Arménsko

Arménsko je jednou z kaukazských republík, ktoré vznikli po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Arménsko je malá krajina, počtom obyvateľov i rozlohou len trošku presahuje polovicu Slovenska.

Arménsko je veľmi hrdé na svoju históriu, keď sa stalo v roku 301 prvou kresťanskou krajinou na svete, takmer o storočie skôr, než Rímska ríša.

Arménsko má historicky veľmi dobré styky so susedným Iránom, keďže bolo dlhé roky súčasťou Perzskej ríše a arménski kresťania sa v Iráne vždy tešili dobrému zaobchádzaniu (arménska katedrála v Isfaháne stojí prakticky v centre mesta). Napriek kultúrnym i náboženským odlišnostiam, Irán napríklad podporil Arménsko v konflikte s moslimským Azerbajdžanom.

Naopak s ďalšími susedmi Arménsko tak dobré vzťahy nemá. S Tureckom a Azerbajdžanom dokonca nemá žiadne diplomatické styky. Počas vojnového konfliktu totiž Arménsko zabralo Náhorný Karabach, ktorý si nárokuje Azerbajdžan (aj keď prevažná väčšina obyvateľstva je arménska). Oblasť je dôležitá z kultúrneho a historického hľadiska a stojí tu mnoho starých kláštorov. Z tohto dôvodu pokiaľ navštívite Náhordna Karabach a Azerbajdžanci na to nejak príde, nemáte už šancu získať víza do Azerbajdžanu. Arménci naopak samozrejme s azerbajdžanskými vízami v pase problém nemajú.

Presne opačná situácia je medzi Arménskom a Tureckom. Turci pred sto rokmi (1915-1917) zabrali územie okolo vrchu Ararat (kde pristála Noemova archa), ktoré je pre Arméncov veľmi dôležité a považujú tento vrch za svoj národný symbol. Čo je horšie, Turci tu spáchali otrasnú etnickú čistku, keď vyvraždili 1.5 milióna Arméncov. Tento akt býva označovaný za prvú genocídu 20. storočia. Z tohto dôvodu i po 100 rokoch sú vzťahy medzi krajinami na bode mrazu (resp. prakticky neexistujú) a hranice medzi nimi sú uzatvorené.

Arménci sú veľmi priateľskí a srdeční ľudia a turistov vždy zdravia a snažia sa im vždy pomôcť, keď majú pocit, že ich vidia v problémoch. Výborná a lacná je taktiež miestna kuchyňa, takže návšteva krajiny je pre turistu veľmi príjemným zážitkom.

Viac ako tretina všetkých obyvateľov krajiny žije v jej hlavnom meste, Jerevane.

Arménci rozprávajú arménsky a arménčina má vlastnú abecedu, ktorá trošku komplikuje čítanie nápisov. Nájsť anglicky hovoriaceho človeka je vcelku problém, ľahšie sa tu dohovoríte rusky, keďže arménsko bolo dlho súčasťou Sovietskeho zväzu a stále má dobré styky s Ruskom. Veľa nápisov je často okrem arménčiny i v ruštine (azbuke).


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú žiadne víza pre pobyt v Arménsku do dĺžky až 180 dní v rámci 1 roka.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko Zvartnots sa nachádza neďaleko hlavného mesta Jerevan. Letecké spojenie sem zabezpečuje viacero európskych spoločností, vrátane priamych letov z Viedne (Austrian) a Varšavy (LOT). K dispozícii by malo byť od roku 2016 i priame letecké spojenie z Prahy (ČSA).

Bohužiaľ, momentálne nie sú dostupné žiadne nízkonákladové lety z nášho okolia do Arménska. Najlacnejšou alternatívou sú zrejme lety s prestupom v Kyjeva s Ukrajinskými aerolinkami alebo v Moskve s Aeroflotom. Ešte lacnejšou môže byť alternatíva letu z Poľska (Katovíc) alebo Budapešte do Kutaisi v Gruzínsku a odtiaľ prechod do Arménska.

Z letiska je možné sa dostať len taxíkom, ktoré sú však pomerne lacné – je však treba zjednávať cenu. Do Jerevanu sa dá cesta zohnať v prepočte za 10 Eur za taxík.

Vlakom

K dispozícii je medzinárodné vlakové spojenie s gruzínskou metropolou Tbilisi. Nočný vlak jazdí každý druhý deň.

Autobusom

Autobusom sa dá (vcelku draho) dostať do Arménska z Iránu (z Teheránu a Tabrízu). Maršrutkami sa dá do Arménska dostať z Iránu i Gruzínska, ale nejde o veľmi pohodlnú cestu.

Autom

Hranice sú pre pozemnú dopravu otvorené s obomi neznepriatelenými krajinami, teda Iránom a Gruzínskom. Z týchto krajín sa tak môžete do Arménska dostať i vlastným autom.


Ako tu cestovať?

Arménsko je pomerne malá krajina a najjednoduchším spôsbom cestovania sú maršrutky, teda zdieľané minivany a mikrobusy. Maršrutkou sa dostanete prakticky kdekoľvek a za viac než priaznivú cenu. Menším problémom môže byť rozmernejšia batožina, keďže na túto maršrutky zväčša nemajú úložný priestor.

Pre výlety do okolia miest sú dobré aj taxíky, ktoré sú taktiež pomerne lacné, najmä pokiaľ sa o náklady delíte viacerí. To isté platí o cestách v rámci jedného mesta.

Ďalšou možnosťou je prenájom auta, nie je to však nič pre nervóznych alebo neskúsených šoférov – štýl jazdy je pomerne agresívny a dopravné predpisy, ako aj cestné pruhy, majú skôr orientačný charakter. Na druhú stranu predstavuje najefektívnejší spôsob dopravy, umožňujúci maximalizovať množstvo navštívených miest za obmedzený čas. Ceny benzínu sa pohybujú minimálne o tretinu nižšie, než u nás.

Veľmi dobrým spôsobom pre spoznanie Arménska môžu byť organizované zájazdy. Môžete zostať v Jerevane a z neho podnikať jednodenné i viacdenné výlety do celej krajiny. Ceny takýchto výletov bývajú veľmi priaznivé, stačí obehnúť pár cestovných agentúr, ktorých sú v Jerevane mraky (väčšinou sa stačí spýtať v hoteli).


Kedy sem cestovať?

Arménsko, podobne ako ostatné kaukazské štáty, poskytuje ideálnu možnosť pre predĺženie si leta, pretože podnebie je tu teplejšie ako u nás. Preto sú najlepšími obdobiami pre jeho návštevu jar a jeseň. Letá bývajú značne horúce, zima je ideálna na návštevu v prípade záujmu o lyžovačku.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Jerevan – hlavné mesto krajiny, preslávené otázkami na lokálne rádio, ale i koňakom (blog o Jerevane tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Arménsku je dostupné v dostatočnom množstve a dá sa zohnať veľmi lacno.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Arménskou menou je dram (AMD).

Zmenární i bankomatov je k dispozícii dostatok. Platby kartami sú rozšírené už pomenej, mimo Jerevanu je lepšie mať hotovosť. Okrem dramov domáci vďačne prijmú i doláre alebo eurá, aj keď technicky to nie je povolené.

Výmenné kurzy na letiskách bývajú veľmi nevýhodné, je lepšie peniaze vymeniť až v meste a na letisku len malý obnos pre nutné výdavky (taxík), prípadne použiť bankomat.

Arménsko nie je destináciou náročnou na rozpočet a ceny služieb (ubytovanie, reštaurácie, doprava) sú tu nižšie ako u nás, takže sa tu dá dobre prežiť i s relatívne obmedzenými financiami.

Najobľúbenejším suvenírom z Arménska je lokálny koňak, na ktorý sú domáci veľmi hrdí a ktorý sa exportuje do celého sveta. Najznámejšou značkou je Ararat.

Najnovšie komentáre

Kategórie