Taliansko

Bologna – mesto nekonečných arkád

1
Pohľad na Bolognu z veže Asinelli, Katedrála sv. Petronia v strede

Aj keď sa väčšine ľudí pri vyslovení názvu mesta Bologna vybavia väčšinou cestoviny, ide v skutočnosti o mesto, ktoré môže ponúknuť oveľa viac. Bologna sa môže pýšiť niekoľkými unikátmi – nájdeme tu najstaršiu univerzitu v Európe (podľa niektorých merítok i na svete), najväčší počet kilometrov ulíc s arkádami, dve šikmé veže alebo katolícky chrám s freskou vyobrazujúcou Mohameda.

Pri prvých krokoch po centre Bologne si každý okamžite musí všimnúť, že všetky ulice sú lemované arkádami. Celkovo je v meste týchto arkád vyše 35 kilometrov a hovorí sa, že v Bologni nikto nikdy nenosí dáždnik – pri chôdzi pod arkádami ho jednoducho nepotrebujete. Arkády boli stavané už v stredoveku a na výšku boli dimenzované tak, aby sa do nich vošli i jazdci na koňoch. Dnes samozrejme slúžia len chodcom, ale ich nadmerná výška vôbec nevadí a pridáva arkádam na ich elegancii.

Centrom Bologne je námestie Piazza Maggiore, ktorému dominujú Palác kráľa Enza, Neptúnova fontána a Bazilika sv. Petronia so stále nedokončenou fasádou. Práve posledne menovaná bazilika ukrýva zrejme najkurióznejší objekt v celom meste – fresku zobrazujúcu Posledný súd od Giovanniho z Modeny z 15. storočia. Kostol obsahuje fresiek viacero, avšak len jedna kaplnka je prístupná za vstupné a ako v jedinej je tu zakázané fotografovať. Na ľavej stene kaplnky sa nachádza impozantna a vcelku desivá freska zobrazujúca posledný súd. V jej hornej časti je vidieť Krista a svätých a anjelov, ktorí vyťahujú duše spravodlivých do neba. V dolnej časti je vyobrazený Satan požierajúci v pekle duše hriešnikov a na skale vystretý a mučený Mohamed. Tento fakt nespomínajú ani textové popisky k jednotlivým freskám, ani audiosprievodca, ktorého pri vstupe dostanete. Nad telom islamského proroka je však jasne čitateľný nápis Maometto (Mohamed v taliančine). Autority sa zrejme snažia tento fakt zatajiť, aby zbytočne neprovokovali. Vstup do kostola tak kontroluje polícia a od útokov na Charlie Hebdo i armáda. Sám som do kostola prešiel bez akéhokoľvek povšimnutia polície, čo sa však nedá povedať o skupinke Arabov predo mnou, ktorá sa nevyhla podrobnej kontrole.

Málo známym faktom je i skutočnosť, že v Bologni sa nachádzajú hneď dve šikmé veže, Asinelli a Grisenda. Obe veže sú oveľa staršie a pôvodne boli i vyššie než známejšia šikmá veža v neďalekej Pise. Dnes je už nižšia z veží (Garisenda) o málo nižšia než tá v Pise, zato Asinelli má oproti nej takmer dvojnásobnú výšku. Obe veže majú okolo 900 rokov a sú pomenované podľa rodín, ktoré si objednali ich konštrukciu. Zaujímavosťou je, že veže poslúžili v 60-tych rokoch minulého storočia ako inšpirácia pre návrh tzv. Dvojičiek, teda sídla Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku. Dvojičky dnes už síce neexistujú, ale zato ich 900 rokov stará inšpirácia stále áno. A na vyššiu z veží môžete vyliezť (pokiaľ sa vám chce šlapať takmer 500 schodov) a užiť si nádherné výhľady na celé mesto a jeho okolie.

Severozápadná časť centra mesta je celá okupovaná campusom miestnej univerzity. Bolonská univerzita bola založená v roku 1088, takže relatívne čoskoro oslávi tisíc rokov svojej existencie. Je označovaná za najstaršiu univerzitu na svete, aj keď napríklad Číňania alebo Maročania by zrejme s týmto tvrdením nesúhlasili. Môžeme však s istotou povedať, že ide o najstaršiu univerzitu v Európe. Pokiaľ sa sem zatúlate, určite si okamžite všimnete zmenu. Budovy univerzity síce do mestského arkádovitého rázu zapadajú dokonale, ale ulice sú zrazu plné lacných jedální a námestia plné študentov posedávajúcich na zemi. Ide zrejme o jedno z najkrajších miest na svete, kde môžete získať terciárne vzdelanie. Univerzitný campus neleží oddelene od mesta, ako je to v prípade väčšiny univerzít, ale je neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou historického centra.

Aj keď v Taliansku je miest, ktoré stoja za návštevu nespočetne, Bologna určite obstojí v tejto tvrdej konkurencii. Či už sa rozhodnete preskúmať bolonské kostoly, ktorých je neúrekom, objavovať historické budovy, spoznávať taliansku gastronómiu a nakúpiť cestoviny do zásoby v špecializovaných miestnych obchodoch alebo len tak sa túlať ulicami mesta a možno prejsť jeho arkádami až k svätyni Santuario Madonna di San Luca na kopci za mestom, určite nebudete v žiadnom prípade sklamaní. Bologna je príjemné a pokojné študentské mesto, v ktorom si každý nájde to, čo od Talianska očakáva (snáď okrem mora).


Ako sa sem dostať?

Letecky

Do Bologne lieta priamo z Budapešte spoločnost WizzAir. Z Prahy zabezpečujú priame spojenie aerolinky ČSA.

Vlakom

Bologna je železničným uzlom, do ktorého sa dá dostať priamym spojením takmer z každého dôležitého talianskeho mesta – priame spojenia existujú z Benátok, Ríma, Milána alebo Rimini. Viac informácií o spojoch a cenách lístkov je možne získať priamo na stránkach talianskych železníc.


Kedy sem cestovať?

Bologna sa dá navštíviť celoročne. Je dobré sa vyhnúť augustu, kedy je to nielen extrémne teplo, ale i z dôvodu zvýšenej cestovateľskej aktivity v Taliansku v tomto mesiaci.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Bologni nie je najlacnejšou záležitosťou. Keďže ide o univerzitné mesto, je možné, že ceny trochu klesajú mimo akademického roku, ale nie je to žiadny zásadný rozdiel.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taliansku.

 

Related Posts

1 Comment

  1. Trip4VIP 2. apríl 2019 at 15:01 -  Odpovedať

    Bologna je mesto chutí a farieb!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie