Zanzibar

Zanzibar – voňavý ostrov

0
Západ Slnka nad Indickým oceánom

Väčšine ľudí sa pri názve Zanzibar vybavia hlavne biele pláže, palmy a teplé more, teda štandardný etalón patriaci k exotickej plážovej dovolenke pri mori. Schválne, kde si myslíte, že ležalo hlavné mesto Ománu pred 170 rokmi, kde sa odohrala najkratšia vojna v histórii alebo kde sa narodil spevák kapely Queen, Freddie Mercury?

Ostrov Zanzibar leží v tropickom pásme Indického oceánu, len pár desiatok kilometrov východne od pobrežia Tanzánie. Z politického hľadiska ide o poloautonómne územie s vlastným parlamentom, ale formálne patrí pod správu Tanzánie. Preto pre vstup na Zanzibar platia rovnaké vízové podmienky ako pre vstup do Tanzánie. Víza je možné získať na letisku po prílete za poplatok (okolo 50 USD) a je nutné sa preukázať očkovacím preukazom s očkovním proti žltej zimnici v prípade, že prilietate z krajiny, kde sa táto choroba vyskytuje (teda zrejme v drvivej väčšine prípadov). Po prílete je nutné sa pripraviť na to, že miestni obyvatelia budú od vás všade očakávať “tips”. My sme dostali svoju lekciu hneď na letisku, keď nás už pri kufroch očakávali zamestnanci letiska (!) a požadovali sprepitné za to, že nám zložili kufre z pása (nepočítajte s tým, že si ich stihnete dať dolu sami, imigračné zaberie pomerne dosť času). Hneď na to na záchodoch od nás upratovač, ktorý tam umýval dlážku, požadoval sprepitné za nastriekanie mydla na ruky (o čo ho samozrejme nikto nežiadal). V takýchto prípadoch však stačí nekompromisne odmietnuť a zvyšné snahy ignorovať. Lokálni obyvatelia však vedia byť aj veľmi milí a bude sa vám určite bežne stávať, že ľudia rôznych skupín, od imigračného úradníka na letisku až po malé deti na ulici vás budú priateľsky zdraviť swahilským pozdravom “džambo”.

Väčšina cestovateľov prichádza na Zanzibar zakončiť svoju dovolenku v Afrike, napríklad po safari v Keni či Tanzánii, takže očakávajú luxusné rezorty, skvostné biele pláže, slnko, palmy a teplé more. A treba povedať, že Zanzibar je presne ten typ tropického raja, ktorý očakávajú a každá fotka zo Zanzibaru by sa dala použiť ako pohľadnica. Takisto si tu prídu na svoje milovníci vodných športov či potápania. More je krásne čisté s dobrou viditeľnosťou a bohatým podmorským životom. Pre mňa osobne to bolo jedno z najlepších potápaní, aké som zažil.

Zanzibar však toho vie ponúknuť oveľa viac, takže sa tu určite nebudete nudiť ani v prípade, že nie ste fanúšikmi vylihovania na pláži. Môžete ísť napríklad na výlet do lesa Jozani, kde je možné vidieť špeciálny druh opíc, ktorý žije len tu. Zanzibar je navyše ostrovom korenia a kedysi známy ako najväčší producent klinčekov na svete. Po ostrove sa preto nachádza veľké množstvo fariem, ktorých zamestnanci vás po farme radi (samozrejme za poplatok a sprepitné) prevedú. Stačí sa spýtať v hoteli a oni vám určite nejakú z fariem odporučia. Ide o pomerne zaujímavú možnosť ako spoznať autentický život na ostrove a zároveň sa dozvedieť čo-to o tom, ako vyzerajú stromy či kríky plodín, ktoré síce poznáme z bežného života, ale u nás sa nepestujú. Môžete tak zistiť, že škorica je vlastne kôra istého druhu stromu alebo ako vyzerá kvitnúca vanilka, či ako rastú plody chlebovníku. Pre mňa bolo asi najzaujímavejšie zistenie, ako chutí čokoláda. Samozrejme nemám na mysli čokoládu ako takú, ale ovocie kakaovníka – kupodivu ide veľmi chutné a dužinaté plody. Pre výrobu čokolády sa potom využívajú jadierka týchto plodov.

Hlavným mestom Zanzibaru je Stone Town (Kamenné mesto), návštevu ktorého by ste si taktiež nemali nechať ujsť v prípade, že sa ocitnete na Zanzibare. Kamenné mesto ponúka rozmanitú zmes európskej a orientálnej architektúry. Náš sprievodca nás upozorňuje na rôznorodé a honosné dvere do domov – platí, že čím dôležitejší a bohatší majiteľ, tým krajšie dvere. Dvere sú tak výkladnou skriňou daného domu a vizitkou jeho majiteľa. V meste sa nachádza i Dom zázrakov, čo je budova z obdobia britského protektorátu, ktorá ako prvá na ostrove disponovala elektrinou a tečúcou vodou. Je pomerne známym faktom, že spevák skupiny Queen Freddie Mercury (narodený ako Farrokh Bulsara) sa narodil práve na Zanzibare. Jeho rodiskom bolo presnejšie Kamenné mesto, ale nájsť jeho rodný dom nebude tak jednoduché, ako by človek čakal. Keďže 99% obyvateľstva je islamského vyznania a Freddie Mercury bol všetko len nie vzorný heterosexuál, nesnažia sa lokálne autority ani obyvateľstvo veľmi Freddiem chváliť ani propagovať fakt, že pochádzal práve odtiaľto. Po troške snaženia sa nám však jeho rodný dom, kde je dnes múzeum, podarilo nájsť. Múzeum je však trošku silné slovo pre jednu vitrínku s jeho fotkami. Pokiaľ niekto pocestuje do Kamenného mesta len kvôli tomuto, zrejme bude sklamaný.

Ako sa na ostrov vlastne dostal islam? História Zanzibaru je pomerne turbulentná a ostrov niekoľkokrát zmenil majiteľa, resp. veľmoc, ktorá ho ovládala. Dlhú dobu mu vládli Portugalci, po ktorých sa ostrova zmocnili Arabi. Tí žili na ostrove už predtým, než tam prišiel portugalský moreplavec Vasco da Gama, avšak nemali žiadne formálne väzby na akúkoľvek arabskú krajinu. Pred zhruba 300 rokmi sa však ostrova zmocnili Ománci a urobili z neho centrum obchodu s otrokmi, čo je dodnes vnímané ako temné obdobie histórie Zanzibaru. Málo známym faktom je však to, že v 19. storočí sa ománsky sultán rozhodol sem presunúť hlavné mesto a Zanzibar sa tak stal centrom celého sultanátu. Tento stav však nevydržal dlho a na konci 19. storočia dostali na ostrov zálusk Briti a Nemci, ktorí sa spojili (zaujímavé spojenectvo len pár rokov pred vypuknutím 1. svetovej vojny), aby ostrov získali silou. Zanzibar sa nakoniec stal britským protektorátom, spod ktorého sa pokúsili vymaniť na prelome 19. a 20. storočia zvolením nezávislého vládcu. Briti odpovedali vyslaním loďstva a zničením jedného paláca, čím pokusy o nezávislosť i celá vojna po 38 minútach skončila, čím sa zapísala do histórie ako najkratšia vojna vôbec. Briti nakoniec Zanzibar z protektorátu uvoľnili zhruba pred 50 rokmi, na čo sa tento spojil s Tanzániou a toto status quo zostáva zachované dodnes.

Dnes je Zanzibar tropickým rajom a korením prevoňaným ostrovom, z ktorého sa cestovateľovi (najmä unavenému) bude odchádzať ťažko.


Ako sa sem dostať?

Väčšina cestovateľov na Zanzibare zakončuje svoje putovanie za safari v Keni alebo Tanzánii, preto väčšinou cestujú na Zanzibar z Nairobi, Mombasy alebo Dar Es Salaamu, čo sú destinácie, z ktorých sa dajú väčšinou zohnať najlacnejšie letenky.


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiam dažďov, ktoré sa vyskytujú v apríli a máji a potom v novembri a decembri. Keďže ide o tropickú destináciu, dážď vás môže prekvapiť po celý rok, ale nemalo by to byť nič trvalé.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Zanzibare je bez problémov, väčšinou ide o plážové rezorty.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Zanzibare.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie