Švajčiarsko

Švajčiarsko (oficiálne Švajčiarska konfederácia) je federatívnou republikou, pozostávajúcou z 26 kantónov. Hlavným mestom je Bern, kde sídlia všetky federálne orgány.

Krajina je prezývaná i Alpskou republikou, pretože leží z prevažnej časti v najvyššom európskom pohorí.

Švajčiarsko je práve vďaka Alpám obľúbenou turistickou destináciou, kde sú typické najmä vysokohorské aktivity – turistika (trekking), ferraty, horolezectvo a samozrejme lyžovanie (snowboarding a ďalšie aktivity na snehu).

Zároveň sa však vo Švajčiarsku nachádza i pár pekných miest, ktoré stoja za (väčšinou krátku) návštevu. Je však neodškriepiteľné, že centrum turistických aktivít leží v prírode, jazerách a najmä v horách a práve kvôli nim sem väčšina turistov prichádza.

Okrem krásnej prírody je výhodou Švajčiarska pohodlnosť cestovania, pretože všade sa dá dostať verejnou dopravou, takže sa to dá zvládnuť i bez auta. Navyše je doprava veľmi spoľahlivá, takže sa cesta dá veľmi dobre a detailne naplánovať. Cestovanie autom je tiež bezproblémové a kvalita ciest je veľmi dobrá. Keď k tomu pripočítame vysokú bezpečnosť, je Švajčiarsko takmer ideálnou krajinou pre cestovanie.

Prečo takmer? Keďže všetko má svoje výhody i nevýhody, i v prípade Švajčiarska sa jedno “ale” nájde – a tým sú výrazne vyššie náklady spojené s cestovaním, než je tomu v susedných krajinách. Musíte preto počítať s tým, že za všetko, od ubytovania, cez jedlo až po dopravu, zaplatíte vo Švajčiarsku o dosť viac, než v okolitých krajinách.

Toto je dôsledok ekonomickej vyspelosti, keďže Švajčiarsko patrí k najbohatším krajinám na svete a je finančníckou veľmocou. Sídli tu niekoľko svetových bánk a poisťovní a majú tu sídlo i ďalšie “nefinančnícke” firmy, ktoré sem lákajú veľmi nízke dane, najmä v porovnaní so západnou Európou. Pôvod bohatstva krajiny však v tkvie práve v bankovníctve a jeho veľký vzostup prišiel najmä počas 2. svetovej vojny.

Švajčiarsko je takmer synonymom pre neutralitu, pretože táto krajina sa vždy snaží držať dištanc od akýchkoľvek konfliktov na medzinárodnom poli a tvári sa, že sa jej nič za jej hranicami netýka. Švajčiari sú tak i v rámci Európy výraznými individualistami a to sa odzrkadľuje aj na ich povahe – sú pomerne rezervovaní, aj keď nie nepriateľskí. To však neplatí len voči turistom, ale i voči sebe navzájom.


História

.


Víza

Švajčiarsko nie je členom EÚ ani Európskeho ekonomického priestoru (EEA), ale je členom Schengenskej zóny. Z toho vyplýva, že občania EÚ sa tu môžu voľne pohybovať a stačí im pre vstup do krajiny občiansky preukaz.

Aj keď medzi krajinami Schengenskej zóny teoreticky nie sú žiadne hraničné kontroly, Švajčiari uplatňujú právo kontrolovať autá prechádzajúce cez ich hranice. Občas sú hraničné prechody opustené a autá môžu prechádzať voľne, inokedy tu stoja colníci a náhodne kontrolujú prechádzajúce vozidlá. No, nie úplne náhodne… Povedzme, že české alebo slovenské ŠPZ-ky majú väčšiu šancu na zastavenie, než napríklad nemecké.

Keďže má Švajčiarsko menovú a colnú úniu s Lichtenštajnskom, hraničné kontroly medzi Lichtenštajnskom a Švajčiarskom neexistujú.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Najväčšie a najfrekventovanejšie letisko v krajine sa nachádza v Zürichu (ZRH).

Národným prepravcom je Swiss, ktorý lieta na všetky väčšie švajčiarske letiská a poskytuje spojenie do viacerých miest v Európe i vo svete, vrátane Prahy a Viedne.

Z Viedne lietajú do Švajčiarska i Austrian a Air Berlin.

Z nízkonákladoviek lietajú do Švajčiarska Wizzair, Easyjet i Ryanair, ale ani jedna z nich z letísk u nás alebo v blízkom okolí, takže sa dajú využiť len v prípade, že chcete do Švajčiarska letieť napríklad z Veľkej Británie alebo z Balkánu.

Vlakom

Vlakom sa môžete dostať pohodlne do Švajčiarska z mnohých európskych miest, vrátane Viedne. Zo Slovenska a Čiech je nutný vždy aspoň jeden prestup, buď vo Viedni alebo v Mníchove.

Spojenia je najlepšie vyhľadávať na štandardných vyhľadávačoch ako CP alebo Idos.

Treba podotknúť, že vlaková doprava patrí medzi tie najdrahšie spôsoby, ako sa do Švajčiarska od nás dostať.

Autobusom

Autobusom sa do Švajčiarska dostanete z množstva európskych krajín. Od nás to bude väčšinou s prestupom (v Mníchove), ale sú k dispozícii i priame spoje z Viedne, či dokonca z Bratislavy a Košíc, ktoré prevádzkuje spoločnosť Eurolines.

Z Prahy sa do Švajčiarska dostanete priamo viacerými spoločnosťami, vrátane Flixbus alebo Nobless Line.

Autom

Auto predstavuje dobrý spôsob pre dopravu do Švajčiarska za predpokladu, že máte nejak vyriešené parkovanie. Cesta do Švajčiarska od nás vedie celý čas po diaľnici, takže sa dá zvládnuť napríklad z Prahy do Zürichu za 6-7 hodín, z Bratislavy za zhruba 8 hodín.

Ďiaľničná známka vo Švajčiarsku stojí 40 CHF (2016) a existuje len v ročnej verzii. Pokiaľ teda pôjdete do Švajčiarska napríklad v novembri a budete chcieť ísť po diaľnici, budete si musieť zaplatiť ročnú známku platnú vždy len do konca roka.

Benzín a hlavne nafta sú vo Švajčiarsku drahšie ako v susednom Nemecku.


Ako sa tu premiestňovať?

Lietadlom

Švajčiarsko je malá krajina a vnútroštátna letecká doprava tak nie je veľmi frekventovaná. Navyše takmer vždy je vlak rýchlejšou a pohodlnejšou (a často i lacnejšou) alternatívou vnútroštátnej prepravy.

Napriek tomu však vnútroštátne lety vo Švajčiarsku existujú a prevádzkujú ich dvaja prepravcovia – národné aerolinky Swiss a súkromná Darwin Airline.

Vlakom

Švajčiarske železnice sú pýchou tejto alpskej krajiny. Železničné pokrytie je výborné a vlakom sa dostanete takmer všade. Navyše sú vlaky veľmi rýchle a spoľahlivé a prichádzajú i odchádzajú presne v stanovený čas.

Pokiaľ sa chcete vo Švajčiarsku pohybovať len po železnici, je to úplne bez problémov možné. Jedinou nevýhodou je vysoká cena a železničná doprava je výrazne drahšia, než u nás. Pre ilustráciu, lístok z Zürichu do Ženevy stojí (bez zliav) 89 frankov (cca rovnaká suma v Eurách).

Existuje však niekoľko spôsobov, ako pri cestovaní vlakom vo Švajčiarsku ušetriť. Jedným z nich je SwissPass s tzv. Halbtax, teda polovičným cestovným. Pokiaľ si zakúpite tento preukaz, môžete potom cestovať vo švajčiarskych vlakoch za polovičnú cenu. Preukaz sa dá kúpiť online a stojí 185 CHF na rok (12/2016), pri predĺžení už existujúceho preukazu je cena 165 CHF (12/2016). Následne si môžete v automatoch alebo na prepážkach kupovať polovičné lístky, pričom preukaz musíte mať so sebou vo vlaku a predložiť ho ku kontrole sprievodcovi, pokiaľ oň požiada. Vzhľadom k cene preukazu sa jeho kúpa vyplatí už pri niekoľkých cestách po Švajčiarsku, takže pokiaľ chcete vlak využívať intenzívne, určite jeho kúpu zvážte. Pre jeho kúpu si budete musieť zriadiť konto Swiss Pass.

Švajčiarske železnice ponúkajú rôzne ďalšie zľavy a preukazy, ktoré robia cestovanie vlakom po Švajčiarsku lacnejším. Za zmienku stojí preukaz Swiss Travel Pass, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie vlakom po krajine počas 3, 4, 8 alebo 15 po sebe idúcich dní. Existuje i Flexi (drahšia) verzia, kde si dni môžete voliť a nemusia byť po sebe idúce.

Pre vyhľadávanie spojení a informácie o cenách lístkov a preukazov je najlepšie využiť stránky Švajčiarskych železníc.

Autobusom

Cestovanie autobusom je vo Švajčiarsku trošku v úzadí v porovnaní s vlakmi, najmä vďaka excelentnému pokrytiu železničnou sieťou. Existuje pár miest, kam železnica nevedie a tieto sú pokryté miestnymi autobusmi, pričom tieto často prevádzkujú práve Švajčiarske železnice, takže pre ne platí všetko uvedené vyššie – vyhľadávať spojenia môžete na ich stránkach a môžete využívať zľavové preukazy, rovnaké ako na vlak.

Autom

Švajčiarsko sa dá pohodlne precestovať i autom a veľké mestá sú prepojené diaľnicami. Pre využitie diaľnic budete potrebovať diaľničnú známku, ktorá sa predáva len v ročnej verzii za 40 CHF (2016). Aj keď sa na veľa miest dá dostať i bez použitia diaľnice, cesta sa tak extrémne predĺži, že stojí za to si radšej známku zakúpiť.

Doprava vo veľkých mestách a ich okolí môže byť v špičke veľmi hustá a zápchy nie sú ojedinelým javom, nebývajú však tak katastroficky dlhé, ako napríklad u nás.

Dávajte si pozor na rýchlosť, prekročenie povolenej rýchlosti je trestným činom a môžete tak veľmi ľahko za tento prečin skončiť vo väzení.

V zime sú na horách často vyžadované reťaze a autá idúce smerom nahor majú vždy prednosť.

Problémom môže byť parkovanie v mestách, ktoré je ťažko dostupné a drahé. Lepšie je preto cestovať do miest cez víkend, kedy je objem dopravy nižší.

Benzín a hlavne nafta sú vo Švajčiarsku drahšie ako v susednom Nemecku.


Kedy sem cestovať?

Švajčiarsko je vysokohorská krajina a tak sa tu teploty celoročne pohybujú nižšie, než napríklad u nás. Najpríjemnejšie počasie a teploty vás preto budú čakať v lete.

Pokiaľ do Švajčiarska cestujete za lyžovaním, sezóna okrem zimy trvá i počas jari a jesene, aj keď samozrejme len vo vyšších polohách.

Jar i jeseň vedia byť za pekného počasia veľmi príjemnými obdobiami pre cestovanie po krajine, obzvlášť v mestách a nižších polohách.

Švajčiarsko je tak krajinou, ktorú je príjemné navštíviť prakticky kedykoľvek. Turistická sezóna tu prebieha najmä v lete a v zime, kedy bývajú ceny ubytovania najvyššie.


Ako sa tu dorozumieť?

Oficiálnymi jazykmi vo Švajčiarsku sú nemčina, francúzština, taliančina a retorománčina. Oficiálne informácie bývajú uvedené v týchto štyroch jazykoch.

Severovýchod krajiny je nemecky hovoriaci, západ je prevažne francúzsky a najviac taliansky hovoriacich Švajčiarov žije na juhu (juhovýchode). Napriek všeobecnej predstave, Švajčiari spravidla nie sú trilingválni (a často ani bilingválni). V Ticine (taliansky hovoriaci kantón) sa tak na niektorých miestach nemecky nemusíte vôbec dohovoriť.

Švajčiarska nemčina je výrazne odlišná od klasickej nemčiny, ide o dialekt nazývaný aj Schwyzerdütsch. Dialekt je natoľko odlišný, že i keď viete plynulo nemecky, nebudete v tomto dialekte pravdepodobne rozumieť takmer ničomu. Našťastie prakticky všetci nemecky hovoriaci Švajčiari ovládajú i štandardnú nemčinu (Hochdeutsch), takže v prípade, že k nim prehovoríte štandardnou nemčinou, budú sa s vami bez problémov baviť týmto jazykom.

Naopak francúzština vo Švajčiarsku sa od tej “francúzskej” veľmi nelíši (až na pár detailov), takže pokiaľ viete po francúzsky, nebudete mať problém sa na západe Švajčiarska dohovoriť.

To iste platí aj o taliančine, ktorá je ešte viac “štandardná”, takže v Ticine nie je absolútne žiadny problém sa dohovoriť, pokiaľ vládnete jazyku Danteho.

Pokiaľ neovládate žiadny z týchto jazykov, nemusíte si absolútne robiť starosti – Švajčiari väčšinou ovládajú angličtinu na veľmi dobrej úrovni, takže tu môžete cestovať bez problémov i v prípade, že ovládate len angličtinu.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá

  • Zürich (blog) – najväčšie mesto Švajčiarska a jeho ekonomické centrum. Zároveň ide o svetové finančnícke a bankové centrum, pričom si stále zachováva ráz malého horského mestečka.

    Pohľad na nábrežie rieky Limmat a Grossmünster - Protestantskú katedrálu v Zürichu

    Pohľad na nábrežie rieky Limmat a Grossmünster – Protestantskú katedrálu v Zürichu

Príroda a aktivity

  • Rýnske vodopády – vodopád na hranici s Nemeckom, ktorý sa pýši titulom najväčšieho vodopádu v Európe.

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie (podobne ako všetko ostatné) je vo Švajčiarsku veľmi drahou položkou.

Ceny sa líšia podľa destinácie, najdrahšie sú zrejme v lyžiarskych strediskách počas sezóny a v ekonomicky silných mestách, ako napríklad Zürich.

Ceny ubytovania v hoteloch napríklad v Zürichu začínajú na 80 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (12/2016).

Ako v iných drahších krajinách, môžete výrazne ušetriť ubytovaním sa cez AirBnB. Izba v Zürichu pre dvoch sa dá zohnať za 45 EUR za noc (12/2016). Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate na AirBnB kredit 22 EUR.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Jedlo vie byť dosť výraznou položkou v rozpočte pri ceste po Švajčiarsku v porovnaní s inými krajinami, a to bez ohľadu na to, aký druh stravovania zvolíte. Nákup potravín v supermarkete a varenie vlastného jedla je samozrejme najlacnejšou možnosťou, pokiaľ máte k dispozícii kuchyňu. I potraviny v supermarkete sú však o dosť drahšie, než napríklad v Nemecku.

Pokiaľ si jedlo pripravovať sami nechcete, počítajte s tým, že za jednoduché jedlo vo food courte (napr. tzv. “táckareň”) zaplatíte 20 CHF. Za zhruba rovnakú cenu sa predávajú obedové menu v niektorých reštauráciach.

V lepších reštauráciach zaplatíte za jedlo aspoň 50 CHF, ale samozrejme nie je problém nájsť ani miesta, kde jedlo stojí stovky frankov.

Švajčiarska kuchyňa je ovplyvnená do veľkej miery tou nemeckou a talianskou. Obľúbeným jedlom (prípadne prílohou) je rösti – zemiakový pokrm pripravený z nastrúhaných a usmažených zemiakov. Na raňajky sú obľúbené müsli (niekedy aj Birchermüesli).

Talianska kuchyňa, najmä pizza a cestoviny, je veľmi populárna vo Švajčiarsku (ale to skoro všade).

Švajčiarsko je obzvlášť hrdé na svoje vysokokvalitné syry a čokoládu.

Najznámejšou špecialitou zo Švajčiarska je zrejme fondue – syr roztopený v horúcom hrnci, do ktorého sa máčajú kúsky chleba na dlhej vidličke. Neskôr bola vymyslená čokoládová verzia, kde sa máčajú kúsky ovocia v roztopenej čokoláde.


Ako a čo tu nakupovať?

Vo Švajčiarsku sa platí švajčiarskymi frankmi (CHF).

Bankomaty i platby kartami sú dostupné prakticky všade, i v malých obchodíkoch.

V mestách a turistických miestach (napr. lyžiarskych strediskách) sú k dispozícii zmenárne, ale je lepšie sa zásobiť frankmi vopred, pokiaľ plánujete platiť v hotovosti.

Švajčiarsko má povesť drahej krajiny a táto povesť je zaslúžená – ide o jednu z najdrahších krajín na svete vôbec. Tovary i služby sú výrazne drahšie než napríklad v susednom Nemecku a preto veľa Švajčiarov pravidelne chodí nakupovať do Nemecka. Pri cestovaní po Švačiarsku teda musíte počítať s výrazne vyššími nákladmi na ubytovanie, jedlo i dopravu.

Supermarkety a obchody vo Švajčiarsku sú otvorené často len do 18:00 a sú zatvorené v nedeľu a počas štátnych sviatkov. Výnimkou sú niektoré malé obchodíky a obchody na staniciach. Preto treba myslieť na to, že cez víkend sú možnosti nakupovania či zásobenia sa obmedzené.

Typickými švajčiarskymi výrobkami sú hodinky a vojenské nože, čo sú však pomerne nákladné suveníry. Medzi tie lacnejšie a konzumovateľné patrí švajčiarsky syr a čokoláda, ktoré sú síce o dosť drahšie, ako u nás, ale kvalita je jednoducho svetová a svetoznáma.


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Švajčiarsko je jednou z najbezpečnejších krajín na svete a obyvateľom ani turistom tu nehrozí žiadne vážnejšie nebezpečenstvo.

Ako všade, je treba si dávať pozor na svoje cennosti, pretože pár vreckárov sa nájde i tu. Vo všeobecnosti však platí, že sa tu ľudia nemusia báť prechádzať ulicami ani v noci a single cestovatelia (ani ženy) nebudú čeliť žiadnemu ohrozeniu.

Polícia je nenápadná, ale môže byť veľmi rázna, takže porušenie predpisov alebo zákonov môžete veľmi oľutovať – radšej sa podobným situáciam vyhnite.


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie