Arménsko

Jerevan – domov najslávnejšieho rádia na svete

0
Pamätník arménskej genocídy

Jerevan bol jednou z mojich úplne prvých cestovateľských destinácií a zahraničných ciest a úplne prvou cestou za hranice, na ktorú som sa vybral sám. Cestu som podnikol v septembri roku 2008 s úplne čerstvo vydaným pasom, na ktorý za tú dobu siahlo asi viac ľudí, ako na priemernú amsterdamskú prostitútku. Najnovšími správami, ktoré som sledoval v hoteli v centre Jerevanu bol pád banky Lehman Brothers, ktorý odštartoval celosvetovú ekonomickú krízu a v urýchľovači v Ženeve sa preleteli prvé protóny.

Hlavné mesto Arménska leží na dohľad od bájneho vrchu Ararat, na ktorom kedysi mala pristáť Noemova archa. Tento vrch je národným symbolom Arméncov a všetci k nemu s úctou a bázňou vzhliadajú. Bohužiaľ, tento vrch, ktorý dlhé storočia bol súčasťou ich krajiny, im dnes už nepatrí, pretože im ho pred 100 rokmi zabrali Turci a odvtedy musia Arménci prehltnúť horký fakt, že ich národný symbol im už nepatrí, aj keď ho môžu každý deň spoza uzavretých hraníc vidieť.

Jerevan je jedným z najstarších permanentne obývaných miest na svete – archeologické nálezy potvrdili, že mesto existovalo už pred 6000 rokmi. Arménsko má zároveň niekoľko ďalších primátov – bolo prvou krajinou, ktorá prijala kresťanstvo ako štátne náboženstvo a taktiež tu boli vykopané ruiny najstaršej vinárne na svete (aj keď primát v pestovaní révy a výrobe vína si nárokuje viacero krajín).

Otázka na rádio Jerevan: “Je Jerevan najkrajším mestom na svete?”

Odpoveď z rádia Jerevan: “Áno, Jerevan je najkrajším mestom na svete.”

Otázka na rádio Jerevan: “A čo by sa stalo, keby na Jerevan spadla atómová bomba?”

Odpoveď z rádia Jerevan (po chvíľke mlčania): “Ale aj Tbilisi je veľmi pekné mesto.”

Sovietska architektúra

Keď sa Arménsko stalo súčasťou Sovietskeho zväzu, šlo o pomerne zaostalú kaukazskú republiku, pre ktorú začlenenie do novovzniknutej veľmoci zrejme pomohlo. Sovieti v Jerevani začali budovať typické sovietske mesto, ktorých v oblasti Kaukazu ale i Strednej Ázie vzniklo viacero – typické široké bulváry a veľké betónové budovy sú dnes centrom mesta a výkladnou skriňou sovietskej architektúry. Námestie republiky je takýmito budovami obkolesené a v jeho strede je veľká fontána, ktorá v noci láka návštevníkov i domácich na farebné hudobné predstavenia. Ulice v okolí námestia sa budujú i dnes, ale sovietsky štýl sa stále dodržiava.

Arménsko je stále značne chudobná krajina, v podstate najchudobnejšou v regióne v porovnaní so všetkými svojimi susedmi. Vidieť to i v Jerevane, kde stačí len pár krokov z honosného námestia a dostanete sa do ulíc, kde sú domy ošarpané a rozbité.

Sovietska doprava

Ekonomický stav krajiny sa odráža i v doprave a dopravných prostriedkoch. Vozový park je značne zastaralý a to isté platí aj o hromadnej doprave. Jazdí tu staré sovietske metro (ktoré kedysi jazdilo aj v Prahe), staré minivany ako maršrutky alebo staré autobusy – tie sa ale nájdu i nesovietske, viď jeden z obrázkov.

Cicernakaberd

Cicernakaberd (angl. transkripcia aj Tsitsernakaberd) je park ležiaci hneď vedľa centrálnej časti Jerevanu, oddelený od centra riečkou Hrazdan. Park sa rozprestiera na kopci rovnakého mena a preto je z neho dobrý výhľad na Jerevan. Na úpätí kopca sa nachádza Športovo-koncertný komplex Karena Demirtčiana, ktorý vyzerá trochu ako nejaká mimozemská loď, ktorá tu pristála. Na vrchole kopca zasa stojí Múzeum arménskej genocídy a Memoriál arménskej genocídy, ktoré pripomínajú vyššie spomínanú smutnú udalosť spáchanú Turkami pred 100 rokmi.

Opera

Jednou z najznámejších budov v celom meste je zrejme Arménske operné divadlo, ktoré je obkolesené z jednej strany Francúzskym námestím a z druhej Námestím slobody. Budova Opery bola postavená v roku 1933 a je prominentným spoločenským centrom celej krajiny. Pred budovou sedí socha Arama Chačaturiana, slávneho arménskeho dirigenta a skladateľa z čias sovietskej éry, po ktorom je pomenovaná koncertná sála v Opere.

Kaskáda

Priamo oproti Opere sa týči ďalší vrch, ktorý poskytuje výborný výhľad na mesto a v prípade dobrých podmienok i na zasnežený Ararat v diaľke. Na kopci sa nachádza Kaskáda – stavba, ktorej význam mi zostáva dodnes trochu utajený. Postavili ju už 70-tych rokoch 20. storočia a v podstate ide o obrovské schodisko s viacstupňovými terasami. Komu sa nebude chcieť v úpeku šliapať po schodoch, môže využiť eskalátory, ktoré sa nachádzajú v jeho útrobách.

Park víťazstva a Matka Arménia

Kaskáda sa dá využiť ako schodisko k vstupu do Parku víťazstva, ktorý zároveň hosťuje zábavný park s kolotočmi. Nachádza sa tu i horiaci večný oheň a za ním obrovská socha Matky Arménie, ktorá má stelesňovať Arménsko a nahradila tu pôvodne stojacu obrovskú sochu Stalina. Okolo monumentu stoja rôzne kúsky sovietskej vojenskej techniky, ktoré zrejme majú slúžiť ako také menšie vojenské múzeum.

Náboženstvo

Ako som už spomínal, Arménsko je hrdé na to, že sa stalou prvou krajinou na svete, ktorá adoptovala kresťanstvo ako štátne náboženstvo. Dôsledkom tohto faktu je, že tu stojí veľké množstvo kostolov,  z ktorých niektoré sú veľmi staré, resp. jedny z najstarších na svete. V Arménsku taktiež stojí katedrála, ktorá je považovaná za najstaršiu katedrálu na svete. Jerevan v tej dobre ešte nebol hlavným mestom Arménska (tým sa stal až po 1. svetovej vojne), takže nebol tak významným mestom, ale i tu sa nájde pár pomerne starých kúskov. Zároveň tu stojí hlavný chrám Arménskej apoštolskej cirkvi, Katedrála sv. Gregora Osvietiteľa, pomenovaná podľa evanjelizátora, ktorý priniesol do Arménska kresťanskú vieru. Ide o najväčší kostol v celom regióne a bol dokončený v roku 2001 pri príležitosti 1700. výročia prijatia kresťanstva v Arménsku – symbolicky zároveň disponuje kapacitou pre 1700 veriacich.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Arménsku.


Ako sa sem dostať?

Hlavné medzinárodné letisko Zvartnots sa nachádza neďaleko Jerevanu. Letecké spojenie sem zabezpečuje viacero európskych spoločností, vrátane priamych letov z Viedne (Austrian) a Varšavy (LOT). K dispozícii by malo byť od roku 2016 i priame letecké spojenie z Prahy (ČSA).

Bohužiaľ, momentálne nie sú dostupné žiadne nízkonákladové lety z nášho okolia do Arménska. Najlacnejšou alternatívou sú zrejme lety s prestupom v Kyjeva s Ukrajinskými aerolinkami alebo v Moskve s Aeroflotom. Ešte lacnejšou môže byť alternatíva letu z Poľska (Katovíc) alebo Budapešte do Kutaisi v Gruzínsku a odtiaľ prechod do Arménska.

Z letiska je možné sa dostať len taxíkom, ktoré sú však pomerne lacné – je ale treba zjednávať cenu. Do Jerevanu sa dá cesta zohnať v prepočte za 10 Eur za taxík.

K dispozícii je medzinárodné vlakové spojenie s gruzínskou metropolou Tbilisi. Nočný vlak jazdí každý druhý deň.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu je jar a jeseň. V lete a zime tu teploty dosahujú pomerne extrémnych hodnôt.


Ako sa tu pohybovať?

Jerevan je pomerne malé mesto a veľmi pohodlne sa dá preskúmať pešo.

MHD pozostáva z metra, autobusov, trolejbusov a maršrutiek. Ceny MHD dopravy sú prakticky zanedbateľné.

Pre dlhšie presuny je metro výboným a jednoduchým prostriedkom. Použiť autobusy a maršrutky je trošku zložitejšie, musíte si najprv od niekoho zistiť, ktoré číslo vás dovezie tam, kam potrebujete.

Doprava taxíkmi je taktiež dobrou a lacnou alternatívou (je treba zjednávať).


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Jerevane je vcelku lacné a nie je problém ho nájsť cez štandardné vyhľadávače.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie