Maroko

Maroko je krajina na severozápade Afriky, hraničiaca z Alžírskom a Západnou Saharou, ktorú si však nárokuje ako svoje územie v spore práve s Alžírskom.

Nejde o typicky arabskú krajinu, keďže veľká časť obyvateľstva patrí medzi potomkov berberských kmeňov. Preto miestni obyvatelia vyzerajú viac “európsky” než obyvatelia ostatných severoafrických krajín. Takisto sa považuje za jednu z najtolerantnejších krajín regiónu a náboženstvo tu nie je tak konzervatívne zakorenené ako inde. Ženy sa nezahaľujú a žijú tu i kresťanské a židovské menšiny.

Maroko bolo vždy obľúbenou destináciou západných umelcov i politikov. Cestovali sem Beatles, Jimi Hendrix alebo Winston Churchill.

V Maroku sa rozpráva arabsky, ale dohovoríte sa bez problémov i francúzsky. Angličtinou sa dohovoríte bez problémov v turisticky frekventovaných oblastiach.


Víza

Občania EÚ nepotrebujú pre pobyt za účelom turizmu do 90 dní vízum.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

V Maroku je niekoľko medzinárodných letísk. Pravidelné spoje lietajú hlavne do Casablanky a Marekéša najmä z Nemecka, Talianska a Británie. Z nízkonákladových spoločností sem lieta Ryanair, Easyjet a JetAirFly.

Do Agadiru lietajú hlavne charterové spoje, okrem iného aj z Prahy.

Autom

Autom je možné sa dostať do Maroka vďaka trajektom z juhu Španielska.


Ako tu cestovať?

Lokálne lety do väčšiný veľkých miest sú k dispozícii a sú prevádzkované národným prepravcom Royal Air Maroc a sú pomerne drahé.

Maroko obmedzené pokrytie železničnou sieťou, ale pokiaľ náhodou potrebujete cestovať práve medzi dvomi mestami, ktoré disponujú železničnou stanicou, je to najlepšia voľba, keďže vlakové spojenia sú spoľahlivé a kvalitné. Vlakové spojenia je možné vyhľadávať na stránkach ONCF.

Autobusové stanice existujú prakticky v každom marockom meste a autobusy predstavujú dobrú možnosť prepravy po krajine medzi jednotlivými regiónmi. Luxusné (a stále pomerne za dobrú cenu) autobusy prevádzkuje spoločnosť CTM. Existujú ďalší prepravcovia prevádzkujúci tzv. lokálne autobusy. Cesta môže byť v takom prípade aj o viac ako polovicu lacnejšia, ale samozrejme menej komfortná a dlhšia.

Maroko má dobrú cestnú sieť a cestovanie autom by malo byť bez problémov. K dispozícii je veľa autopožičovní, vrátane najväčších svetových sietí. Cesty niekde môžu byť trošku užšie, než je európsky štandard, ale s trochou opatrnosti sa to dá bez problémov zvládnuť. Trochu väčšou výzvou môže byť šoférovanie v premávke vo väčších mestách, ako napr Marakéš.


Kedy sem cestovať?

Maroko sa dá navštíviť celoročne a vhodné obdobie závisí najmä od aktivít, ktorým sa chcete venovať. Pre pláže je najlepšie samozrejme leto, najmä pokiaľ plánujete navštíviť atlantické pobrežie a nie stredomorské. Pre túry v horách a cestovanie za poznaním v jednotlivých mestách je dobré sa vyhnúť zime. Naopak pokiaľ sa sem chystáte na lyžovačku, zimné obdobie je jedinou voľbou.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Agadir – prímorské letovisko na pobreží Atlantiku, orientované hlavne pre turistov vyhľadávajúcich pobytovú dovolenku
  • Casablanca – ekonomické centrum krajiny, moderné veľkomsto s najvyšším  minaretom na svete
  • Essaouira – mesto na pobreží Atlantiku, raj surferov (blog o Essaouire tu)
  • Fez – mesto s tisíckami malých uličiek v centre (údajne až 9 tisíc), v ktorom sa ľahko stratí aj domáci
  • Marakéš – zrejme najznámejšie mesto a hlavný magnet pre turistov, vďaka čomu sa tu už trochu vytráca autenticita
  • Meknes – ďalšie z kráľovských miest, chránené ako pamiatka UNESCO
  • Rabat – hlavné mesto krajiny a jedno zo štyroch kráľovských miest (blog o Rabate tu)
  • Volubilis – archeologické nálezisko na mieste starobylého rímskeho mesta – najvzdialenejšieho v celej Rímskej ríši

Príroda

  • Atlas – Veľký Atlas je pohorie v blízkosti Marakéša, Stredný Atlas zasa v okolí Fezu. Obe pohoria poskytujú dobrú lyžiarsku infraštruktúru. V Strednom Atlase sa taktiež vyskytuje drzý druh opíc, takže je možné tu ísť na také malé “safari”. Mimo zimného obdobia tu je samozrejme možná horská turistika.

Kde sa ubytovať

Nájsť ubytovanie v Maroku je jednoduché, hotelov i hostelov je dostatok.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Maroko platí menou marocký dirham.

Bankomaty sú k dispozícii vo väčších mestách, takisto banky, resp. zmenárne.

Možnosti platby kartou sú pomerne obmedzené, preto je dobré mať so sebou dostatok hotovosti.

Najvzácnejším marockým artiklom je arganový olej, ktorý sa vyrába len v Maroku, pretože arganovník rastie len tu. Tento olej má údajne až zázračné účinky na pokožku a pridáva sa do mnohých kozmetických krémov “západnej” výroby. Obľúbené sú i tadžíny, typické kužeľovité riady pre prípravu marockého jedla. Ďalšími populárnymi darčekmi je korenie, kožené výrobky a keramika.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie