Keďže Japonsko patrí medzi najrozvinutejšie krajiny sveta, môže mať človek pocit, že ide o neprerušene zastavanú plochu a betónovú džungľu, kde neexistuje hranica medzi mestami – jedno prechádza plynule do druhého. Ak sa človeku zacnie po troche prírody, môže na hlavnom ostrove Honšú vyraziť do hôr, prezývaných tiež Japonské Alpy, ktoré ho predeľujú zhruba v jeho polovici. Na úpätí týchto malebných hôr leží v provincii Gifu malé mestečko Takayama.
Na okraji Takayamy sa nachádza dedinka Hida, ktorá je múzeom pod otvoreným nebom, resp. skanzenom. Táto dedinka predstavuje unikátnu možnosť spoznať typickú japonskú dedinskú architektúru minulosti. Vzhľadom k vysokej urbanizácii Japonska a všade prevládajúcej modernej výstavbe je tak dedinka Hida o to vzácnejšou príležitosťou spoznať starú japonskú kultúru a spôsob, akým kedysi žili ľudia na dnes už takmer neexistujúcom japonskom vidieku.
Hida no Sato
Dedinka Hida (celým názvom Hida no Sato – Folková dedina Hida) bola založená ako múzeum pod otvoreným nebom (resp. skanzen) v roku 1971. Nejde teda o pôvodnú dedinku, ktorá bola zakonzervovaná za účelom vytvorenia múzea. Domčeky a stavby, ktoré tu nájdete, sem doviezli z rôznych častí prefektúry Gifu, v ktorej tento skanzen leží. V súčasnosti ich je viac ako 30 a sú rôzneho veku – pochádzajú zo 17. až 19. storočia.
Centrom skanzenu je veľké jazero, ktoré vás uvíta hneď po vstupe do areálu dedinky. Spolu s drevenými domčekmi vytvára asi najmalebnejšiu a najfotografovanejšiu časť celého múzea, čo si užívajú aj miestne labute a kačky.
Domčeky
Ako som už uviedol vyššie, domčeky v Hide pochádzajú z tejto oblasti ostrova Honšú a z obdobia vládnucej dynastie Edo. Domčeky sú drevené, väčšinou so slamennou strechou a veľmi pozorne zreštaurované a zakonzervované. Vďaka tomu si môžete veľmi zblízka pozrieť, ako zrejme kedysi vyzeral život na japonskom vidieku.
Výhodou skanzenov je, že jeho návštevníci môžu do domov nahliadnuť a často i vojsť a spoznať tak život na dedine v minulosti ešte lepšie, aj vďaka inštaláciam nábytku a ďalším predmetom. Hida no Sato nie je v tomto smere výnimkou a tiež sa tu dá vojsť do väčšiny domov – nezabudnite na to, že v Japonsku sa pri vstupe do domov vyzúvajú topánky. Japonské domácnosti sú však zariadené veľmi minimalisticky a tento trend je možné vidieť i v domčekoch v Hide – nábytku tu veľa nenájdete.
Interiéry japonských domov sú vďaka minimu nábytku veľmi priestranné
V japonskom dome na dedine nemôže chýbať "krb", keďže zimy tu vedia byť tuhé
V domčekoch nájdeme minimum dekorácií a ak tu nejaké sú, väčšinou sa sústredia na náboženské oltáriky
V interiéroch sa dajú vidieť aj rôzne predmety dennej potreby
Krby sa nachádzali väčšinou uprostred domu, dym odvádzal otvor nad nimi
Jeden z miestnych umelcov demonštruje tradičný spôsob výroby obuvi - výrobky je tu možné si hneď zakúpiť, prípadne si skúsiť ich výrobu
Oltáriky či posuvné dvere boli neoddeliteľnou súčasťou japonskej domácnosti
Práca na japonskej dedine
Súčasťou domov v Hide sú aj poľnohospodárske budovy, pretože práca na poli bola v minulosti i v Japonsku, podobne ako všade na svete, hlavným zdrojom obživy rodín. V stajniach, maštaliach a dielňach v Hide preto môžete nájsť expozície ukazujúce a vysvetľujúce, ako si kedysi Japonci na dedinách zarábali na živobytie. Naviac tu je k videniu kurumada, čo je spôsob výsadby ryže do kruhu. Tento spôsob je typický pre oblasť okolo Hidy a je súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva.
Ďalšou dôležitou položkou na príjimovej strane rozpočtu bolo v Japonsku pestovanie hodvábu, ktoré sem prišlo z Číny. V niektorých domoch v Hide tak môžete vidieť rôzne nástroje a náradie pre tkanie a spracovanie hodvábu. Takisto tu však sú vystavené rôzne mriežky a košíky, ktoré slúžili pre chovanie lariev priadky morušovej, ktorých kukly sú zdrojom hodvábneho vlákna. Pár kukiel je v mriežkach stále k videniu.
V Hida no Sato nájdu návštevníci množstvo informácií o výrobe hodvábu
Rôzne predmety potrebné pri výrobe hodvábu a chove priadok morušových
Mriežky pre ukladanie kukiel lariev priadky morušovej
Pre záujemcov o techniku má Hida takisto čo ponúknuť. Síce nejde o mobily, autá ani elektroniku, ale zrekonštruované miestne zariadenia hnané vodou (napríklad mlynské kolo), ktoré pomáhali nahrádzať hrubú ľudskú silu.
Okrem toho si môžu návštevníci skanzenu v niektorých domoch sami vyskúšať rôzne práce, vrátane kaligrafie, výroby topánok zo slamy, tkanie alebo vyrezávanie z dreva. Taktiež je k dispozícii niekoľko jednoduchých hier a aktivít, napríklad chodenie na chodúľoch. Hida no Sato sa tak snaží dať skanzenu interaktívny charakter, čo je o dôvod viac, prečo túto malebnú dedinku navštíviť.
Náboženstvo
Takisto ako na slovenskej dedine v stredoveku, i v tej japonskej bolo náboženstvo neoddeliteľnou súčasťou života. V Hide sa nachádza niekoľko malých drevených svätýň, ale napríklad i brána torii, ktorá predstavuje symbolický prechod zo sveta materiálneho do sveta duchovného. Okrem toho tu nájdete gong v tvare zvonu, úderom do ktorého môžete vysloviť nejaké prianie, ktoré by sa malo splniť. Zatiaľ neviem povedať, či funguje…
Takisto tu na kopčeku stojí šintoistická svätyňa, ktorá sa otvára len raz za rok, ale je možné do nej nahliadnuť aj mimo tejto udalosti. Táto svätyňa má vzácne staré stropné maľby od miestneho umelca.
Brána torii, ktorá väčšinou stojí pred svätyňami v Japonsku
Zvon (gong) je neodmysliteľnou súčasťou svätýň v Japonsku
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Japonsku.
K dispozícii je taktiež domovská stránka skanzenu Hida no Sato.
Ako sa sem dostať?
Vlakom
V Takayame sa nachádza stanica železničnej spoločnosti JR, takže je možné sa sem dostať priamym spojom napríklad z Nagoye. Informácie o cestovných poriadkoch a cenách lístkov je možné nájsť na stránke Hyperdia.
Zo stanice v Takayame je to k múzeu Hida no Sato ešte asi 30 minút pešo (a hore kopcom), prípadne je možné si požičať bicykel.
Pokiaľ ani jedna z možností vám nevyhovuje, môžete zvoliť cestu zo stanice autobusom Sarubobo za 210 JPY (4/2016). Pri nastupovaní si vezmete lístok, na ktorom je číslo. Podľa tohto čísla je potom pri vystupovaní určená cena.
Autobusom
K dispozícii je taktiež autobusové spojenie z Tokia do Takayamy. Autobusy odchádzajú zo stanice Shinjuku (Šindžuku) a cesta trvá 5 a pol hodiny a stojí 6690 JPY (4/2016).
Koľko to stojí?
Vstupné do skanzenu je 700 JPY (4/2016).
Platba kartou je možná, dokonca pri platbe kartou Visa dostanete 10% zľavu zo vstupného (4/2016).
Kedy sem cestovať?
Ideálnymi obdobiami pre návštevu sú jar a jeseň, letá bývajú teplé a daždivé a zimy zasa dosť chladné vďaka vyššej nadmorskej výške.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
V areáli skanzenu je možné sa pohybovať len pešo.
Kde sa ubytovať?
Mesto Takayama je síce malé, ale zvyknuté na množstvo turistov, takže tu je možné bez problémov nájsť kopec hotelov, či už klasických “západných” alebo japonských ryokanov.
Cena za slušný hotel sa pohybuje od 50 EUR za noc pre 2 osoby (4/2016).
Ušetriť sa niečo dá využitím ubytovania cez AirBnB, rozdiel v cene však nie je veľmi veľký.
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
17. december 2018 -
-
16. január 2017 Hirošima – mesto, kde ľudstvo rozpútalo desivé peklo na Zemi
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár