Svätá Lucia

Svätá Lucia – jeden deň na ostrove leguánov, držiteľov Nobeloviek a teplých vodopádov

0
Záliv Rodney Bay na Svätej Lucii

Svätá Lucia je krajina, ktorá drží niekoľko zaujímavých prvenstiev. Je napríklad pomenovaná po Svätej Lucii zo Syrakúz a je tak jedinou krajinou na svete, ktorá je pomenovaná podľa ženy. Taktiež ide napríklad o jeden z posledných ostrovov v Karibiku, kde miestni domorodí Karibovia dokázali odolávať snahám o kolonizáciu Európanmi a niekoľkokrát dokázali osadníkov zo Starého sveta z ostrova vyhnať. Ďalšou zaujímavosťou je, že zo Svätej Lucie pochádzajú dvaja nositelia Nobelovej ceny, čo je pri počte obyvateľov okolo 180 tisíc obdivuhodný výkon.

Svätá Lucia priťahuje každoročne množstvo turistov, najmä vďaka svojim prírodným krásam. Jedna z nich, vrcholky Pitons, sú dokonca súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Petit Piton (Malý vrchol), jeden z vrcholov Pitons, symbolov Svätej Lucie a prírodnej pamiatky UNESCO

Petit Piton (Malý vrchol), jeden z vrcholov Pitons, symbolov Svätej Lucie a prírodnej pamiatky UNESCO

Svätá Lucia je vďaka svojej prírode obľúbenou destináciou Američanov a Kanaďanov a taktiež frekventovanou zastávkou veľkých výletných lodí. Tieto lode väčšinou turistov vylodia v hlavnom meste Castries, kde ich naložia do autobusov a hromadne prepravia k miestnym atrakciám. Preto je dobre sa týmto davom vyhnúť, pokiaľ nechcete zdieľať napríklad termálne jazierka Soufrière s ďalšími päťdesiatimi obtlstlými turistami zo Severnej Ameriky.

Jazierko s teplou čiernou vodou vyvierajúcou z útrob sopky

Jazierko s teplou čiernou vodou vyvierajúcou z útrob sopky

Ostrov leguánov

Ostrov Svätá Lucia pôvodne obývali Aravakovia, čo bolo mierumilovné domorodé etnikum (“Indiáni”). Ostrovu dali meno Iouanalao, čiže “Krajina leguánov”, ktorých tu asi žilo veľa. Aravakovia neskôr doplatili na svoju mierumilovnosť a boli vyhnaní agresívnymi Karibmi, ktorí vyvraždili mužov a privlastnili si ženy.

Kto z Európanov ostrov objavil sa presne nevie, faktom však zostáva, že počas celého 16. storočia sa nikto ostrov neodvážil kolonizovať. Prvý pokus prebehol až začiatkom 17. storočia, keď tu založili kolóniu Holanďania a neskôr aj Briti, ktorí sa tu však ocitli omylom. Kolonizácia však bola neúspešná a miestni Karibovia osadníkov z ostrova vyhnali. Rovnako dopadol aj ďalší britský pokus o kolonizáciu ostrova. Svätá Lucia sa tak stala jedným z posledných útočísk a miest odporu kmeňa Karibov.

Bujná vegetácia a hory ostrova Svätá Lucia

Bujná vegetácia a hory ostrova Svätá Lucia

Svätá Lucia

S trvalejšou kolonizáciou uspeli až Francúzi, ktorým sa podarilo tu založiť osadu v polovici 17. storočia a uzavrieť pakt s Karibmi tým, že si guvernér osady vzal za manželku karibskú ženu. Francúzi ostrov pomenovali Sainte Lucie po starovekej mučenníčke sv. Lucii, ktorá bola zavraždená počas prenasledovania kresťanov rímskym cisárom Diokleciánom.

Ostrov bol po stáročia sporným územím, o ktoré sa preli Briti aj Francúzi. Svojho majiteľa zmenil viac ako desaťkrát za menej ako 100 rokov a vždy šlo buď o Francúzov alebo Britov, kto sa ostrova zakaždým zmocnil. Nakoniec sa v roku 1814 stal definitívne britskou dŕžavou. Meno ostrova sa medzitým trochu poangličtilo na Saint Lucia, aj keď Francúzi stále používajú pôvodný francúzsky názov Sainte Lucie.

Výhľad na záliv Rodney Bay z pevnosti Fort Rodney

Výhľad na záliv Rodney Bay z pevnosti Fort Rodney

Svätá Lucia získala úplnú samostatnosť v roku 1979 a keďže tento prechod bol mierumilovný, tak podobne ako niektoré ďalšie karibské ostrovy zostala Svätá Lucia súčasťou Commonwealthu a uznáva anglickú kráľovnú ako oficiálnu hlavu krajiny.

Aktívna sopka Soufrière a teplé vodopády

Svätá Lucia je ostrov sopečného pôvodu a podobne ako niektoré ďalšie karibské ostrovy, i sopka, v ktorej výbuchu sa ostrov zrodil, nesie názov Soufrière (z fran. “sírny vzduch”). Na rozdiel od iných ostrovov (napríklad Svätý Vincent alebo Guadeloupe) sa miestna sopka (resp. jej hlavný kráter) nedá navštíviť. Dajú sa však navštíviť miestne Sírne pramene (Sulphur Springs), kde môžete vidieť ako uniká plyn a horúca para z útrob stále aktívnej sopky.

Súčasťou areálu sú aj kúpele, kde sa môžete namazať bahnom a ponoriť do čiernej termálnej vody. Bahno i čierna voda by údajne mali mať liečivé účinky. Odporúčam si vziať nejaké staršie plavky, pretože aj keď sú tu k dispozícii sprchy, mastné bahno z plaviek pustí až po vypraní. Takisto je do vody treba vchádzať veľmi pomaly a opatrne, pretože je naozaj horúca.

Pokiaľ sa vám nepodarí sa očistiť dostatočne v spomínaných sprchách, vôbec to nevadí – môžete navštíviť vodopád Piton Falls. Tento malý vodopád je napájaný z termálneho prameňa, takže ide o zaujímavý prírodný úkaz – teplý vodopád (resp. vodopád s teplou vodou, nie vodopád pre 4% menšinu). V miestnych vybudovaných jazierkach sa tak môžete odreagovať vo vode rôznych teplôt.

Podľa sopky bola pomenovaná aj miestna dedinka Soufrière, ktorá však okrem malej botanickej záhrady Diamond Botanical Garden nemá veľmi čo turistom ponúknuť. Nachádza sa tu však základná infraštruktúra – benzínka a niekoľko reštaurácií, takže slúži ako dobrá základňa pre výlety do okolia.

Vrcholky Pitons a UNESCO

Svätá Lucia je známa najmä ako destinácia s množstvom prírodných krás a zaujímavostí. Okrem spomínanej sopky Soufrière sú najväčšou atrakciou ostrova Pitons (z fr. “vrcholky”), čo sú dva kopce s veľmi špecifickým špicatým tvarom. Pitons sú v krajine veľmi obľúbené a je po nich pomenované napríklad aj miestne pivo. Sú takisto vyobrazené na štátnej vlajke a sú tak symbolom celej krajiny. Oba vrcholky (Gros Piton a Petit Piton) boli dokonca zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako prírodná pamiatka.

Národný park Pigeon Island

Pigeon Island (Holubí ostrov) je národný park, ktorý leží na opačnej strane ostrova, v jeho severnej časti asi 10 kilometrov od hlavného mesta Castries. Tento národný park je obľúbenou destináciou na ostrove. Pôvodný účel tohto miesta bol však vojenský, pretože Briti tu postavili niekoľko menších pevností a iných vojenských štruktúr, vrátane kasární alebo kuchyne, ktorá tu stojí dodnes. Briti odtiaľto chceli sledovať pohyby Francúzov na neďalekom Martiniku a ich veliteľom bol admirál Rodney, podľa ktorého je pomenovaná jedna z miestnych pevností. Túto tu môžete vidieť aj dnes, spolu s niekoľkými dobovými delami.

Pokiaľ sa k pevnosti Rodney rozhodnete vyjsť, prípadne na vedľajší kopec Signal Peak, otvorí sa vám výhľad na celé okolie národného parku. Najlepší je výhľad do miestneho zálivu, ktorý taktiež nesie názov po spomínanom britskom admirálovi – Rodney Bay. Záliv je plný lodičiek a je lemovaný plážami a luxusnými  hotelovými rezortmi a veľmi malebne ho dopĺňajú zelené kopce.

V parku sa nachádza i malá súkromná pláž, prístupná len pre platiacich návštevníkov parku. K dispozícii je zázemie ako toalety a prezliekárne, takže pokiaľ budete mať chuť na veľmi ľahký výlet po parku zakončený váľaním sa na pláži, Pigeon Island predstavuje ideálnu možnosť. Okrem toho je celý záliv Rodney Bay plný pláží, aj keď niektoré z nich sú súkromné a prístupné len hosťom v miestnych luxusných rezortoch.

Svätá Lucia je tak ostrovom nielen s veľkou prírodnou krásou, ale zároveň disponuje nádhernými plážami, aké človek od karibského ostrova väčšinou očakáva.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Svätej Lucii.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Na ostrove sa nachádzajú dve medzinárodné letiská, George FL Charles Airport (SLU) na severe a Hewanorra International (UVF) na juhu. SLU je oveľa bližšie hlavnému mestu i rezortom na severe ostrova, UVF je väčšie letisko, ale cesta z neho taxíkom na sever môže vyjsť veľmi draho.

Na Svätú Luciu s obľubou lietajú najmä Američania, takže najviac diaľkových letov na tento ostrov prichádza práve zo Severnej Ameriky. Z Európy sa sem dá dostať priamymi letmi z Británie (z Londýna) vďaka britským aerolinkámi British Airways a Virgin Atlantic.

Do Londýna sa dá dostať lacno nízkonákladovkami z viacerých miest nielen na Slovensku (Bratislava, Košice), ale i z okolitých krajín (Praha, Brno, Budapešť, Katovice, atď.). Do Londýna lietajú Wizzair, Ryanair aj Easyjet (a ďalšie).

Keďže letenky na Svätú Luciu z Británie bývajú pomerne drahé, môže byť lacnejšou možnosťou letieť na iný karibský ostrov (napríklad Martinik alebo Guadeloupe, kam lieta Air France) a odtiaľ pokračovať miestnou aerolinkou alebo loďou na Svätú Luciu – lietadlom sem exituje spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT.

Z oboch letísk sa dá dostať taxíkom, cena do Castries z UVF sa pohybuje okolo 80 USD (3/2016), z letiska SLU je to oveľa menej (okolo 25 USD).

MHD je tiež možnosťou, ako sa dostať z oboch letísk, ide však o veľmi nespoľahlivú formu dopravy (viď nižšie cestovanie MHD).

Loďou

Na Svätú Luciu sa dá dostať trajektom z Martiniku.

Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie. S dostatočným predstihom sa dá lístok na túto trasu zohnať za 69 EUR (3/2016). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Martiniku je L’Express des Îles.

Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.

Svätá Lucia je tiež častou zastávkou veľkých výletných lodí, ktoré často kotvia pri móle v Castries a zaplavia mesto a ostrov turistami.


Koľko to stojí?

Cenová hladina na Svätej Lucii je vysoká, ako býva zvykom v tejto časti Karibiku.

Ubytovanie je veľmi významnou položkou v rozpočte a i v prípade, že využijete AirBnB, je treba počítať s minimálne 60 EUR za noc pre 2 osoby a aj to bude znamenať ubytovanie ďaleko od centra mesta či pláže (3/2016).

Cena jedla je taktiež vysoká, jednoduchý obed v reštaurácii vyjde na 20 USD a viac (3/2016).

Vstupné do sírnych kúpeľov Sulphur Springs stojí 12.50 ECD, prehliadka bahenných jazierok a miest s unikajúcou parou a sírou stojí 20 ECD. Kombinovaný lístok pre obe “atrakcie” stojí 27.50 ECD (3/2016). Platby kartami možné nie sú, dá sa však platiť americkými dolármi. Informácie o otváracích hodinách a akutálnych cenách nájdete na tejto stránke.

Vstupné k teplému vodopádu Piton Falls je 7.50 ECD (3/2016).

Do národného parku Pigeon Island zaplatíte vstupné 7 USD, platné po celý deň (náramok), takže môžete z neho odísť a vrátiť sa v ten istý deň bez nutnosti opäť platiť vstupné.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Svätej Lucie sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov začína v septembri.


Ako sa tu pohybovať?

MHD

Autobusy (presnejšie skôr minivany) obsluhujú niekoľko trás na Svätej Lucii. Informácie o trasách autobusov sa dajú nájsť na týchto stránkach.

MHD však nepredstavuje spoľahlivý ani efektívny spôsob dopravy. Cestovné poriadky prakticky neexistujú, takže nikdy nemáte istotu, kedy sa na miesto určenia dostanete a či vôbec.

Cena dopravy závisí od vzdialenosti a pohybuje sa od 1.50 ECD až do 11 ECD. V noci sú ceny o polovicu vyššie. Informácie o cenách medzi jednotlivými destináciami nájdete na týchto stránkach.

Autom

Prenájom vlastného dopravného prostriedku je zrejme najlepším spôsobom pre prieskum ostrova.

Prenájom auta sa dá zohnať zhruba za 60-70 USD za deň (3/2016).

Pre jazdenie na Svätej Lucii budete potrebovať miestny vodičský preukaz, ktorý vám požičovňa vybaví za 12 USD na deň alebo 22 USD na 3 mesiace (3/2016). V prípade, že si požičiate auto od niekoho domáceho (túto službu poskytujú napríklad niektorí ubytovatelia cez AirBnB), môžete šoférovať s medzinárodným vodičským preukazom od nás.

Šoféruje sa vľavo (britská ex-kolónia) a hlavné cesty sú na Svätej Lucii dobré.

Benzín stojí okolo 10 ECD za galón (cca 3.8 litra) (3/2016).

Taxíkom

Taxíky sú na Svätej Lucii ľahko dostupné, najmä v miestach s koncentráciou turistov.

Ceny taxíkov sú veľmi vysoké, cesta z jednej strany ostrova na druhú môže vyjsť až na 80-90 USD. Je možné si taxík prenajať aj na vyhliadkovú cestu okolo ostrova za zhruba 150 USD. Pokiaľ nechcete túto službu dojednávať priamo s taxikármi, môžete v hoteli požiadať, aby vám takýto výlet zabezpečili.

Vzhľadom k cenám taxíkov bude prenájom auta alebo skútra (dosť obtiažne zohnať) oveľa lepšou alternatívou pre prieskum ostrova.


Kde sa ubytovať?

Svätá Lucia je drahá destinácia a ubytovanie môže odkrojiť veľkú časť rozpočtu.

Cena ubytovania v základných hoteloch a apartmánoch začína od 80 EUR za noc pre 2 osoby, tých je však k dispozícii dosť málo. V prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, v takom prípade treba počítať so stovkami Eur za noc (3/2016).

Ušetriť sa dá ubytovaním sa cez AirBnB. Izba (prípadne aj celý apartmán) pre dvoch sa dá zohnať za zhruba 60 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie