Guadeloupe je názov pre skupinu ostrovov v Karibiku, ktoré spoločne tvoria zámorský región Francúzska. Hlavné ostrovy Grande-Terre a Basse-Terre ležia k sebe tak blízko, že sú často označované ako jeden ostrov pod názvom Guadeloupe. Ostrovy sú oddelené len niekoľko metrov širokým prielivom a sú prepojené mostmi. Oba ostrovy spoločne vytvárajú tvar podobný motýľovi, preto sa niekedy vo francúzštine Guadeloupe označuje aj ako Motýlí ostrov (L’île papillon).
Guadeloupe patrí medzi najväčšie ostrovy zo skupiny karibských ostrovov označovaných ako Malé Antily, resp. do ich podskupiny Záveterné ostrovy. Keďže je Guadeloupe zámorským územím Francúzska, je taktiež členom Európskej Únie aj Eurozóny, takže spolu s Martinikom ide o jediné dva ostrovy v Karibiku, kde sa platí Eurom. Euro je síce oficiálnou menou aj na Sv. Martine, ale v praxi sa používajú viac americké doláre.
Guadeloupe kedysi
História Guadeloupe je podobná histórii väčšiny karibských ostrovov – po objavení Krištofom Kolumbom, ktorý dal ostrovu názov “Santa María de Guadalupe de Extremadura”, sa o ostrov v priebehu storočí preťahovali rôzne európske námorné mocnosti, popri čom stihli vykynožiť miestne obyvateľstvo a zavliecť sem afrických otrokov, ktorých potomkovia dnes tvoria väčšinu obyvateľstva.
Väčšinu doby bol ostrov pod kontrolou Francúzov, s malými prestávkami vyvolanými britskou či dokonca i švédskou okupáciou.
Na ostrove sa podobne ako na ostatných karibských ostrovoch vo veľkom pestovala (a dodnes pestuje) cukrová trstina, s ktorou taktiež súvisí produkcia rumu, ktorý bol vynájdený práve v Karibiku. Cukor bol vždy hlavnou komoditou, ktorá prispievala tvorbe a rastu ekonomiky karibských ostrovov a cukrová trstina sa tu pestuje dodnes.
Guadeloupe dnes
Guadeloupe je však v prvom rade karibský ostrov so všetkým, čo k tomu patrí – krásne pláže, bujná vegetácia, sopka, vodopády, proste exotika ako sa patrí. Na druhú stranu je Guadeloupe oveľa rozvinutejšie, než väčšina ostatných ostrovov, takže tu nájdete obrovské obchodné domy, diaľnice a samozrejme kopec áut.
Hlavným mestom je oficiálne Basse Terre, najväčším mestom a ekonomickým centrom je však Pointe-à-Pitre, ktoré opticky leží uprostred krajiny, resp. v mieste, kde sa hlavné dva ostrovy spájajú. Mesto je plné trhov – v prístave, v centre, pri autobusovej stanici – všade nájdete stánky, kde predávajú čerstvé ovocie a zeleninu, prípadne ryby a morské plody. V Pointe-à-Pitre sa zároveň nachádza hlavný prístav a neďaleko taktiež leží medzinárodné letisko.
Ulice Pointe-à-Pitre skoro ráno - Miestni obyvatelia nie sú práve ranné vtáčatá
Trhovisko pri autobusovej stanici v Pointe-à-Pitre
Trhovisko pri autobusovej stanici v Pointe-à-Pitre
Trhovisko pri autobusovej stanici v Pointe-à-Pitre
Trhovisko pri autobusovej stanici v Pointe-à-Pitre
Budova Múzea histórie otrokárstva v Pointe-à-Pitre je postavená v modernom architektonickom dizajne
Budova Múzea histórie otrokárstva v Pointe-à-Pitre je postavená v modernom architektonickom dizajne
Trhovisko pri autobusovej stanici v Pointe-à-Pitre
Na krytej tržnici v centre Pointe-à-Pitre môžete kúpiť napríklad aj škoricu
Ponuka rôznych prírodných extraktov na krytej tržnici v centre Pointe-à-Pitre
Na krytej tržnici v centre Pointe-à-Pitre môžete kúpiť napríklad aj vanilku
Ostrov Grande-Terre
Ostrov Grande-Terre (v preklade Veľká zem) tvorí pravú polovicu pomyselného motýľa, ktorého tvar formuje Guadeloupe. Grande-Terre je ostrov veľmi rovinatý a s množstvom pláží, takže sem sa sústredí väčšina turistického ruchu.
Jedným z jednoznačne najkrajších miest celého ostrova (a možno celého Guadeloupe) je Pointe des Châteaux. Ide o jeho najvýchodnejší výbežok, na ktorého konci sa týči veľký betónový kríž. Výbežok je tvorený prevažne skaliskami, o ktoré sa rozbíjajú pomerne silné vlny Atlantiku a vytvárajú miestami impozantné gejzíry morskej vody. Nájde sa tu však aj malá piesočná pláž a trochu skromných zelených rastlín. Kvôli nim sem však nikto nechodí – Pointe des Châteaux je totiž jedným z najlepších miest pre sledovanie západu Slnka. V neskoré popoludnie sa tu tak začínajú zhromažďovať miestni obyvatelia i turisti, aby si vychutnali krásne výhľady na ostrov a okolité more v záplave posledných lúčov dňa. Verím, že fotografie hovoria samé za seba.
Príboj mora v Pointe des Châteaux, najvýchodnejšom výbežku Guadeloupe
Pointe des Châteaux, najvýchodnejší výbežok Guadeloupe
Pointe des Châteaux, najvýchodnejší výbežok Guadeloupe
Cestička ku krížu označujúcemu navýchodnejší bod Guadeloupe
Cestička ku krížu označujúcemu navýchodnejší bod Guadeloupe
Rogalo a kríž označujúci navýchodnejší bod Guadeloupe
Ako som už uviedol, ostrov Grande-Terre je obľúbený práve kvôli plážam a aj preto je hlavným turistickým cieľom v krajine. Na miestnych plážach taktiež stojí väčšina turistických rezortov. Tieto sú zväčša koncentrované na južnom pobreží ostrova, v okolí miest Sainte-Anne a Le Gosier, ktoré sú taktiež známe najaktívnejším nočným životom na Guadeloupe. Ak budete chcieť vyraziť večer po plážovej či inej aktivite za zábavou a hudbou, tieto dve mestá budú pre vás stávkou na istotu.
Pokiaľ však túžite po pokojnejšej atmosfére a menej frekventovanej pláži, môžete zamieriť na sever do mesta Port-Louis, konkrétne do zátoky Anse du Souffleur. Ide síce o malé mestečko s minimom infraštruktúry, ale miestna pláž je pekná a nie veľmi známa, takže tu rozhodne davy ľudí nestretnete.
Ostrov Basse-Terre
Aj keď názov ostrova Basse-Terre (tvoriaceho ľavú časť “motýľa”) znamená “nízka zem”, v skutočnosti ide o úplný opak Grande-Terre – ostrov je veľmi hornatý a jeho centrálnej časti dominuje sopka La Grande Soufrière. Táto sopka je stále aktívna a posledný výbuch datuje do roku 1976, kedy však nespôsobila žiadne ujmy na životoch. Zároveň je táto sopka najvyšším vrchom v celých Malých Antilách.
Ostrov Basse-Terre síce nie je tak turisticky exponovaný ako Grande-Terre, ale je omnoho rozmanitejší a okrem pláží ponúka množstvo ďalších aktivít. Môžete napríklad zamieriť na sever do mestečka Sainte Rose, kde sa nachádza Múzeum rumu, kde sa môžete dozvedieť niečo z histórie pestovania cukrovej trstiny a výroby najobľúbenejšieho pirátskeho nápoja. Pokiaľ by vám to nestačilo, na ostrove sa nachádza niekoľko distilérok vyrábajúcich rum, ktoré sa dajú navštíviť.
Pláž a prístav v Sainte Rose nepatrí medzi najpríťažlivejšie miesta
Cintoríny v Karibiku sa trošku líšia od tých našich
Obľúbený miestny nápoj na báze rumu s rôznymi príchuťami, jednoducho nazývaný "punč"
V Sainte Rose môžete taktiež navštíviť miestny trh a kúpiť si napríklad typický alkoholický nápoj z tejto časti Karibiku – Ti’ Punch, vo francúzštine tiež Petit Ponch (malý punč). Naopak miestnu pláž navštevovať nemusíte, pretože je veľmi špinavá a slúži skôr rybárom.
Botanická záhrada a múzeum kávy
O niečo ďalej leží mestečko Deshaies, ktoré samo o sebe za zastávku nestojí – nachádza sa tu však krásna botanická záhrada, v ktorej môžete vidieť nielen množstvo miestnych i exotických rastlín, stomov a kvetov, ale aj napríklad jazierka plné kapríkov koi alebo voľne lietajúce papagáje. S trochou šťastia možno zahliadnete aj nejakého kolibríka, ktorých v Karibiku žije mnoho. Viac informácií nájdete na domovskej stránke záhrady.
Jazierko v botanickej záhrade sa hemží kaprami koi
Lori pestrofarebný v botanickej záhrade na Guadeloupe
Lori pestrofarebný v akcii v botanickej záhrade na Guadeloupe
Lori pestrofarební sa kŕmia v botanickej záhrade na Guadeloupe
Vejárovitá palma bola veľmi dôležitou rastlinou, spracovať či skonzumovať sa dajú všetky jej časti
S trochou snahy je tu možné vidieť aj kolibríka (uprostred fotografie)
Botanická záhrada na Guadeloupe je samozrejme bohatá na kvety
Botanická záhrada na Guadeloupe je samozrejme bohatá na kvety
Ak by ste po dlhom dni dostali chuť na šálku výbornej čerstvej kávy alebo sa chceli dozvedieť niečo o histórii pestovania tejto plodiny v Karibiku, môžete navštíviť maličké Múzeum kávy, ktoré sa nachádza vo Vieux Habitants. Pokiaľ vám káva nechutí, môžete zvoliť skvelú horúcu čokoládu so škoricou. Naopak pokiaľ vám káva zachutí veľmi, môžete si ju v miestnej predajni čerstvo namletú rovno kúpiť. Viac informácií na domovskej stránke múzea.
Vodopády a najvyššia sopka Malých Antíl
Ak vám je predsalen bližšia skutočne divoká príroda, musíte vyraziť na juh ostrova Basse-Terre, kde sa k nebu čnie sopka, ktorá pred miliónmi rokov tento ostrov stvorila. Ako prvú zastávku odporúčam vodopády Carbet – nachádza sa ich tu hneď niekoľko, pričom jeden je dostupný iba niekoľko desiatok minút chôdze od parkoviska, zatiaľ čo ostatné vyžadujú niekoľkohodinový trek.
Miestne vtáky obliehajú autá návštevníkov v nádeji, že sa im ujde dáka dobrota
Ten si však môžete pošetriť na La Grande Soufrière – sopku a najvyšší vrch nielen Guadeloupe, ale celých Malých Antíl. Výstup na ňu je možný buď od spomínaných vodopádov Carbet alebo z druhej strany z mestečka Saint-Claude, od termálneho prameňa známeho pod názvom Bains Jaunes (Žlté kúpele). Výstup sa z tejto strany dá zvládnuť asi za hodinu rýchlejšou chôdzou.
Zo sopky sú veľmi dobré výhľady na celý ostrov, musíte mať však i šťastie na počasie. Je dobré však na sopku vyraziť veľmi skoro ráno (začať výstup tak o 6.-7. hodine rannej), inak riskujete, že celý vrchol bude zahalený v hustej nepreniknuteľnej hmle, cez ktorú nič neuvidíte – viď fotky.
Už pred začiatkom výstupu je vidieť, že sopka je v oblakoch
Začiatok výstupu na sopku La Grande Soufriére, najvyšší vrch Malých Antíl
Začiatok výstupu na sopku La Grande Soufriére, najvyšší vrch Malých Antíl
Cestou je možné zahliadnuť rôzne rastliny, ktorým vyhovuje vyššia nadmorská výška
Okraj krátera sopky La Grande Soufriére, najvyššieho vrchu Malých Antíl - Viditeľnosť nulová
Okraj krátera sopky La Grande Soufriére, najvyššieho vrchu Malých Antíl - Viditeľnosť nulová
Bunker postavený naďaleko vrchola, slúži ako úkryt pred vetrom a nepriazňou počasia
Pláže a šnorchlovanie
Návšteva karibského ostrova by samozrejme nebola úplná bez návšteve pláže a ani o túto možnosť vás Basse-Terre neukráti. Na ostrove je síce menej pláží, ako na susednom Grande-Terre, ale stále sa ich tu nájde dosť, takže po namáhavom výstupe na sopku alebo inak náročnom dni tu nebudete mať problém nájsť miesto na odpočinok vo vlnách Karibiku.
Jednou z najobľúbenejších pláží na ostrove je Malendure (Plage de Malendure), ktorá leží na západnom pobreží ostrova oproti maličkému Holubiemu ostrovčeku (Ilet Pigeon). Pláž nie je veľmi veľká, je tu však všetko potrebné zázemie – reštaurácia, bar, obchody, toalety a prezliekárne a taktiež požičovne šnorchlov či dokonca dive shop pre tých, ktorí by mali chuť na potápanie.
Najväčším lákadlom pláže Malendure sú miestne koraly, ale hlavne podmorská vegetácia, na ktorú sa sem chodia pásť korytnačky. Len pár desiatok metrov od brehu tak nie je problém vidieť hneď niekoľko korytnačiek pokojne sa kŕmiacich na morskom dne.
Ak preferujete menej frekventované pláže a nevadí vám horšie (alebo neexistujúce) zázemie, musíte zamieriť na sever ostrova, kde sa ich nachádza niekoľko. Najväčšou je zrejme pláž v zálive Grande Anse, neďaleko mestečka Deshaies (to isté, kde leží aj botanická záhrada). Tu si môžete užiť do ďaleka sa tiahnuci pás zlatého piesku takmer úplne bez turistov.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Guadeloupe.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Letecké spojenie na Guadeloupe z Európy zabezpečuje Air France, ako národný francúzsky prepravca. Z mnohých európskych miest (vrátane Viedne a Prahy) sa sem tak dá dostať s prestupom v Paríži. Pokiaľ sa vám podarí uloviť nejakú akciu, dá sa sem z Európy takto dostať za celkom výhodnú cenu (okolo 500 EUR za spiatočnú letenku z Prahy).
Z iných karibských ostrovov sa dá na Guadeloupe dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR. Aj o polovicu lacnejšie bývajú spojenia medzi ostrovmi, kde existuje konkurencia – lodné spojenie.
Z letiska sa dá dostať len taxíkom alebo prenajatým autom.
Loďou
Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Guadeloupe je našťastie jeden z ostrovov, kde existuje spojenie s najbližšími okolitými ostrovmi loďou. Z Guadeloupe sa tak dá preplaviť napríklad na Dominiku, Martinik, Svätú Luciu alebo Montserrat.
Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie (napríklad cca 70 EUR Guadeloupe – Dominika). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Guadeloupe je totiž L’Express des Îles.
Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.
Naloďovanie na trajekt v Karibiku nie je veľmi kultúrnou záležitosťou a pripravte sa na zážitok podobný Afrike – množstvo ľudí s obrovskými taškami a krabicami, ktorí nerešpektujú akékoľvek rady, chaos a nulové informácie pre turistov – to je realita v prístavoch pre pasažierov. Zmätení a vyplašení turisti tak väčšinou skončia v radoch ako poslední, zatiaľ čo zdivení domorodci aj s 2 tonami batožiny sú nalodení ako prví, aj keď na odbavenie prídu ako poslední.
Koľko to stojí?
Ako všade v Karibiku, ani na Guadeloupe nepatrí cenová hladina medzi tie najnižšie. V porovnaní s Karibikom je však Guadeloupe lacnejšie ako iné ostrovy, čiastočne aj preto, že ide o jeden z najväčších ostrovov Malých Antíl.
Cena ubytovania v hoteloch začína od 60 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie. Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom (3/2016).
Na rozdiel od iných ostrov tu existujú veľké hypermarkety, takže je možné si zaobstarať stravu aj inak, než len v reštaurácii.
Prenájom auta vyjde zhruba od 40 EUR na deň (3/2016).
Vstupné do botanickej záhrady je 15.90 EUR (3/2016).
Vstupné do múzea rumu je 6 EUR (3/2016).
Vstupné do múzea kávy je 6 EUR, vrátane jedného nápoja (káva alebo čokoláda) (3/2016).
Kedy sem cestovať?
Ideálnym obdobím pre návštevu Guadeloupe sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.
Ako sa tu pohybovať?
Spoliehať sa na takmer neexistujúcu MHD nemá na Guadeloupe zmysel, takmer nikam by ste sa nedostali. Je preto nutné si zabezpečiť vlastnú dopravu alebo sa spoľahnúť na taxíky, čo samozrejme znamená výrazné zvýšenie nákladov.
Autom
Najlepším prostriedkom pre dopravu na Guadeloupe je auto. Cesty sú v dobrom stave a je tu aj niekoľko diaľnic, takže vzhľadom k veľkosti ostrova ide o ideálny spôsob, ako ho preskúmať a taktiež ako sa dopraviť z letiska, do mesta, na hotel, na pláž, atď.
Prenájom malého auta stojí od 40 EUR za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.
Miestne požičovne áut bývajú lacnejšie ako medzinárodné značky, osobne mám vyskúšanú Magaloc.
Vyzdvihnutie i vrátenie aute je väčšinou možné na letisku alebo v prístave v Pointe-à-Pitre pri termináli pre osobnú prepravu.
Skútrom
Požičovní, kde si na Guadeloupe môžete požičať skúter, je pomenej, pretože nejde o veľmi obľúbený spôsob dopravy.
Miestni skútre neodporúčajú z dôvodu bezpečnosti, lebo miestny štýl jazdy považujú za veľmi nebezpečný. Podľa môjho názoru to však nie je tak zlé a na skútri by nemal byť problém ostrov preskúmať, vyhol by som sa však diaľniciam a frekventovaným cestám v okolí Pointe-à-Pitre. V ostatných častiach ostrova je premávka dosť riedka a tak by jazda na skútri nemala byť problémom.
Kde sa ubytovať?
Guadeloupe je veľký ostrov (na pomery tejto oblasti Karibiku) a tak je ubytovacích možností dosť. Ceny ubytovania sa pohybujú nižšie, ako na okolitých ostrovoch.
Cena ubytovania v hoteloch začína od 60 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).
Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 30 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár