Kanada
Kanada je krajina ležiaca na severoamerickom kontinante, susediaca len s USA.
Kanada je druhou najväčšou krajinou sveta a tak je ťažké zhrnúť všeobecné cestovateľské informácie, ktoré by platili pre celú krajinu. Preto je dobré si pred cestou zistiť informácie špecifické pre daný región. Pozostáva z 13 provincií a prevládajú tu dva hlavné jazyky, angličtina a francúzština. Obyvatelia však nie sú väčšinou bilingválni a regióny sú jazykovo pomerne zreteľne rozdelené po geografickej stránke.
Kanada je destináciou, kam väčšina cestovateľov smeruje za krásnou prírodou a rozhodne nie sú sklamaní. Kanadské mestá naopak väčšinou nie sú pre Európana veľmi zaujímavé, snáď s výnimkou mesta Québec.
Kanaďania vedia byť pomerne otravní so svojím “we are friendly and polite”. Bohužiaľ toto o nich netvrdí nikto iný, než oni sami, ale ak sa vás na to spýtajú, tak im to stačí odkývať a oni budú spokojní a vy mať pokoj. Aj keď tvrdenie o priateľskosti a slušnosti platí asi častejšie než u nás, rozhodne nejde o niečo, čo by vám hneď udrelo do očí, ako to je napr. v Austrálii alebo na Novom Zélande. Určite sa často stretnete s tým, že zamestnanci v službách a obchodoch budú rovnako nevrlí a neochotní ako u nás.
V Kanade sa rozpráva anglicky a francúzsky. Niektoré provincie majú ako oficiálne oba jazyky, niektoré len jeden z nich. Vo všeobecnosti sa francúzsky rozpráva na východe krajiny, zatiaľ čo od Ottawy na západ prevláda angličtina. Anglicky sa však bez problémov dohovodíte i vo frankofónnych oblastiach.
Víza
Občania SR a ČR nepotrebujú pre turistické účely na cestu do Kanady vízum. Od marca 2016 je však v platnosti povinnosť elektronickej registrácie, tzv. eTA (kanadská obdoba americkej ESTA). Registráciu je nutné urobiť online.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Letecké spojenia z Európy sú väčšinou o niečo drahšie než do susedných USA. Priame spojenia existujú napríklad z Prahy a Budapešte do Montrealu alebo z Viedne do Toronta. Nepriamymi letmi cez Amsterdam, Paríž, Londýn, či nemecké letiská je potom možné sa dostať do väčšiny kanadských miest s medzinárodným letiskom.
Autom
Autom je možné do Kanady prejsť z USA pomerne jednoducho, cestných hraničných prechodov je pomerne veľa. Pokiaľ sa rozhodnete spojiť cestu do Kanady s cestou do USA, letenka do USA vyjde zrejme lacnejšie a následne je možné prejsť hranice buď autobusom alebo prenajatým autom (záleží od podmienok požičovne, väčšinou sa za túto možnosť účtuje príplatok).
Ako tu cestovať?
Vnútroštátne prelety v rámci Kanady operuje národný prepravca Air Canada a nízkonákladový prepravca WestJet. Bohužiaľ obe spoločnosti by sa dali, čo sa týka služieb, zaradiť medzi nízkonákladovky, pretože je nutné počítať s tým, že si priplatíte za všetko – batožinu, jedlo, atď. Ceny pritom zodpovedajú naopak klasickým aerolinkám, resp. sú ešte drahšie. Vnútroštátna letecká doprava v Kanade je preto finančne veľmi nevýhodná, ale vzhľadom k obrovským vzdialenostiam je občas jej použitie nevyhnutné.
Vlaková doprava je v Kanade veľmi drahá. Väčšina spojení neposkytuje finančne ani časovo výhodnejšiu alternatívu k iným druhom dopravy, až na pár výnimiek najmä na východe krajiny.
Autobusová doprava je spoľahlivá a bezproblémová. Autobusová sieť pokrýva drvivú väčšinu miest, kam by sa turista chcel dostať, ale presuny môžu byť niekedy veľmi dlhé.
Podobne ako v USA, doprava vlastným autom predstavuje najlepšiu alternatívu. Získate tak flexibilitu potrebnú najmä v prípade, že budete cestovať cez národné parky. Cestná sieť je dobrá, v niektorých parkoch však budete možno musieť niekoľko kilometrov po nespevnenej vozovke. Ceny benzínu sú vyššie ako v USA, ale stále o dosť nižšie ako v Európe. Cena prenájmov áut závisí od mesta, času a faktu, či sa v danom mieste práve koná nejaká udalosť, kvôli ktorej tam cestuje veľa ľudí. Veľmi vysoké zvyknú byť príplatky za “one-way”, teda za vrátenie auta v inom meste (resp. inej provincii). Pokiaľ toto potrebujete, je treba venovať viac času nájdeniu vhodnej ponuky.
Kanaďania nie sú veľmi disciplinovaní vodiči a v prípade viacprúdových ciest si nevyberajú zákonite pravý pruh. Na druhu stranu je pomerne bežne akceptované (aj keď zrejme proti predpisom) predbiehanie sprava. Šoférovanie v najväčších mestách ako Montreal, Vancouver alebo Toronto môže byť najmä v špičke pomerne nočnou morou a hlavne v Toronte sú hlavné ťahy mestom prakticky permanentne upchané, aj keď majú v každom smere 9 pruhov (!).
Kedy sem cestovať?
Kanada má renomé škandinávskej krajiny, čo sa týka počasia. Toto je pravda a v zime tu vie udrieť veľmi krutá zima, najmä na východe krajiny, v oblasti Quebecu. Naopak západná časť v oblasti Vancouveru má vďaka teplým prúdom v zime pomerne mierne podnebie. Na severe je potom samozrejme zima najkrutejšia.
Naopak letá tu dokážu byť veľmi horúce, takže pre návštevu miest je ideálna jar alebo jeseň. V národných parkoch je potom príjemne aj v lete, záleží od nadmorskej výšky.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Calgary – mesto kovbojov a steakov na úpatí hôr Canadian Rockies
- Montreal – najväčšie frankofónne mesto a kedysi hlavné mesto celej krajiny
- Niagara-on-the-Lake – maličké ale malebné mesto ležiace na brehu jazera Ontario
- Ottawa – hlavné mesto na hraniciach anglofónnej a frankofónnej časti krajiny (blog o Ottawe tu)
- Quebec – hlavné mesto frankofónnej časti Kanady a rovnomennej provincie
- Sainte-Anne-de-Beaupré – malé mestečko blízko Quebecu značného náboženského významu a častý cieľ pútnikov
- Toronto – preľudnená ekonomická metropola a zároveň najväčšie mesto celej krajiny
- Trois-Rivières – maličké ale príjemné mestečko na polceste medzi Montrealom a Quebecom
- Vancouver – tretie najväčšie mesto kanady a metropola jej západnej časti na brehu Pacifiku
Príroda
- Banff – zrejme najkrajší a najnavštevovanejší národný park v Kanade
- Garibaldi – jeden z najobľúbenejších parkov v Kanade, kúsok od Vancouveru
- Glacier – jeden z menších národných parkov s trekmi s krásnymi výhľadmi (blog o NP Glacier tu)
- Grand-Jardins – menší park na východe krajiny pokrytý lesmi a jazerami
- Icefields Parkway – cesta vedúca cez hory Canadian Rockies a považovaná za jednu z najpanoramickejších a najkrajších ciest na svete
- Jasper – krásny národný park susediaci s Banffom, v podstate tvoria jeden celistvý celok
- Joffre Lakes – maličký park so stredne náročným trekom a krásnymi horami a jazerami
- Vodopády Brandywine – menšie vodopády kúsok od parku Garibaldi
- Vodopády Nairn – provinčný park s malými vodopádmi
- Vodopády Niagara – zrejme jedny z naznámejších vodopádov sveta na hraniciach USA a Kanady
- Yoho – ďalší národný park, ktorý tvorí jeden celok s Banffom a Jasperom, ale už leží v Britskej Kolumbii
Kde sa ubytovať
Ubytovanie v Kanade je vo všeobecnosti veľmi drahé (ostatne ako všetko) a to i v prípade, že budete cieľovať na nižší štandard (napr. zdieľané kúpelne alebo motely). Cena samozrejme závisí aj od obdobia a toho, či sa v danom mieste nekoná nejaká udalosť. V niektorých miestach je dostupnosť ubytovania obmedzená a ceny tak môžu stúpať veľmi vysoko. Toto platí najmä o ubytovaní v národných parkoch.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
V Kanade sa platí kanadským dolárom.
Platby kartami sú bez problémov a bežne dostupné, takisto aj bankomaty. Zmenárne sú k dispozícii hlavne v mestách, v parkoch je ich dostupnosť obmedzená a kurzy nevýhodné.
Obľúbenými suvenírmi sú javorový sirup a všetky možné výrobky z neho – čaje, cukríky, karamelky, a pod. Hokejových fanúšikov samozrejme určite potešia suveníry z obchodov klubov NHL.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár