Tonga

Tonga – kráľovstvo v južnom Pacifiku so slovenskou stopou

0
Tonga - Ostrov Pangaimotu

Keď kapitán James Cook dorazil so svojou flotilou k ostrovu Tonga v roku 1777, daroval kráľovskej rodine maličkú, práve vyliahnutú korytnačku, ktorú pomenovali Tu’i Malila. Aj keď mu muselo byť jasné, vzhľadom k dlhovekosti korytnačiek, že ho opancierovaný tvor určite prežije, určite netušil, ako dlho po ňom bude táto korytnačka lúčová ešte žiť. Tipli by ste si, kedy odišla do večných lovíšť?

Už pri pristávaní na hlavnom ostrove Tongatapu si všímame, že ostrov vyzerá úplne inak, než iné ostrovy v Oceánii – tie, ktoré sme videli doteraz, boli vždy s veľkým kopcom v strede, zatiaľ čo Tonga je veľmi plochá. Dôvodom je rozdielny pôvod – predchádzajúce ostrovy boli výsledkom vulkanickej aktivity a vznikli ako postupne schladená láva, ktorá vytekala stredom krátera a navršovala dnešné kopce v stredoch ostrovčekov, zatiaľ čo Tongatapu je koralový ostrov a teda nemôže mať žiadne hory uprostred.

Tonga je posledným kráľovstvom v Oceánii. Dokonca ide o kráľovstvo v pravom slova zmysle, teda absolutistickú monarchiu, kde kráľ je skutočným neobmedzeným vládcom nad malou skupinkou šľachticov a veľkou skupinou poddaných, ako za čias feudalizmu. Zaujímavosťou je, že Tonga (na rozdiel od iných pacifických národov) nikdy nestratila svoju suverenitu voči žiadnej koloniálnej mocnosti.

Obyvatelia Tongy prijali kresťanstvo a dnes je to veľmi hlboko veriaci národ. Krajina sa preslávila najmä špecifickými kostolnými chorálmi, ktoré spievajú vždy pri omši. Pokiaľ sa náhodou vyskytnete na Tonge v nedeľu, určite sa choďte pozrieť do kostola i v prípade, že ste neveriaci – tongský spev v kostole je emotívny zážitok. Pokiaľ ste zvedaví, ako znie, určite nájdete pod heslami “tonga church singing” na YouTube kopec záznamov. V hlavnom meste Nuku’alofa je niekoľko kostolov, hlavným je však ten s názvom Centenary Chapel. Pokiaľ sa pôjdete pozrieť v nedeľu na omšu, zrejme tam stretnete i tongského kráľa s rodinou.

Keď už sme pri kostoloch, zaujímavosťou, ktorá hneď udrie do očí, sú cintoríny. Miestni obyvatelia si veľmi zakladajú na posmrtnom živote, takže hroby sú pomerne veľké. Špecifikom potom je veľké množstvo kvetov, ktoré hroby zdobí. Toto je fenomén, ktorý je možno sledovať v celej Oceánii.

Tonga je pre cestovateľa predovšetkým tropickým ostrovom s morom, pieskom a palmami na plážach. Aj keď toto všetko tu určite nájdete, kto očakáva luxusnú exotickú destináciu s 5-hviezdičkovými rezortmi, bude zrejme sklamaný. Pláže na hlavnom ostrove Tongatapu sú pomerne kamenisté a špinavé a je ich tu len pár. V hlavnom meste pláž nie je, pobrežie je kamenisté, takže za pieskom budete musieť do inej časti ostrova. Aj keď tento stav sa postupne zlepšuje a budujú sa nové hotely pri plážach, úroveň služieb je nízka. Okolie ostrovov lemujú vraky hrzdavých lodí, ktoré tu buď stroskotali alebo ich tu proste ich majitelia len tak zanechali napospas osudu. Pohľad na tieto vraky pri západe Slnka môže na niekoho pôsobiť romanticky, ja som mal však občas pocit, ako keby som sa nachádzal v post-apokalyptickom filme.

Ďalším zaujímavým koloritom miestnych pláží sú prasce. Veľké čierne kance i malé prasiatka tu voľne pobehujú a vyzerajú ako divo žijúce, boli sme však poučení, že všetky majú svojich majiteľov. Aj keď som sa nad tým najprv trochu počudoval, napadlo mi, že pokiaľ môžu v pražských parkoch všade pobehovať voľne pustené psy, prečo by na tongských plážiach nemohlo pobehovať pár čiernych prasiatok. Väčšinou sa na plážach vyskytujú počas odlivu, pretože si tak môžu pochutnávať na mušliach, ktoré sú dobrým zdrojom proteínov, navyše dobre ochutené morskou soľou. Ak sa odvážite k nim priblížiť, budete počuť ako im v ústach praskajú mušle pod tlakom zubov.

Tonga je pomerne chudobná krajina a hlavné mesto nie je nijak malebným miestom pre túlanie sa. Lepšie je vyraziť na juh ostrova, kde je možné vidieť palmové lesy, prípadne doraziť až na pobrežie, ktoré je tu permanentne bičované vlnami. Časom sa tu vytvorili v skalách diery, takže keď na ne narazí vlna, tak je voda vtiahnutá pod skalu a následne vytryskne ako gejzír cez tieto diery. Tomuto fenoménu sa v angličine hovorí “blowhole”.

Ďalšou zastávkou nášho prenajatého čierneho Chrobáka je jaskyňa Anahulu. Privíta nás miestny domorodec, vyinkasuje vstupné a parkovné, dokonca nám dá zľavu s tvrdením, že jaskyňa je na jeho pozemku, nafasujeme baterky, ukáže nám cestu a zamávam nám. Jaskyňa je klasicka stalaktitová s podzemnými jazierkami a sama o sebe nie je nič extra, ale pokiaľ si chcete skúsiť, aké to je byť úplne sám v jaskyni, bez akýchkoľvek turistov či osvetlenia, tu máte k tomu príležitosť.

Ak sa predsalen zatúžite po klasickej krásnej pláži s palmami, budete musieť zamieriť na iný ostrov (Tonga je súostrovie 177 ostrovov). My sme zvolili najbližší a teda najľahšie dostupný ostrov Pangaimotu, na ktorý sa dá prepraviť lokálnou loďkou za asi 15 minút. Miestna preprava však nemá pevný cestovný poriadok, takže je treba proste prísť do prístavu a počkať. Pri čakaní sa zoznamujeme s dvomi Novozélanďanmi, ktorí nám prezradili, že prišli pracovať ako poradcovia pre rozvoj turizmu v krajine. Bol to úplný začiatok ich pobytu, ktorý mal trvať tri roky. Nevedeli sme, či im máme závidieť alebo ich ľutovať. Medzitým dvom z cestujúcich došla trpezlivosť a zjavne poznajúc miestne pomery vedeli, že opodiaľ pospávajúci domorodec je kapitán loďky a tak vzali veľké vedro z vodou a uštedrili mu poriadne mokrý budíček. Kapitán neochotne vstal a previezol nás na ostrov, kde jednou z atrakcií je opäť potopený vrak lode, sčasti trčiaci nad hladinu. Dá sa k nemu potápať alebo z jeho vrcholu skákať do vody. Taktiež je vidieť, že na rozdiel od hlavného ostrova je tu bohatý morský život, pretože sa tu nachádza oveľa viac mušlí, koralov, krabov a podobnej morskej hávede.

Komu by sa po váľaní na pláži zachcelo trochu histórie, môže zamieriť na východ hlavného ostrova. Tu sa nachádza zaujímavá stavba z 13. storočia s názvom Ha’amonga ‘a Maui. Podľa názvu ju mal postaviť samotný boh Maui, realita však bola zrejme prozaickejšia. Stavba trošku pripomína časť Stonehenge, pozostáva však z koralového kameňa. Pôvodne slúžila zrejme ako vstupná brána do kráľovského komplexu tej doby, ale s istotou sa to nevie.

Asi by som mal vysvetliť titulok tohto príspevku. Na jednom z tongských ostrovov, konkrétne Vava’u, pozoroval pred vyše sto rokmi zatmenie Slnka M. R. Štefánik. Pre toto pozorovanie potreboval vybudovať statív, ktorý by držal jeho vedecké prístroje. Pre tento účel tu vybudoval dva betónové pylóny, ktoré tu stoja dodnes. Dnes ide o slovenskú pamiatku a jediný hmatateľný dôkaz jeho pôsobenia v tejto oblasti.

Nakoniec sa ešte vráťme ku korytnačke Tu’i Malila. Ako som už uviedol, vyliahla sa zrejme v roku 1777, kedy ju kapitán James Cook darovel tongskej kráľovskej rodine. V tejto dobe napríklad USA slávili svoj prvý rok existencie. O 99 rokov neskôr, keď slávili 100. výročie a dostali pri tej príležitosti od Francúzov Sochu slobody, korytnačka Tu’i Malila bola v najlepších rokoch a užívala si teplo južného Pacifiku. Korytnačka žila mnoho ďalších rokov, keď vo svete zúrili dve svetové vojny, aby zomrela v roku 1965, štyri roky po prvom lete človeka do vesmíru. Dožila sa tak 188 rokov a stala sa tak najdlhšie žijúcou známou korytnačkou na svete. Za tú dobu sa vystriedali na tróne 9 britských panovníkov (zomrela už za vlády Alžbety II.) a vo Vatikáne 13 pápežov.


Ako sa sem dostať?

Jediným schodným spôsobom pre turistu, ako sa sem dostať, je letecké spojenie. Medzinárodné letisko sa nachádza na hlavnom ostrove Tongatapu, nie je však veľmi frekventované – každý deň sem priletí a odletí len pár lietadiel. Spojenia existujú z austrálskeho Sydney, novozélandského Aucklandu a z Fidži.


Kedy sem cestovať?

Podnebie Tongy je tropické, teda je teplo celý rok a s minimálnymi teplotnými výkyvmi. Najviac prší vo februári a marci, ale rozdiel v počte daždivých dní medzi jednotlivými mesiacmi je veľmi malý. Dá sa tak navštíviť počas celého roka, jediné čo treba brať v úvahu je fakt, že tropický cyklón môže zasiahnuť Tongu najviac v období od novembra do apríla.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacie kapacity na Tonge sú na vzostupe, ale keďže sa nejedná o rozvinutú turistickú destináciu, je treba počítať s tým, že sú stále obmedzené a kvalita môže trošku pokrivkávať.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Tonge.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie