Všetci vedia, že v Betleheme sa narodil Ježiš. Málokto ale vie, že Betlehem je dnes rozdelený múrom podobne, ako kedysi Berlín. Rozdiel je však vo výške – ten betlehemský múr je viac než dvojnásobne vyšší, než ten berlínsky. Betlehem je totiž dnes oblasťou, kde žije prevažne arabské obyvateľstvo, resp. Palestínčania. To však v tejto oblasti samo o sebe zväčša nestačí, aby bolo územie pod správou Palestínčanov, pretože je veľa miest, ktoré sú síce arabské, ale patria výlučne pod správu Izraela. Betlehem však zrejme nebol pre Izraelcov dostatočne zaujímavý a aj keď ide o veľmi dôležité miesto pre kresťanov, Židom je Ježiš viacmenej ukradnutý.
V Betleheme sa však predsalen nachádza niečo, čo Izraelcov zaujíma a preto sa rozhodli túto časť mesta jednoducho z mapy Palestíny vyseknúť vysokým a dlhým betónovým múrom. Kvôli čomu tento múr postavili? To sa hneď dozviete, ale poďme pekne po poriadku.
Aj keď väčšina ľudí vie, že Ježiš sa narodil v Betleheme, počet tých, ktorí vedia prečo, je už nižší. Takže pre občerstvenie hodín katechizmu – Jozef a Mária žili v Nazarete, na severe dnešného Izraela. V dobe, keď sa mal Ježiš narodiť, prebiehalo sčítanie ľudu a z tohto dôvodu sa museli dostaviť do Betlehema, odkiaľ Jozef pochádzal. Čo však náhoda (alebo Boh) nechcela, práve v túto dobu sa malý Ježiš vypýtal na svet.
Betlehem dnes leží v takzvanej oblasti Západného brehu Jordánu. Nachádza sa len pár kilometrov od Jeruzalema, kde som bol práve ubytovaný. Zvolil som teda pre cestu do Betlehema jeden z “arabských” autobusov (teda neprevádzkovaných izraelskou spoločnosťou Egged) odchádzajúcich zo stanoviska pri Damaškovej bráne (Damascus Gate) v Jeruzaleme, neďaleko hradieb starého mesta. Cesta bola pomerne krátka, netrvala snád ani 20 minút a už som stál na hlavnej ceste prechádzajúcej Betlehemom.
V uliciach Betlehema - Mesto je plné kostolov
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
V uliciach Betlehema - Nákupná ulica - Pre Arabov je však príliš skoro ráno na to, aby už otvorili
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
V uliciach Betlehema
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
V uliciach Betlehema
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
V uliciach Betlehema
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
V uliciach Betlehema - Nechýba ani Starbucks
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
V uliciach Betlehema
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
V uliciach Betlehema - Hlavná ulica
Album | Betlehem - Cesta |
Category | Travel |
Chrám Narodenia
Bohužiaľ, táto cesta je stále pomerne ďaleko od hlavnej betlehemskej atrakcie, Chrámu Narodenia. Keďže sa mi však nechcelo čakať na miestny autobus, ani sa nechať otravovať arabskými taxikármi, vybral som sa k nemu pešo. Po asi ďalších 15-20 minútach chôdze v pekelnom teple som konečne dorazil k svojmu cieľu – Námestiu Manger. Hneď tu sa na mňa zavesil “náhodne” okoloidúci Arab s typickými otázkami ako “odkiaľ si?” a ponukami, že ma môže dostať na miesto Ježišovho narodenia prednostne, bez nutnosti čakať dlhú radu – v kostole malo byť údajne už tisíc ľudí, ktorí čakali na vstup do grotta. Moja ignorácia ho značne rozčúlila a z “priateľského” Palestínca sa stal typicky otravný Arab, ktorý hľadá akúkoľvek možnosť vytiahnuť z turistu peniaze. Nakoniec sa mi ho však podarilo zbaviť a dostať sa od Chrámu Narodenia.
Námestie Manger - Uprostred Chrám Narodenia Ježiša Krista
Námestie Manger - Betlehemské mierové centrum
Námestie Manger - Priamo oproti Chrámu Narodenia stojí Omarova mešita
Námestie Manger - Vľavo neforemná stavba s krížom navrchu - Chrám Narodenia
Námestie Manger - Chrám Narodenia
Námestie Manger - Chrám Narodenia
Námestie Manger - Chrám Narodenia
Chrám Narodenia stojí na mieste, kde mala pôvodne stáť maštaľ, v ktorej sa narodil Ježiš. Prvý kostol (bazilika) tu bol postavený už v 4. storočí, keďže šlo o jedno z prvých pútnickych miest kresťanov. Pri vzbure Židov v 6. storočí bola bazilika podpálená a úplne zničená. Následne bola v tom istom storočí postavená nová bazilika, ktorá tu s menšími úpravami stojí dodnes, teda už jedno a pol tisícročia.
Chrám zažil vzostupy a pády – stal sa pútnickym miestom, neskôr dokonca miestom, kde boli korunovaní jeruzalemskí králi (križiaci). Niekoľkokrát bol však poničený, vyplienený alebo jednoducho upadol do nezáujmu práve vládnuceho kráľa či sultána. Minulý rok ho dokonca ktosi opäť podpálil.
Bazilika má typický krížový pôdorys a hlavná loď je lemovaná korintskou kolonádou. Interiér nepôsobí nejak zvlášť honosne, skôr naopak vcelku zanedbane. Za pravou kolonádou (z pohľadu od vchodu) sa nachádza maličký vchod do grotta, kde sa mal pred dvetisíc rokmi narodiť Ježiš. Predo mnou stála naozaj rada ľudí, avšak nie tisíc, ako tvrdil Arab ašpirujúci na môjho sprievodcu, ale asi päťdesiatka Rusov, ktorí dorazili zájazdovým autobusom.
Chrám Narodenia - Nájdu sa tu aj pôvodné antické mozaiky
Chrám Narodenia - Hlavný (ortodoxný) oltár
Chrám Narodenia - Nad vstupom do grotta
Chrám Narodenia - Východ z grotta
Po vystáti fronty som sa konečne dostal do podzemia. Nachádza sa tam maličká kaplnka a miesto Ježišovho narodenia označené striebornou hviezdou, ku ktorému všetci Rusi (a nielen Rusi) zbožne pokľakávali a dojato ho bozkávali. Vcelku nechutný pohľad, ale ak raz budem chcieť rozniesť smrteľný vírus po celom svete, viem presne, kam ho umiestniť.
Podzemné grotto v Chráme Narodenia
Podzemné grotto v Chráme Narodenia
Podzemné grotto v Chráme Narodenia - Strieborná 14-cípa hviezda označuje miesto narodenia Ježiša
Chrám Narodenia a priliehajúci komplex sa stal prvou palestínskou pamiatkou zapísanou na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Chrám sv. Kataríny
Chrám sv. Kataríny sa nachádza hneď vedľa Chrámu Narodenia, resp. oba chrámy sú navzájom prepojené. Zatiaľ čo Chrám Narodenia má pod správou Grékokatolícka ortodoxná cirkev, Chrám sv. Kataríny patrí Rímskokatolíckej cirkvi a teda je pod správou Vatikánu. Tento chrám je oveľa mladší, pochádza z 15. storočia.
Bočná arkáda Chrámu Narodenia na nádvorí pred Chrámom sv. Kataríny
Socha sv. Hieronyma pred Chrámom sv. Kataríny
Socha sv. Hieronyma pred Chrámom sv. Kataríny
Arkády na nádvorí pred Chrámom sv. Kataríny
Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť Betlehem na Vianoce, práve v tomto kostole sa koná polnočná omša. S trochou šťastia však môžete stihnúť omšu aj počas bežného dňa – kostol má vynikajúcu akustiku, takže spev mníchov miestneho rádu sa výborne rozlieha (viď video).
Betlehemský múr a hrob Ráchel
Keďže mi zostávalo ešte pomerne dosť času, rozhodol som sa navštíviť druhú najväčšiu pamätihodnosť v meste – hrob Ráchel. Tento hrob je posvätným miestom moslimov, Židov i kresťanov. Pre Židov ide dokonca o tretie najposvätnejšie miesto vôbec.
Ráchel bola manželkou Jakuba, praotca všetkých Izraelitov, z ktorého vzišlo 12 izraelských kmeňov, vďaka jeho 12 synom. Ráchel má na svedomí dvoch, zrejme najznámejších z nich – Jozefa (toho, ktorý sa dostal neskôr do Egyptského zajatia) a Benjamína.
Hrob Ráchel sa podľa GoogleMaps nezdal byť ďaleko a aj keď som vedel, že by sa tam mal nachádzať nejaký múr, povedal som si, že nejaký vchod v tom múre bude. Keď som k múru dorazil, zarazila ma jeho výška. Múr je vysoký 8 metrov a vďaka strážnym vežiam, ktoré sú doň zapustené, pôsobí ako väzenie. Múr je pokreslený množstvom graffiti, z ktorých si Palestínci urobili turistickú atrakciu a teraz si môžete kúpiť dokonca aj tričká s týmto múrom a graffiti na ňom. Svojou prácou sem prispel i známy Banksy.
Múr postavili Izraelci v roku 2002 a vyrezali ním kus Betlehema, na ktorom stojí hrob Ráchel. Takže aj keď Betlehem patrí pod Palestínsku samosprávu, hrob Ráchel stojí na území ovládanom Izraelom.
Zistil som, že cesta okolo múru k checkpointu je oveľa dlhšia, než som pôvodne myslel. Po asi polhodine som sa dostal na stanovisko taxíkov, kde sa na mňa nalepil opäť jeden veľmi otravný arabský taxikár a nechcel ma nechať na pokoji ani po 10 minútach ignorácie. Nakoniec svoju eskapádu zakončil hláškou “We Palestinians nice people”, ktorou ma značne pobavil. Našťastie za týmto stanoviskom už bol checkpoint, kde izraelská colníčka podrobne kontrolovala pasy a snímala odtlačky prstov Palestíncov, ktorí chceli prejsť na izraelskú stranu. Mňa viacmenej odignorovala a ani nechcela vidieť pas. Takže zrejme kontrolujú len tých, ktorí vyzerajú arabsky.
Na druhej strane som však narazil na izraelskú hliadku so samopalmi, ktorá mi oznámila, že vstup k hrobke pešo nie je možný. Na môj argument, že žiadne auto nemám sa vojak zamyslel a následne zastavil prvé prichádzajúce auto, povedal niečo posádke a povedal mi, nech sa odveziem s nimi. V aute boli štyria ortodoxní Židia v klobúkoch, takže šlo o vcelku podivnú skúsenosť. Asi ma aj ohovárali, lebo sa celý čas smiali, ale bohužiaľ hebrejsky som sa ešte nenaučil, preto som sa len tváril pohoršene, že sa smejú na posvätnom mieste. Vysadili ma pri vchode k hrobu a tak som sa konečne dostal k druhému cieľu mojej cesty.
Kostol sv. Juraja vo Velikom Tarnove
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Juraja vo Velikom Tarnove
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Juraja vo Velikom Tarnove - pravdepodobne Nanebovzatie Panny Márie
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Juraja vo Velikom Tarnove - archanjel Michal
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Juraja vo Velikom Tarnove - zrejme vyobrazenie Posledného súdu
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Juraja vo Velikom Tarnove
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Juraja vo Velikom Tarnove
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Juraja vo Velikom Tarnove
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Demetera vo Velikom Tarnove
Kostol sv. Demetera vo Velikom Tarnove
Zvyšky zachovaných fresiek v Kostole sv. Demetera vo Velikom Tarnove
Pamätná doska pripomínajúca začiatok povstania proti Byzantíncom v roku 1185 v Kostole sv. Demetera vo Velikom Tarnove
Kostol sv. Demetera vo Velikom Tarnove
Vstupný portál ku Kostolu sv. Demetera vo Velikom Tarnove
Kostol sv. Demetera vo Velikom Tarnove
Malebné uličky vo Velikom Tarnove a ich domy s typickou miestnou architektúrou - tak vyzerá cesta ku Kostolu sv. Demetera
Folklórne vystúpenie vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Jeden z mnohých kostolov vo Velikom Tarnove - Kostol Nanebovstúpenia Panny Márie
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Malebné uličky vo Velikom Tarnove a ich domy s typickou miestnou architektúrou
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Malebné uličky vo Velikom Tarnove (neďaleko mosta Vladiški)
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Univerzita sv. Cyrila a Metoda vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Maľby na budovách vo Velikom Tarnove vychádzajú z bulharského folklóru a histórie
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Maľby na budovách vo Velikom Tarnove vychádzajú z bulharského folklóru a histórie
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Katedrálny chrám narodenia Panny Márie vo Velikom Tarnove - najväčší chrám v meste, pochádzajúci z 20. storočia
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Ulica v centre vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Maľby na budovách vo Velikom Tarnove vychádzajú z bulharského folklóru a histórie
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Námestie Velčova zavera vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Ulica v centre vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
V uličkách Velikoho Tarnova nájdeme množstvo obchodov s remeselníckymi výrobkami
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Ulica v centre vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Ulica v centre vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Toto nie je Lenin, ale socha Stefana Stambolova, bulharského revolucionára, vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Ulica v centre vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Ulica v centre vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo |
Category | Travel |
Interhotel vo Velikom Tarnove pri pohľade zo Svetej Gory
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra - Štátna umelecká galéria vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra - Štátna umelecká galéria vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra - Pamätník Ivana Asena vo Velikom Tarnove
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra, vľavo Pamätník Ivana Asena a vpravo Štátna umelecká galéria
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra, uprostred neho Pamätník Ivana Asena a za ním Štátna umelecká galéria, vpravo obludný betónový Interhotel
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra, uprostred neho Pamätník Ivana Asena a za ním Štátna umelecká galéria
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra, uprostred neho Pamätník Ivana Asena a za ním Štátna umelecká galéria
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sveta Gora - mestský park a poloostrov obklopený riekou Jantra, uprostred neho Pamätník Ivana Asena a za ním Štátna umelecká galéria, vpravo obludný betónový Interhotel
Album | Veliko Tarnovo - Sveta Gora |
Category | Travel |
Sarkofág Kubrata Chana v Kostole sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove - ide o vládcu považovaného za prvého zjednotiteľa Bulharov
Zachované fragmenty fresiek v Kostole sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove
Jedna z hrobiek v Kostole sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove
Ikonostas v Kostole sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove spolu so stĺpmi bulharských cárov
Kostol sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove je obklopený zeleňou
Kostol sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove
Malý park pri Kostole sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove
Kostol sv. 40 mučenníkov vo Velikom Tarnove
Pohľad na kopec s pevnosťou Carevec z údolia rieky Jantra vo Velikom Tarnove
Pohľad na kopec s pevnosťou Trapezica z údolia rieky Jantra vo Velikom Tarnove
Pohľad z kopca Carevec na mesto Veliko Tarnovo a kopec s pevnosťou Trapezica
Pohľad z kopca Carevec na mesto Veliko Tarnovo
Pohľad z kopca Carevec na mesto Veliko Tarnovo
Pohľad z kopca Carevec na mesto Veliko Tarnovo
Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia na kopci Carevec vo Velikom Tarnove
Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia na kopci Carevec vo Velikom Tarnove
Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia na kopci Carevec vo Velikom Tarnove
Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia na kopci Carevec vo Velikom Tarnove
Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia na kopci Carevec vo Velikom Tarnove
Ruiny pevnosti Carevec vo Velikom Tarnove
Ruiny pevnosti Carevec vo Velikom Tarnove
Pohľad z kopca Carevec na zvyšky pevnosti (vpravo), údolie rieky Jantra a Kostol sv. 40 mučenníkov (dolu) a kopec s pevnosťou Trapezica (vľavo) v meste Veliko Tarnovo
Ruiny pevnosti Carevec vo Velikom Tarnove
Dobové zbrane v pevnosti Carevec vo Velikom Tarnove
Pohľad na kopec a zvyšky pevnosti Trapezica a na mesto Veliko Tarnovo z kopca Carevec
Ruiny pevnosti Carevec vo Velikom Tarnove
Pohľad na kopec s pevnosťou Carevec vo Velikom Tarnove, na jeho vrcholku Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia
Pohľad na kopec s pevnosťou Carevec vo Velikom Tarnove, na jeho vrcholku Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia
Pohľad z kopca Carevec na údolie rieky Jantra a Kostol sv. 40 mučenníkov v meste Veliko Tarnovo
Pohľad na kopec s pevnosťou Carevec vo Velikom Tarnove, na jeho vrcholku Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia
Pohľad na kopec s pevnosťou Carevec vo Velikom Tarnove, na jeho vrcholku Patriarchálna katedrála Božieho nanebovstúpenia
Pohľad na kopec a zvyšky pevnosti Trapezica v bulharskom meste Veliko Tarnovo
Pohľad na kopec a zvyšky pevnosti Carevec s Patriarchálnou katedrálou Božieho nanebovstúpenia vo Velikom Tarnove
Pohľad na kopec a zvyšky pevnosti Trapezica v bulharskom meste Veliko Tarnovo
Pohľad na kopec a zvyšky pevnosti Trapezica v bulharskom meste Veliko Tarnovo, v pozadí kopec Carevec s Patriarchálnou katedrálou Božieho nanebovstúpenia
Jedna z honosných fontán na Bulvári Únie, tiahnucom sa pred Rumunským parlamentom v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Rumunský parlament (Dom ľudu) v Bukurešti - časť podzemného bunkru je prístupná verejnosti a je zariadená dobovými predmetmi
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Rumunský parlament (Dom ľudu) v Bukurešti - časť podzemného bunkru je prístupná verejnosti a je zariadená dobovými predmetmi
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Rumunský parlament (Dom ľudu) v Bukurešti - časť podzemného bunkru je prístupná verejnosti a ukazuje fotodokumentáciu zo stavby tohto monumentu
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Rumunský parlament (Dom ľudu) v Bukurešti - časť podzemného bunkru je prístupná verejnosti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Výhľad z terás Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti na jeho okolie a Bulvár Únie
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Jedna z najväčších a najhonosnejších siení budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Rumunský parlament v Bukurešti - honosné dvere Siene Nicolae Bălcescuho, ktoré ako jedna z mála jeho súčastí nepochádza z Rumunska - jedná sa o dar zairského diktátora, ktorý bol osobným priateľom Nicolae Ceaușescua
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Jedna z najväčších a najhonosnejších siení budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Jedna z najväčších a najhonosnejších siení budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Interiéry budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti sú plné mramoru a krištáľu
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Interiéry budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti sú plné mramoru a krištáľu
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Interiéry budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti sú plné mramoru a krištáľu
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Interiéry budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti sú plné mramoru a krištáľu
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Jedna zo zasadacích miestností Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Chodby Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti sú opulentné a vykladané drahým mramorom
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Vstupná hala Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Vstupná hala Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Vo vnútri Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti nájdeme rôzne exponáty popisujúce rumunskú kultúru a tradície - v tomto prípade ide o tradičné oblečenie
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Honostný krištáľový luster v budove Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti - v celej budove sa spotrebovalo 3500 ton krištáľu
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Súčasťou budovy Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti je i malé auditórium s pódiom a obrovským krištáľovým lustrom
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Busty rumunských panovníkov v budove Rumunského parlamentu (Domu ľudu) v Bukurešti
Album | Bukurešť - Palác parlamentu |
Category | Travel |
Hrob Ráchel je ukrytý v malej budove a je zahalený akousi čiernou plastovou fóliou. Miesto pôsobí trošku strašidelne a nepríjemne a väčšinou sa tam nachádza kopec ortodoxných Židov, ktorí sa pohupuju v zvláštnom rytme a doň si potichu pospevujú nejaké melódie či modlitby.
Po krátkej návšteve teda miesto radšej opúšťam, nasadám na izraelský autobus (našťastie už nehrozí žiadne stopovanie) a vraciam sa späť do Jeruzalema.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Palestíne.
Ako sa sem dostať?
Do Betlehema sa dá najjenoduchšie dostať prenajatým automobilom z Jeruzalema.
Pomerne bezproblémovou alternatívou je aj autobus zo stanovisky “arabských” autobusov pri Damaškovej bráne (Damascus Gate) v Jeruzaleme.
Kedy sem cestovať?
Je dobré sa vyhnúť letu, kedy teploty bývajú už značne úmorné. Pokiaľ necestujete práve kvôli kresťanským sviatkom, je lepšie sa vyhnút Vianociam a Veľkej noci, kedy sem smerujú davy pútnikov a ceny všetkého sú extrémne napálené.
Ako sa tu pohybovať?
Betlehem je malé mesto a dá sa prejsť bez problémov aj pešo.
Pokiaľ sa rozhodnete využiť niektorý z množstvá taxíkov, ktoré sa vám budú priam vnucovať, nezabudnite si vopred od niekoho zistiť cenu, pretože taxikári sa vás určite budu snažiť ošmeknúť.
Kde sa ubytovať?
Väčšina ľudí vyráža do Betlehema na poldňový výlet z Jeruzalema. Ubytovanie v Betleheme je tiež možné, ale je drahé (rovnako ako v Jeruzaleme) a je ho k dispozícii pomerne málo. Jeruzalem poskytuje oveľa viac ubytovacích možností.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár