Bosna a Hercegovina

Sarajevo – európsky Jeruzalem

0
Latinský most, vpravo múzeum venované sarajevskému atentátu a miesto, kde bol zabitý Franz Ferdinand

Sarajevo je pomerne malé balkánske mestečko s veľkým medzinárodným významom. Je až zarážajúce, aký obrovský vplyv mohlo mať jedno malé mesto utopené v horách na udalosti 20. storočia v celom svete. Zároveň Sarajevo disponuje zaujímavými prvenstvami, z ktorých niektoré sú veľmi pozitívne a niektoré naopak veľmi smutné.

Prichádzajúc do mesta po ceste zo západu je krásne vidieť, ako je Sarajevo utopené v horách. V podstate by sa dalo povedať, že ide o obývanú dolinu – mesto je tak veľmi dlhé a úzke, tiahne sa pomedzi hory popri riečke Miljacka, ale bez ambície sa rozširovať hore na kopce.

V roku 1984 sa tu konali zimné olympijské hry, čo bola jedna z mála pozitívnych udalostí, ktoré sa tu v minulom storočí odohrali. Atentát, ktorý sa stal v tomto meste, rozpútal prvú svetovú vojnu a navždy zmenil Európu. Občianska vojna po rozpade Juhoslávie si tu zasa pripísala smutné prvenstvo v najdlhšom obliehaní mesta v histórii, ktoré trvalo 4 roky. Pokiaľ si uvedomíme, že toto je udalosť, ktorá sa tu odohrala len pred 20 rokmi, je až prekvapujúce, akým kľudným životom si mesto žije dnes.

Pred vyše sto rokmi bola Bosna a Hercegovina súčasťou Rakúsko-Uhorska a impérium využívalo mesto na rôzne experimenty, ktoré potom podľa úspechu implementovalo v iných mestách. Našťastie nešlo o experimenty v štýle Mengeleho, ale o experimenty, ktoré mali zlepšiť kvalitu života v mestách. Jedným z nich bolo zavedenie električkovej siete, vďaka čomu Sarajevo bolo jedno z prvých miesto v Európe, kde jazdili električky a prvým mestom, ktoré malo pravidelnú celodennú elektrifikovanú premávku električiek v Európe. Až po tom, čo sa to osvedčilo tu, dostala električky i Viedeň.

Sarajevo je zároveň mestom, kde už stáročia žili vedľa seba príslušníci rôznych vierovyznaní. Bolo to ešte donedávna jediné mesto na svete, ktoré malo v jednej štvrti katolícky kostol, ortodoxný kostol, mešitu a synagógu. Aj preto si vyslúžilo prezývku “európsky Jeruzalem”. Žili tu dlho pokope Srbi, Chorváti, Bosniaci i Židia. Nie všetkým sa rakúsko-uhorská nadvláda páčila a všetky tieto aspekty prispeli k tomu, že Balkán sa prezýval v tej dobe “sud s pušným prachom”. Preto sa rakúsky arcivojvoda Franz Ferdinand rozhodol navštíviť Sarajevo a ukľudniť najmä protirakúske nálady. Toto využila skupinka srbských anarchistov, ktorá naňho naplánovala atentát.

Priebeh atentátu bol až neuveriteľný. Pôvodne totiž anarchisti chceli zabiť následníka rakúsko-uhorského trónu bombou. Bohužiaľ však muž na to určený nebol dobrý vrhač a trafil len sťahovaciu strechu auta arcivojvodu. Od nej sa bomba odrazila pod auto, idúce za ním, kde vybuchla a zranila asi 20 ľudí, samotnému arcivojvodovi sa však nič nestalo. Tento však namiesto zrušenia celej akcie pokračoval v ceste smerom na radnicu, kde pokračoval v programe. Cestou späť odmietol okamžité ukončenie návštevy a pokračoval v pôvodnom pláne, promenádou mestom v otvorenom aute. Šofér potom omylom odbočil inde, než mal sprievod viesť a tak sa auto s arcivojvodom ocitlo v ulici, kde bolo menej ľudí a prekvapený, ale pohotový Gavrilo Princip. Ten neváhal, vytiahol revolver a nakŕmil olovom nielen arcivojvodu, ale i jeho manželku Sophie (resp. Žofiu, ktorá bola pôvodom Češka).

Dôsledkom tejto akcie bola prvá svetová vojna, po ktorej nasledovalo nové usporiadanie Európy. A jedným z dôsledkov prvej svetovej vojny bola následne i druhá svetová vojna. Miesto, kde sa táto udalosť udiala, je na rohu ulice pri tzv. Latinskom moste. Dnes ju tu pripomína pamätná ceduľa a malé múzeum, kde si môžete prezrieť zaujímave exponáty súvisiace s atentátom, okrem iného i vražednú zbraň.

Ďalšie nepokojné obdobie v histórii Sarajeva prišlo v 90-tych rokoch minulého storočia, keď po rozpade Juhoslávie bojovali proti sebe Srbi a Bosniaci a Chorváti (ktorí bojovali raz na jednej a raz zasa na druhej strane). Toto obdobie dokumentuje Múzeum histórie Bosny a Hercegoviny. Pohľad na šedivú špinavú betónovú budovu “zdobenú” dierami po projektiloch je veľmi smutný, ale pohľad na exponáty v jej vnútri ešte smutnejší. Demonštrujú okrem iného spomínané 4-ročné obliehanie mesta, v ktorom sa civilní obyvatelia nemohli voľne pohybovať kvôli všadeprítomným ostreľovačom.

Smutným svedkom tohto obliehania bola miestna mestská tržnica Markale, kde pod mínometnou paľbou zomrelo viac ako 100 civilistov. Tento akt vošiel do dejín ako Markalský masaker a bol poslednou kvapkou, po ktorej sa do konfliktu zapojilo NATO, čo predznamenalo koniec celej vojny v Juhoslávii. Dnes je tu opäť tržnica, kde je možné nakúpiť potraviny.

Napriek tomu, že tieto udalosti sa tu odohrali ešte relatívne nedávno, mesto sa už pozviechalo z dôsledkov tohto obdobia temna a väčšina stavieb i celé Staré mesto už boli opravené. Sarajevo tak pôsobí pri prechádzaní ulicami ako veľmi príjemné a pokojné mestečko. Staré mesto má typické črty – kamenné ulice a domčeky plné kaviarní, obchodov a reštaurácií. Všade sa pokojne prechádzajú obyvatelia všetkých generácií a kŕmia holubov na námestí, ktoré sa vďaka ich obrovskému počtu prezýva Námestie holubov a je srdcom Starého mesta. Nájdeme tu i kamennú fontánku Sebilj s drevenou hornou časťou, ktorá je najfotografovanejším objektom v Sarajeve, aspoň čo sa týka miestnych obyvateľov.

Pokiaľ by vám toto nestačilo, môžete sa vybrať k tzv. Žltej pevnosti kúsok nad mestom alebo na jeho druhej strane navštíviť prameň rieky Bosna, ktorá dala názov celej krajine.


Ako sa sem dostať?

Sarajevo disponuje medzinárodným letiskom, kam sa dajú nájsť priame lety z Viedne (extrémne drahé). Lacné priame spojenia existujú zo Švajčiarska. Z Prahy sa sem dá letieť cez Ľubľanu.

Do Sarajeva sa dá dostať vcelku bez problémov autom cez Chorvátsko zo severu alebo z juhu. Severná i južná cesta (cez Mostar) sú na to, že vedú cez hory, pomerne dobré.


Kedy sem cestovať?

Sarajevo je mesto v horách a jeho podnebie a teploty zodpovedajú v podstate tým našim. Takže pokiaľ by ste navštívili Kysuce v decembri, tak môžete i Sarajevo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít v Sarajeve je dostatok a ich ceny sú pomerne priaznivé. Ubytovanie je možné ľahko zohnať i na poslednú chvíľu (resp. ešte v ten deň) na štandardných vyhľadávacích serveroch.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Bosne a Hercegovine.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie