O autorovi blogu


foto

S cestovaním som začal relatívne neskoro. Po doštudovaní vysokej školy som v podstate okrem česko-slovenskej rodnej hrudy nebol nikde, ak nepočítam možno dve-tri dovolenky pri mori. Toto bolo sčasti spôsobené mojou pracovnou vyťaženosťou – chodil som do práce a popri tom som si robil doktorát a neskôr po jeho dokončení učil na dvoch vysokých školách. Treba však i poctivo priznať, že ma cestovanie ma nikdy veľmi nezaujímalo.

V tej dobe som žil v Prahe a začal trochu cestovať po Európe. Postupne som si vytýčil cieľ navštíviť všetky krajiny EÚ, ktorých bolo vtedy ešte len 25, čo sa mi zatiaľ dodnes nepodarilo.

Jednou z príčin bolo aj to, že ma osud zavial pracovne do Spojených arabských emirátov, kde som pôsobil 2 a pol roka vo výskumnom centre na miestnej univerzite. V tej dobe som začal cestovať trochu viac a zistil som, že ma to celkom baví.

Po pár menších výpravách som sa rozhodol zanechať svoje povolanie a vedeckú kariéru a dal som výpoveď s tým, že si 3-4 mesiace pocestujem po svete a následne sa vrátim do Európy. Odvtedy už uplynuli skoro 3 roky a počet krajín, ktoré som celkovo navštívil prekročil 100-ku.

Mojou záľubou je štúdium cudzích jazykov a cestovanie mi ukázalo príjemný spôsob, ako sa v nich zdokonaľovať. A každý, kto to zažil, tak potvrdí, že nie je lepší a uspokojivejší pocit, ako keď sa v cudzej krajine zvládnete dohovoriť miestnym jazykom. V menej turisticky navštevovaných krajinách to samozrejme občas môže významne pomôcť, keďže nie všade sa človek dohovorí anglicky.

Necestujem však len preto, aby som si nahnal “počty”. Nepovažujem krajinu za navštívenú v prípade, že som v nej len prestupoval na letisku. Snažím sa vždy v danej krajine navštíviť to, čo stojí za to a stráviť v nej vždy adekvátny počet dní. Samozrejme, vo väčšine krajín by sa dali kľudne stráviť mesiace, ale bohužiaľ doba ľudského života je obmedzená.

Keďže som svoje zážitky a fotografie zverejňoval len na Facebooku, prestala mi časom táto platforma vyhovovať, najmä kvôli objemu materiálu. Preto som sa rozhodol založiť tento blog, v ktorom sa chcem nielen podeliť o zážitky z ciest, ale i poskytnúť informácie z prvej ruky tým, ktorí by chceli niekam na vlastnú päsť niekam cestovať, prípadne by sa chceli nechať inšpirovať pre svoju budúcu dovolenku.

Dúfam, že vám pomôže nájsť to, čo pre svoju cestu potrebujete.

Andrej


Roads go ever ever on,
Over rock and under tree,
By caves where never sun has shone,
By streams that never find the sea;
Over snow by winter sown,
And through the merry flowers of June,
Over grass and over stone,
And under mountains in the moon.

 

Roads go ever ever on
Under cloud and under star,
Yet feet that wandering have gone
Turn at last to home afar.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.

 

Bilbo Baggins

 

4 Comments

 1. camaron 17. november 2016 at 14:00 -  Odpovedať

  Profesionalny blog, malokedy sa vidi precizne studium destinacie. Ludia vacsinou prefrcia, nacerpaju zazitky a zmiznu. Je vidiet, ze sa tomu, i ked ako hobby, seriozne venujes. Obsah je vhodny pre profesionalny portal, a nie blog. V blogu by som cakal skor osobne zazitky a dobrodruzstva. Samozrejme mozem sa mylit.
  A, mam ta v zalozkach. Dik. :-)

  • Andrej 19. november 2016 at 19:08 -  Odpovedať

   Ďakujem, snažím sa, aby tu ľudia našli aj niečo užitočné a nie len informácie o tom, ako chutilo pivo tam a tam :)

 2. Andrej (tiež :-)) 21. december 2016 at 19:18 -  Odpovedať

  Pridávam sa k pochvalným slovám… dávať to len sem na slovenský blog je skoro až škoda! Aj keď samozrejme prajem aby Ti návštevnosť šla strmo hore. Určite by pár informácií z tvojich článkov bolo vítaných na wikivoyage. Vadilo by ti keby som tam občas niečo vysosol? :) Resp. keby si sa do toho chcel pustiť sám…

  • Andrej 26. december 2016 at 11:34 -  Odpovedať

   Ahoj, ďakujem veľmi pekne za podporu :) Chcel som to primárne urobiť pre slovenský/český web, pretože mi u nás niečo také chýbalo… O preklade do angličtiny som uvažoval, ale momentálne na to nemam bohužiaľ časovú kapacitu, bolo by to asi náročné.

   Priespievať na iné weby takisto nemám šancu nájsť čas a kopírovaniu veľmi nefandím, ale pokiaľ chceš niečo prebrať a bude to v inom jazyku než slovenčine/češtine, tak by sa to asi sem tam zniesť dalo, obzvlášť pri uvedení zdroja :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie