Anguilla

Anguilla – daňový aj tropický raj na Haďom ostrove

0
Pláž Shoal Bay

Ostrov Anguilla leží len kúsok na sever od ostrova sv. Martin, ktorý je rozdelený na francúzsku a holandskú časť. Aby toho nebolo málo, Anguilla dopĺňa jazykový i kultúrny Babylon v oblasti ako bývalá anglická kolónia, dnes samostatné nezávislé britské zámorské teritórium.

Názov Anguilla je zrejme anglofónnym prepisom španielskeho slova anguila, ktoré znamená “úhor” (v taliančine je úhor dokonca priamo “anguilla”). Dôvodom je podlhovastý tvar ostrova, ktorý má na dĺžku asi 26 kilometrov, na šírku v najširšom mieste však len 5 kilometrov. Preto bola Anguilla kedysi prezývaná aj Hadí ostrov.

Dnes je Anguilla známa ako daňový raj – neexistujú tu štandardné dane, ktoré nájdete v Európe, takže aj keď ide o zámorské teritórium Veľkej Británie, miestna autonómna vláda je štedrá voči firmám, ktoré sa rozhodnú si sem uliať svoje peniaze, ale taktiež voči jednotlivcom – daň z príjmu je vo výške len 3%. Napriek neexistujúcemu zdaneniu sú ceny všetkého na Anguille veľmi vysoké, a to i na karibské pomery.

Blowing Point

Väčšina turistov vyráža na Anguillu v rámci jednodňového výletu zo Sv. Martina. Aj ked je na Anguille letisko, častejším vstupným bodom tak je prístav Blowing Point, kam smerujú trajekty z francúzskej časti Sv. Martina, ako i z medzinárodného letiska princeznej Juliany v holandskej časti. Cesta loďou z mesta Marigot trvá asi 20 minút a stojí 20 USD + 5 USD tzv. departure tax, teda daň za opustenie krajiny (pre mna jedna z najidiotskejších vecí v Karibiku – jednoducho spôsob okrádania turistov miestnou vládou).

Po vylodení na Anguille je nutné prejsť imigračnou a colnou kontrolou – v prípade, že idete len na jednodňový výlet, bude toto rýchlou záležitosťou. Hneď za kontrolou sa na vás vrhnú miestni poskytovatelia služieb prenájmu áut či skútrov. Tieto sú za vcelku akceptovateľné ceny (skúter 25 USD na deň), avšak je vyžadované zaplatenie miestnej vodičskej licencie, ktorá stojí 27 USD, čo je opäť drzý výsmech zo strany miestnej vlády. A to nehovorím ešte o tom, že pri návrate vás oberú o ďalších 8 USD za “departure tax“.

Hneď pri prístave sa nachádza pláž, ktorá však nepôsobí príliš lákavo kvôli množstvu vyplavenej morskej trávy. Nachádza sa tu však veľké molo s ohradou priamo v mori, kde sa nachádzajú cvičené delfíny, s ktorými si môžete zaplávať či absolvovať poznávací program. Takže pokiaľ máte niekoľko stoviek zbytočných dolárov a chcete ich investovať na týranie zvierat, máte tu k tomu ideálnu príležitosť.

Väčšina pláží sa na Anguille však nachádza na severnom pobreží, takže budete musieť z prístavu vyraziť smerom na druhú stranu. Najbližší záliv s plážou je hneď na druhej strane a volá sa Sandy Ground.

Shoal Bay

Jednoznačne však najväčšou hviezdou v plážovom repertoári Anguilly ja Shoal Bay. Farba vody je neskutočne gýčovo modrá, biely piesok dokonale jemný a palmy ako zo šetriča obrazovky. Shoal Bay je proste prototyp luxusnej karibskej pláže, s pokojným a teplým morom a minimom turistov. Zároveň je dosť dlhá, takže aj keď dorazí menšia výletná loď (na tie veľké Anguilla nie je vybavená), turisti sa tu roztratia. Pokiaľ by ste šli na Anguillu len za účelom plážovej dovolenky, Shoal Bay je jednoducho najistejší tip.

Opustenosť pláží je spôsobená faktom, že turizmus na Anguille zatiaľ nie je tak rozvinutý, ako na ostatných karibských ostrovoch. Chýba infraštruktúra, najmä hotely, ktoré sú zatiaľ stále vo fáze výstavby. Je však veľmi pravdepodobné, že toto všetko sa v dohľadnej dobe zmení, čo dokumentujú i tieto fotografie – všade sa usilovne stavia a o pár rokov bude Anguilla zrejme k nepoznaniu.

The Valley

Hlavné mesto ostrova sa nachádza zhruba v jeho strede a má veľmi jednoduchý názov – The Valley (Údolie). Väčšina miestnych sa naň odkazuje jednoducho slovom “town“. V mestečku nájdeme kostoly, obchody, reštaurácie, poštu, školy (na ostrove je len jedna stredná škola) a samozrejme banky (ktoré každý daňový raj potrebuje). The Valley však ťažko stojí za dlhšie zastavenie a zrejme tadiaľto i vy len prefrčíte.

Crocus Bay

Ďalším veľkým zálivom disponujúcim plážou na severe ostrova je Crocus Bay. Miestna pláž síce nie je tak krásna a dokonalá ako spomínaná pláž v Shoal Bay, je však menej frekventovaná a nájdete tu oveľa menej turistov, takže pokiaľ preferujete kľud, môžete skúsiť Crocus Bay namiesto Shoal Bay. More je tu rovnako priezračne čisté, ale piesok už nie je tak snehobiely a sem tam sa nájdu aj kamene. Stále všade ide o veľmi peknú pláž s možnosťou šnorchlovania.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Anguille.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letisko sa na Anguille nachádza v blízkosti hlavného “mesta” The Valley. Počet leteckých spojení je však pomerne obmedzený, a to i z iných karibských ostrovov. Z Európy je najjednoduchšie letieť na ostrov Sv. Martin a odtiaľ sa dostať na Anguillu loďou (viď nižšie).

Loďou

Loďou (trajektom) je možné sa dostať zo Sv. Martina na Anguillu buď z Marigotu (fr. časť) alebo z letiska (holandská časť). Lístok sa nedá kúpiť vopred, platí sa priamo na lodi (20 USD za jeden smer; 3/2016) – nedá sa platiť kartou. Navyše sa platí tzv. departure tax, pri odjazde zo Sv. Martina 5 USD, pri odjazde z Anguilly 8 USD (3/2016).

Trajekty premávajú každých 45 minút.


Kedy sem cestovať?

Obdobie sucha trvá na Anguille od decembra do mája, obdobie dažďov od júna do novembra. Anguilla však nemá vysoké množstvo zrážok a dá sa navštíviť i v období dažďov.


Ako sa tu pohybovať?

Skútrom alebo autom

Ideálnym prostriedkom pre prieskum ostrova je skúter. Cesty sú dobré, šoféri pomerne opatrní a premávka malá. Ostrov je tak malý, že za jeden deň ho na skútri môžete prejsť aj trikrát. Pri termináli trajektov vám prenájom áut i skútrov budú priam vnucovať, cena je 25 USD za deň. Je nutné však zaplatiť i miestny vodičský preukaz (prax bežná v Karibiku), ktorý stojí 27 USD.

MHD na Anguille neexistuje.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Anguille je veľmi nákladnou položkou (ako v celom Karibiku), ktorá zrejme ukrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie