Svätý Martin

Svätý Martin je ostrov v Karibiku patriaci do skupiny Malých Antíl, konkrétne do Záveterných ostrovov. Aj keď ide o skupinu pomerne malých ostrovov, Svätý Martin patrí spomedzi nich medzi tie ešte menšie. Pre predstavu – ak by sme okolo neho nakreslili kruh, mal by priemer okolo 10 kilometrov. Napriek tomu však ide o jeden z najzaujímavejších ostrovov v celom Karibiku a disponuje zrejme jednými z najlepších pláží v tejto oblasti.

Lietadlo spoločnosti American Airlines vzlieta z dráhy ponad pláž Maho

Lietadlo spoločnosti American Airlines vzlieta z dráhy ponad pláž Maho

Aj keď ide (ako som uviedol) o vcelku malý ostrov, nachádza sa na ňom medzištátna hranica a ostrov je tak rozdelený medzi dve krajiny. Väčšia severná časť je francúzska (oficiálny názov Saint-Martin), južná zasa holandská (Sint Maarten). Obe časti sú de iure samostatnými zámorskými teritóriami Francúzska a Holandska, de facto tu však neexistuje fyzická hranica ani kontrola, takže sa na celom ostrove dá pohybovať ľubovoľne bez akejkoľvek hraničnej kontroly.

Pevnosť Fort St. Louis v Marigote - dnes už len ako ruina

Pevnosť Fort St. Louis v Marigote – dnes už len ako ruina

Svätý Martin je veľmi obľúbenou destináciou, najmä pre pobytové dovolenky. Dovolenkuje sa tu oproti iným karibským ostrovom veľmi jednoducho – funguje tu celkom dobre hromadná doprava, ceny jedla sú tu oveľa nižšie, k dispozícii sú supermarkety a ostrov je celkovo dobre rozvinutý. Jedinou nákladnejšou položkou je ubytovanie.

Pláž a plážová promenáda vo Philipsburgu

Pláž a plážová promenáda vo Philipsburgu

Ostrov sa nemôže pochváliť nejakou obzvlášť imponujúcou prírodnou krásou, má však nádherné biele pláže, ktoré patria medzi najkrajšie v Karibiku. Niektoré z nich sú nudistické, čo je v prevažne silne kresťanskom Karibiku veľmi unikátny úkaz. A samozrejme netreba zabúdať na pláž Maho, zrejme najslávnejšiu pláž celého Karibiku – fotografie lietadiel prelietavajúcich pár metrov nad hlavami turistov slniacich sa na tejto pláži sú už notoricky známe.

Fontána vo Philipsburgu

Fontána vo Philipsburgu


História

História ostrova Svätý Martin sa do príchodu Európanov nevymyká vzoru ostatných karibských ostrovov. Pôvodne bol osídlený mierumilovným indiánskym kmeňom Aravakov, ktorí však boli vyvraždení alebo zotročení oveľa agresívnejšími Karibmi, indiánskym kmeňom bojovníkov. Karibovia tak obývali ostrov na konci 15. storočia, keď sem dorazil pri svojej druhej ceste za Atlantik Krištof Kolumbus. Ostrov bol objavený 11.11., teda na Martina, a tak ho janovský moreplavec pomenoval Isla de San Martín, teda Ostrov sv. Martina.

Kolumbus ostrov prehlásil za španielske teritórium, avšak nikdy na ňom nepristál a Španieli nemali veľmi záujem na kolonizácii tohto ostrova (ani ostatných ostrovov v tejto oblasti). Kto však o kolonizáciu záujem mal boli Holanďania, ktorým sa hodil ako zastávka medzi Brazíliou a Novým Amsterdamom (dnes New York), takže tu v 17. storočí založili malú pevnosť. Svoje osady tu založili čoskoro i Briti a Francúzi. Hlavnou ekonomickou aktivitou bola ťažba a export soli.

Uličky Marigotu

Uličky Marigotu

Rovnako ako malé dieťa začne chcieť nechcenú hračku až vtedy, keď si ju vezme niekto iný, i Španielom začala byť kolonizácia Svätého Martina inými mocnosťami tŕňom v oku. Poslali teda svoju armádu a ostrov obsadili a vyhnali z neho všetkých ostatných kolonizátorov. Pätnásť rokov tak ostrovu vládli Španieli, až kým nezistili, že ich vlastne vôbec nezaujíma a z ostrova zasa odišli.

To využili Holanďania a Francúzi, ktorí sa sem opäť prihrnuli z okolitých ostrovov, kde už mali vytvorené svoje kolónie. Veľmi rýchlo prišli na to, že neustále konflikty komplikujú spolunažívanie na jednom ostrove a tak uzavreli Zmluvu z Concordie, podľa ktorej bol ostrov rozdelený na dve časti, každú pod správou jednej zo súperiacich mocností.

Vo Philipsburgu nechýbajú predovšetkým obchody so značkovým a luxusným tovarom

Vo Philipsburgu nechýbajú predovšetkým obchody so značkovým a luxusným tovarom

Podľa legendy bola hranica určená nasledovne – každa zo strán určila svojho chodca, ktorý sa následne musel opiť. Francúz zvolil víno, zatiaľ čo Holanďan gin. Keď boli obaja dostatočne pod vplyvom alkoholového opojenia, vyštartovali z Oyster Pond (dedina na východnom pobreží ostrova, kde začína hranica) – Francúz na sever, Holanďan na juh. V mieste, kde sa opäť stretli, mala hranica končiť. Holanďan však cestou narazil na zvodnú ženu a pod vplyvom alkoholu sa rozhodol s ňou stráviť noc, zatiaľ čo Francúz pokračoval v ceste. Navyše si trochu skrátil cestu podvodom a tak nakoniec Francúzi získali väčšiu časť ostrova.

Samozrejme ide len o povesť, v reáli bola hranica záležitosťou dohody a toto rozdelenie ostrova zostalo v platnosti dodnes. V priebehu stáročí samozrejme došlo k niekoľkým úpravám hraníc, ale bizarný status, kde je miniatúrny ostrov rozdelený medzi dve krajiny s rôznymi menami, jazykmi, hlavnými mestami a vlastnými letiskami, zostáva dodnes svetovým unikátom.

Bod na západnej strane ostrova, kde je hranica medzi holandskou a francúzskou časťou.

Bod na západnej strane ostrova, kde je hranica medzi holandskou a francúzskou časťou. Stĺp označuje výročie 300 rokov od podpisu zmluvy o tejto hranici (1648-1948).


Víza

Svätý Martin je súčasťou EÚ, jeho holandská časť (kde je i letisko) však nie je však súčasťou Schengenského priestoru a preto pre jej návštevu potrebujú občania SR a ČR platný cestovný pas. Víza nie sú potrebné pre pobyty za účelom turizmu do 90 dní.

Na francúzskej časti ostrova však platia iné pravidlá a občania EÚ sa tu môžu zdržiavať bez víz neobmedzene dlhú dobu. Ide o jeden z ďalších zaujímavých paradoxov tohto ostrova.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko princeznej Juliany (SXM) je v holandskej časti, vo francúzskej časti sa nachádza len maličké letisko Grand Case pre súkromné lety a lokálne lety medzi ostrovmi.

Letecké spojenie na Svätý Martin z Európy zabezpečuje Air France, ako národný francúzsky prepravca a KLM ako ten holandský. Z mnohých európskych miest (vrátane Viedne a Prahy) sa sem tak dá dostať s prestupom v Paríži alebo Amsterdame. Pokiaľ sa vám podarí uloviť nejakú akciu, dá sa sem z Európy takto dostať za celkom výhodnú cenu (okolo 500 EUR za spiatočnú letenku z Prahy).

Z USA je k dispozícii niekoľko spojení na Svätý Martin, lietajú sem i veľké americké aerolinky, i nízkonákladovky (napríklad jetBlue).

Z iných karibských ostrovov sa dá na Svätý Martin dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT, InselAir alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.

Lietadlo americkej nízkonákladovej spoločnosti jetBlue sa pripravuje na štart

Lietadlo americkej nízkonákladovej spoločnosti jetBlue sa pripravuje na štart

Z letiska sa dá dostať taxíkom alebo i MHD. Cena taxíkom kamkoľvek na opačnú stranu ostrova by nemala byť vyššia, než 25-30 USD, v prípade blízkych destinácií aj menej.

Autobusová zastávka sa nachádza na hlavnej ceste pri letisku, stačí len prejsť parkoviskom. Autobusy z letiska jazdia priamo len do Philipsburgu, pokiaľ potrebujete ísť na francúzsku časť ostrova, budete musieť prestúpiť  v Cole Bay. Šofér autobusu vám s cestou ochotne poradí.

Cena cesty autobusom sa pohybuje medzi 1-2 USD a vždy sa platí len v hotovosti priamo šoférovi. Je možné platiť v Eurách, ale v nevýhodnom kurze 1:1 k USD.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Jediné trajektové spojenie zo Svätého Martina je k dispozícii so susedným ostrovom Anguilla.

Lístok sa nedá kúpiť vopred, platí sa priamo na lodi (20 USD za jeden smer; 3/2016) – nedá sa platiť kartou. Navyše sa platí tzv. departure tax, pri odjazde zo Svätého Martina 5 USD, pri odjazde z Anguilly 8 USD (3/2016).

Trajekty premávajú každých 45 minút.

Na Svätý Martin sa dá dostať aj veľkou výletnou loďou, v sezóne ich tu kotví vždy aj niekoľko naraz. Tento druh cestovania vám však nepomôže o krajine zistiť prakticky nič a miestni obchodníci a agenti vás budú považovať len za chodiacu peňaženku, ktorú treba čo najviac podojiť za krátku dobu, počas ktorej sa turisti z lode na ostrove zdržia.


Ako sa tu pohybovať?

MHD

MHD funguje na Svätom Martine veľmi dobre a obsluhujú ho minivany a minibusy. Dostať sa nimi dá takmer všade na ostrove, aj keď spojenia v nedeľu sú dosť obmedzené, najmä vo východnej časti ostrova. Najlepšie pokrytie je medzi hlavnými mestami francúzskej a holadnskej časti, Marigotom a Philipsburgom, kde autobusy jazdia veľmi často.

Cesta autobusom stojí medzi 1 a 2 dolármi, podľa vzdialenosti. Dá sa platiť i v Eurách, ale v kurze 1:1 k USD, takže je výhodnejšie platiť dolármi (3/2016).

Autobus si môžete zastaviť kdekoľvek ho zbadáte, pokiaľ má voľné miesto, tak vám zastaví – stačí zamávať. Pri nastupovaní sa spýtajte, či autobus ide tam, kam potrebujete, šoféri sú veľmi ochotní. Keď budete chcieť vystúpiť, stačí stlačiť tlačidlo alebo zakričať “bus stop”. Autobus vám zastaví prakticky kdekoľvek budete chcieť.

Na zastávkach vám často zastavia i miestni obyvatelia, ktorí ochotne vozia ľudí miesto autobusov. V takom prípade im stačí zaplatiť toľko, čo by ste zaplatili v autobuse, teda 1-2 doláre, privyrábajú si tak na benzín. V niektorých prípadoch vás však odvezú i zadarmo.

Dávajte si však pozor, aby ste nenasadli do zdieľaného taxíka, v takom prípade od vás bude chcieť šofér samozrejme oveľa vyššiu sumu – ale nemusíte sa báť, šofér vás na to upozorní vopred, takže sa môžete rozhodnúť, či nasadnete alebo nie.

V niektorých miestach, napríklad v Marigote či Philipsburgu, môžu byť počas špičky značné zápchy, takže pri ceste na letisko si v takom prípade nezabudnite nechať nejakú rezervu.

Marigot - hlavný autobusový terminál

Marigot – hlavný autobusový terminál

Autom

Na ostrove sú k dispozícii všetky veľké svetové požičovne, väčšinou na letisku. Po ostrove sú potom rozstrúsené i menšie lokálne požičovne.

Pri prenájme si pre istotu zistite, či je povolené autom prechádzať hranicu – aj keď to môže znieť smiešne, sú požičovne, ktoré to neumožňujú.

Ceny prenájmov automobilov sa pohybujú od 30-40 USD za najmenšie autá (3/2016).

Ceny benzínu sa pohybujú okolo 1 USD za liter, teda nižšie ako u nás (3/2016).

Cesty sú na Svätom Martine v dobrom stave, jediným problémom bývajú zápchy počas špičky v okolí Marigotu a Philipsburgu.

Keďže ostrov je malý, dobrou alternatívou pre jeho prieskum môže byť aj skúter.

Taxíkom

Taxíkov je na Svätom Martine dostatok, obzvlášť v turisticky exponovaných destináciach. Ceny taxíkov sú nižšie ako na iných karibských ostrovoch a taxikári sa dajú najať aj ako sprievodcovia pre cesty po ostrove. V takom prípade si zvyknú účtovať okolo 50 USD za hodinu (3/2016).


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Svätého Martina sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov začína v septembri.


Ako sa tu dorozumieť?

Vo francúzskej časti Svätého Martina je úradným jazykom francúzština, ktorou sa tu bez problémov dohovoríte.

V holandskej časti je to holandčina, ktorou však nerozprávajú všetci obyvatelia a užitočnejšou je tu angličtina.

Lingua franca celého ostrova je potom angličtina, ktorou sa tu dá bez problémov dohovoriť všade. V prípade núdze vie zafungovať i španielčina, ktorú z nejakého dôvodu mnoho miestnych obyvateľov taktiež ovláda.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá a miesta

  • Grand Case (blog) – malé mestečko vo francúzskej časti ostrova, disponujúce malým letiskom a peknou plážou a reštauráciami.

    Záliv Grand Case a pláž

    Záliv Grand Case a pláž

  • Marigot (blog) – hlavné mesto francúzskej časti s príjemnou atmosférou, malou pevnosťou a trajektovým terminálom.

    Pevnosť Fort St. Louis - Výhľad na Marigot

    Pevnosť Fort St. Louis – Výhľad na Marigot

  • Motýlia farma (blog) – veľmi zaujímavá atrakcia, kde sú chované motýle z rôznych krajín a kde organizujú prehliadky so sprievodcom.

    Motýlia farma na Svätom Martine

    Motýlia farma na Svätom Martine

  • Philipsburg (blog) – hlavné mesto holandskej časti, nákupný raj duty-free s dlhou a peknou plážou.

    Pláž a plážová promenáda vo Philipsburgu

    Pláž a plážová promenáda vo Philipsburgu

Príroda a aktivity

  • Pláže (blog) – celý ostrov Svätý Martin je obkolesený množstvom krásnych pláží. Pláže majú biely piesok a more je tu veľmi čisté a teplé. Jednou z najkrajších a najobľúbenejších je pláž Orient Beach, ktorej časť je dokonca nudistická. Najznámejšou je však Maho Beach, pretože sa nachádza hneď na konci pristávacej dráhy medzinárodného letiska a tak tesne ponad ňu prelietavajú aj veľké prúdové lietadlá.
    Lietadlo pristáva ponad pláž Maho na letisku princeznej Juliany na ostrove Svätý Martin

    Lietadlo pristáva ponad pláž Maho na letisku princeznej Juliany na ostrove Svätý Martin

    Pláž Orient Beach - jedna z najkrajších pláží celého ostrova Svätý Martin - biely piesok, tyrkysové more a azúrové nebo - čo viac chcieť?

    Pláž Orient Beach – jedna z najkrajších pláží celého ostrova Svätý Martin – biely piesok, tyrkysové more a azúrové nebo – čo viac chcieť?

  • Vodné športy (blog) – okrem povaľovania na pláži sa samozrejme môžete venovať vodným a plážovým aktivitám, ako šnorchlovanie, potápanie, jazda na vodnom skútri či surfovanie. Na toto všetko je na Svätom Martine príležitostí viac než dosť, stačí navštíviť niektorú z pláží.

    Pláž Orient Beach - na svoje si tu prídu napríklad aj windsurferi

    Pláž Orient Beach – na svoje si tu prídu napríklad aj windsurferi


Kde sa ubytovať?

Svätý Martin je malý ostrov a ubytovacie kapacity mimo hotelových plážových rezortov sú obmedzené, takže ceny ubytovania sú dosť vysoké.

Cena ubytovania v základných hoteloch začína od 70 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, 100-300 EUR (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa ušetriť oproti hotelom bohužiaľ veľmi nedá, takže nájsť ubytovanie pod 70 EUR na noc pre 2 osoby nie je veľmi jednoduché (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Kuchyňa na Svätom Martine je zmesou francúzskych a karibských vplyvov. Neodlučiteľnou súčasťou miestnych pokrmov sú malé banány, ktoré sú smažené alebo varené a podávané ako príloha.

Jedlo v Karibiku celkovo nie je žiadnym gurmánskym rajom, na Svätom Martine však nie je problém nájsť reštaurácie akéhokoľvek štýlu – ázijské, francúzske alebo pizzerie.

Holandská časť ostrova je orientovaná prevažne na americký štýl stravovania a nájdete tu kopec fastfoodov zo svetových reťazcov – nechýba McDonald’s, KFC alebo Burger King.

Grilovaná ryba mahi-mahi, obľúbená v celom Karibiku. Karibská kuchyňa často dopĺňa jedlá o malé opečené banány (vedľa ryby)

Grilovaná ryba mahi-mahi, obľúbená v celom Karibiku. Karibská kuchyňa často dopĺňa jedlá o malé opečené banány (vedľa ryby)

Na ostrove sa dajú zohnať výborné ryby a v jednoduchej reštaurácii v Marigote stojí jedlo pozostávajúce z ryby a prílohy zhruba 10 USD (3/2016).

Ešte lacnejšie vyjde stravovanie na vlastnú päsť – supermarketov je tu veľa a sú dobre zásobené, takže pokiaľ máte ubytovanie s kuchyňou, nie je problém zvoliť i tento typ stravovania.

Marigot - nákupné centrum

Marigot – nákupné centrum


Ako a čo tu nakupovať?

Zaujímavým paradoxom je fakt, že každá časť ostrova má svoju oficiálnu menu (francúzska časť Euro, holandská časť gulden Holandských Antíl), ale na celom ostrove sa prakticky všade používajú americké doláre.

Eurom je síce možné platiť na severe a guldenom na juhu, ale najmä s druhou menovanou menou sa prakticky nestretnete. Euro je často zamieňané s dolármi v pomere 1:1, takže je lepšie mať doláre. Veľa pláží taktiež explicitne uvádza, že ceny platia v EUR i USD v pomere 1:1 (takže sa môžete rozhodnúť, či za ležadlo zaplatíte 10 EUR alebo 10 USD).

Naopak v obchodoch na francúzskej časti ostrova sa vám môže stať, že ceny budú v Eurách a v prípade platby dolármi vám cenu prepočítajú veľmi nevýhodným kurzom. Preto je dobré sa vždy spýtať na cenu v Eurách a dolároch vopred alebo platiť kartou, kedy tento problém odpadá.

Bankomaty i platby kartami sú na ostrove bežné a bezproblémové. Kartou však nezaplatíte za MHD ani ostatné spôsoby prepravy (napr. trajekt na Anguillu), kde funguje len hotovosť.

Svätý Martin je obľúbený ako nákupný raj v Karibiku. Obchody tu má množstvo prémiových značiek, či už oblečenia, šperkov alebo elektroniky. Tovar by malo byť možné zakúpiť vďaka duty-free (oslobodeniu od cla) výhodnejšie než inde, ale ako vždy je dobré si toto najprv overiť, napríklad porovnať ceny na internete.

Vo Philipsburgu nechýbajú predovšetkým luxusné značky

Vo Philipsburgu nechýbajú predovšetkým luxusné značky

Podobne ako na iných karibských ostrovoch, i na Svätom Martine je obľúbeným suvenírom miestny alkohol, v prvom rade karibský rum vyrábaný lokálnymi distilérkami.

V Marigote i Philipsburgu nájdete taktiež tržnice, kde kúpite mnoho ďalších suvenírov, napríklad miestne oblečenie.

Tržnica vo Philipsburgu

Tržnica vo Philipsburgu


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Svätý Martin je veľmi bezpečným ostrovom a turistovi okrem úpalu, spálenia od Slnka či štípancov od komárov väčšie nebezpečenstvo nehrozí. Preto treba v prvom rade pribaliť dobrý opaľovací krém a repelent.

Je treba samozrejme zachovať zdravý rozum a štandardnú mieru obozretnosti, lebo ako všade na svete, vreckári a drobní zlodejíčkovia sa nájdu aj tu. Je preto treba si dávať na svoje veci na pláži pozor a takisto zbytočne neukazovať drahé šperky či elektroniku.

Najnovšie komentáre

Kategórie