Palestína

Betlehem – rodisko Ježiša a Berlín 21. storočia

0
Chrám Narodenia

Všetci vedia, že v Betleheme sa narodil Ježiš. Málokto ale vie, že Betlehem je dnes rozdelený múrom podobne, ako kedysi Berlín. Rozdiel je však vo výške – ten betlehemský múr je viac než dvojnásobne vyšší, než ten berlínsky. Betlehem je totiž dnes oblasťou, kde žije prevažne arabské obyvateľstvo, resp. Palestínčania. To však v tejto oblasti samo o sebe zväčša nestačí, aby bolo územie pod správou Palestínčanov, pretože je veľa miest, ktoré sú síce arabské, ale patria výlučne pod správu Izraela. Betlehem však zrejme nebol pre Izraelcov dostatočne zaujímavý a aj keď ide o veľmi dôležité miesto pre kresťanov, Židom je Ježiš viacmenej ukradnutý.

V Betleheme sa však predsalen nachádza niečo, čo Izraelcov zaujíma a preto sa rozhodli túto časť mesta jednoducho z mapy Palestíny vyseknúť vysokým a dlhým betónovým múrom. Kvôli čomu tento múr postavili? To sa hneď dozviete, ale poďme pekne po poriadku.

Aj keď väčšina ľudí vie, že Ježiš sa narodil v Betleheme, počet tých, ktorí vedia prečo, je už nižší. Takže pre občerstvenie hodín katechizmu – Jozef a Mária žili v Nazarete, na severe dnešného Izraela. V dobe, keď sa mal Ježiš narodiť, prebiehalo sčítanie ľudu a z tohto dôvodu sa museli dostaviť do Betlehema, odkiaľ Jozef pochádzal. Čo však náhoda (alebo Boh) nechcela, práve v túto dobu sa malý Ježiš vypýtal na svet.

Betlehem dnes leží v takzvanej oblasti Západného brehu Jordánu. Nachádza sa len pár kilometrov od Jeruzalema, kde som bol práve ubytovaný. Zvolil som teda pre cestu do Betlehema jeden z “arabských” autobusov (teda neprevádzkovaných izraelskou spoločnosťou Egged) odchádzajúcich zo stanoviska pri Damaškovej bráne (Damascus Gate) v Jeruzaleme, neďaleko hradieb starého mesta. Cesta bola pomerne krátka, netrvala snád ani 20 minút a už som stál na hlavnej ceste prechádzajúcej Betlehemom.

Chrám Narodenia

Bohužiaľ, táto cesta je stále pomerne ďaleko od hlavnej betlehemskej atrakcie, Chrámu Narodenia. Keďže sa mi však nechcelo čakať na miestny autobus, ani sa nechať otravovať arabskými taxikármi, vybral som sa k nemu pešo. Po asi ďalších 15-20 minútach chôdze v pekelnom teple som konečne dorazil k svojmu cieľu – Námestiu Manger. Hneď tu sa na mňa zavesil “náhodne” okoloidúci Arab s typickými otázkami ako “odkiaľ si?” a ponukami, že ma môže dostať na miesto Ježišovho narodenia prednostne, bez nutnosti čakať dlhú radu – v kostole malo byť údajne už tisíc ľudí, ktorí čakali na vstup do grotta. Moja ignorácia ho značne rozčúlila a z “priateľského” Palestínca sa stal typicky otravný Arab, ktorý hľadá akúkoľvek možnosť vytiahnuť z turistu peniaze. Nakoniec sa mi ho však podarilo zbaviť a dostať sa od Chrámu Narodenia.

Chrám Narodenia stojí na mieste, kde mala pôvodne stáť maštaľ, v ktorej sa narodil Ježiš. Prvý kostol (bazilika) tu bol postavený už v 4. storočí, keďže šlo o jedno z prvých pútnickych miest kresťanov. Pri vzbure Židov v 6. storočí bola bazilika podpálená a úplne zničená. Následne bola v tom istom storočí postavená nová bazilika, ktorá tu s menšími úpravami stojí dodnes, teda už jedno a pol tisícročia.

Chrám zažil vzostupy a pády – stal sa pútnickym miestom, neskôr dokonca miestom, kde boli korunovaní jeruzalemskí králi (križiaci). Niekoľkokrát bol však poničený, vyplienený alebo jednoducho upadol do nezáujmu práve vládnuceho kráľa či sultána. Minulý rok ho dokonca ktosi opäť podpálil.

Bazilika má typický krížový pôdorys a hlavná loď je lemovaná korintskou kolonádou. Interiér nepôsobí nejak zvlášť honosne, skôr naopak vcelku zanedbane. Za pravou kolonádou (z pohľadu od vchodu) sa nachádza maličký vchod do grotta, kde sa mal pred dvetisíc rokmi narodiť Ježiš. Predo mnou stála naozaj rada ľudí, avšak nie tisíc, ako tvrdil Arab ašpirujúci na môjho sprievodcu, ale asi päťdesiatka Rusov, ktorí dorazili zájazdovým autobusom.

Po vystáti fronty som sa konečne dostal do podzemia. Nachádza sa tam maličká kaplnka a miesto Ježišovho narodenia označené striebornou hviezdou, ku ktorému všetci Rusi (a nielen Rusi) zbožne pokľakávali a dojato ho bozkávali. Vcelku nechutný pohľad, ale ak raz budem chcieť rozniesť smrteľný vírus po celom svete, viem presne, kam ho umiestniť.

Chrám Narodenia a priliehajúci komplex sa stal prvou palestínskou pamiatkou zapísanou na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Chrám sv. Kataríny

Chrám sv. Kataríny sa nachádza hneď vedľa Chrámu Narodenia, resp. oba chrámy sú navzájom prepojené. Zatiaľ čo Chrám Narodenia má pod správou Grékokatolícka ortodoxná cirkev, Chrám sv. Kataríny patrí Rímskokatolíckej cirkvi a teda je pod správou Vatikánu. Tento chrám je oveľa mladší, pochádza z 15. storočia.

Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť Betlehem na Vianoce, práve v tomto kostole sa koná polnočná omša. S trochou šťastia však môžete stihnúť omšu aj počas bežného dňa – kostol má vynikajúcu akustiku, takže spev mníchov miestneho rádu sa výborne rozlieha (viď video).

Betlehemský múr a hrob Ráchel

Keďže mi zostávalo ešte pomerne dosť času, rozhodol som sa navštíviť druhú najväčšiu pamätihodnosť v meste – hrob Ráchel. Tento hrob je posvätným miestom moslimov, Židov i kresťanov. Pre Židov ide dokonca o tretie najposvätnejšie miesto vôbec.

Ráchel bola manželkou Jakuba, praotca všetkých Izraelitov, z ktorého vzišlo 12 izraelských kmeňov, vďaka jeho 12 synom. Ráchel má na svedomí dvoch, zrejme najznámejších z nich – Jozefa (toho, ktorý sa dostal neskôr do Egyptského zajatia) a Benjamína.

Hrob Ráchel sa podľa GoogleMaps nezdal byť ďaleko a aj keď som vedel, že by sa tam mal nachádzať nejaký múr, povedal som si, že nejaký vchod v tom múre bude. Keď som k múru dorazil, zarazila ma jeho výška. Múr je vysoký 8 metrov a vďaka strážnym vežiam, ktoré sú doň zapustené, pôsobí ako väzenie. Múr je pokreslený množstvom graffiti, z ktorých si Palestínci urobili turistickú atrakciu a teraz si môžete kúpiť dokonca aj tričká s týmto múrom a graffiti na ňom. Svojou prácou sem prispel i známy Banksy.

Múr postavili Izraelci v roku 2002 a vyrezali ním kus Betlehema, na ktorom stojí hrob Ráchel. Takže aj keď Betlehem patrí pod Palestínsku samosprávu, hrob Ráchel stojí na území ovládanom Izraelom.

Zistil som, že cesta okolo múru k checkpointu je oveľa dlhšia, než som pôvodne myslel. Po asi polhodine som sa dostal na stanovisko taxíkov, kde sa na mňa nalepil opäť jeden veľmi otravný arabský taxikár a nechcel ma nechať na pokoji ani po 10 minútach ignorácie. Nakoniec svoju eskapádu zakončil hláškou “We Palestinians nice people”, ktorou ma značne pobavil. Našťastie za týmto stanoviskom už bol checkpoint, kde izraelská colníčka podrobne kontrolovala pasy a snímala odtlačky prstov Palestíncov, ktorí chceli prejsť na izraelskú stranu. Mňa viacmenej odignorovala a ani nechcela vidieť pas. Takže zrejme kontrolujú len tých, ktorí vyzerajú arabsky.

Na druhej strane som však narazil na izraelskú hliadku so samopalmi, ktorá mi oznámila, že vstup k hrobke pešo nie je možný. Na môj argument, že žiadne auto nemám sa vojak zamyslel a následne zastavil prvé prichádzajúce auto, povedal niečo posádke a povedal mi, nech sa odveziem s nimi. V aute boli štyria ortodoxní Židia v klobúkoch, takže šlo o vcelku podivnú skúsenosť. Asi ma aj ohovárali, lebo sa celý čas smiali, ale bohužiaľ hebrejsky som sa ešte nenaučil, preto som sa len tváril pohoršene, že sa smejú na posvätnom mieste. Vysadili ma pri vchode k hrobu a tak som sa konečne dostal k druhému cieľu mojej cesty.

Hrob Ráchel je ukrytý v malej budove a je zahalený akousi čiernou plastovou fóliou. Miesto pôsobí trošku strašidelne a nepríjemne a väčšinou sa tam nachádza kopec ortodoxných Židov, ktorí sa pohupuju v zvláštnom rytme a doň si potichu pospevujú nejaké melódie či modlitby.

Po krátkej návšteve teda miesto radšej opúšťam, nasadám na izraelský autobus (našťastie už nehrozí žiadne stopovanie) a vraciam sa späť do Jeruzalema.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Palestíne.


Ako sa sem dostať?

Do Betlehema sa dá najjenoduchšie dostať prenajatým automobilom z Jeruzalema.

Pomerne bezproblémovou alternatívou je aj autobus zo stanovisky “arabských” autobusov pri Damaškovej bráne (Damascus Gate) v Jeruzaleme.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť letu, kedy teploty bývajú už značne úmorné. Pokiaľ necestujete práve kvôli kresťanským sviatkom, je lepšie sa vyhnút Vianociam a Veľkej noci, kedy sem smerujú davy pútnikov a ceny všetkého sú extrémne napálené.


Ako sa tu pohybovať?

Betlehem je malé mesto a dá sa prejsť bez problémov aj pešo.

Pokiaľ sa rozhodnete využiť niektorý z množstvá taxíkov, ktoré sa vám budú priam vnucovať, nezabudnite si vopred od niekoho zistiť cenu, pretože taxikári sa vás určite budu snažiť ošmeknúť.


Kde sa ubytovať?

Väčšina ľudí vyráža do Betlehema na poldňový výlet z Jeruzalema. Ubytovanie v Betleheme je tiež možné, ale je drahé (rovnako ako v Jeruzaleme) a je ho k dispozícii pomerne málo. Jeruzalem poskytuje oveľa viac ubytovacích možností.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie