Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina je trochu zvláštna krajina. Žijú tu tri najväčšie etnické skupiny – Bosniaci, Chorváti a Srbi. Hercegovina je časť, kde žijú obyvatelia chorvátskeho pôvodu, zatiaľčo Srbi žijú prevažne v časti, ktorá sa trochu mätúco nazýva Republika Srpska. Toto rozdelenie bolo príčinou krvavej občianskej vojny, ktorá bola dôsledkom rozpadu Juhoslávie.

Aj dnes, 20 rokov po podpísaní Daytonskej dohody, ktorou bola ukončená táto vojna, spôsobuje toto rozdelenie problémy, aj keď teraz už našťastie “len” na politickej úrovni. Keďže žiadne z etník nedisponuje väčšinou, krajina sa len veľmi ťažkopádne pohybuje nejakým ideovým smerom. Nachádza sa tak trochu v pate, z ktorého je ťažké nájsť východisko.

Vďaka sčasti umelému charakteru tejto krajiny tu ťažko narazíte na nejaký federálny patriotizmus – vlajka (ktorú ťažko niekde vôbec zahliadnuť) je umelo vytvorená OSN (pretože obyvatelia federácie sa na nej neboli schopní dohodnúť) a ako mena sa používa konvertibilná marka (pôvodne naviazaná na tú nemeckú). Kvôli absencii autentickej identity tejto krajiny je tu cítiť akúsi ľahostajnosť voči nej zo strany jej obyvateľov.

Z turistického hľadiska však Bosna a Hercegovina disponuje niekoľkými zaujímavými miestami, ktoré rozhodne stoja za návštevu.


Víza

Občanom EÚ stačí pre vstup do krajiny za účelom turizmu do 90 dní občiansky preukaz.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Sarajevo disponuje medzinárodným letiskom, kam sa dajú nájsť priame lety z Viedne (extrémne drahé). Lacné priame spojenia existujú zo Švajčiarska. Z Prahy sa sem dá letieť cez Ľubľanu.

Bosna a Hercegovina mala národnú leteckú spoločnosť, ktorá však prestala fungovať od leta 2015.

Autobusom

Existujú autobusové spojenia s okolitými krajinami a s Nemeckom a Rakúskom.

Vlakom

Železničné spojenie existuje s Chorvátskom zo Záhrebu.

Autom

Autom je možné sa dostať do Bosny a Hercegoviny najlepšie zo severu (od Záhrebu) alebo juhu (od Dubrovniku a Makarskej). Horšie cesty cez hory potom existujú i z východu zo Srbska.


Ako tu cestovať?

V Bosne a Hercegovine je najlepšie cestovať autom. Ostatné druhy dopravy sú pomerne neflexibilné a pomalé a plánovanie je s nimi ťažšie a časovo náročnejšie. Pokiaľ budete prechádzať hranicu medzi Bosnou a Hercegovinou a Republikou Srpskou, nemusíte sa obávať žiadnych kontrol – hranica nie je fyzicky kontrolovaná, takže ani nebudete vedieť, v ktorej časti federácie sa nachádzate.

Železničné spojenie síce existuje medzi najnavštevovanejšími mestami (napr. Sarajevo – Mostar), ale je pomerne málo frekventované a veľmi pomalé.

Autobusová sieť je naopak pomerne hustá a prevádzkovaná množstvom malých súkromných spoločností. Informácie o odchodoch autobusov je tak treba zisťovať na stanici, keďže neexistuje žiadny integrovaný informačný systém. Spiatočné lístky vždy platia len na autobusy danej spoločnosti.


Kedy sem cestovať?

Podnebie Bosny a Hercegoviny je veľmi podobné tomu nášmu. Keďže ide o hornatú krajinu, zodpovedá počasie skôr severným regiónom Slovenska.

Na lyžovačku je potreba sem vyraziť samozrejme v zime.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Medžugorie – kedysi bezvýznamná dedinka, dnes obľúbené pútnické miesto kresťanov kvôli zázraku zjavenia Panny Márie (blog o Medžugorí tu)
  • Mostar – najznámejšie miesto v Bosne a Hercegovine, starý ottomanský most a staré mesto sú súčasťou dedičstva UNESCO (blog o Mostare tu)
  • Počitelj – historická dedinka s opevneným centrom na kopci, ktoré je dodnes obývané (blog o Počitelji tu)
  • Sarajevo – hlavné mesto federácie prezývané “európsky Jeruzalem” (blog o Sarajeve tu)
  • Stolac – mestečko na juhu krajiny s pekne zachovalým starým mestom (blog o Stolaci tu)

Príroda

  • Lyžiarske strediská – v Bosne a Hercegovine je niekoľko lyžiarskych stredísk a chát

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Bosne a Hercegovine je pomerne lacné a nie je problém ho zohnať cez internet, prípadne aj priamo na mieste.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Bosne a Hercegovine sa platí takzvanou konvertibilnou markou (KM alebo aj BAM). Prakticky takmer nikde nie je problém ani platba Eurom.

Platby kartami v Bosne a Hercegovine veľmi neletia, preto je dobré mať dostatočnú hotovosť. Zmenární i bánk (bankomatov) je k dispozícii dostatok v mestách. Mimo miest je to s ich dostupnosťou trochu horšie.

Najnovšie komentáre

Kategórie