Kambodža

Phnom Penh – mesto štyroch tvárí a francúzska perla Ázie na brehu Mekongu

0
Preah Thineang Chan Chhaya, známy tiež ako Moonlight Pavilion (Pavilón mesačného svitu), v kráľovskom paláci v Phnom Penhu

Phnom Penh je hlavné mesto Kambodže a leží na mieste, kde sa do Mekongu vlievajú ďalšie dve veľké rieky – Tonlé Sap a Bassac. Ako to býva v týchto končinách zvykom, oficiálny názov mesta je neskutočne dlhý (vyše 15 slov) a býva skracovaný Krong Chaktomuk (Čaktomuk), čo znamená “Mesto štyroch tvárí” alebo tiež “Mesto štyroch riek”. Rieky sa tu síce zlievajú len vyššie uvedené tri, ale spoločne tvoria sútok v tvare X (keďže najväčšia rieka Mekong nielen priteká, ale i odteká), takže pri pohľade na mapu to vyzerá, ako keby sa tu spájali štyri ramená riek.

Phnom Penh bolo hlavným mestom za čias francúzskej koloniálnej nadvlády a tejto ére z veľkej časti vďačí za svoj vzhľad. Francúzi mesto vybudovali s európskou inšpiráciou – hotely, nemocnice, školy a široké bulváry, to všetko vyslúžilo Phnom Penhu prezývky “Perla Ázie” a “Paríž Východu” (aj keď takých by bolo). Aj keď dnes by už tieto prezývky boli trochu diskutabilné, keďže Phnom Penh viac pripomína typické rušné a chaotické ázijské mesto. Trochu odlesku niekdajšej koloniálnej slávy sa však na ňom dá vidieť i dodnes a centrum mesta je veľmi pekne udržiavané.

Národné múzeum v Phnom Penhu - budova z dôb francúzskej koloniálnej nadvlády je postavená v tradičnom kmérskom štýle

Národné múzeum v Phnom Penhu – budova z dôb francúzskej koloniálnej nadvlády je postavená v tradičnom kmérskom štýle

Z turistického hľadiska býva Phnom Penh často zanedbávané, vzhľadom ku kambodžskej superpamiatke Angkor Wat, kam smeruje drvivá väčšina turistov v krajine. Pritom je to škoda, pretože Phnom Penh rozhodné má svoju autentickú atmosféru a takisto pár monumentov, ktoré stoja za to vidieť. Navyše k tomu môžete pripočítať množstvo trhov, kde môžete ochutnať všetky druhy čerstvého exotického ovocia, a výbornú kuchyňu s množstvom miestnych pochúťok, pre ktoré ani neexistuje pomenovanie v iných jazykoch.

Keď to všetko sčítame dokopy, vyjde nám, že Phnom Penh určite stojí aspoň za krátku dvojdňovú zastávku pri ceste po Kambodži. Osobitnou kapitolou sú potom Múzeum genocídy a Vražedné polia, ktorým bude venovaný samostatný článok.

Predajca čerstvého chlebovníku na nábrežnej promenáde pri sútoku Tonlé Sap a Mekongu v Phnom Penhu

Predajca čerstvého chlebovníku na nábrežnej promenáde pri sútoku Tonlé Sap a Mekongu v Phnom Penhu

História – od prastarých legied až po krvavých Červených Kmérov

Mesto bolo podľa legendy založené miestnou starenkou menom Penh (Daun Penh), ktorá žila na mieste zvanom Čaktomuk (Chaktomuk), v prekladie Štvorriečie. Názov vychádza z faktu, že rieky Mekong, Tonlé Sap a Bassac tu vytvárajú sútok v tvare X, takže vyzerá ako spojenie štyroch riek. Penh zbierala na brehoch rieky drevo na oheň, keď v rieke zbadala plávajúci kmeň stromu. Keď ho vylovila, objavila v ňom štyri sošky Budhu a jednu sošku Višnuho. Preto neďaleko od brehu navŕšila malý kopec (phnom = kopec) a postavila malú svätyňu, do ktorej uložila nájdené sošky. Odtiaľ plynie jeho dnešný názov Phnom Penh (Penhin vrch), pod ktorým je mesto známe viac, než pod jeho oficiálnym menom Krong Chaktomuk.

Toto sa podľa legendy udialo v 14. storočí, teda v dobe, keď bol hlavným mestom Kmérov ešte Angkor. Udalosť so soškami Budhov však bola videná ako znamenie, ktoré predurčovalo Čaktomuk k tomu, aby sa stal hlavným mestom. Stalo sa tomu však až v roku 1432, niekoľko rokov po tom, čo Thajci dobyli a vyplienili Angkor. Kmérsky kráľ Ponhea Yat musel hlavné mesto presunúť a tak zvolil práve Phnom Penh.

Maketa najslávnejšej kambodžskej pamiatky v Kráľovskom paláci v Phnom Penhu

Maketa najslávnejšej kambodžskej pamiatky v Kráľovskom paláci v Phnom Penhu

Phnom Penh ako sídlo kmérskej moci nemalo dlhé trvanie – len 73 rokov. Kvôli vnútorným konfliktom krajiny bolo mesto v roku 1505 opustené a tak začala prázdna kapitola v dejinách mesta, ktorá trvala 360 rokov. V 19. storočí bola situácia v Kambodži bezútešná – krajina bola len púhym satelitom Siamu (Thajského kráľovstva), zatiaľ čo na východe ju ohrozoval Vietnam, ktorý medzitým stihol zabrať juhovýchod krajiny v okolí delty Mekongu, kde dnes leží Saigon (Ho Či Minhovo mesto) a ktorý dodnes považujú niektorí Kambodžania za svoje územie (východná Kambodža).

V roku 1860 sa dostal k moci kráľ Norodom, ktorý sa po niekoľkých rokoch márnej snahy o vyriešenie situácie rozhodol požiadať o ochranu Francúzov, ktorí v tej dobe už mali pod kontrolou oblasť juhovýchodnej Ázie, známej aj ako Francúzska Indočína. Kráľ Norodom navrhol Francúzom rozšírenie kolónie vyhlásením protektorátu nad Kambodžou, čím by sa formálne zachovala autorita kráľa v krajine, ale obranu a zahraničnú politiku by riadili Francúzi. Tí videli v tejto ponuke príležitosť rozšíriť svoju kolóniu a vytvoriť si nárazníkovú zónu pred prípadným ohrozením svojich kolónií z Thajska, takže ponuku veľmi radi prijali.

Jazdecká socha kráľa Norodoma I., zakladateľa súčasnej kambodžskej kráľovskej dynastie, ktorý pozval Francúzov vytvoriť protektorát nad svojou krajinou - Kráľovský palác v Phnom Penhu

Jazdecká socha kráľa Norodoma I., zakladateľa súčasnej kambodžskej kráľovskej dynastie, ktorý pozval Francúzov vytvoriť protektorát nad svojou krajinou – Kráľovský palác v Phnom Penhu

Súčasťou dohody bolo ustanovenie Phnom Penhu ako hlavného mesta protektorátu. Sídlila tu francúzska protektorátna vláda, ktorá sa postarala o vybudovanie mesta v európskom štýle – nechýbajú široké bulváry, riečna promenáda na brehu Tonlé Sap a Mekongu, hotely, školy, banky, súdy a jednoducho všetko, čo moderné mesto potrebovalo. Aj keď má slovo protektorát u nás veľmi negatívnu konotáciu, Phnom Penhu priniesla francúzska nadvláda značný rozvoj a nasledujúce storočie (z toho 80 rokov pod francúzskou kontrolou) sa dá charakterizovať ako zlatý vek mesta.

Vľavo Pavilón Phochani (tanečná hala), vpravo Bronzový palác (Hor Samrith Phimean) z roku 1917, ktorý slúžil pre úschovu kráľovských regálií a klenotov, dnes je tu expozícia kráľovského oblečenia - Kráľovský palác v Phnom Penhu

Vľavo Pavilón Phochani (tanečná hala), vpravo Bronzový palác (Hor Samrith Phimean) z roku 1917, ktorý slúžil pre úschovu kráľovských regálií a klenotov, dnes je tu expozícia kráľovského oblečenia – Kráľovský palác v Phnom Penhu

V období medzi svetovými vojnami sa Phnom Penh stal známym ako “Perla Ázie” alebo aj “Paríž Východu”. Naviac pokračovala ďalšia modernizácia mesta a Francúzi tu vybudovali železnicu a dokonca i letisko. I ďalšie desaťročia sa tak niesli v znamení pokroku, rozvoja a prosperity. Narušila ju len niekoľkoročná japonská okupácia počas 2. svetovej vojny.

Po 2. svetovej vojne prišiel rozpad koloniálneho systému a v rámci neho získali samostatnosť i krajiny bývalej Francúzskej Indočíny – Vietnam, Laos a Kambodža. Kambodžania sa formálne nezávislosti dočkali v roku 1953 a právom očakávali ešte väčší rozmach svojho hlavného mesta, než tomu bolo za francúzskej nadvlády. Bohužiaľ však strata európskej kontroly nad regiónom mu nepriniesla nič dobré – Studená vojna sem priviedla turbulentné obdobie a nastali desaťročia nestability.

Monument nezávislosti v Phnom Penhu

Monument nezávislosti v Phnom Penhu

Prvým úderom bola vojna vo Vietname – Kambodža bola do konfliktu zatiahnutá nedobrovoľne, keď jej územie využívali jednotky Severného Vietnamu i Vietkongu pre svoje operácie proti Južnému Vietnamu. Phnom Penh sa tak ocitol pod náporom utečencov z vlastných pohraničných oblastí. Severovietnamská armáda tiež pomohla kambodžským komunistom (známym aj ako Červení Kméri) ovládnuť väčšinu krajiny, čo sa udialo na ich explicitnú žiadosť a s požehnaním Sovietskeho zväzu.

Červení Kméri potom dobyli aj Phnom Penh v roku 1975 a tým sa začalo zrejme najčiernejšie obdobie v dejinách mesta. Krutovláda a masové vyvražďovanie vedené Pol Potom, vodcom Červených Kmérov, v mnohých smeroch pripomínali nacistické vyhladzovacie tábory. O neuveriteľnej krutosti režimu svedčí väznica Tuol Sleng a Vražedné polia, o ktorých sa dočítate v jednom z ďalších článkov. Phnom Penh a jeho obyvatelia boli vystavení neľudskému trýzneniu zo strany Červených Kmérov a i po jeho dobytí sa situácia veľmi nezlepšila. Štyri roky, ktoré sú zrejme najväčšou jazvou na pamäti mesta, ukončil opäť zásah zvonku – a opäť zaň bola zodpovedná vietnamská armáda, ktorá vtrhla v roku 1979 do Kambodže a Pol Potov režim zničila pár rokov po tom, čo mu dopomohla k moci. Aj preto na toto oslobodenie hľadia spätne Kambodžania s trochu zmiešanými pocitmi.

Aj keď režim Červených Kmérov vrátil krajinu a Phnom Penh o desaťročia späť, v posledných rokoch sa mesto pokúša získať aspoň časť niekdajšieho lesku. Masívne zahraničné investície a pomoc od svetových organizácií snáď nasmerujú mesto i krajinu tým správnym kurzom.

Kráľovský pamätník s podobizňami súčasného kráľa Norodoma Sihamoniho (vľavo) a jeho rodičov v Phnom Penhu

Kráľovský pamätník s podobizňami súčasného kráľa Norodoma Sihamoniho (vľavo) a jeho rodičov v Phnom Penhu

Národné múzeum – výkladná skriňa zlatého veku Kmérskej ríše

Prehliadku mesta začneme v Národnom múzeu, ktoré stojí v úplnom centre mesta. Ide o najväčšie múzeum v celej Kambodži a postavili samozrejme Francúzi za čias svojej koloniálnej nadvlády. Múzeum bolo otvorené v roku 1920 a svojou architektúrou odkazuje na tradičný kmérsky štýl. budova má viacmenej tvar štvorca s otvoreným vnútorným nádvorím, z ktorého vyzerá múzeum ešte krajšie, než zvonku. Môže za to zrejme pekná a udržiavaná záhrada s jazierkom a rybičkami, ktorá mu dodáva príjemný vzhľad.

Nádvorie Národného múzea v Phnom Penhu je úzkostlivo udržiavané

Nádvorie Národného múzea v Phnom Penhu je úzkostlivo udržiavané

Obvod štvorca potom tvoria haly s rôznymi sochami a artefaktmi, ktoré pochádzajú prevažne z obdobia zlatého veku Kmérov, teda z doby, keď centrom kráľovstva bol Angkor. Na vrchole sa nachádzal najmä v období od 10. do 12. storočia a práve z tohto obdobia pochádza väčšina sôch, ktoré v tomto múzeu nájdete. Nájdete tu tak výkvet kmérskeho umenia a múzeum disponuje viac ako 14-tisíc objektami.

Po odovzdaní krajiny Francúzmi Kambodžanom získali domáci obyvatelia kontrolu i nad múzeom a pokračovali v jeho rozvoji. Obdobie vlády Červených Kmérov znamenalo “normalizáciu” a likvidáciu kultúry, takže Národné múzeum bolo v rokoch 1975-79 zatvorené a za tú dobu upadlo do bezútešného stavu – strecha zhnila a budovu obrástla bujná vegetácia. Nasťahovali sa sem netopiere, ale hneď po páde režimu bolo múzeum vyčistené a opäť otvorené pre verejnosť.

Opica, Strážca s hlavou leva a Garuda - sochy z 10. storočia - Národné múzeum v Phnom Penhu

Opica, Strážca s hlavou leva a Garuda – sochy z 10. storočia – Národné múzeum v Phnom Penhu

Národné múzeum by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, obzvlášť pokiaľ sa do Phnom Penhu dostanete skôr, ako do Siem Reapu. Môžete si tak prezrieť detaily a originály reliéfov a sôch, ktoré potom v Angkore uvidíte ako súčasť veľkých chrámov a kde je všímať si detaily oveľa ťažšie. Navyše v Angkore veľa sôch už nezostalo, zatiaľ čo v Národnom múzeu ich môžete vidieť tisícky a doplniť si tak obraz o tom, aký nádherný kedysi Angkor musel byť.

Kráľovský palác

Kráľovský palác v Phnom Penhu je súhrnný názov pre rozsiahly areál nachádzajúci sa hneď vedľa Národného múzea. Palác a jeho vstupné brány sú orientované smerom k sútoku riek Tonlé Sap a Mekong, teda na miesto známe aj ako Čaktomuk (štyri rieky, resp. štyri tváre). Táto poloha a orientácia boli zvolené symbolicky a majú odkazovať na Brahmu, ktorý má taktiež štyri tváre.

Čestná stráž pred kráľovským palácom v Phnom Penhu neberie svoju prácu tak vážne, ako jej kolegovia z Buckinghamského paláca

Čestná stráž pred kráľovským palácom v Phnom Penhu neberie svoju prácu tak vážne, ako jej kolegovia z Buckinghamského paláca

Kráľovský palác bol postavený v roku 1866, čo je zároveň rok, kedy sa Phnom Penh stal oficiálne hlavným mestom krajiny. Od tohto roku slúži tento palác ako oficiálna rezidencia kambodžskej kráľovskej rodiny, so 4-ročnou prestávkou zapríčinenou obdobím komunistickej krutovlády Červených Kmérov. Palác bol postupne rozširovaný najmä v prvej polovici 20. storočia a dnes tento areál obsahuje niekoľko desiatok budov a stavieb.

Celý palác je obkolesený obranným múrom a rozdelený na dve hlavné nádvoria. Hlavnou budovou prvého nádvoria je veľká Trónna sieň, celým názvom Preah Tineang Tevea Vinnichay Mohai Moha Prasat. Pôvodne slúžila pre vykonávanie oficiálnych povinností kráľa a jeho úradníkov, dnes sa tu konajú oficiálne a náboženské slávnosti súvisiace s kráľom, napríklad korunovácia alebo prijímanie kráľovských návštev. Trónna sieň bola postavená v roku 1917 a nachádzajú sa v nej tri tróny a zlaté busty všetkých kambodžských kráľov a kráľovien. V Trónnej sieni, rovnako ako ostatných budovách paláca, je bohužiaľ zakázané fotografovanie.

Trónna sieň Kráľovského paláca v Phnom Penhu

Trónna sieň Kráľovského paláca v Phnom Penhu

Ďalšou zaujímavou budovou na prvom nádvorí je Pavilón mesačného svitu (Moonlight Pavilion – Preah Thineang Chan Chhaya), ktorý je ako jediný vidieť i z vonkajšej strany múrov paláca, pretože stojí priamo pri nich, na okraji areálu. Pavilón slúži pre kráľovské bankety a pre príhovory kráľa k verejnosti. Pochádza z roku 1914 a v roku 2004 sa tu konal banket po korunovácii súčasného kráľa Sihamoniho.

Pavilón mesačného svitu (Moonlight Pavilion) v Kráľovskom paláci v Phnom Penhu

Pavilón mesačného svitu (Moonlight Pavilion) v Kráľovskom paláci v Phnom Penhu

Druhému nádvoriu dominuje tzv. Strieborná pagoda (Silver Pagoda – Preah Vihear Preah Keo Morakot), niekedy nazývaná i Chrám smaragdového Budhu (Temple of the Emerald Buddha – Wat Preah Keo). Ide o najhonosnejšiu stavbu celého paláca a jedno z najposvätnejších miest v meste. Prezývka Strieborná pagoda vychádza z faktu, že jej dlážka je pokrytá striebornými dlaždicami, ktorých je viac ako 5-tisíc. Dnes je však drvivá väčšina z nich pokrytá kobercami, ktoré ich chránia pred opotrebovaním návštevníkmi.

Aby toho nebolo málo, fasáda pagody je vykladaná talianskym mramorom a v jej vnútri sa nachádza zlatá socha Budhu v životnej veľkosti zdobená 9584 diamantmi. Najvzácnejším artefaktom (z náboženského hľadiska) v pagode je však tzv. Smaragdový Budha, ktorý je v skutočnosti vyrobený zo zeleného krištáľu a ktorého pôvod nie je presne známy.

Wat Preah Keo - Chrám smaragdového Budhu alebo aj Strieborná pagoda - najnavštevovanejšia budova Kráľovského paláca v Phnom Penhu

Wat Preah Keo – Chrám smaragdového Budhu alebo aj Strieborná pagoda – najnavštevovanejšia budova Kráľovského paláca v Phnom Penhu

V areáli kráľovského paláca sa nachádza viacero ďalších stavieb – menej významné budovy, stupy (náboženské veže), zvonice, socha prvého kráľa dynastie Norodom a samozrejme samotná kráľovská rezidencia. Tá pochopiteľne nie je prístupná verejnosti, rovnako ako pár ďalších menších budov. Kráľovský palác je veľmi zaujímavým komplexom, kde môžete vidieť tradičnú kambodžskú architektúru, takže spolu s Národným múzeom sa dá povedať, že ide o dve “must-see” pamiatky Phnom Penhu.

Wat Botum – keď sa z budhistického mnícha stane krvilačné monštrum

Kúsok na juh od Kráľovského paláca sa nachádza kláštorný komplex Wat Botum, celým názvom Wat Botum Vathey (Chrám lotosového kvetu). Pagoda chrámu bola založená už v roku 1442 a ide tak o jednu z najstarších pôvodných pagod mesta. Okolo pagody vyrástol celý kláštorný komplex s chrámami a ubytovaňami pre mníchov. Význam kláštora vzrástol po vybudovaní kráľovského paláca v jeho bezprostrednej blízkosti, vďaka čomu sa dostal do kráľovskej priazne a taktiež tu je pochovaných mnoho dôležitých osobností krajiny.

Stupy chrámu Wat Botum v Phnom Penhu

Stupy chrámu Wat Botum v Phnom Penhu

V rokoch 1934-35 tu ako budhistický mních študoval Saloth Sar, ktorý sa neskôr preslávil ako vodca Červených Kmérov pod menom Pol Pot.

Pokiaľ by vám bolo chrámov málo, môžete vyraziť na sever mesta, kde stojí chrám Wat Phnom, ktorý je údajne tým, ktorý tu kedysi založila starenka Penh. Táto pagoda je teda ešte staršia, než Wat Botum.

Promenády a parky

Jedným z francúzskych dedičstiev Phnom Penhu sú široké bulváry a promenády, ktoré mu dávajú ľahký punc európskej metropoly. Pred chrámom Wat Botum sa na juh od kráľovského paláca tiahne široké námestie Wat Botum Park, lemované bulvármi z oboch strán. Na námestí nájdete pár starých kolotočov, nádrž s fontánou a pamätník kambodžsko-vietnamského priateľstva.

Stánky s občerstvením vo Wat Botum Parku v Phnom Penhu

Stánky s občerstvením vo Wat Botum Parku v Phnom Penhu

Na juhu sa Wat Botum Park kríži s East Monument Park, čo je ďalšie široké námestie, ktorému v čele dominuje obrovský Monument nezávislosti a kúsok ďalej pred ním stojí socha kráľa Norodoma Sihanouka, považovaného za otca nezávislej Kambodže.

Obzvlášť Wat Botum Park je obľúbeným miestom, kde sa Kambodžania stretávajú alebo si vychádzajú len tak na prechádzku, prípadne si posedieť na večeru alebo menšiu maškrtu. Wat Botum Park sa totiž vždy večer zaplní rôznymi stánkami s jedlom a malými dobrotami, ktoré môžete ochutnať, pokiaľ radi skúšate exotické pokrmy.

Nábrežná promenáda pri sútoku Tonlé Sap a Mekongu v Phnom Penhu

Nábrežná promenáda pri sútoku Tonlé Sap a Mekongu v Phnom Penhu

Podobne i na promenádu pri sútoku riek Tonlé Sap a Mekong sa ľudia veľmi radi chodia prechádzať, ale takisto to tu ožíva hlavne večer. Je to samozrejme spôsobené tým, že cez deň je príliš teplo a Slnko príliš ostré, zatiaľ čo večer sú teploty príjemné a ochladzované tečúcimi riekami. Takisto na riečnej promenáde, ktorá má cez dva kilometre, sa nájdu predajcovia, ktorí ponúkajú rôzne pochúťky, vrátane čerstvého ovocia.

Tržnice a nakupovanie

Žiadna návšteva Phnom Penhu nemôže byť úplná bez návštevy miestnych tržníc. Kambodžania sú v nakupovaní konzervatívni a ani v hlavnom meste nenájdete veľa moderných nákupných centier, na aké sme zvyknutí u nás. Výnimku tvoria len Central Mall, Aeon Mall a Golden Soraya Mall, pričom zrejme len posledné dva menované by zniesli porovnanie s klasickým shopping mallom.

O to viac peňazí sa však premelie na miestnych trhoviskách, ktorých je naozaj veľa. Niektoré druhy tovarov majú všetky trhy spoločné (najmä oblečenie, topánky a suveníry), pre iné veci budete musieť zájsť na konkrétnu tržnicu.

Centrálna tržnica (Central Market - Psar Thmey) v Phnom Penhu - fejkové hodinky patria medzi žiadaný tovar... pokiaľ ste na vážkach, či ide naozaj o fejky, tak niektoré z vystavených modelov normálne stoja 20 tisíc EUR

Centrálna tržnica (Central Market – Psar Thmey) v Phnom Penhu – fejkové hodinky patria medzi žiadaný tovar… pokiaľ ste na vážkach, či ide naozaj o fejky, tak niektoré z vystavených modelov normálne stoja 20 tisíc EUR

Na konci vyššie spomínanej riečnej promenády sa hneď pri brehoch rieky Tonlé Sap nachádza vchod na tzv. Nočný trh (Night Market). Nočné tržnice sú v tejto časti Ázie veľmi populárne a často sa otvárajú vždy večer na ulici, ktorá sa zmení na pešiu zónu. V Phnom Penhu má však Nočný trh svoje vyhradené miesto a prvé stánky otvárajú ešte pred západom Slnka. Nočný trh by sa však mal správne volať večerný trh (oficiálne otvára od 17. do 23. hodiny) a nakúpite tu hlavne oblečenie a suveníry.

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu - o hlade tu rozhodne nezostanete, hlavným lákadlom je časť s jedlom

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu – o hlade tu rozhodne nezostanete, hlavným lákadlom je časť s jedlom

Najväčším ťahákom je však “food court” – veľká plocha trhu je pokrytá kobercami a obkolesená stánkami s jedlom. Jedla je tu naozaj na výber neuveriteľné množstvo a ochutnávanie špecialít z tohto Nočného trhu patrí medzi najlepšie zážitky v Phnom Penhu, takže rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť. Okrem iného si tu môžete dať výbornú kokosovú zmrzlinu priamo z orecha.

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu - hlavným lákadlom je časť s jedlom, kde je veľká časť rezervovaná pre koberce na zemi, kde si môžete kúpené jedlo hneď vychutnať

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu – hlavným lákadlom je časť s jedlom, kde je veľká časť rezervovaná pre koberce na zemi, kde si môžete kúpené jedlo hneď vychutnať

Hneď vedľa Nočného trhu sa nachádza Starý trh (Old Market), ktorý je oficiálne otvorený non-stop, ale večer je väčšina stánkov zatvorených – vtedy fungujú hlavne stánky v uličkách v okolí tržnice. V samotnej Starej tržnici nenájdete toľko príležitostí k zahnaniu hladu (i keď nejaké stánky sú samozrejme aj tu), ale zasa na rozdiel od Nočného trhu tu nájdete kopec stánkov so zeleninou a ovocím. Čím sa Starý trh líši od ostatných je veľké množstvo kaderníckych a kozmetických salónov, ktoré v iných tržniciach nenájdete.

Starý trh (Old Market) v Phnom Penhu - nachádza sa tu hneď niekoľko kaderníckych salónov

Starý trh (Old Market) v Phnom Penhu – nachádza sa tu hneď niekoľko kaderníckych salónov

Koncentráciu tržníc v tejto časti mesta dopĺňa hlavná tržnica, oficiálne Centrálna tržnica (Central Market – známy aj ako Psar Thmey). Centrálna tržnica je tvorená dvomi dlhými halami, ktoré sa navzájom krížia, pričom v ich priesečníku sa nachádzajú obchody so šperkami. Na tejto tržnici ako jedinej tak môžete zaplatiť i kartami, keďže sa tu predáva hlavne luxusnejší tovar. Aj preto tento trh trochu stráca punc autentickosti.

Centrálna tržnica (Central Market - Psar Thmey) v Phnom Penhu - fejkové hodinky patria medzi žiadaný tovar... pokiaľ ste na vážkach, či ide naozaj o fejky, tak niektoré z vystavených modelov normálne stoja 20 tisíc EUR

Centrálna tržnica (Central Market – Psar Thmey) v Phnom Penhu – fejkové hodinky patria medzi žiadaný tovar… pokiaľ ste na vážkach, či ide naozaj o fejky, tak niektoré z vystavených modelov normálne stoja 20 tisíc EUR

Okrajové časti Centrálnej tržnice sú však stále okupované prevažne stánkami s ovocím alebo s oblečením. Celkovo však ide o miesto, kam miestni obyvatelia tak často nechodia. Špecifickým tovarom, za ktorým sa sem chodí, sú už spomínané luxusnejšie doplnky a šperky, prípadne hodinky (ktoré sú zrejme fejkové).

Centrálna tržnica (Central Market - Psar Thmey) v Phnom Penhu

Centrálna tržnica (Central Market – Psar Thmey) v Phnom Penhu

Pokiaľ chcete nakúpiť lacnejšie, prípadne chcete vidieť, kam chodia nakupovať miestni obyvatelia, môžete vyraziť na tzv. Ruský trh (Russian Market). Táto tržnica leží mimo centra mesta a získala svoj názov vďaka Rusom, ktorí v tomto meste žili v 80-tych rokoch a trh si veľmi obľúbili. Na Ruskom trhu kúpite ovocie, zeleninu, oblečenie a topánky a samozrejme sa tu môžete najesť. A asi by to nebol správny ruský trh, keby sa tu nedali kúpiť falošné značkové hodinky a oblečenie. Na Ruský trh chodí nakupovať veľa miestnych a svojím spôsobom prebral funkciu tej “pravej” mestskej tržnice.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Kambodži.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Phnom Penh disponuje medzinárodným letiskom (PNH), ktoré prechádza modernizáciou a vyrástol tu nový terminál so všetkými službami, ktoré by človek na letisku očakával.

Do Phnom Penhu sa dá na jeden prestup dostať z nášho blízkeho okolia z Viedne i z Prahy. Z Viedne sem lietajú Austrian Airlines (prestup v Bangkoku), Thai Airways (Bangkok), EVA Air (Bangkok) a China Airlines (Tchaj-pej), z Prahy sa sem dostanete so spoločnosťami China Eastern (Šanghaj) alebo Korean Air (Soul).

Cena spiatočnej letenky sa pohybuje okolo 800 EUR v sezóne, pokiaľ natrafíte na nejakú akciu tak sa dajú zohnať i za 600 EUR (1/2017).

K dispozícii je taktiež množstvo letov z rôznych destinácií v juhovýchodnej Ázii s rôznymi spoločnosťami – v rámci Kambodže sú to domáce aerolinky Cambodia Angkor Air. Z nízkonákladoviek sú k dispozícii Air Asia (Bangkok a Kuala Lumpur), Bangkok Airways (Bangkok), Dragon Air (Hong Kong), Jetstar (Singapúr), Silk Air (Singapúr), Tiger Airways (Singapúr).

Výber z bankomatov na letisku je spoplatnený 5 USD v prípade, že vyberáte doláre. Kurzy v zmenárni na letisku nie sú veľmi dobré.

Z letiska sa dostanete taxíkom, tuk-tukom alebo autobusom. Ceny taxíkov a tuk-tukov z letiska sú fixné a stoja 12 USD za taxík a 7 USD za tuk-tuk (1/2017). Pokiaľ sa na túto cenu chcete dostať smerom na letisko, zrejme budete musieť zjednávať, keďže sa vás automaticky budú snažiť ako turistov obtiahnuť. Ak ste v zjednávaní naozaj dobrí, dostanete sa i na nižšiu cenu. Cesta je pomerne krátka a čas závisí od premávky – väčšinou sa však z centra na letisko (a naopak) dá dostať zhruba za polhodinu.

Pokiaľ máte obmedzený rozpočet, dá sa z letiska dostať i autobusom za 1500 KHR (1/2017). Autobusová stanica je asi 100 metrov od terminálu, autobusy však jazdia len do 20:30 (ráno začínajú o 5:30). Linka číslo 3 jazdí k Nočnému trhu, čo je relatívne blízko centra mesta (viď mapa). Cesta autobusom trvá asi 45 minút, ale v prípade hustej premávky je samozrejme autobus vždy v nevýhode oproti tuk-tuku, takže môže trvať ešte dlhšie.

Cesta medzi letiskom a Phnom Penhom je momentálne (1/2017) v rekoštrukcii, takže cesta tuk-tukom, obzvlášť v špičke, nie je veľmi príjemná a je veľmi prašná. Preto je lepšie voliť taxík, prípadne autobus, pokiaľ s tým máte problém.

Autobusom

Autobusová doprava v Kambodži je populárna a medzi hlavnými destináciami je k dispozícii dostatok spojení. Zo Siem Reapu (Angkor) do Phnom Penhu sa dá dostať za 5 až 6 hodín (minivan je rýchlejší než klasický autobus a väčšinou vás vyzdvihne v hoteli) a cena lístka je od 8 USD (minivan) do 15 USD (luxusný autobus). S trochou plánovania vopred sa dajú zohnať lístky i za 5 USD (1/2017).

Pre vyhľadávanie spojení i nákup lístkov môžete využiť stránky CamboTicket, ktoré sú overené a nemusíte sa báť podvodu. Tieto stránky agregujú autobusové spojenia všetkých dopravcov. Na týchto stránkach si môžete zakúpiť domáce i medzinárodné lístky, napríklad do/z Bangkoku alebo Vietnamu.

Druhou možnosťou je zakúpenie lístka priamo vo vašom hoteli, čo je služba, ktorú poskytujú všetky ubytovacie zariadenia. Väčšinou si k lístku pripočítajú províziu 1 dolár (2 doláre v prípade drahších lístkov), na oplátku sa však nemusíte o nič starať – poviete len, kam a zhruba kedy chcete cestovať a oni všetko obtelefonujú za vás. Navyše v prípade, že tú službu daná spoločnosť poskytuje, zariadia i to, že vás vyzdvihnú v hoteli. Toto väčšinou umožňujú spoločnosti, ktoré prevádzkujú minivany a nie autobusy.

Cesta minivanom je rýchlejšia, počítajte však s menším priestorom na batožinu, než tomu je v prípade autobusu, kde je na batožinu špeciálny priestor. Autobus je však samozrejme pohodlnejší, čo je pri dlhších cestách výhoda. Nenechávajte však v batožine nič hodnotné.

Autobusy i minivany robia často po ceste prestávky, väčšinou aspoň jednu dlhšiu na jedlo.

V Phnom Penhu sa bohužiaľ nenachádza jednotný autobusový terminál všetkých spoločností a každá spoločnosť vás väčšinou vysadí pred svojím sídlom. Niektoré spoločnosti sídlia na ulici 51 (Pasteur St.), iné používajú niektorý z terminálov – jeden je pri Centrálnej tržnici, ďalší potom pri Nočnej tržnici. Tak či onak, všetky autobusy končia cestu v centre alebo blízko neho.

Vlakom

Phnom Penh má železničnú stanicu, ale vlakových spojení je k dispozícii minimum.

Loďou

Lodné spojenie je k dispozícii napríklad do Siem Reapu (Angkor), ale je výrazne drahšou alternatívou k autobusom (35 USD), pričom trvanie cesty je prakticky rovnaké, aj keď zážitok je scénickejší.

Medzinárodné spojenie je k dispozícii do vietnamského Chau Doc v delte Mekongu.


Koľko to stojí?

Na niektorých miestach sú možné dva druhy vstupného – bez audiosprievodcu a s audiosprievodcom. V takom prípade majú v pokladniach často vystavenú len cenu s audiosprievodcom, aby od turistov zinkasovali viac peňazí. Pokiaľ chcete lístok bez audiosprievodcu, musíte sa naň explicitne spýtať pokladníčky, ktorá vám s kyslou grimasou musí lacnejší lístok predať.

Vstupné (platné k 1/2017):

  • Národné múzeum – 5 USD alebo 20-tisíc KHR, otvorené 8:00 – 17:00.
  • Kráľovský palác – 10 USD alebo 40-tisíc KHR, otvorený 7:30 – 11:00 a 14:00 – 17:00.
  • Chrám Wat Botum – zadarmo, otvorený stále.
  • Chrám Wat Phnom – 1 USD alebo 4-tisíc KHR, otvorený 8:00 – 18:00.

Kedy sem cestovať?

Teploty sú v Phnom Penhu celoročne vysoké a pohybujú sa okolo 30 stupňov a viac. Čo sa však počas roka mení je objem zrážok – obdobie sucha trvá od novembra do apríla, takže toto je najlepším obdobím pre cestu sem. Obdobie dažďov (máj – október) vrcholí v septembri.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Centrum Phnom Penhu sa najlepšie objavuje pešo. Všetky miesta popísané v tomto článku sa nachádzajú v navzájom dochádzkovej vzdialenosti, s výnimkou Ruského trhu, ktorý je pomerne ďaleko a zrejme budete musieť pre jeho návštevu zvoliť nejaký dopravný prostriedok.

Nedostatkom pešej chôdze v uliciach Phnom Penhu je fakt, že chodníky síce existujú, ale sú kompletne zablokované a používané ako parkoviská, sklady či dokonca reštaurácie. Preto budete nútení väčšinu času kráčať po vozovke, čo je samozrejme nebezpečné. Prechádzať cez cestu môže byť občas výzva a ideálne je prechádzať tam, kde sú prechody so semaforom (ale aj tak treba byť opatrný).

MHD

Mestská hromadná doprava bola v Phnom Penhu zavedená relatívne nedávno a podľa toho to aj tak vyzerá. Momentálne je obsluhovaná tromi autobusovými linkami, na ktorých jazdia nové klimatizované autobusy. Autobusy premávajú len cez deň, teda od 5:30 do 20:30 a sú dosť pomalé, keďže linky majú veľa zastávok. Intervaly sú medzi 10 až 15 minútami.

Lístok stojí 1500 KHR (1/2017) bez ohľadu na to, koľko zastávok cestujete. Je to prakticky zadarmo a reflektuje to fakt, že MHD je určená hlavne domácim obyvateľom.

Bohužiaľ cesta sa dosť ťažko plánuje, keďže žiadna aplikácia, ktorá by vám ukázala ako sa dostať z bodu A do bodu B, neexistuje. Jediné, čo je na internete k dispzícii, je Wiki stránka MHD, kde zistíte približné trasy jednotlivých liniek. Preto sa pri používaní autobusov budete zrejme musieť spoľahnúť na pomoc domácich, ale tí sa vás zrejme od tohoto druhu cestovania budú snažiť odradiť (keďže si myslia, že je pre turistov príliš komplikovaná).

Tuk-tukom

Zrejme najobľúbenejším spôsobom motorizovanej dopravy v meste je tuk-tuk. Malé motorky vybavené sedadlami pre 2-4 pasažierov sú veľmi agilné a vedia sa prepchať cez hustú dopravu takmer rovnako šikovne ako motorky, ale zároveň poskytujú dostatok komfortu takmer na úrovni auta. Ide o tradičný dopravný prostriedok v tejto časti Ázie.

Tuk-tukári vás budú otravovať a ponúkať odvoz takmer všade a hlavne pri väčších turistických pamiatkach a tržniciach sa ich budete mať problém zbaviť. Pokiaľ sa rozhodnete ich služby využiť, rozhodne zjednávajte cenu, keďže samozrejme tá prvá ponúknutá môže byť aj dvojnásobná oproti tomu, čo sú ochotní v skutočnosti akceptovať.

Cesta tuk-tukom stojí zhruba 2-4 doláre, podľa vzdialenosti. Napríklad cesta z centra alebo Centrálnej tržnice na Ruský trh (čo je prakticky cez celé mesto) vyjde na zhruba 3 doláre (alebo 12-tisíc KHR) podľa toho, ako dobre viete zjednávať (1/2017).

Tuk-tuk sa dá najať i na pol alebo na celý deň, pokiaľ to preferujete (nie je to však úplne nutné a trochu vás to obmedzí, keďže tuk-tukár sa bude samozrejme snažiť vás zbaviť čím skôr a zinkasovať výplatu). Celodenný prenájom tuk-tuku so šoférom vyjde na 20-25 USD (1/2017).

Na motorke

Prenajať si motorku je možné v Phnom Penhu na viacerých miestach a na celý deň si ju môžete požičať za 6-8 dolárov za deň (1/2017). Doprava v meste je vcelku chaotická, ale dá sa zvládnuť, pokiaľ máte nejake skúsenosti v jazde na motorke. Nezabudnite však na helmu, pretože počet nehôd je vysoký. Takisto treba počítať s tým, že ak vás zastaví polícia, vypýta si nejaký ten príspevok ako “pokutu” (1-2 doláre).

Na motorke so šoférom

Pokiaľ nemáte batožinu a máte dosť odvahy, môžete využiť tzv. moto-taxi. Jednoducho ide o šoféra, ktorého si môžete najať i s motorkou, na ktorej vás odvezie, kam potrebujete. Ceny za takýto spôsob dopravy sa pohybujú samozrejme nižšie, než za tuk-tuk – dá sa dostať aj na polovičnú cenu oproti tuk-tuku, takže trasa medzii Centrálnou tržnicou a Ruským trhom sa dá absolvovať za 1,50 USD (alebo 6000 KHR), pokiaľ pôjde len o 1 osobu (1/2017). Niektorí motorkári sú ochotní zobrať na motorku aj dvoch ľudí. Prilbu však zrejme nedostanete, takže je tu riziko pokuty a taktiež nehody.

Taxíkom

Taxíky sú k dispozícii v centre a na turistických miestach a nemajú taxametre (resp. ich nepoužívajú). Cenu si preto musíte dohodnúť vopred a pokiaľ neviete, aká je štandardná sadzba pre vašu trasu, je dobré si to najprv zistiť v hoteli. Vo všeobecnosti by cesta kdekoľvek po meste taxíkom nemala stáť viac ako 5-6 dolárov (1/2017).


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie je pri cestách po Kambodži tou príjemnejšou položkou rozpočtu, pretože konkurencia tu funguje a ceny sú veľmi priaznivé i v Phnom Penhu.

Samostatná izba pre dve osoby v základnom hoteli s vlastnou kúpeľňou sa dá zohnať už za 7 EUR (1/2017). Dávajte pozor na to, že väčšina lacnejších hotelov ponúka izby s cenami bez klimatizácie (a v takom prípade väčšinou netečie ani teplá voda). Za klimatizáciu sa doplácajú 1-3 doláre za noc, takže záleží na vás, či to zvládnete v tom teple alebo nie. Väčšinou sa dá rozhodnúť až na mieste, takže si môžete objednať izbu bez klimatizácie a doplatiť si ju dodatočne na mieste, ak sa vám bude zdať príliš teplo.

Pokiaľ sa uskromníte a stačí vám posteľ na ubytovni, môžete zohnať ešte lacnejšie ubytovanie.

Čo sa týka lokality, je dobré sa ubytovať v blízkosti centra, pretože inak budete musieť stále riešiť dopravu a dohadovať sa na cene s tuk-tukármi či motorkármi. Veľa hotelov a hostelov sa nachádza na ulici Ly Yoat Lay St, odkiaľ to je len na skok od Národného múzea, Kráľovského paláca alebo tržníc a riečnej promenády.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) veľmi neušetríte, vzhľadom k tomu, že ceny hotelov sú veľmi nízke. AirBnB tak má zmysel voliť len v prípade, že chcete lepšie ubytovanie (a nie za každú cenu najlacnejšie), prípadne chcete bývať u niekoho miestneho.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie