Tipy na cestovanie

Top 10 destinácií na rok 2016 podľa Lonely Planet

0
Lonely Planet - Best in Travel 2016

Cestovateľský server Lonely Planet vydal tradičný zoznam najlepších cestovateľských destinácií na nasledujúci rok. Takéto zoznamy sú samozrejme vždy veľmi subjektívnou záležitosťou a každý by dokázal urobiť svoj vlastný, ale pre krajiny / destinácie je účasť v zozname Lonely Planet považovaná za určitú prestíž (Slovensko sa dostalo na zoznam pre rok 2013).

Poďme sa teda pozrieť, ktoré destinácie nám Lonely Planet odporúča navštíviť v nadchádzajúcom roku 2016.

1. Botswana

Ako “Top Country” pre rok 2016 bola označená Botswana, vnútrozemská krajina ležiaca na sever od Juhoafrickej Republiky. LP oceňuje politickú stabilitu miestneho demokratického systému, nízku mieru korupcie. Ako hlavné atrakcie odporúča divočinu bohatú na zvieratá, ideálnu pre safari. Odporúča taktiež ďalšie aktivity v prírode, najmä v oblasti delty Okavango, ktorá sa stala 1000. položkou zoznamu UNESCO.

Dievča v Botswane (Zdroj: Wikipedia)

Dievča v Botswane (Zdroj: Wikipedia)

2. Japonsko

Krajinu vychádzajúceho Slnka a dejisko letnej olympiády v roku 2020 zvolilo LP najmä vďaka jeho moderným mestám a technológiám, ale i malebnému vidieku a dedinkám krčiacim sa na úpätí hôr. Odporúča navštíviť drevené chrámy, rybí trh Tsukiji alebo prejsť trek Kumano Kodo. A ako kuriozitu ponúka tzv. “animal café”, teda možnosť dať si svoj obľúbený nápoj s tučniakom, korytnačkou, sovou, kozou alebo rôznymi ďalšími zvieratkami. (V Prahe tieto kaviarne a reštaurácie existujú už dávno, ale doteraz som mal vždy “šťastie” len na psa.) V Japonsku sa vraj viac papiera použije na výrobu komiksov, než na výrobu toaletného papiera. A tiež je tu tak málo detí, že sa predá viac plienok pre dospelých, než pre deti.

Budhistický chrám Kinkaku-ji (Zdroj: Wikipedia)

Budhistický chrám Kinkaku-ji (Zdroj: Wikipedia)

3. USA

Spojené štáty si LP do zoznamu vybralo ako ideálnu destináciu pre road tripy, teda dlhšie výlety autom. Krajina je obrovská a cestovanie autom po jej opustených končinách môže byť naozaj výborný zážitok, ale treba úprimne povedať, že v USA človek často ani nemá inú možnosť, keďže Američania nie sú veľkými fanúšikmi hromadnej dopravy. LP ako hlavnú devízu krajiny označuje množstvo národných parkov, v ktorých príroda vraj predčí Tolkienovu predstavivosť. Trochu trúfalé tvrdenie, ale príroda v USA je naozaj úžasná.

Vodopád Yosemite Fall

Vodopád Yosemite Fall

4. Palau

Malé súostrovie v Mikronézii zaujalo LP jedným z najbohatších podmorských životov na svete. Ide o raj potápačov a sú tu objavované stále nové a nové morské živočíšne druhy, čo ostrovom vyslúžilo zápis na zoznam UNESCO. Palau si v poslednej dobe vyslúžilo trochu status “čínskeho Chorvátska” a miestna vláda sa preto trochu snaží bojovať s prdukým nárastom počtu čínskych turistov. Ako kuriozitu ponúka LP lagúnu Jellyfish Lake, teda jazero medúz. Môžete tu šnorchlovať a sledovať milióny zlatých medúz (neškodných, nepŕhlivých) ako každý deň driftujú cez jazero z východu na západ. Zároveň LP upozorňuje na to, že Palau je koralovým súostrovím a je ohrozené stúpajúcou hladinou mora. Takže šup rýchlo sem skôr, než krajina zmizne pod hladinou Pacifiku.

Palau (Zdroj: Wikipedia)

Palau (Zdroj: Wikipedia)

5. Lotyšsko

Prvý európsky zástupca v zozname je z Pobaltia. LP vybralo Lotyšsko vďaka množstvu hradov, zámkov a panstiev, ktoré ležia v miestnych borovicových lesoch. Oceňuje taktiež miestnu kuchyňu a samozrejme hlavné mesto Riga, plné zaujímavej architektúry najmä z obdobia štýlu Art Nouveau. Ako zážitok je odporúčaná miestna sauna v kombinácii s bičovaním brezovými vetvičkami. Ako zaujímavé fakty uvádza, že vianočný stromček pochádza z Rigy alebo že skutočný Krokodíl Dundee bol Lotyš, ktorý odišiel žiť do Austrálie.

Dom Čiernohlavcov v Rige

Dom Čiernohlavcov v Rige

6. Austrália

LP zaradilo na zoznam Austráliu kvôli jej ešte stále značne divokej a nedotknutej prírode, ktorej jednoznačne kraľujú Veľký bariérový útes, krvavo červené skalisko Uluru, džungľa národného parku Kakadu alebo tasmánska divočina. Ako malé plus uvádza oslabenie domácej meny, vďaka ktorej má byť nasledujúci rok z ekonomického hľadiska ideálnym obdobím pre návštevu tejto krajiny – aj keď pre našinca to asi nebude až tak veľmi presvedčivý argument. Ako aktuálny trend uvádza obľúbené food vany, teda možnosť zakúpiť si jedlo z rôznych dodávok, ktoré konkurujú fast foodom.

Koaly v rezervácii Lone Pine

Koaly v rezervácii Lone Pine

7. Poľsko

Naši severní susedia sa do zoznamu dostali najmä vďaka kultúrnym akciám chystaným na budúci rok. Zmieňuje najmä mestá Vroclav, ktoré bude európskym mestom kultúry 2016 a Krakov, ktoré bude zasa hosťovať Medzinárodný deň mládeže, katolícku udalosť celosvetového významu, kde sa tradične pápež stretne s mladými z celého sveta. Vzhľadom k vysokému percentu katolíkov v Poľsku (a zrejme i na Slovensku) sa očakáva naozaj rekordná masová akcia. Zmieňuje zároveň miesta zo zoznamu UNESCO – Soľná baňa Wieliczka alebo Bielovežský les. Ako kuriozitu uvádza vysokú mieru miestnej obľuby metalovej hudby.

Pohľad na Piesočný ostrov vo Wroclawi

Pohľad na Katedrálny ostrov vo Vroclavi

8. Uruguaj

LP oceňuje Uruguaj ako oázu pokoja a bezpečia v Južnej Amerike vtlačenú medzi Brazíliu a Argentínu. Montevideo je podľa nich najbezpečnejším hlavným mestom na kontinente a oceňuje jeho príjemnú atmosféru a zaujímavú architektúru, ktorá je ešte krajšia v Colonii del Sacramento, zapísanej do zoznamu UNESCO. Odporúča sa ochutnať miestne barbecue asado. Ako zaujímavosti uvádza LP tzv. Deň gnocchi, keď 29. každý mesiac je deň, keď väčšina reštaurácií ponúka gnocchi, alebo fakt, že je tu legálna marihuana.

Montevideo (Zdroj: Wikipedia)

Montevideo (Zdroj: Wikipedia)

9. Grónsko

Krajina s najnižšou hustotou osídlenia a 80% pokrývkou ľadu bola zvolená LP do zoznamu kvôli organizácii Arktických zimných hier v budúcom roku. Na Hrách budú niektoré veľmi bizarné disciplíny. Okrem toho sa chystá i kultúrny festival spevu, tanca a jedla. Ako zážitok odporúča LP samozrejme sledovanie polárnej žiary alebo výlety na miestne ľadovce, či už snežným skútrom alebo psím záprahom. Spomedzi lokálnych zaujímavostí uvádza veľké zásoby rádioaktívnych surovín alebo fakt, že zrejme z Grónska pochádzal ľadovec, ktorý potopil Titanic – rástol tu zo snehovej vločky na kus ľadu 15 tisíc rokov.

Nuuk - Hlavné mesto Grónska (Zdroj: Wikipedia)

Nuuk – Hlavné mesto Grónska (Zdroj: Wikipedia)

10. Fidži

Poslednou položkou zoznamu je Fidži, ktoré LP vybralo najmä kvôli prírodným krásam a teplému podnebiu. Fidžské ostrovy sú typickým tropickým rajom so zlatými plážami lemovanými palmami a azúrovo modrým morom. Fidži je taktiež rajom pre potápačov a iné vodné športy, ale i pre šnorchlovanie. LP oceňuje množstvo kultúrnych tradícii, vrátane miestnej (gitarovej) hudby alebo chodenia po žeravých uhlíkoch.

Pláž Coconut Beach na Fidži

Pláž Coconut Beach na Fidži


Inšpiruje vás tento zoznam? Alebo by ste zvolili úplne iné destinácie?

Zdroj: http://www.lonelyplanet.com/best-in-travel/countries/

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie