Bosna a Hercegovina

Južná Bosna a Hercegovina – To nie je len Mostar a Medžugorie

0
Most v Mostare

Na juhu štátu, ktorého osud bol asi najsmutnejší zo všetkých krajín, ktoré vznikli po rozpade federácie Juhoslávie, sa nachádza niekoľko zaujímavých miest. Medzi tie u nás najznámejšie patrí najmä Medžugorie vďaka svojmu pútnickemu charakteru a Mostar, ktorý zaujíma zasa turistov, aj vďaka svojmu zaradeniu na zoznam UNESCO. Okrem nich sa tu však nachádzajú ďalšie zaujímavé dedinky, ktoré sú už pomerne neznáme a do ktorých sa v tomto článku pozrieme. Všetky dedinky a mestečká spomínané v tomto článku sa nachádzajú v oblasti Hercegoviny (a nie Bosny).

Mostar

Začneme však mestom, ktoré v Bosne a Herzegovine láka asi najviac turistov. Mostar je známy najmä vďaka svojmu Starému mestu (Stari Grad) a oblúkovému mostu (Stari most), ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Most bol postavený počas tureckej nadvlády v 16. storočí, počas ktorej došlo k islamizácii krajiny. Most pôsobí veľmi ľahkým a štíhlym dizajnom, bohužiaľ však ten, ktorý dnes máme možnosť vidieť, je len zrekonštruovanou stavbou. Ak si myslíte, že bol zničený v priebehu stáročí zubom času, ste na omyle – Starý most ešte pred pár desaťročiami bez problémov fungoval a bol zničený až počas vojny v Juhoslávii chorvátskou armádou na konci minulého storočia. Pred niekoľkými rokmi bol vďaka medzinárodnej zbierke most zrekonštruovaný a tak sa ním pri návšteve Mostaru môžeme kochať i dnes. Na moste sa potulujú skokani, ktorí od turistov vyberajú peniaze za to, že z mosta skočia dolu do pomerne plytkej riečky.

Okrem Starého mostu sa v jeho okolí rozprestiera i Staré mesto, ktoré je dnes najmä turistickou atrakciou – nachádzajú sa tu hlavne obchodíky s rôznymi suvenírmi.

Trošku mimo hlavného turistického prúdu stojí menší most, ktorý je nazývaný i Krivý most (pretože riečku križuje šikmo). Je rovnako pekný a rovnako zrekonštruovaný ako väčší Starý most, ale zatiaľ čo na Starom moste sú väčšinou obrovské davy turistov, na Krivom moste nestretnete asi nikoho.

Medžugorie

Medžugorie bolo ešte donedávna pomerne bezvýznamnou dedinkou na juhu Hercegoviny. V roku 1981 sa tu udialo zjavenie Panny Márie šiestim deťom, ktoré sa následne niekoľkokrát opakovalo. Cirkev zjavenie nikdy nepotvrdila a jej oficiálne stanovisko stále zostáva na tejto pozícii. To však veriacim nezabránilo v tom, aby navštevovali Medžugorie v stále väčších a väčších davoch a po páde komunizmu a skončení vojny v Juhoslávii tu nastal skutočný pútnicky boom. Medžugorie je momentálne tretím najnavštevovanejším pútnickym miestom v Európe a ročne sem zamieri viac ako milión veriacich.

Stolac

Pre neveriacich však Medžugorie veľmi zaujímavé nie je a Mostar je zasa neskutočne turistický, kde sa na moste musíte tlačiť s množstvom turistických skupín prichádzajúcich väčšinou na jednodenný výlet z neďalekého Dubrovníku. Pritom iba pár kilometrov od oboch miest sa nachádza mestečko Stolac, ktoré skrýva úžasné ruiny starého mesta (Stari Grad), rozprestierajúce sa na kopci. Pod kopcom leží dnešné mesto Stolac, ktoré nie je zrejme ničím zaujímavé, preto odporúčam zamieriť rovno do spomínaných ruín na kopci. Sú pomerne rozsiahle a s veľkou pravdepodobnosťou tam okrem vás nebude nikto. Väčšina opevnenia Starého mesta dodnes stojí a dodáva ruinám punc majestátnosti. Ide o veľmi sugestívne a príjemné miesto, kde vládne vľúdny pokoj.

Počitelj

Počitelj je podobne neznáme a zaujímavé mestečko ako Stolac. Obe miesta sú od seba vzdialené asi len 20 kilometrov, cez Počitelj však preteká rieka Neretva, ktorá celej jeho panoráme dodáva ešte zaujímavejší rozmer (cez Stolac tečie len maličky potôčik Bregava). Nad riekou sa týči opevnené staré mesto, ktoré je však (na rozdiel od Stolaca) dodnes obývané. Tým je Počitelj ešte zaujímavejší, pretože tu ľudia žijú prakticky v akomsi skanzene. Preto je mesto pekne udržiavané a dajú sa tu nájsť veľmi malebné zákutia, ktoré z neho robia naozajstný skrytý skvost celej krajiny.

Opäť tu nenatrafíte zrejme na žiadnych turistov (aspoň my sme nenatrafili), ale zrejme sem nejakí chodia, pretože sme dolu pri vstupe do Starého mesta stretli dve znudené predavačky suvenírov. Taktiež sa tu nájde pár reštaurácií, kde si môžete dať veľmi dobrú a lacnú pljeskavicu.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Bosne a Hercegovine.


Ako sa sem dostať?

Najjednoduchším spôsobom, ako navštíviť všetky miesta spomínané v tomto článku, je mať vlastné či prenajaté auto. Miestne cesty sú pomerne dobré, aj keď diaľnice sa ešte len budujú. S dobrým plánovaním je možné všetky štyri mestá autom navštíviť za jeden deň.

Do Mostaru sa dá dostať autobusom z okolitých veľkých miest – Sarajeva, Dubrovníka, Podgorice, Belehradu alebo Záhrebu. Informácie o autobusových spojeniach sa dajú nájsť na tejto stránke.

Existuje taktiež vlakové spojenie medzi Sarajevom a Mostarom, informácie sú na stránkach miestnych železníc.

Do Medžugoria sa dá dostať z Mostaru autobusom číslo 48. K dispozícii je taktiež autobusové spojenie do Medžugoria z Dubrovníku.

Počitelj je dostupný autobusom číslo 41 z Mostaru.

K dispozícii sú i miestne cestovné agentúry, ktoré vám môžu sprostredkovať jednodenný výlet do všetkých uvedených miest.

Mostar disponuje i medzinárodným letiskom, ale z nášho okolia sem nie sú k dispozícii žiadne lety.


Kedy sem cestovať?

Mestá sa dajú navštíviť bez problémov celoročne, keďže sa však jedná o hornatú oblasť, je dobré svoju návštevu smerovať na jar a leto.


Ako sa tu pohybovať?

V jednotlivých mestách je najjednoduchšie sa pohybovať pešo, sú pomerne malé (a často ani nemáte inú možnosť).


Kde sa ubytovať?

V Mostare je k dispozícii pomerne dosť ubytovacích zariadení všetkých kategórií. Ceny ubytovania zodpovedajú priemeru na Balkáne, teda sú pomerne priaznivé.

Pomerné veľké množstvo ubytovania je k dispozícii i v Medžugorí, dostupnosť závisí od momentálneho počtu pútnikov (počas kresťanských sviatkov býva vyšší).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie