Portoriko
Portoriko je ostrovný štát v Karibiku, patriaci do skupiny Veľkých Antíl.
Patrí pod správu USA ako nezačlenené územie, má tak vlastnú ústavu, parlament i senát. Jeho občania tak nemôžu voliť v amerických voľbách.
Aplikuje sa (dobrovoľne) zahraničná politika a ochrana hraníc podľa legislatívy USA, takže pre vstup na Portoriko platia rovnaké pravidlá, ako pre vstup na územie USA.
Portoriko bolo objavené v roku 1493 Krištofom Kolumbom počas jeho druhej plavby za Atlantik a pomenované San Juan Bautista (Sv. Ján Krstiteľ), zatiaľ čo hlavným mestom sa neskôr stalo Puerto Rico (Bohatý prístav). V priebehu histórie sa postupne názvy ostrova a hlavného mesta prehodili, takže dnes je názov ostrova Puerto Rico, zatiaľ čo hlavné mesto sa volá San Juan.
Portoriko je jedným z mála karibských ostrovov, ktoré v priebehu histórie takmer nezmenili majiteľa. Vďaka pevnostiam, ktoré tu Španieli vybudovali, sa nikomu ostrov nepodarilo dobyť a podmaniť, takže mu Španieli vládli štyri storočia. Až v roku 1898 ho získali Američania, ktorí v tej dobe disponovali už modernými bitevnými loďami a v rámci Parížskej zmluvy im Španieli museli odovzdať Portoriko.
Od tej doby prebehli nejaké pokusy o prevrat miestnymi nacionalistami, ktorí usilujú o Portoriko ako samostatný štát. Veľká časť obyvateľstva by naopak chcela, aby sa ostrov stal plnoprávnym štátom USA, čomu však nie sú naklonené samotné USA.
Už po príchode na Portoriko je poznať vplyv USA. Ostrov je vysoko rozvinutý a rozhodne nejde o divočinu, akú by ste našli na iných karibských ostrovoch, čo niektorým cestovateľom môže vadiť. Pozitívom je dobre rozvinutá infraštruktúra (diaľnice, lacný benzín, lacný prenájom auta, dobrá MHD) a dobré zásobovanie tovarom. Nachádza sa tu niekoľko veľkých nákupných stredísk a supermarkety sú bežne dostupné, pričom ceny sú oveľa nižšie, než na iných ostrovoch a preto sem chodia často za nákupmi obyvatelia iných ostrovov.
Aj napriek vplyvu USA má však Portoriko stále nádych latinskoamerickej krajiny a atmosféry. Nie je to len vďaka španielčine, ktorou sa tu rozpráva a tropickému podnebiu, ale aj vďaka ľudom, ktorí sú veľmi priateľskí.
Víza
Podmienky vstupu pre vstup na Portoriko sa riadia zákonmi pre vstup na územie USA, preto občania SR a ČR potrebujú pre návštevu Portorika platné povolenie ESTA.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Hlavné letisko krajiny sa nachádza v hlavnom meste San Juan.
Na Portoriko sa z Európy dá dostať zo Španielska (Madridu) so spoločnosťou Air Europa. Z Londýna, Štokholmu alebo Kodane sem lietajú nízkonákladové Norwegian. Z Nemecka (Frankfurt) sem zasa lieta nemecký Condor.
Keďže do mnohých týchto miest existujú nízkonákladové prípoje z Prahy alebo Bratislavy, je možné sa dostať od nás na Portoriko relatívne lacno na jeden prestup.
Ďalšou možnosťou je však dostať sa na Portoriko z iných karibských ostrovov, – existuje sem spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT, Air Antilles alebo Seaborne.
Z letiska sa dá dostať taxíkom, cena závisí od počtu ľudí a kusov batožiny (nezvyčajné, ale tak to v Karibiku chodí). Do centra sa dostanete za zhruba 20-30 USD (3/2016).
Na letisko chodí aj autobus MHD – najužitočnejšou je zrejme linka T5, ktorá prechádza pozdĺž celého mesta. Takisto je k dispozícii E40 a D53. Cena je štandardná ako vo zvyšku mesta – 75 centov. Pre zaplatenie je nutné mať drobné. Cestu MHD k svojmu hotelu alebo na letisko si môžete naplánovať na týchto stránkach.
Loďou
Do San Juanu je možné sa dostať trajektom zo Santo Dominga v Dominikánskej republike. Spojenie zabezpečuje spoločnosť Colonial Tour, na stránkach ktorej nájdete i cestovné poriadky a ceny spojení.
Portoriko taktiež slúži ako častá zastávka (alebo východzí bod) pre okružné plavby výletnými loďami Karibikom.
Ako sa tu pohybovať?
Autobusom
Autobusy na Portoriku pokrývajú väčšinu mesta San Juan a sú hlavným spôsobom dopravy v hlavnom meste. Sú doplnené o metro (resp. vlak), ktorý však disponuje len obmedzeným množstvom staníc.
Za jazdu sa platí pri nastupovaní do autobusu, jednoducho vhodíte mince do lievika vedľa šoféra. Preto je potrebné mať drobné, bankovky automat neprijíma – bez problémov vám rozmenia v ktoromkoľvek obchode.
V metre fungujú magnetické karty alebo jednorázové lístky.
Cesta autobusom stojí 75 centov, jazda metrom 1.50 USD (3/2016).
Pre plánovanie svojej cesty MHD sú veľmi užitočné tieto stránky.
Autobusy bohužiaľ nejazdia mimo hlavného mesta. Miestny názov pre autobusy je “guagua”.
Zdieľaným taxíkom
Zdieľané taxíky (nazývané aj público, colectivo alebo pisicorre) sú najlepším a najlacnejším prostriedkom pre presuny medzi mestami na Portoriku. Ide v podstate o normálne autá alebo minivany so žltými poznávačkami s nápisom “PÚBLICO”. Cena závisí nielen od vzdialenosti, ale aj počtu ľudí, takže minivany pre viac ľudí sú lacnejšie.
Za príplatok vám público zastaví kdekoľvek chcete, inak sa musíte nechať odviezť na terminál.
Hlavný terminál pre zdieľané taxíky v San Juane je v Río Piedras.
Nevýhodou tohto spôsobu dopravy je fakt, že zdieľané taxíky fungujú len počas dňa a končia pomerne skoro (pred zotmením) a nejazdia cez víkendy a sviatky.
Autom
Auto je najlepší dopravný prostriedok pre cestovanie po celom ostrove i v meste San Juan, pokiaľ sa nechystáte do historického centra San Juanu (kam sa chystá väčšina turistov). Parkovanie v centre je totiž drahé a ťažko dostupné.
Zvyšok ostrova je však obtiažne preskúmať bez vlastného dopravného prostriedku – jedinou alternatívou je využiť organizované výlety niektorou z miestnych cestoviek.
Pre šoférovanie na Portoriku vám stačí medzinárodný vodičský preukaz.
Ceny benzínu sú zhruba na úrovni USA, teda nižšie ako u nás.
Auto sa dá na Portoriku prenajať už od 25 USD na deň (3/2016).
Niektoré diaľnice (autopistas) sú spoplatnené systémom mýtneho.
Skútrom
Vzhľadom k objemu dopravy nie je skúter veľmi dobrou voľbou pre prieskum ostrova.
Taxíkom
Taxíky na Portoriku sú lacnejšie ako na iných karibských ostrovoch, takže na krátke vzdialenosti môže ísť o dobrú voľbu prepravy. Takisto v noci je to jediná možnosť prepravy, pokiaľ nemáte prenajaté vlastné auto.
Existuje možnosť si prenajať taxík (aj so šoférom) na určitý čas, ceny sa pohybujú okolo 40-50 USD za hodinu (3/2016).
Trajektom
Trajekty spájajú niektoré časti mesta San Juan, najfrekventovanejším je spojenie San Juan – Cataño, ktoré premáva zhruba každú polhodinu a prepája hlavný prístav pri historickom centre a náprotivnú stranu zálivu. Tento trajekt využijete v prípade, že budete chcieť navštíviť rumovú distilérku Bacardi. Jedna cesta stojí len 50 centov (3/2016).
Takisto je možné využiť trajekty spájajúce niektoré časti ostrova s hlavným mestom. Takisto sú k dispozícii trajekty na iné ostrovy patriace k Portoriku – Vieques a Culebra.
Kedy sem cestovať?
Ideálnym obdobím pre návštevu Portorika sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov začína v septembri.
Ako sa tu dorozumieť?
Na Portoriku sa rozpráva po španielsky.
Angličtina je síce oficiálny jazyk, väčšina obyvateľov ho však neovláda. Anglicky sa tak dohovoríte len v niektorých hoteloch a reštauráciach.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- San Juan (blog) – hlavné mesto ostrova, krásne koloniálne mesto s niekoľkými pevnosťami a farebnými domčekmi a zároveň pamiatka zo svetového zoznamu UNESCO.
Príroda a aktivity
- Pláže (blog) – pobrežie Portorika je lemované plážami. Miestne pláže sú veľmi pekné – dobre udržiavané, lemované palmami a vybavené dostatočnou infraštruktúrou.
- Vodné športy – na Portoriku je možné venovať sa väčšine typických plážových vodných športov. Najpopulárnejšie je jednoznačne surfovanie a nájdete tu množstvo firiem, ktoré organizujú surferské kurzy.
Kde sa ubytovať?
Portoriko je obľúbenou turistickou destináciou, takže ubytovacích možností je dostatok. Ceny sú vďaka tomu nižšie, než napríklad na susedných Amerických Panenských ostrovoch.
Cena ubytovania v hoteloch začína od 50 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).
Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá ešte trochu ušetriť oproti hotelom. Izba pre dvoch sa dá zohnať za zhruba 40 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Ako sa tu stravovať?
Jedlo na Portoriku zodpovedá americkým štandardom – k dispozícii je veľa fastfoodov, ale i štandardných reštaurácií. Takisto tu nájdete kopec pizzerií alebo ázijských reštaurácií.
Ceny jedla sa pohybujú nižšie, než je priemer v Karibiku. Jedlo vo fastfoode zoženiete za cca 10 USD, v reštaurácii od 20 USD.
Portorická tradičná kuchyňa je kreolská a založená najmä na bravčovom a hlavne miestnom druhu banánov (plátanos). Medzi typické pokrmy patrí mofongo (smažená kaša z banánov zmiešaná s morskými plodmi), tostones (smažené banánové chipsy) alebo sopa de plátanos (polievka z banánov). Jedlo je často doplnené ryžou a fazuľami.
Na Portoriku nájdete na ulici kopec stánkov, kde môžete ochutnať rôzne malé pochúťky (snacks), takže pokiaľ nebudete mať veľký hlad, tak napríklad empanadita (smažené cesto plnené mäsom, zemiakmi alebo banánmi) môže byť rýchlym riešením.
Ako a čo tu nakupovať?
Na Portoriku sa platí americkými dolármi (USD).
Portoriko je veľmi rozvinutý ostrov, takže platby kartami ako aj bankomaty k dispozícii takmer všade a bez problémov.
Pre malé obchodíky a stánky je dobré mať nejakú hotovosť, ale niekedy i tam sa dá platiť kartami.
Supermarkety sú bežne dostupné a v mnohých mestách sú i veľké obchodné domy a outlety. Ceny sú o málo vyššie než v USA, ale stále veľmi priaznivé v porovnaní so zvyškom Karibiku, preto sem chodia nakupovať obyvatelia všetkých karibských ostrovov.
Typickým suvenírom z Portorika je miestny rum. Nachádza sa tu niekoľko distilérok, ktoré sa dajú navštíviť a kde si môžete zakúpiť i špeciálne edície tohto karibského nápoja. Pokiaľ sa vám prehliadku absolvovať nechce, zoženiete tento typ suveníru i v ktormokoľvek supermarkete.
Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?
Portoriko je štatisticky dosť nebezpečná krajina a má vysoký počet vrážd. Väčšinou však násilné trestné činy súvisia s drogovým obchodom a inou nelegálnou činnosťou. Naopak násilie voči turistom je vysoko nepravdepodobné.
Je však lepšie sa vyhýbať niektorým častiam San Juanu a Ponce v noci a takisto cestovaniu medzi mestami v noci.
Nikdy nenechávajte svoje veci bez dozoru, krádeže sú na Portoriku veľmi bežné, ako aj vykrádanie a krádeže áut. Z tohto dôvodu je v noci políciou prehliadaná jazda na červenú (v prípade, že ulica je prázdna).
Turisticky frekventované oblasti sú naštastie často kontrolované množstvom policajných hliadok.
Je však rozumné sa vybaviť dobrou poistkou proti prípadom krádeže a nenosiť so sebou zbytočne veľa peňazí alebo drahé predmety.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre