Barbados

Barbados je malý ostrovný štát v Karibiku, patriaci do skupiny Malých Antíl.

Barbados leží trošku mimo hlavnej osy ostatných ostrovov Malých Antíl. Asi aj preto bol objavený medzi poslednými buď Španielmi alebo Portugalcami. Obe krajiny ho prehlásili za svoj, no ani jedna z nich ho nekolonizovala a ani bližšie veľmi neskúmala. Portugalci a Španieli preto nezanechali na ostrove minimálnu stopu.

Dali mu však meno, ktoré v oboch jazykoch znamená “bradatí“. Koho tým však mysleli, je otázne. Možno narazili na nejakých domorodcov, ktorí mali brady, alebo im korene paliem na plážach či figovníkov pripomínali bujné brady námorníkov… Ťažko povedať, ale faktom zostáva. že meno ostrova mu zostalo už od tých čias a ani neskorší osadníci ho nezmenili.

Biely piesok a tyrkysové more - To je Brownes Beach v Bridgetowne na Barbadose

Biely piesok a tyrkysové more – To je Brownes Beach v Bridgetowne na Barbadose

Týmto osadníkmi boli Briti, ktorí ostrov začali kolonizovať a v roku 1628 založili Town of Saint Michael (Mesto sv. Michaela). Kolonizácia Barbadosu tak začala o dosť neskôr, než ostatných ostrovov v Karibiku a v dobe, keď sa tu Briti usídlili, bol ostrov už úplne opustený. Domorodci zrejme utiekli zo strachu pred španielskymi a portugalskými dobyvateľmi.

Briti tu však v čase kolonizácie objavili niekoľko pozostatkov dokazujúcich, že tu Indiáni kedysi žili. Jedným z nich bol primitívny most klenúci sa cez miestnu riečku. Z tohto dôvodu sa názov Town of Saint Michael veľmi neujal a osadníci mestu hovorili jednoducho Bridgetown (Mostné mesto, resp. voľnejšie Mesto s mostom). Tento názov sa neskôr stal oficiálnym a dnes je Bridgetown hlavným mestom Barbadosu, ktorý sa v roku 1966 stal samostatnou krajinou. Šlo o mierumilovný proces, takže krajina má dodnes dobré vzťahy s Britániou a je súčasťou Commonwealthu.

Anglikánsky kostol St. Mary\'s Church (Kostol sv. Márie) z roku 1827

Anglikánsky kostol St. Mary\’s Church (Kostol sv. Márie)

Väčšina obyvateľov Barbadosu sú potomkami afrických otrokov, ktorých sem zavliekli Briti, aby budovali novú kolóniu a pracovali na cukrových plantážach. Cukor bol hlavným vývozným artiklom ostrova a z jeho produkcie plynulo veľké bohatstvo. S produkciou cukru samozrejme súvisí i produkcia pravého karibského rumu.

Miestni obyvatelia sa často označujú aj slovom Bajan (badžan), čo je aj prídavné meno používané v súvislosti so všetkým, čo sa týka Barbadosu.

Obyvatelia ostrova sú na jednej strane voči turistom priateľskí, na druhú stranu veľa z nich neváha využiť možnosť turistu obšmeknúť o pár dolárov, pokiaľ k tomu dostanú príležitosť. Preto je lepšie im ju nedávať. Určite však nie je problém sa miestnych opýtať na informácie alebo na cestu, poradia veľmi ochotne.

Opice pobehujúce po ulici neďaleko Paradise Beach

Opice pobehujúce po ulici neďaleko Paradise Beach


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup na Barbados za účelom turizmu, stačí platný cestovný pas. Je potrebné sa taktiež preukázať letenkou pre odlet z Barbadosu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné letisko krajiny sa nachádza v hlavnom meste Bridgetown.

Do Bridgetownu s obľubou lietajú najmä Američania, takže najviac diaľkových letov na Barbados prichádza práve zo Severnej Ameriky. Z Európy sa sem dá dostať priamymi letmi z Británie (z Londýna) vďaka britským aerolinkámi British Airways a Virgin Atlantic.

Do Londýna sa dá dostať lacno nízkonákladovkami z viacerých miest nielen na Slovensku (Bratislava, Košice), ale i z okolitých krajín (Praha, Brno, Budapešť, Katovice, atď.). Do Londýna lietajú Wizzair, Ryanair aj Easyjet (a ďalšie).

Keďže letenky na Barbados z Británie bývajú pomerne drahé, môže byť lacnejšou možnosťou letieť na iný karibský ostrov a odtiaľ letieť na Barbados – existuje sem spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT.

Z letiska sa dá dostať taxíkom, cena do Bridgetownu sa pohybuje okolo 50 BBD (25 USD) (3/2016).

Na letisko chodí aj autobus MHD – stačí vyjsť z terminálu cez parkovisko na hlavnú cestu, kde je zastávka autobusov. Cena autobusovej dopravy je 2 BBD (alebo 1 USD) bez ohľadu na vzdialenosť. Autobusy z letiska končia na termináli “Nursery Drive Minibus & Zr Terminal”, odkiaľ sa taktiež dostanete naspäť na letisko (autobusom 12P). Čas cesty závisí od objemu premávky, pohybuje sa medzi 30 a 45 minútami (3/2016).

Loďou

Trajekty na Barbados bohužiaľ nepremávajú. Bridgetown je však častou zastávkou veľkých výletných lodí, ktoré často kotvia pri miestnom móle a zaplavia mesto turistami.


Ako sa tu pohybovať?

Autobusom

Celý Barbados má veľmi dobré pokrytie autobusmi a minibusmi a Bridgetown je samozrejme nimi obsluhovaný najviac. V meste je niekoľko autobusových terminálov, z ktorých autobusy obsluhujú rôzne destinácie. Na ktorý terminál musíte ísť, aby ste sa dostali do svojej destinácie, sa treba spýtať niekoho z miestnych.

Cena cesty autobusom či minibusom je jednotná – 2 BBD (čo je 1 USD), bez ohľadu na vzdialenosť. Pri ceste súkromným autobusom alebo minivanom počítajte s hlučným koncertom, buď reggae alebo náboženskej hudby a šialeným šoférovaním. Súkromné autobusy a minivany prijímajú aj americké doláre. Oficiálne autobusy BTB sú modrej farby a americké doláre neprijímajú.

Platí však, že autobusom sa dostanete na ostrove takmer všade – bude to však trvať výrazne dlhšie, ako vlastnou dopravou. V Bridgetowne bývajú dosť často zápchy a tie ovplyvňujú aj autobusy, takže v prípade, že sa ponáhľate napríklad na letisko, je treba myslieť na dostatočnú časovú rezervu.

Typický žltý autobus na Barbadose mieriaci do Bridgetownu (viď tabuľa)

Typický žltý autobus na Barbadose mieriaci do Bridgetownu (viď tabuľa)

Autom

Prenájom vlastného auta je na Barbadose extrémne drahou záležitosťou. Najmä v sezóne vám väčšina požičovní nebude chcieť požičať auto na menej ako 3 dni a v takom prípade stojí trojdňový prenájom asi 250 USD. Pokiaľ nejaká požičovňa s prenájomom na jeden deň súhlasiť bude, počítajte so sumou okolo 100 USD a viac (3/2016).

Auto je dobré si zarezervovať vopred, požičovne bývajú dosť vyťažené a pokiaľ sa v sezóne rozhodnete zaistiť si auto až na mieste, ľahko sa môže stať, že už žiadne nebude k dispozícii.

Šoféruje sa vľavo (britská ex-kolónia) a hlavné cesty sú na Barbadose dobré. V Bridgetowne bývajú často zápchy, mimo hlavného mesta je premávka malá.

Skútrom

Skúter je dobrou alternatívou pre prieskum ostrova, ale nájsť spoločnosť prenajímajúcu skútre nie je jednoduché. Platia podobné obmedzenia, ako v prípade áut – minimálna doba výpožičky a vysoké ceny.

Taxíkom

Taxíky sú v Bridgetowne a v turistických oblastiach dobre dostupné a ceny je potrebné dojednať vopred. Preto je dobré si zistiť v hoteli alebo od niekoho miestneho štandardné ceny pre vašu destináciu.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Barbadosu sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov začína v septembri.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Barbadose sa rozpráva po anglicky.

Miestna angličtina je kreolská, takže turistovi môže spôsobovať zo začiatku trochu problém miestnym obyvateľom porozumieť.


Čo tu navštíviť?

Mestá

 • Bridgetown (blog) – hlavné mesto ostrova, disponujúce krásnymi plážami a historickými budovami v centre, zároveň pamiatka zo svetového zoznamu UNESCO.

  Most Chamberlain Bridge, historický monument, ktorému vďačí mesto za svoje meno

  Most Chamberlain Bridge, historický monument, ktorému vďačí mesto za svoje meno

Príroda a aktivity

 • Pláže (blog) – pobrežie Barbadosu je lemované množstvom krásnych pláží, z ktorých väčšina je ako z pohľadnice – biely piesok, zelené palmy a tyrkysovo modré more. Barbados je preto obľúbenou destináciou pre pobytové dovolenky a domovom množstva luxusných hotelových rezortov.

  Piesočná pláž Sandy Lane Beach na Barbadose

  Piesočná pláž Sandy Lane Beach na Barbadose

 • Potápanie a šnorchlovanie (blog) – morský život okolo Barbadosu je veľmi bohatý, pretože miestne more má optimálnu teplotu. To nahráva záujemcom o šnorchlovanie a potápanie, ktoré sú tu veľmi obľúbené. Okrem iných tu je možnosť pozorovať napríklad aj morské korytnačky.

  Korytnačka neďaleko pláže Brownes Beach

  Korytnačka neďaleko pláže Brownes Beach

 • Vodné športy – na Barbadose je možné venovať sa väčšine typických plážových vodných športov.

Kde sa ubytovať?

Barbados je drahá destinácia a ubytovanie môže odkrojiť veľkú časť rozpočtu.

Cena ubytovania v základných hoteloch a apartmánoch začína od 70 EUR za noc pre 2 osoby, tých je však k dispozícii dosť málo. V prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, v takom prípade treba počítať so stovkami Eur za noc (3/2016).

Ušetriť sa dá ubytovaním sa cez AirBnB. Izba (prípadne aj celý apartmán) pre dvoch sa dá zohnať za zhruba 50 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Jedlo na Barbadose je podobné tomu vo zvyšku Malých Antíl – nie je veľmi gurmánske a prevláda tu smažené mäso (ryby, kura) s hranolkami. Takéto základné jedlo sa dá kúpiť v stánku na ulici za 10-15 USD (3/2016).

Zahraničné fastfoody tu veľmi nečakajte, obľúbený je miestny reťazec Chefette, kde dostanete väčšinou smažené kura alebo rybu a hranolky, prípadne aj “zahraničné” jedlo – nie veľmi chutné, ale za ako-tak prijateľnú cenu.

Za kvalitnejšie jedlo je treba si priplatiť v reštaurácii alebo aspoň v bare. Niektoré bary majú väčšinou obedové menu a za cenu okolo 20 USD vám pripravia oveľa chutnejšiu rybu na grile aj s prílohou (3/2016).

Barbadosská kuchyňa je silne ovplyvnená tou anglickou a americkou, takže jej dominuje smaženie a hranolky. Aj keď má ostrov napríklad dostatok rýb, málokde ich vedia pripraviť chutne.

Grilovaná ryba z baru na Barbadose

Grilovaná ryba z baru na Barbadose


Ako a čo tu nakupovať?

Na Barbadose sa platí barbadosskými dolármi (BBD). Barbadosské doláre sú fixované na americký dolár v pomere 1 USD = 2 BBD, preto väčšina obchodníkov či reštaurácií bez problémov prijíma aj americké doláre.

Bankomaty aj banky (fungujúce ako zmenárne) sú bežne k dispozícii. Za výmenu valút aj za výber z bankomatov sa často platí poplatok, preto je potrebné si vopred overiť jeho výšku. Niektoré bankomaty umožňujú výber bez poplatku, čo je dobré si overiť v danej banke.

Barbados je obľúbenou duty-free destináciou, teda miestom kam chodia turisti nakupovať tovar, na ktorý sa nevzťahuje clo.

Na Barbadose je možné nájsť niekoľko veľkých supermarketov, väčšinou na okrajoch miest. V mestách sú k dispozícii skôr malé obchodíky. K supermarketom často jazdia autobusy, niektoré dokonca zdarma. Ceny potravín v supermarketoch sú zhruba na dvojnásobku úrovne u nás, veľmi drahé sú napríklad i mliečne produkty. Ovocné džúsy sú kupodivu tiež drahé, pretože sú väčšinou dovážané.

Typickým suvenírom z Barbadosu je rum, najznámejšou miestou značkou je Mount Gay.

Pri nakupovaní na ulici je treba agresívne zjednávať, často sa dá dostať až na štvrtinu pôvodne požadovanej ceny.


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Barbados je relatívne bezpečná krajina a okrem štandardných nešvarov ako vreckári alebo nepoctiví taxikári tu turistom nehrozí väčšie nebezpečenstvo. Obyvatelia mimo Bridgetownu často nechávajú svoje domy odomknuté, stále však platí, že rozumná miera ostražitosti nikdy nie je na škodu. Nenoste so sebou zbytočne veľa hotovosti alebo drahé šperky či elektroniku.

Nebezpečenstvo môže hroziť z mora, pretože na niektorých miestach sú prúdy dosť silné. Preto treba dbať na miestne upozornenia a sledovať vlajky na plážach. Pokiaľ nie ste dobrými plavcami, je lepšie sa nevzďaľovať veľmi od pobrežia.

Najnovšie komentáre

Kategórie