch hlavných vchodov – jedným zo severu, druhým z juhu. Oba vchody sú honosne zdobené freskami s rôznymi motívmi – od anjelov, svätých, až po rôzne prírodné vzory. Návštevník tak vie, že vchádza na posvätné a zároveň bohaté miesto.

Hneď po vstúpení do kláštora sa pred návštevníkmi otvorí nádvorie, uprostred ktorého stojí kostol. Kostol pochádza z 19. storočia a je hlavnou atrakciou kláštora. V jeho interiéri sa dajú vidieť luxusné lustre a hlavne zlatom pokrytý ikonostas (oltár).

Všetky vnútorné steny sú krásne zdobené freskami (bohužiaľ zakázané fotografovanie), ktorými sú pokryté i arkády (portikus). Vonkajšie steny sú natreté bielo-červenými horizontálnymi pruhmi, ktoré kostolu dávajú orientálny vzhľad – je tu tak vidieť turecký vplyv.

Kláštor Rila je aj dnes stále aktívny a žije tu zhruba 30 mníchov. Budova obkolesujúca hlavný dvor je pomerne rozsiahla a niekoľkoposchodová. Časť z nej slúži mníchom ako ubytovanie a pre rôzne ďalšie účely potrebné pre chod kláštora. Jedna časť slúži taktiež ako penzión pre pútnikov.

Vo zvyšku sú umiestnené rôzne múzeá, ako napríklad etnografické múzeum (ukazuje život na stredovekej dedine v oblasti Rilského pohoria) alebo kláštorné múzeum, v ktorom sú rôzne vzácne predmety náboženského charakteru – kríže, ikony, relikviáre, monštrancie, rúcha, a pod. Najvzácnejším objektom je tzv. Rafailov kríž, ktorý z jediného kusu dreva vyrezával miestny mních (Rafail) 12 rokov. Na kríži z konca 18. storočia je vyobrazených 104 scénok a 650 postavičiek. Bohužiaľ tu nie je povolené fotografovanie.

Kláštor v Rile - Rezidenčné priestory

Kláštor v Rile – Rezidenčné priestory

Okolie kláštora je dobre rozvinuté, ako sa na prémiovú turistickú atrakciu v krajine patrí. Pri kláštore sú dve parkoviská a malý trh so suvenírmi, kde sa dá kúpiť množstvo pochúťok alebo miestny med či medovina. Je tu tiež malá pekáreň, ktorá sa teší veľkej obľube – predávajú tu kláštorný chlieb a tradičnú pochúťku mekica, ktorú miestni konzumujú asi s kilogramom cukru. Ceny sú naozaj ľudové, takže pokiaľ kláštor navštívite, určite stojí za to niečo ochutnať.

Okrem toho tu je niekoľko reštaurácií, takže ak na vás príde hlad, nie je problém to tu vyriešiť. Ďalšie reštaurácie sa nachádzajú v dedinkách okolo cesty vedúcej ku kláštoru. Pokiaľ sa nerozhodnete len pre jednodňový výlet zo Sofie (ako väčšina turistov), je tu k dispozícii aj niekoľko penziónov. Dá sa však prespať i v samotnom kláštore za zhruba 15 EUR na noc za osobu.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Bulharsku.

K dispozícii je taktiež domovská stránka kláštora v Rile (len v bulharčine).


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Jeden autobus denne zo Sofie k Rilskému kláštoru odchádza zo západnej autobusovej stanice (Avtogara Zapad, ulica Ovča Kupel), na ktorú sa dá dostať električkou č. N5. Autobus odchádza 10:20 a príchod ku kláštoru je o 13:00. Odjazd z kláštora je 15:00, návrat do Sofie 17:30. Takto je možné absolvovať návštevu kláštora v rámci jednodňového výletu s použitím verejnej hromadnej dopravy.

Cena je 22 BGN (11 EUR) za spiatočný lístok (5/2016).

Autom

Autom sa dá ku kláštoru dostať veľmi jednoducho – z diaľnice A3 zo Sofie smerom na Blagoevgrad je treba odbočit na exit smerom na Kočerinovo a následne po tejto ceste pokračovať až ku kláštoru. Pri kláštore je dostatok miesta na parkovanie, pokiaľ sa náhodou netrafíte do nejakého náboženského sviatku či nedele.


Koľko to stojí?

Vstupné do kláštora je zdarma, platí sa len vstup do múzeí. Najdrahšie je kláštorné múzeum, stojí 8 BGN (5/2016).

Kartami sa platiť nedá.


Kedy sem cestovať?

Kláštor sa dá navštíviť celoročne, v zime je treba počítať s komplikáciami kvôli snehu a ľadu, kláštor leží v horách.

Je dobré sa vyhnúť víkendom a štátnym sviatkom (obzvlášť tým cirkevným), vtedy kláštor obliehajú davy ľudí.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

V areáli kláštora je možné sa pohybovať len pešo.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov a návštevníkov sem prichádza v rámci jednodňového výletu napríklad zo Sofie a preto sa ubytováva tam.

V Rile je však tiež možné nájsť ubytovanie, pretože oblasť je obľúbená turistami. Väčšinou ide o penzióny, prípadne sa dá ubytovať v samotnom kláštore.

Ubytovanie v kláštore stojí 15 EUR za osobu (5/2016).

Ceny za slušný penzión začínajú od 25 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (5/2016).

Hotelové ubytovanie (a penzióny) môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie