Starý Orhei (Orheiul Vechi) je archeologický komplex v Moldavsku, ktorý ašpiruje na zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ide o jednu z najobľúbenejších turistických destinácii v krajine, či už medzi cudzincami alebo Moldavcami. Zároveň môže ísť o vítané rozptýlenie pre tých, ktorí návštevu Moldavska poňali najmä ako maratón po viniciach a vínnych pivniciach a potrebujú nejaký ten detoxikačný deň.
Prehistória
Údolie Starého Orhei bolo osídlené už v praveku, najstaršie hmotné pozostatky osídlenia však siahajú do 6. storočia pred naším letopočtom, teda do staroveku. Vtedy si tu postavili malú drevenú pevnosť Géti, národ etnicky príbuzný s Dákmi a Trákmi. Postupne sa tu v priebehu stáročí vystriedalo niekoľko ďalších národov, ďalšia hmatateľná stopa však pochádza až zo 14. storočia, kedy si toto územie podmanila Zlatá horda, teda dobyvační Mongoli. Z tohto obdobia tu je možné nájsť pozostatky kamennej pevnosti, ktorú tu títo dobyvatelia postavili.
V 16. storočí mesto vypálili Tatári, po ktorých tu však zostali zvyšky kúpeľov. V 16. storočí sa však obyvatelia presunuli 18 kilometrov na sever a dnešné mesto Orhei tak leží inde, než to historické. Nové mesto Orhei nie je veľmi zaujímavé, takže pokiaľ turisti chcú ísť do Orhei, vždy tým myslia Starý Orhei. Aby nedošlo k nejasnostiam, je lepšie používať názov Old Orhei alebo v moldavčine Orheiul Vechi.
Butuceni
Hlavná časť archeologického parku leží v údolí formovanom riečkou Raut, ktoré je niekedy označované aj ako osada Butuceni (prípadne Butuceny). Už pri príjazde do tohto údolia sa návštevníkom otvorí nádherný výhľad na toto údolie, kde spomínaná riečka Raut vytvára koryto v tvare podkovy a kopíruje strmé vrchy tvorené poróznymi skalami. Pre ešte lepší výhľad sem chodia často lietať paraglideri. Údolie je plné zelene, lúk, políčiek a pasúcich sa zvierat.
Po zaparkovaní v tomto údolí vás privíta múzeum, kde je potrebné zaplatiť vstupné. Síce sme si všimli, že všetci domáci sa tu veselo premávajú bez toho, aby nejaké vstupné platili, zaplatili sme aj tak – miesto bolo naozaj krásne a peniaze sa používajú na údržbu celého archeologického parku. Navyše výška vstupného bola smiešna (asi okolo 1 Eura) a umožňovala prehliadku múzea, kde je možné vidieť exponáty nájdené práve pri archeologickom výskume v tejto oblasti.
Zelené údolie Butuceni, v skalách ktorého sú vyhĺbené jaskyne mníchov
Zelené údolie Butuceni, v skalách ktorého sú vyhĺbené jaskyne mníchov
Zelené údolie Butuceni, dolu budova archeologického múzea
Zelené údolie Butuceni, v skale vidieť diery jaskýň, nad ňou nový kláštor
Zelené údolie Butuceni, v skale vidieť diery jaskýň, nad ňou nový kláštor
Kláštory v skalách
Je treba povedať, že väčšina archeologických nálezísk v Starom Orhei je dnes v stave, ktorý nie je pre turistu zaujíavý. Pozostatky sú naozaj len minimálne, takže ťažko zaujmú niekoho, kto nie je profesionálnym archeológom.
Hlavnou a najväčšou atrakciou Starého Orhei sú preto tzv. rupestriánske kláštory, inými slovami kláštory vyhĺbene v skalách. Mnísi žijúci pustovníckym životom sem začali prichádzať v 14. storočí, aby žili a meditovali v miestnych jaskyniach.
Keďže miestne skaly sú porózne a mäkké, postupne veľmi ľahko jaskyne prehlbovali a rozširovali a dokonca tu vybudovali malé svätyne, ktoré sú využívané ako kostoly. Jeden z nich je dnes možné veľmi ľahko navštíviť – vchod je pod miestnou zvonicou cez tunel so schodiskom.
Dnes sú tieto jaskyne už označované ako kláštor a ten najväčší, ktorý je prístupný verejnosti, je dodnes stále aktívnym miestom viery. Mnísi tu žijú i dnes a minimálne jeden je prítomný permanentne a prespáva v miestnych jaskyniach na holej zemi, tak ako kedysi jeho predchodcovia, ktorí tu žili pustovníckym životom.
Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Jaskyňa, kde spia mnísi
Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Jaskyňa, kde spia mnísi, má i okienko
Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Jaskyňa, kde spia mnísi, má i okienko
Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Mnísi majú nad "posteľou" aj svätý obrázok
Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Ikona pre milodary
Kláštor v Starom Orhei vyhĺbený v skale - Bunky pre mníchov
Miestna pórovitá skala umožnovala vyhĺbenie jaskýň a tiež vkladanie "darov"
Kláštor v Starom Orhei - Mních slúžiaci vo svätyni
Kláštor v Starom Orhei - Mních slúžiaci vo svätyni
Kláštor na skale
Náboženský význam tohto miesta vzrástol v priebehu stáročí natoľko, že sem prúdilo viac a viac ľudí a takisto vzrástol počet mníchov. Ako to preto často býva, nasledovníci pustovníkov tu postavili “klasický” kláštor priamo na skale, v ktorej sú ako termitie diery ukryté pustovnícke jaskyne a svätyne.
Dominantnou stavbou celého kláštora je kostol zasvätený Panne Márii, nejde však o nejakú honosnú stavbu. Celý kláštor je pomerne skromný a malý, aj keď bývať v ňom je pravdepodobne oveľa pohodlnejšie, ako v jaskyniach pod ním.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Moldavsku.
Ako sa sem dostať?
Autobusom
Do Starého Orhei sa dá dostať z Kišiňova aj verejnou dopravou. Autobusy (minivany) odchádzajú z hlavnej autobusovej stanice (Gara Centrala) na ulici Strada Mitropolit Varlaam.
Tu hľadajte minivany s ceduľou Orheiul Vechi, Butuceni alebo Trebujeni. Z Kišiňova do Starého Orhei odchádza asi 6 autobusov denne, takže je dobré si zistiť odjazdy vopred. Štandardne to býva o 0 08:30, 10:20, 13:15, 15:00, 17:15 a 18:15. Naspäť autobusy normálne odchádzajú o 06:00, 08:00, 10:00, 11:45, 15:00 a 16:20 (6/2016).
Cena dopravy je 26 MDL za jeden smer a trvá asi hodinu (6/2016).
Autom
Autom trvá cesta z Kišiňova asi hodinu. Cesta je dobrá a parkovanie na mieste je bezproblémové.
Po ceste tam alebo späť môžete navštíviť vínne pivnice v Cricove.
Koľko to stojí?
Vstupné do archeologického parku sa platí v miestnom múzeu, pred ktorým je parkovisko. Väčšina návštevníkov vstupné neplatí a zrejme sa mu môžete vyhnúť tiež, pokiaľ do múzea nepôjdete, ale suma je naozaj smiešna (asi 1 EUR).
Platba kartou nie je možná.
Parkovanie je zdarma.
Kedy sem cestovať?
Starý Orhei sa dá navštíviť bez problémov celoročne.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
V areáli Starého Orhei je možné sa pohybovať len pešo. Prístup ku kláštoru vyžaduje trochu chôdze do kopca, ale nie je to nič, čo by nezvládol ani postarší americký turista.
Kde sa ubytovať?
Väčšina turistov sem vyráža na poldňový alebo jednodňový výlet z Kišiňova, kde je ubytovacích kapacít k dispozícii viac než dosť. Ceny ubytovania sú pomerne priaznivé, keďže Moldavsko celkovo nepatrí medzi drahé krajiny.
Základný hotel v Kišiňove sa dá zohnať za 15 EUR pre 2 osoby za noc a izbu. Pokiaľ netrváte na vlastnej izbe, ubytovanie v hosteli sa dá zohnať za 5 EUR na osobu (6/2016).
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
24. október 2016 -
30. jún 2016 Cricova – vínne pivnice, v ktorých sa jazdí vlakom
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár