Nemecko

Füssen – malebný koniec nemeckej Romantickej cesty

0
Centrálne námestie mesta Füssen, v pozadí zámok

Nemecké mestečko Füssen je známe hlavne ako dopravný uzol pre turistov, ktorí chcú navštíviť neďalekú dedinku Hohenschwangau a jej svetoznámy hrad Neuschwanstein. Mnoho ľudí sa mestečku úplne vyhne pokiaľ k hradom cestuje vlastnou dopravou či turistickými autobusmi. A to je veľká škoda, pretože Füssen je síce malé, ale zaujímavé mestečko, ktoré stojí za to obetovať mu hodinku či dve vášho času.

Füssen sa považuje za posledné mesto na takzvanej Romantickej ceste, ktorá začína vo Würzburgu a vedie cez niekoľko malebných miest a mestečiek, pričom na nej leží vysoká koncentrácia krásnych hradov a zámkov. Zároveň však ide o mesto, ktorého história siaha hlboko do staroveku a ktoré založili ešte Rimania pod názvom Foetes.

Malebné (i keď trochu upršané) uličky bavorského mestečka Füssen

Malebné (i keď trochu upršané) uličky bavorského mestečka Füssen

Dnes je mestečko Füssen veľmi malé i na naše pomery, o to je však malebnejšie. Už príjazd k nemu (pokiaľ prichádzate od Neuschwansteinu) vám poskytne výhľad na riečku Lech a skvostné biele hradby mesta. Farba riečky je mliečne tyrkysová, zrejme vďaka tomu, že je napájaná z miestnych alpských ľadovcov, ktorých voda v sebe nesie čiastočky horninového prachu. Nad hradbami potom vidieť Vysoký zámok, rovnako biely ako spomínané hradby.

Füssen pri pohľade z mostu cez riečku Lech, v pozadí vidieť Vysoký zámok i Kláštor sv. Magna

Füssen pri pohľade z mostu cez riečku Lech, v pozadí vidieť Vysoký zámok i Kláštor sv. Magna

Samotné centrum mesta je do značnej miery pešou zónou a nájdeme tu mnoho pekných zákutí. Kamenné uličky sú lemované pestrofarebnými domami, pričom pri mnohých z nich stojí za to sa zastaviť a obzrieť si fasády s rôznymi “trompe l’oeil” efektmi. Na domoch sú totiž často okná alebo ich dekorácie len namaľované, čo je zaujímavý druh techniky využitý i na samotnom zámku.

Domy v bavorskom mestečku Füssen sa často prezentujú veľmi zaujímavými fasádami s maľovanými falošnými prvkami

Domy v bavorskom mestečku Füssen sa často prezentujú veľmi zaujímavými fasádami s maľovanými falošnými prvkami

Rímska pevnosť a Hohes Schloss

Práve na kopci nad týmto malebným mestečkom stála rímska pevnosť s mohutnými hradbami, ktorá mala brániť zásobovaciu cestu Via Claudia cez Alpy. Po páde Rímskej ríše z nej postupne zostali len ruiny, ktoré potom slúžili ako zdroj stavebného materiálu pre Kláštor sv. Magna a ďalšie stavby v meste.

Vysoký zámok (Hohes Schloss) v meste Füssen

Vysoký zámok (Hohes Schloss) v meste Füssen

Neskôr tu bol na ruinách pevnosti postavený Hohes Schloss (Vysoký zámok), ktorý slúžil ako letná rezidencia biskupovi (a zároveň kniežaťu) Augsburgu. Tento zámok tu stojí dodnes a je považovaný za jeden z najlepšie zachovaných stredovekých zámkov v Bavorsku. Vyznačuje sa neskorogotickou architektúrou a neobvyklé sú maľby na nádvorí hradu, ktoré znázorňujú falošné okná a ich dekorácie.

Nádvorie Vysokého zámku (Hohes Schloss) v meste Füssen - všimnime si falošné výklenky a dekorácie okien

Nádvorie Vysokého zámku (Hohes Schloss) v meste Füssen – všimnime si falošné výklenky a dekorácie okien

Zámok prešiel rozsiahlou renováciou na konci 15. storočia, po ktorej nadobudol viacmenej dnešnú podobu. Interiéry zámku sú dobovo zariadené, s veľkým množstvom pôvodného nábytku a ďalšieho vybavenia, ktoré bolo zachované ešte z čias gotiky. Najoceňovaňejšou je tzv. Rytierska sieň (Rittersaal), s najbohatšou výzdobou a kazetovým stropom.

Vysoký zámok (Hohes Schloss) v meste Füssen - bohato zdobbený strop v jednej zo sál

Vysoký zámok (Hohes Schloss) v meste Füssen – bohato zdobbený strop v jednej zo sál

Pokiaľ preferujete skôr exteriéry, určite nevynechajte návštevu veží zámku. V prvom rade ide o Vstupnú vežu (Torturm), resp. Vežu s hodinami (Uhrturm). Z komnaty na šietom poschodí tejto veže je výborný výhľad na celé mesto Füssen a jeho okolie.

Výhľad na mesto Füssen z Vysokého zámku (Hohes Schloss) - keby niet hmly a daždivého počasia, vzadu vpravo za kopčekom sa skrýva zámok Neuschwanstein

Výhľad na mesto Füssen z Vysokého zámku (Hohes Schloss) – keby niet hmly a daždivého počasia, vzadu vpravo za kopčekom sa skrýva zámok Neuschwanstein

V zámku zároveň sídli mestská galéria, takže funguje aj ako múzeum výtvarného umenia, kde si môžete prezrieť najmä diela bavorských gotických a renesančných umelcov.

Vysoký zámok (Hohes Schloss) v meste Füssen - jeho sály slúžia i ako galéria bavorského gotického a renesačného výtvarného umenia

Vysoký zámok (Hohes Schloss) v meste Füssen – jeho sály slúžia i ako galéria bavorského gotického a renesačného výtvarného umenia

Kláštor sv. Magna a najstaršia freska v Nemecku

Hneď pod zámkom stojí stavba, ktorá tak trochu vyzerá, akoby s ním tvorila jeden celok. Kláštor sv. Magna je však na rozdiel od Vysokého zámku postavený v barokovom štýle, pretože jeho dnešná podoba pochádza zo začiatku 18. storočia. Farebne však so zámkom celkom ladí a spoločne tvoria typický obrázok mesta Füssen.

Nádvorie Kláštora sv. Manga v bavorskom mestečku Füssen

Nádvorie Kláštora sv. Manga v bavorskom mestečku Füssen

Kláštor sv. Magna bol dokonca kedysi vlastníkom Vysokého zámku a práve preto jeho pánom bol biskup, ktorý bol zároveň vládcom Augsburského knižatstva. Neskôr však o zámok mnísi prišli, rovnako ako nakoniec aj o samotný kláštor, čo bolo dôsledkom sekularizácie v roku 1803, spôsobenej napoleonskými vojnami.

Existencia kláštora tak trvala takmer celé tisícročie, pretože bol založený zrejme v 9. storočí ako benediktínsky kláštor pod správou augsburského biskupa. Podľa tradície práve tu žil a zomrel mních-pustovník sv. Magnus (nazývaný i sv. Mang), i keď táto udalosť sa datuje o niekoľko storočí skôr.

Interiéry Baziliky sv. Magna v meste Füssen - hlavný oltár a presbytérium

Interiéry Baziliky sv. Magna v meste Füssen – hlavný oltár a presbytérium

Kláštor bol postupne rozširovaný a zveľadovaný, pribudol kostol (neskôr rozšírený na baziliku) a spomínaná baroková prestavba. Kláštor a jeho mnísi odolali storočiam vojen i náboženskej reformácii, aby nakoniec podľahli spomínanej sekularizácii na začiatku 19. storočia. Dnes v kláštore sídli Múzeum mesta Füssen.

Aj keď sa v kláštore a jeho bazilike nachádza stále veľa vzácnych pamiatok a artefaktov, z historického hľadiska nájdeme tú najcennejšiu pamiatku práve pod bazilikou. V jej krypte, ktorá bola súčasťou ešte pôvodného kostola, sa totiž nachádza freska znázorňujúca sv. Magna a sv. Galla, ktorá pochádza z roku 980. Táto viac ako tisícročná maľba je tak najstaršou freskou v celom Nemecku.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Nemecku.

Takisto sa môže hodiť článok o Neuschwanstein a Hohenschwangau.


Ako sa sem dostať?

Autom

Vlastné auto vám dá najväčšiu flexibilitu pre návštevu zámkov – už len s ohľadom na čas návštevy, ale i s ohľadom na ubytovanie. Cesta z Mníchova trvá necelé dve hodiny (podľa premávky).

Parkovať sa dá v blízkosti centra v podzemných garážach.

Vlakom

Vlaková stanica v mestečku Füssen sa nachádza priamo v jeho centre a z Mníchova sa sem dostanete i bez prestupu, prípadne s jedným prestupom. Cesta trvá viac ako dve hodiny a cena lístkov sa pohybuje medzi 20 a 30 EUR (4/2019). Spojenia a ceny lístkov môžete vyhľadávať na stránkach Nemeckých železníc.

Z vlakovej stanice vo Füssene sa do Hohenschwangau (k zámku Neuschwanstein) dostanete kyvadlovým autobusom.


Koľko to stojí?

Vstupné na Vysoký zámok je 6 EUR, rovnako ako do Mestského múzea (Kláštor sv. Magna). Kombinovaný lístok pre obe pamiatky potom vyjde na výhodných 7 EUR (4/2019).


Kedy sem cestovať?

Füssen i priľahlé zámky je možné navštíviť bez problémov celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Füssen je malé mestečko a nie je dôvod ho preskúmať inak než pešo.


Kde sa ubytovať?

Vo Füssene sa nachádza niekoľko hotelov. Izba pre dve osoby sa dá nájsť za 70-80 EUR za noc (4/2019). Ceny samozrejme závisia i od ročného obdobia, resp. sezóny.

Miestni obyvatelia ponúkajú taktiež ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). Oproti hotelom veľmi neušetríte, pretože možností je dosť málo a ceny sú tak v podstate rovnaké, ako v hoteloch.

V prípade, že vám ide len o návštevu Neuschwansteinunie je nutné tu tráviť noc, zámky sa dajú navštíviť i v rámci jednodenného výletu z Mníchova, prípadne iného mestečka. Pokiaľ máte auto, nie je problém sa ubytovať kdekoľvek v dojazdovej vzdialenosti od Hohenschwangau.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie