Svätý Vincent a Grenadíny

Svätý Vincent a Grenadíny je súostrovie v Karibiku, ktoré tvorí samostatnú krajinu patriacu do Britského Commonwealthu.

Celkovo ide o 32 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých najväčší je Svätý Vincent, s hlavným mestom Kingstown a medzinárodným letiskom. Ostatné ostrovy sú nazývané súhrnne Grenadíny, pretože ležia smerom k inému ostrovnému štátu – Grenade.

Jedna z hlavných ulíc Kingstownu - Bay Street

Jedna z hlavných ulíc Kingstownu – Bay Street

Svätý Vincent sa vyznačuje najmä veľkou prírodnou krásou, zatiaľ čo Grenadíny sú naopak obľúbené vďaka krásnym plážam.

Vo vláde nad ostrovom Svätý Vincent sa nejakú dobu preťahovali Veľká Británia a Francúzsko, až napokon definitívne pripadol Britom v 18. storočí. V roku 1979 potom krajina získala úplnú nezávislosť a je tak dnes plnohodnotným štátom.

Dedinská idylka na ostrove Svätý Vincent

Dedinská idylka na ostrove Svätý Vincent

Svätý Vincent a Grenadíny sú v karibskom kontexte chudobnou krajinou a v obrovskej miere je miestna ekonomika závislá na turizme a cestovnom ruchu.

Napriek tomu je miestna cenová hladina vysoká a na ostrov si určite pripravte dostatočný rozpočet ako na ubytovanie, tak i na jedlo – skoro všetko sa sem dováža, v krajine sa takmer nič nevyrába.


Víza

Občania SR a ČR potrebujú pre návštevu Svätého Vincenta a Grenadín platný cestovný pas. Pri vstupe je kontrolovaná a vyžadovaná taktiež letenka do vašej ďalšej destinácie.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Na Svätý Vincent a Grenadíny sa z Európy dá dostať z Veľkej Británie vďaka British Airways.

Schodnejším riešením je však dostať sa na Svätý Vincent z iných karibských ostrovov, – existuje sem spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.

V letenkách je zahrnutá odletová “daň”, ktorá sa teda už neplatí osobitne.

Z letiska sa dá dostať taxíkom alebo prenajatým autom, ale k dispozícii sú aj autobusy – stačí vyjsť na hlavnú cestu pred terminálom a počkať na autobus idúci požadovaným smerom.

Loďou

Na Svätý Vincent a Grenadíny sa po mori dá dostať len na súkromnej lodi alebo veľkou výletnou loďou. Trajektové spojenie s okolitými krajinami neexistuje (iba vnútroštátne).


Ako sa tu pohybovať?

Autobusom

Autobusy (resp. minivany) pokrývajú spojenia medzi najväčšími mestami (alebo skôr osadami). Všetky autobusy majú svoj východzí bod v Kingstowne, následne smerujú do svojej destinácie, kde sa otočia a opäť vracajú do Kingstownu. V Kingstowne sú autobusové zastávky, autobus je však možné zastaviť kdekoľvek pre nastúpenie (stačí zamávať rukou) alebo vystúpenie (stačí zakričať “bus stop”).

Cena jazdy autobusom sa líši podľa vzdialenosti, pohybuje sa od 2 ECD pre blízke cesty až do 10 ECD pre cesty z jednej strany ostrova na druhý (3/2016).

Katastrofálna hromadná doprava býva v čase dopravnej špičky – ráno medzi 7. a 9. hodinou a poobede od 15. do 19. hodiny – keď sa ľudia vracajú z práce, môže trvať aj niekoľko hodín, než sa v Kingstowne dostanete na autobus. Autobusy sa totiž často naplnia už cestou do mesta a tak to obrátia smerom do svojej destinácie ešte predtým, než vôbec dorazia do východzej stanice. V takom prípade vám zostane len ísť pešo alebo taxíkom.

Na Grenadínach verejná doprava k dispozícii nie je.

Transport na ostrove Svätý Vincent

Transport na ostrove Svätý Vincent

Autom

Auto je dobrý dopravný prostriedok pre preskúmanie ostrova Svätý Vincent. Aj keď sú cesty užšie, doprava je dosť riedka a dopravné zápchy tu veľmi nehrozia, dokonca ani v hlavnom meste.

Jazdí sa tu na ľavej strane a vodiči nie sú veľmi opatrní a veľmi často používajú klaksón – avšak len na upozornenie, aby ste o nich vedeli alebo aby vám dali najavo, že sa chystajú predbiehať.

Prenájom malého auta stojí od 50 USD za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.

Pre šoférovanie na Svätom Vincente a Grenadínach však budete potrebovať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 65 ECD (3/2016), čo je taktiež nemalá položka. Toto nariadenie platí, pokiaľ si prenajmete auto v požičovni, kde vám tento preukaz rovno vystavia – dá sa však ušetriť tak, že si prenajmete auto od niekoho miestneho (napr. hostiteľa z AirBnB) a tak môžete jazdiť na medzinárodný vodičský preukaz.

Skútrom

Požičovní, kde si na Svätom Vincentovi môžete požičať skúter, je veľmi málo, pretože nejde o obvyklý spôsob dopravy.

Skúter je však veľmi dobrý prostriedok pre prieskum ostrova, vzhľadom k jeho dobrým cestám a nízkej úrovni premávky.

Aj na zapožičanie skútra je však potrebný miestny vodičský preukaz, takže platia informácie uvedené v odstavci pre dopravu autom.

Taxíkom

Taxíky sú na Svätom Vincentovi a Grenadínach drahé, aj keď sa miestna vláda snaží ich ceny regulovať. Je dôležité sa dohodnúť na cene vopred a uistiť sa, či je cena v ECD alebo USD.

Taxík je možné si najať aj pre prieskum ostrova. Ceny sa pohybujú okolo 50 ECD za hodinu za auto (3/2016).

Loďou

Lode (trejekty) premávajú medzi jednotlivými ostrovmi krajiny a prevádzkuje ich niekoľko spoločností. Informácie o spojeniach je možné nájsť na týchto stránkach.

Pre aktuálne časy plavieb je však nutné navštíviť prístav alebo zavolať, pretože sa môžu každý deň zmeniť a je v tom trochu chaos a dezorganizácia, čo v Karibiku nie je tak neobvyklé.

Treba počítať s tým, že cesta na niektoré ostrovy (napr. obľúbené Tobago Cays) môže trvať zo Svätého Vincenta veľmi dlho a byť dosť drahá, vzhľadom k tomu, že si budete musieť zrejme prenajať súkromnú loď pre dopravu. Naopak Bequia je dobre dostupná trajektom za zhruba polhodinu.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Svätého Vincenta a Grenadín sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Svätom Vincentovi a Grenadínach sa rozpráva po anglicky.

Miestna angličtina je kreolská, takže môže chvíľku trvať, než jej človek porozumie.


Čo tu navštíviť?

Mestá a ostrovy

  • Grenadíny – skupina menších ostrovov ležiacich na juh od Svätého Vincenta, pomenovaných súhrnne “Grenadíny” podľa Grenady, ktorá leží neďaleko od nich. Grenadíny sú najmä plážové destinácie a niektoré z nich patria medzi ostrovy s najkrajšími plážami v Karibiku.
  • Kingstown (blog)  – hlavné mesto a ekonomické srdce krajiny, ležiace na ostrove Svätý Vincent, s množstvom trhov, trajektovým terminálom a medzinárodným letiskom.

    Hlavná tržnica v Kingstowne

    Hlavná tržnica v Kingstowne

  • Svätý Vincent (blog) – hlavný a najväčší ostrov krajiny, ktorý sa síce nemôže pochváliť luxusnými karibskými plážami, ale má 1234 metrov vysokú sopku La Soufrière. Výstup na túto sopku je jedným z najlepších zážitkov v Karibiku.

    Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi

    Vnútro krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi

Príroda a aktivity

  • Pláže – za plážami je treba sa vydať na menšie ostrovčeky, Grenadíny, kde je možné nájsť jedny z najkrajších pláží Karibiku.
  • Trekking (blog) – na Svätom Vincentovi leží sopka La Soufrière, na ktorú vedie asi hodinu a pol dlhá cestička, na konci ktorej vás čaká jeden z najlepších výhľadov v Karibiku.

    Okraj krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi a cestička k nemu vedúca

    Okraj krátera sopky La Soufrière na Svätom Vincentovi a cestička k nemu vedúca

  • Vodné športy – okrem povaľovania na pláži sa samozrejme môžete venovať vodným a plážovým aktivitám, ako šnorchlovanie, potápanie, či surfovanie. Na toto všetko by ste mali zamieriť na niektorý z ostrovov Grenadíny.

Kde sa ubytovať?

Svätý Vincent patrí menej rozvinuté, ale zároveň drahšie karibské ostrovy a to sa týka i ubytovania.

Cena ubytovania v hoteloch začína od 80 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 40 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Svätý Vincent a Grenadíny sú drahou krajinou a platí to i o jedle. K dispozícii je množstvo dobrých reštaurácií, ale aj typických fastfoodov (hlavne KFC), ale v oboch prípadoch je treba počítať s veľmi vysokými cenami za jedlo.

Alternatívou sú rôzne stánky a grily na ulici, ktoré predávajú väčšinou smažené ryby alebo kuracie mäso s hranolkami – kvalita tohto jedla je mizerná, stále však môže vyjsť na 15 USD.

Karibská kuchyňa je celkovo dosť ťažká a nie veľmi chutná a Svätý Vincent a Grenadíny nie sú v tomto ohľade výnimkou. Miestne pokrmy sú inšpirované najmä americkou a anglickou stravou.


Ako a čo tu nakupovať?

Na Svätom Vincentovi a Grenadínach sa platí východokaribskými dolármi (ECD, resp. XCD).

Východokaribský dolár je fixovaný na americký dolár v pomere 1 USD = 2.70 ECD a preto je možné na ostrovoch bez problémov platiť aj americkými dolármi.

Bankomaty sú k dispozícii len v hlavných mestách na jednotlivých ostrovoch, na Svätom Vincentovi je to Kingstown.

Banky sú k dispozícii taktiež len v hlavných mestách a fungujú aj ako zmenárne.

V Kingstowne je množstvo trhovísk, kde sa dajú kúpiť čerstvé ovocie a ryby.

V krajine sa toho veľa nevyrába, takže väčšina tovaru je tu drahá a miestne suveníry sú obmedzené na rôzne náramky a iné šperky, vyrobené z koralov či mušlí.

Ulice v Kingstowne sú často zároveň tržnicami

Ulice v Kingstowne sú často zároveň tržnicami


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Svätý Vincent a Grenadíny sú bezpečnou krajinou a jediné, čo tu turistom hrozí, sú silné morské prúdy na náveternej (východnej) strane ostrova.

Najnovšie komentáre

Kategórie