Azerbajdžan
Azerbajdžan je kaukazská republika ležiaca na brehu Kaspického mora. Kultúrne a jazykovo je príbuzný s Tureckom a leží na hranici medzi Európou a Áziou, tvoriac tak akýsi most medzi obomi kontinentmi. Do Európy však patrí len malá časť jeho územia, z drvivej časti leží geograficky už v Ázii.
V posledných rokoch zažíva pomerne veľký ekonomický rast, vďaka nerastným zdrojom – zemného plynu a ropy. Preto pôsobí už na prvý dojem bohatšie, ako susedné Gruzínsko a Arménsko. To taktiež platí o cenách, ktoré sú tu vyššie než v susedných krajinách.
Hlavné mesto Baku bolo dejiskom prvých Európskych hier v roku 2015, nového atletického podujatia. Chystajú sa tu ďalšie športové turnaje i kultúrne podujatia (napr. pred pár rokmi Eurovízia). V meste je všade vidieť obrovské množstvo modernej výstavby, pretože sa z neho vláda snaží vytvoriť atraktívnu turistickú destináciu. Krajina by rada získala status kultúrneho centra v oblasti, o čom svedčí veľké množstvo múzeí a nové koncertné haly či divadlá.
Obyvatelia krajiny sú k cudzincom sú veľmi priateľskí a ochotne pomôžu v prípade problémov s orientáciou. Dohovoriť sa tu po rusky je absolútne bezproblémové, angličtina je na vzostupnej tendencii a hovorí ňou čím ďalej, tým viac (najmä mladých) ľudí. Prežiť tu len s angličtinou je dnes už vcelku bez problémov možné.
Víza
Azerbajdžan nedávno zjednodušil vízové procedúry a dnes už nie je potrebné investovať do víz horibilné čiastky. Popísanú procedúru získania víz som absolvoval v Prahe, ale predpokladám, že na zastupiteľstvách v iných krajinách bude proces obdobný.
Pre získanie víz je nutné najprv vyplniť elektronický formulár. Ako pozývaciu organizáciu stačí uviesť hotel, v ktorom budete bývať. Tento formulár je potom potrebné vytlačiť a spolu s letenkami, potvrdením o ubytovaní, pasom, 2 fotografiami a kópiou pasu odniesť na ambasádu. Tu vám vyplnia príkaz pre vklad na účet, s ktorým je potrebné ísť do banky vložiť poplatok za vystavenie víz (35 EUR). Po vložení stačí odniesť potvrdenie naspäť na ambasádu a počkať cca týždeň, po ktorom si stačí prísť vyzdvihnúť hotové víza.
Víza sa udeľujú spravidla na 30 dní.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Hlavné medzinárodné letisko v Azerbajdžane sa nachádza kúsok severovýchodne od Baku. Lieta sem niekoľko medzinárodných aeroliniek umožňujúcich spojenie z nám dostupných letísk – Ukrainian Airlines, Aeroflot a Turkish Airlines.
Z letiska je možné sa dostať do mesta k hlavnej vlakovej stanici veľmi rýchlo autobusom, ktorý odchádza priamo spred príletovej haly. Hneď za východom je potrebné si zakúpiť kartu BakuKART – existujú dve verzie, plastová za 2 manaty a papierová za 0.20 manatu. Plastová sa da dobíjať a platí navždy, papierová platí len 45 dní a dobíjať sa nedá, takže na nej budete mať len kredit podľa toho, za koľko si ju zakúpite (teda napr. ak si kúpite papierovú za 1 manat, budete tam mať 0.80 manatový kredit). Cesta autobusom alebo metrom stojí 0.20 manatu, autobus z letiska je výnimka a stojí 1.30 manatu.
Vlakom
Existuje jedno nočné vlakové spojenie denne z gruzínskeho Tbilisi do Baku. Vlaky sú čisté a celkom pohodlné a vagóny sú k dispozícii v 3 kategóriách – ležadlový otvorený, lôžkový pre 4 osoby a lôžkový pre 2 osoby. Najjednoduchšie je zakúpiť si lístky priamo na stanici, väčšinou sa dajú zohnať i v deň odjazdu, pre ich zakúpenie je nutné mať k dispozícii pas. Lístky je možné zakúpiť na stránkach Gruzínskych železníc.
Okrem Tbilisi sú k dispozícii i spojenia z Ruska. Informácie o lokálnych i medzinárodných spojeniach, ako i možnosť zakúpenia lístkov (ale len v smere z Azerbajdžanu) poskytujú stránky Azerbajdžanských železníc.
Autobusom
Autobusové spojenia existujú s Gruzínskom, Ruskom, Iránom a Tureckom.
Autom
V prípade cesty autom cez azerbajdžanské hranice je vyžadovaný vysoký finančný depozit za vozidlo, takže tento spôsob prekročenia hraníc neodporúčam.
Ako tu cestovať?
Azerbajdžan je relatívne malá krajina a väčšina jeho územia je dostupná autobusmi alebo maršrutkami. Každé mesto má určené stanovisko, odkiaľ vyrážajú do rôznych destinácií, takže je vždy sa treba informovať konkrétne vo vašej destinácii, odkiaľ autobusy či maršrutky odchádzajú.
Vlaková doprava pokrýva väčšinu veľkých miest v krajine, ale nie je veľmi rýchla a vlakových spojení je poskromne. Východou je, že vlaková stanica sa väčšinou nachádza v centre mesta a vlaky jazdia vcelku presne podľa trafikonu, bez meškania.
Najväčšiu flexibilitu samozrejme ponúka možnosť prenájmu auta a prieskum krajiny na vlastnú päsť. Cesty sú v celkom dobrom stave, problémom však je štýl jazdy, ktorý je pomerne nebezpečný a chaotický – jazdné pruhy sú ignorované a jazda na kruhovom objazde v protismere nie je nič výnimočné. Vo veľkých mestách navyše treba počítať v čase špičky so zápchami. Preto by som osobne jazdu autom neodporúčal.
Kedy sem cestovať?
Azerbajdžan poskytuje ideálnu možnosť pre predĺženie si leta, pretože podnebie je tu teplejšie ako u nás. Preto sú najlepšími obdobiami pre jeho návštevu jar a jeseň. V zime aj v lete by návšteva taktiež nemala robiť problém, ale v lete sú teploty pomerne vysoké. V zime klesá teplota blízko k nule, ale sneh tu padá len zriedkavo.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Baku (blog) – hlavné mesto, v ktorom sa mieša historická, sovietska a modarná architektúra. Staré mesto je pamiatkou UNESCO
Príroda a aktivity
- Gobustan (blog) – národný park, známy bahennými sopkami a prastarými petroglyfmi, súčasť dedičstva UNESCO
Kde sa ubytovať
Aj keď Azerbajdžan nie je práve vyhľadávanou turistickou destináciou, nájsť tu ubytovanie je pomerne bezproblémové. Nájdu sa tu klasické hotely, ale hostely a penzióny. Ceny sú však o dosť vyššie ako v susednom Gruzínsku.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
V Azerbajdžane sa platí manatom, ktorý je rozdelený na 100 qepikov.
Bankomaty i zmenárne sú dostupné bez problémov, platby kartami v hoteloch a väčších reštauráciách taktiež.
Azerbajdžan je asi najdrahšou krajinou v regióne, stále to však neznamená, že by šlo o destináciu, ktorá by nabúrala rozpočet cestovateľa z Európy. Ceny jedla sú porovnateľné s našimi, to isté platí i o ubytovaní. Doprava je výrazne lacnejšia než u nás.
Medzi klasické suveníry patria šály, porcelán a koberce. Zaujímavými suvenírmi sú aj napríklad flaštička s ropou alebo obrazy maľované ropou. Tieto suveníry poukazujú na ekonomický vzostup krajiny, za ktorý vďačí práve ropnému priemyslu.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre