Japonsko
Japonsko je ostrovná krajina na východnom okraji Ázie.
Zriadením ide o konštitučnú monarchiu a na jej čele stojí cisár, ktorý síce nemá takmer žiadne exekutívne právomoci, ale teší sa v Japonsku obrovskej úcte.
Japonský názov pre Japonsko je Nippon, čo znamená doslova znamená “pôvod Slnka”, z čoho pramení jeho prezývka “Krajina vychádzajúceho Slnka“.
Japonsko je veľmi exotickou krajinou i v rámci samotnej Ázie, pretože sa vďaka svojej ostrovnej izolácii malo možnosť vyvíjať nezávisle na zvyšku pevninskej Ázie. Preto je táto krajina po kultúrnej stránke akýmisi Galapágmi a v mnohých veciach sa jeho kultúra odlišuje od ostatných ázijských krajín. Táto črta mu zostáva i v dnešnej dobe napriek všadeprítomnej globalizácii.
Japonci sú veľmi úctiví a navzájom medzi sebou i voči cudzincom zachovávajú rešpekt. Osobný priestor je tu rešpektovaný a hlasné prejavy alebo predbiehanie v radoch sú chápané ako nevychovanosť, čím sa opäť výrazne líšia od zvyšku Ázie.
Víza
Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup do Japonska za účelom turizmu pre pobyty do 90 dní.
Pri prílete do Japonska je nutné vyplniť formulár, v ktorom je nutné okrem iného vyplniť i adresu vášho pobytu v Japonsku (napr. hotela) a lokálne telefónne číslo do tohto hotela alebo na osobu, u ktorej budete bývať. Je dobré tieto údaje mať pripravené pre urýchlenie kontroly.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Letecké spojenia do Japonska operujú okrem iných národní japonskí prepravcovia Japan Air a All Nippon Airways. Z Európy sem lietajú všetci veľkí prepravcovia (Lufhansa, KLM, British Airways, Air France, atď.), ale výhodnejšie je zo strednej Európy letieť väčšinou s ázisjkými dopravcami – Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines alebo čínske Hainan. Ceny leteniek do Japonska sa v poslednej dobe vďaka konkurenčnému boju výrazne znížili a z Prahy sa často dajú kúpiť pod 10 tisíc Kč (6/2016).
V rámci Ázie sa dá do Japonska dostať nízkonákladovými aerolinkami, ako napríklad Peach, Jeju Air, Air Asia a mnoho ďalších.
Loďou
Do Japonska sa dá dostať trajektom z viacerých krajín.
Z Južnej Kórey trajekty vychádzajú z Busanu do viacerých japonských miest – trajekt JR Kyushu Ferry (Beetle) do Fukuoky, Kampu Ferry do Šimonoseki a Panstar Line do Ósaky.
K dispozícii sú trajekty z Číny aj Ruska, ale ide o dlhé a pomerne drahé cesty, takže výhodnejšie je využiť leteckú dopravu.
Ako sa tu premiestňovať?
Lietadlom
Domáca letecká doprava je často nepotrebná, keďže Japonsko má výborné pokrytie vlakovou dopravou. Na väčšie vzdialenosti sa však letieť stále môže oplatiť a vnútroštátne letenky bývajú za celkom dobré ceny.
Domácu leteckú dopravu zabezpečujú najväčší japonskí prepravcovia Japan Air a All Nippon Airways. Okrem nich sú k dispozícii i nízkonákladoví prepravcovia, ako napríklad Peach, Air DO, Skymark Airlines alebo StarFlyer.
Vlakom
Japonsko je známe vďaka svojmu výbornému pokrytiu železničnou sieťou, ale i vysokou kvalitou vlakov a rýchlovlakmi šinkanzen, ktoré jazdia rýchlosťou až 300 km za hodinu.
Vlakmi sa dostanete takmer všade, čo však môže spôsobovať chaos je fakt, že železničné spojenia prevádzkuje v Japonsku veľa spoločností. Dominantnými sú Japonské železnice (JR, Japan Rail), ale existuje mnoho tratí, ktoré patria iným súkromným spoločnostiam a vedú do miest, kam sa vlakmi JR nedostanete. Tento fakt by ste mali zvážiť najmä v prípade, že sa rozhodnete využiť JR Pass.
Vlaková doprava je takisto dosť drahá a jazda najmodernejším šinkanzenom môže stáť aj viac ako letenka.
Pre vyhľadávanie vlakových spojení je výborná stránka Hyperdia, ktorá vám nielenže nájde spojenia s detailnými informáciami vrátane čísiel nástupišť, ale i ceny.
Pokiaľ chcete cestovať po celom Japonsku vlakmi, môžete zvážiť zakúpenie preukazu JR Pass, ktorý je možné si objednať z viacerých stránok – jednou z nich je www.japan-rail-pass.com. Tento preukaz vám umožní neobmedzene cestovať po Japonsku vlakmi spoločnosti JR. Využite vyššie uvedenú stránku Hyperdia pre spočítanie nákladov na jednotlivé spojenia, ktoré budete chcieť využiť, aby ste zistili, či sa vám kúpa JR Passu oplatí. JR Pass taktiež neplatí na najmodernejšie šinkanzeny – Nozomi a Mizuho.
Vlaky sú veľmi spoľahlivé a jazdia presne. Pokiaľ niekde máte na prestup 4 minúty, môžete si byť istí, že ho bez problémov stihnete.
Autobusom
Autobusová doprava v Japonsku je oveľa lacnejšou, ale i pomalšou alternatívou k vlakovej doprave. Spoločností zabezpečujúcich autobusovú dopravu je niekoľko, jednou z nich je Willer Express, ktorá poskytuje i preukaz Japan Bus Pass.
Autom
Cestná sieť v Japonsku je dobrá a jazdenie v Japonsku je bezproblémové. Jazdí sa na ľavej strane, čo môže byť pre neskúseného šoféra problém.
Pre šoférovanie v Japonsku stačí medzinárodný vodičský preukaz.
Prenájom auta i benzín je pomerne drahý. To taktiež platí o parkovaní v mestách, pretože parkovacích miest je dosť málo.
Kedy sem cestovať?
Japonsko má podobne ako my štyri ročné obdobia, teplotné rozdiely medzi nimi môžu byť však vyššie ako u nás. V praxi to znamená, že letá sú extrémne horúce a vlhké, zatiaľ čo zimy nepríjemne studené. Preto sú najlepšími obdobiami pre návštevu krajiny jar a jeseň.
Toto samozrejme neplatí pre celé Japonsko – krajina je veľká a dlhá, najmä zo severu na juh, takže podnebie na severe Japonska je značne odlišné od toho južného.
Ako sa tu dorozumieť?
V Japonsku sa rozpráva po japonsky, s angličtinou nebýva problém sa dohovoriť, aj keď Japonci väčšinou ovládajú len úplné základy japončiny. Ľudia sú tu však extrémne ochotní a snažia sa vám pomôcť za každej situácie. To platí aj napríklad o zamestnancoch železníc alebo rôznych obchodov.
Japonské písmo je znakové a vychádza z čínskeho. K tomu existujú ešte ďalšie (zjednodušené) abecedy, vďaka čomu je štúdium japončiny pomerne náročnou záležitosťou. Obsluha klimatizácie alebo záchodu je bez anglického návodu alebo popisu prakticky nemožná. Našťastie Japonci často používajú piktogramy, ktorým rozumejú všetci bez ohľadu na svoj materinský jazyk.
Čo sa tu dá robiť a navštíviť?
Mestá
- Hida no Sato (blog) – japonský skanzen neďaleko Takayamy, krásna ukážka japonskej folkovej architektúry, zasadená do ešte krajšieho prostredia.
- Himedži (blog) – mestečko neďaleko Ósaky, známe vďaka svojmu hradu, ktorý je najväčším v celom Japonsku – ide o najnavštevovanejšiu pamiatku v celej krajine a jednu z prvých japonských pamiatok na zozname UNESCO.
- Hirošima (blog) – smutne preslávené mesto známe najmä vďaka atómovej bombe, ktorá bola naň zvrhnutá na konci druhej svetovej vojny, miestne múzeum je jedným z najpochmúrnejších miest v celej krajine.
- Horyudži – malá dedinka disponujúca kláštorom rovnakého mena, ktorý je na zozname UNESCO.
- Kamakura – bývalé hlavné mesto krajiny a domov viacerých významných pamiatok – predstavuje možnosť veľmi pekného jednodňového výletu z Tokia.
- Kjóto – bývalé cisárske hlavné mesto prešpikované historickými pamiatkami, zaradenými na zoznam UNESCO. Všetkým dominuje centrálny park, ktorý je domovom Cisárskeho imperiálneho paláca.
- Nagoja – štvrté najväčšie mesto krajiny a domov obľúbeného železničného múzea vlakov šinkanzen.
- Nara – bývalé hlavné mesto plné historických budov a ďalšia z položiek zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu najväčšia drevená budova na svete a taktiež množstvo malých pažravých jeleňov.
- Nikko – ďalšia z pamiatok zaradených na zoznam UNESCO, domov niekoľkých významných svätýň a mauzólea šógunov – samurajských vládcov krajiny.
- Ósaka – tretie najväčšie mesto krajiny, moderné veľkomesto s vysokými mrakodrapmi a obrovskými nákupnými centrami, ale aj historickou časťou s krásnym hradom.
- Takayama – mestečko v regióne Hido, známe a obľúbené vďaka svojmu zachovalému historickému centru z obdobia Edo.
- Tokio – hlavné mesto krajiny, podľa niektorých parametrov najväčšie mesto na svete. Obrovská moderná metropola so všetkým, čo k tomu patrí – okrem špiny, odpadkov a kriminality – nič z toho tu prakticky nenájdete!
Príroda a aktivity
- Fudži (blog) – posvätná a najvyššia hora Japonska, v skutočnosti stále aktívna sopka, ktorá so svojou snehobielou prikrývkou vyniká medzi okolitými zelenými kopčekmi. V okolí sopky sa nachádza niekoľko jazier a miest, ktoré poskytujú výborný výhľad na tento vulkán. Sopka sa ako náboženský i národný symbol, ale aj ako umelecká inšpirácia, dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
- Miyadžima (blog) – ostrov, ktorý je domovom svätyne Icukušima a jej brány, ktorá pravidelne býva zatopená počas prílivu – ide o jednu z najnavštevovanejších a najfotografovanejších pamiatok v Japonsku a položku na zozname UNESCO. Podobne ako v Nare sa tu potuluje kopec hladných malých jeleňov.
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie v Japonsku nie je problém nájsť cez internet. Taktiež tu celkom dobre funguje ubytovanie cez AirBnB, ktoré býva často na lepšej úrovni než to hotelové – cez AirBnB bývajú apartmány väčšie.
Ubytovanie cez AirBnB býva často zariadené tak, aby ste vôbec nestretli majiteľa bytu – kľúče sa napríklad nechávajú v schránke, od ktorej dostanete kód, aby ste si ich z nej vyzdvihli. Pri odsťahovaní ich tam jednoducho opäť vhodíte.
Či už zvolíte AirBnB alebo hotel, v Japonsku bude vždy bezchybne čisté.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Ďalšou možnosťou ubytovania sú tradičné japonské hotely typu ryokan – k dispozícii dostanete izbu, kde je väčšinou len malý stolík, pri ktorom sa sedí na zemi. Postele sú nahradené tenkými matracmi, ktoré sa rozkladajú priamo na zem. Aj keď ide o veľmi skromné ubytovanie, jeho cena môže byť takmer rovnaká ako za hotel, takže je dobré tento spôsob ubytovania zvoliť len v prípade, že chcete autentický japonský zážitok.
Nevýhodou AirBnB oproti hotelu býva fakt, že vám často neumožnia uschovanie batožiny po vysťahovaní z bytu.
Vo väčśine prípadov nebýva možné nasťahovanie sa do bytu či hotelu pred oficiálnym časom check-inu, ktorý býva väčšinou o 15:00.
Ubytovanie v Japonsku nie je lacné, ale taktiež sa nedá hovoriť o nejakých prehnaných čiastkach – pohybuje sa na západoeurópskej úrovni. Najdrahšie je samozrejme v Tokiu, kde sa pohybuje okolo 10 tisíc jenov a viac za izbu za noc (5/2016).
Ako sa tu stravovať?
S japonskou kuchyňou si každý samozrejme spojí hneď sushi. Japonská kuchyňa je však oveľa bohatšia a s trochou nadsázky sa dá povedať, že sushi je vlastne len jej malou súčasťou. Isteže, v Japonsku narazíte na mnoho reštaurácií ponúkajúcich sushi, ale bola by škoda sa obmedzovať len na to. Navyše, tieto reštaurácie patria medzi tie drahšie, a to či už ide o klasické sushi reštaurácie alebo tzv. running sushi.
Medzi najrýchlejšie a najlacnejšie spôsoby, ako v Japonsku zahnať hlad, je bento. Bento je väčšinou krabička obsahujúca pokrm, väčšinou v množstve postačujúcom ako hlavný chod. Na výber je všetko, čo vám napadne – kuracie, hovädzie, bravčové, sushi, morské plody, tofu, vegetariánske bento… Väčšinou to je celé doplnené ryžou a malými šalátikmi, často pre neznalca japonskej kuchyne neidentifikovateľnými.
Bentá sa predávajú úplne všade – v obchodoch s jedlom a supermarketoch, v podchodoch, na staniciach, v stánkoch, na nástupištiach – stačí si len vybrať. Ceny sa pohybujú od 600 jenov, tie lepšie stoja okolo tisíc jenov. Japonci berú bentá ako formu fastfoodu a uvidíte ich často jesť bentá napríklad vo vlakoch – tento zvyk je veľmi nákazlivý, pretože veľmi dobre šetrí čas.
V Japonsku sa dá jedlo kúpiť prakticky vždy a všade – okrem reštaurácií sú k dispozícii i bistrá, ktoré sú často otvorené non-stop. Nevýhodou bistier býva často nemožnosť zaplatiť kartou, preto je dobré mať so sebou dostatok hotovosti.
Okrem toho sa treba pripraviť na to, že na vás zo všetkých strán budú útočiť obchodíky s rôznymi maškrtami, či už pekárne, zmrzlinárne, cukrovinky a ďalšie. Zaujímavosťou je, že japonské “sladkosti” nebývajú veľmi sladké, ako tie naše. Taktiež veľa z nich (vrátane rôznych buchtičiek alebo zmrzliny) je sfarbených do zelena – s obľubou sa totiž dochucujú zeleným čajom.
Na skutočné hody hraničiace s obžerstvom sa potom môže zvrhnúť návšteva trhov, obzvlášť tých rybích. K dispozíci je obrovské množstvo pochúťok, či už rôznch koláčikov a ovocia alebo rýb a morských plodov pripravených na paličke k okamžitej konzumácii.
Menší hlad sa dá zahnať aj rôznymi ryžovými chuťovkami onigiri. Ide o ryžu zlepenú do tvaru kolieska alebo trojuholníka, doplnenú napríklad o kúsok lososa alebo zeleniny a občas obalenú v morských riasach. Onigiri existujú v nekonečnom množstve druhov a predávajú sa v malých supermarketoch typu 7-Eleven, Lawson, Family Mart a pod. a stoja už okolo 100 jenov (teda zhruba 1 Euro).
Zmrzlina zo zeleného čaju - k dispozícii je niekoľko úrovní, ta najsilnejšia (č. 5, najtmavší odtieň zelenej) je už vcelku sila
Skromný japonský obed - ryža ani polievka miso nesmú chýbať
Pochúťky na trhoch pripravené k okamžitej konzumácii
Pochúťky na trhoch pripravené k okamžitej konzumácii
Pochúťky na trhoch pripravené k okamžitej konzumácii
Pochúťky na trhoch pripravené k okamžitej konzumácii
Sašimi (surové mäso z morských plodov a rýb) sa v Japonsku proste nedá prejesť
Tradičné japonské raňajky - pre Európana je trošku nezvyk jesť pečenú rybu a ryžu hneď ráno
Polievka miso nemôže chýbať pri žiadnom japonskom jedle
Ako a čo tu nakupovať?
V Japonsku sa platí jenmi (JPY), resp. yenmi.
Pre výmenu je najvýhodnejšie mať americké doláre, trošku menej výhodné bývajú kurzy Eura. Výmena peňazí je najjednoduchšia v bankách, prípadne zmenárňach napríklad na letiskách.
Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať k hotovosti, je použitie bankomatov. Väčšina bankomatov funguje len s japonskými kartami, preto je dobré vyhľadávať len bankomaty označené logom vašej karty. Stávkou na istotu bývajú pošty a supermarkety 7-eleven, ktoré sa nachádzajú prakticky všade a disponujú bankomatmi vydávajúcimi hotovosť i na medzinárodné karty Visa a Mastercard.
Aj napriek tomu, že Japonsko je krajina kde letí všetko hi-tech, v elektronizácii platieb krajina značne zaostáva. Japonci v drvivej väčšine prípadov preferujú hotovosť a na mnohých miestach sa platiť kartou nedá – platí to pre mnoho pamiatok, metro a MHD a inú dopravu vo väčšine miest a prakticky všetky malé bistrá s jedlom a obchodíky či stánky na tržnici.
Naopak kartou bez problémov zaplatíte v hoteloch, drahších reštauráciách a kupodivu aj v sieti malých supermarketov, ktoré sú v Japonsku na každom kroku – 7-eleven, Lawson, Family Mart a ďalšie.
Japonsko má reputáciu veľmi drahej krajiny, ale v skutočnosti to nie je s miestnymi cenami tak zlé. Ubytovanie sa dá zohnať za ceny porovnateľné s európskymi a jedlo je možno ešte lacnejšie ako v Európe (porovnateľné napríklad s Prahou) – pokiaľ samozrejme nechodíte jesť do luxusných reštaurácií.
Tradičným japonským suvenírom sú paličky, prípadne pri vyššom rozpočte napríklad kimono. Darčekov sa v Japonsku dá nakúpiť kopec, pretože japonských obchodíkov so zaujímavými darčekmi je mnoho a tovar je veľmi pekne spracovaný a naaranžovaný. Väčšina výrobkov je miestnych – Japonci sú veľkí patrioti a podporujú predaj vlastných výrobkov, veľa produktov z Číny tu nenájdete.
Japonsku vládne mánia do všetkej spotrebnej elektroniky a pokiaľ sa v oblasti orientujete, môžete tu zohnať niektoré kúsky za veľmi dobrú cenu.
Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?
Japonsko je veľmi bezpečná krajina a aj vo veľkých mestách sa dá bez problémov pohybovať i v noci. Je samozrejme dobré si zachovať prirodzenú ostražitosť.
Nič to však nemení na fakte, že Japonsko je jednou z najbezpečnejších krajín na svete. Navyše tu s veľkou pravdepodobnosťou ani len nezahliadnete žiadneho žobráka ani bezdomovca.
Jediné nebezpečenstvo (avšak opäť s veľmi malou pravdepodobnosťou) vám v Japonsku hrozí z dôvodu prírodných katastrof, najmä zemetrasení, keďže celá krajina leží v seizmickej zóne.
Mapa zaujímavých a dôležitých miest
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre